LEÏRSC1IE COURANT. WOENSDAG 16 SEPTEMBER. N fe&Ëv® %r0\ r in. 1803- De Courant ivort/t Maandag, IFoensdag en Frijdag uitgegeven. Die rail Maandag komt uit Zalm dag avond. T« '.-Y' De prijs der Courant is 3.;>cr vierendeel jaars. Afzonderlijke 110mmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHK BKRIGTEN LEYDEN, 15 September. De lieer dr. D. Bierens de Uaan, tol buitengewoon hoogleeraar bij de wis- en natuurkundige faculteit onzer hoogescbool benoemd, zal Vrijdag den 25sle" dezer, des middags ten 12 ure, met bet houden eencr plegtige rede voering in de grooie gehoorzaal van liet akadcmic-gebouwzijne betrekking aanvaarden. Zondag morgen II. werd bij de Waalschc gemeente alhier de van Gro ningen beroepen leeraar, ds. J. A. van Hamel, in zijne dienst bevestigd door d'. F. C. J. van tiocns, waarbij deze eene rede hield over Efeze IV: 12b. Het werk der bediening is de opbouwing des ligchaams van Christus. Des avonds deed de bevestigde zjjne intrede met bet bonden eener rede over Bom. I: 16. Ik schaam mij het Evangelie van Christus niety want het is eene kracht Gods tot zaligheid een' iegelijk die gelooft. Eergisteren nacht overleed onverwachts, in de kracht des levens, de lieer Marie Adrien Kluit. Onze stad verliest in hem een nuttig burger, 'die, in vele betrekkingen geplaatst, inzonderheid op pliilanlropisch gebied met eene geschiktheid, eenen ijver en eene welwillendheid werkzaam was, welke alleen naar waarde geschat kunnen worden door lien, die met hem lol een zelfde doel zamenwcrklen. Gelijk dezen over hem rouw bedrijven, zijn er velen die, bij het genot van de vruchten zjjns arbeids, zijn gemis diep betreuren en zijner, taarn gaarne in dankbaar aandenken houden zullen. Aan de Israëlitische militairen, dienende bij de verschillende legercorp sen, is verlof verleend lot den 9den der volgende maand, om de in gemeld tijdvak invallende feesten ten hunnent te vieren. De gemeenteraad van Gouda heeft voor feestelijkheden in November aanst. eene som van ƒ3000 toegestaan. Op de Zondag en Maandag te Dordrecht gehouden 26s,e tentoonstelling van hel genootschap voor tuin- en landbouw, Dordrechtsche Florahebben twee dames, mevr. de wed. Visser, te Dordrecht, en mevr. de wed. VV. Storm, geb. van der Chijs, te Delft, de eer gehad van bekroond te worden. Aan de eerste werd eene zilveren medaille toegewezen voor eene verzameling rijpe tafclvruchlenaan de laatste eene der voornaamste van de uitgeloofde zilver- vergulde medailles voor eene nieuwe verscheidenheid van tafelvrucht van uit muntende hoedanigheid, benevens eene zilveren medaille voor Noord-Ameri- kaausche groenten en wortelgewassen en eene zilveren medaille voor Noord- Amerikaauscbe vruchten en tuinzaden. Ofschoon de Amcrikaansche onlusten ook een nadeeligen invloed op den bloemenhandel uitoefenen, werden echter in 1862 alleen uit Bloemen- daal verzonden voor ongeveer twee ton gouds aan bloembollenterwijl vei lingen van te veld staande bloemgewassen aldaar hebben opgebragt circa 40000. Te Amsterdam werden in hetzelfde jaar aangevoerd ruim 1000 schuiten met bloemen en heesters. Uit de Bommelerwaard meldt men, dat de laatstgevallen regen op hel rooijen der late aardappelen, waarmede men druk bezig is, een gunstigeii invloed heeft uitgeoefend. De opbrengst is zeer ruim. De kralen worden verkocht a ƒ1.20, roode wolkammers a ƒ1.50 en de stoeleniaiters a ƒ1.60 per mud. Door het prov. gereglshof in Drenthe is J. M. B., ontslagen brieven gaarder te Uoogeveen, schuldig verklaard aan hel verduisteren van geld of geldswaarde, en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 6 jaren en 7 kleine geldboeten. Tc Harlingen heeft de collecte voor het nationaal gcdeiiktceken voor November 1813 ruim 220 opgebragt. Vrijdag II. woedde er te Middelburg en omstreken een lievig onweder, gepaard met feilen hagelslag. In de nabijheid dier stad is de bliksem in een schoorsteen geslagen, zonder brand te veroorzaken, terwijl een eind verder een boom door midden is gekliefd. Onder de gemeente Oostkapelle zjjn 3 kocijen in de weide doodgeslagen, terwijl op diezelfde weide een diepe put in de grond werd opgemerkt. In den Zaagmolenpolder nabij Nieuwland is een der molens door den bliksem getroffen; aan onmiddelijk toegesnelde hulp heeft men het te danken, dat men den brand dadelijk meester was. De justitie te 's Hcrlogenbosch beeft bevolendat van den beschuldigde van moord en diefstal op den aartsbisschop Zwijscn een pholografisch por tret zal worden vervaardigd, ten einde algemeen te worden verzonden, om zoodoende deze geheimzinnige zaak tol meer klaarheid te brengen. De ver moedens legen den beschuldigde schijnen niet te verminderen. Ruim 8 da gen voor zijne inhechtenisneming had hij Gerra verlaten, zeggende naar zijne moeder Ie Gent, bjj Nijmegen, te gaan, en was hij na eene afwezig heid van 1} dag teruggekeerd. Alstoen over zijne spoedige terugkomst on dervraagd, had hij verklaard te Grave ongesteld Ie zijn gewordeu en van daar. zonder verder te gaan, te zijn