LEYDSC1IE coutivr. 1865. VRIJDAG II SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. b—bb—ago—a—-*N<iyMkMMEEaa—im B1NNENLANDSCHE BERIGTEN LEYDEN, 10 September. De Amateur photographic association le Londen, heeftin hare ver gadering van den 6dc0 Julij jl. besloten, onzen stadgenoot, den weled. zeer gel. heer dr. P. J. Kaiser, eene schriftelijke hulde toe te brengen, wegens zijne hoogst belangrijke photographische afbeeldingen der maan, vervaardigd aan de Slerrewachi le Leyden. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft bekend gemaakt dat de genees- en heelkundigen, iNederlanders van geboorte, die genegen zijn om de betrekking van adsistenl-chirurgijn in de gevangenissen te Leeuwarden te vervullen, zich, bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zendenvóór den 30slcn dezer aan hem inspecteur kunnen aanmelden. De Staa'.s-courant van heden bevat het zesde verslag van de commissie voor de staatsspoorwegen, opgemaakt ingevolge art. 16 der instructie, vast gesteld bij beschikking van den minister van binnen), zaken, van den 26stc0 September 1860. Aan dr. P. II. Tijdeman te Tiel is den 29sten Aug. het in die betrek king zeldzame voorregl te beurt gevallen, met de onderwijzers in zijn dis trict gedachtenis le vieren van zijne 25-jarige ambtsbediening als school opziener. Reeds voorlang hadden zich, zoo van de zijde van de hoofd- als hulponderwijzers, commission gevormd, en in den namiddag van den feest dag begaven zich dezen naar de woning van den feestvierenden schoolop ziener, om hem, zoo voor zich als hunne ambtgenooten in hel VIlde dis trict, hunne hulde aan le bieden, te gelijk met een aandenken, dal bestond uit eene sierlijke zilveren bokaal uil de fabriek van den heer van Kempen, terwijl Item van vvege de hulponderwijzers en onderwijzeressen eene keurig bewerkte voltaire werd aangeboden. Te Zaandam is Maandag II. een jongen, werkzaam aan den zaagmo len de Rietvink, zoodanig tusschen de zagen geraakt dat zijn hoofd bijna werd verbrijzeld, llij is spoedig daarop overleden. Uil Leeuwarden meldt men dat het getal zieken onder het garnizoen aldaar in de laatste dagen veel is verminderd. Naar