teruggekomen. Hel blijkt thans, dat hij alstoen naar Amsterdam is geweest, daar een koetsier uit Zall-Bommel, die hem naar Utrecht en van daar terug gereden heeft, en een logement houder uit deze laatste stad, als getuigen voor den regter van instructie op geroepen de identiteit van van Veen en zijne reis naar Amsterdam gecon stateerd hebben. Wij zijn in staat gesteld, zegt bet /V. D., mede te deelendal hier het berigt uit Japan is aangekomen, dat onze consul-generaal aldaar eene aanschrijving van den Mikado heeft ontvangen, om dal rijk onmiddellijk met alle Nederlanders te verlaten. De consul-generaal had dadelijk daarop tegen deze handeling protest aangeieekendals in strijd zijnde met bel vol- kenregt en onze gesloten overeenkomsten. Aan het ministerie van buiten), zaken houdt men zich onledig met instruclien voor den consul-generaaal op te maken, die echter, dunkt ons, hem wel wat laat zullen geworden. Naar Indie zijn bevelen gezonden om vier oorlogsschepen naar Japan te zenden, deze ter beschikking te stellen van onzen consul-generaal, met magtiging, om, des noodigmet geweld van wapenen te ageren of, des gei ade met Engeland gemeenschappelijk te handelen. Dezer dagen was uit Japan het berigt ontvangen dal door twee Ja- pansche oorlogschepen, eerst op een Amerikaanschlater ook op een Fransch en op een Nederlandsch schip was geschoten. Dal berigt, zegt de M.R.C., vinden wij heden bevestigd in een particulieren brief, die ons welwillend ter inzage werd toegezonden. Uit dit schrijven blijkt, dat die verraderlijke handelingen uitgaan van zekeren prins Siosi, een ijverig voorstander der partij van den Mikado, die, gelijk men weet, bevel heeft gegeven lot ver drijving der vreemdelingen uit het Japansche rijk. Om nu de vreemdelingen zooveel mogelijk afbreuk te doen, heeft genoemde prins aan de Binnenzee een fort opgeworpenvan waar hij die manoeuvres tegen dc aldaar passe- rendé schepen bestuurt. Nadat hij op die wijze eerst het Amerikaanschc en daarna het Franscbe schip genoodzaakt had zoo spoedig mogeljjk de wijk te nemen, besloot hij ook een kans te wagen op het Nederlandsche oorlogs- vaariuig Medusa. Dit bekwam hem evenwel minder goed, aangezien de be velhebber hem onmiddellijk het hoofd bood en een gevecht aanging, met het gevolg dat het geschut op liet fort tot zwijgen gebragt en een Japansch oorlogsvaartuig in den grond geboord werd. 's GRAVEN II AGE15 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer F. L. II. van Rijckc- vorsel, Belgisch consul te 's Hertogenboschtot hel dragen der versierselen van ridder der Leopolds-ordchem door den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot raadsheer in het prov. geregtshof in Noordbrabant de heer mr. J. B. baron van (lugenpoih tot den Berenclaauw, thans advocaat-generaal bij dat geregtshof; tot advocaat generaal bij genoemd gereglshof de heer mr. A. J. T. II. van den Bergh, thans officier van jus titie bij de arrond.-reglbank te Breda; lot officier van justitie bij de laatst genoemde regtbank de lieer mr. B. H. M. flanlothans substituut-olDcicr van justitie bij de arrond. regtbank te Maastricht; lot substituut-officier van justitie bij de laatstgenoemd" regtbank de beer mr. C. Polis, thans substi tuut-officier van justitie bij de arrond-regtbank-te Roermond, en tol substi tuut officier van justitie bij de laatstgenoemde regtbank de heer jhr. mp. P. M. F. van Meeuwen, thans regter-plaatsvervangcr in de arrond.-reglbank te 's Hertogenbosch. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den hoofdingenieur-titulair van den waterstaat R. Musquetier, alsmede, op zjjn verzoek, aan den ingenieur van den waterstaat llte kl. J. G. W. Fijnje, onder toekenning van den rang van hoofdingenieur van den waterstaat; en bij hel corps ingenieurs van den waterstaat bevorderd: tol ingenieur lslc kl. die der 2JC kl. J. Le- bret, met bepaling dat hij belast blijft met het onderwijs in de waterbouw kunde aan de kon. akademie te Delft, en de ingenieurs 2de kl. N. T. Michaêlis en F. VV. II. van Opstal!tot ingenieurs 2dc kl. dc adspirant- ingenieurs E. Steuerwald en J. M. F. YVellan; tol adspiranl-ingenieurs de surnumerairen VV. F. Leemans en VV. II. Uubrecht. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der artillerie bij den staf, tot generaal-majoor en directeur in de l5le artillerie-directie, den kolonel J. C. Wagner, komrnandanl van bel reg. veld artillerie; bij bet reg. veld-art illerietot kommundaut van hel corps, den luit.-kolonel A. C. W. L. J. F. Kellner, van bel corps; bjj het lsU reg. vesting artillerie tol luit.-kolonel den majoor F. C. W. Moorrees; lot inajoor, den kapitein lsle kl. J. J. Stieltjes, en tot kapitein 3de kl. den lslcn luit. F. M. Collard, allen van het corps; bij het personeel van de geneeskundige dienst der land- rnagt tot officier van gezoudheid 2dc kl. den officier van gezondheid 3de kl. B. M. H. A. van den Goorbergh, van het 5de reg. infanterie; tot apotheker

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1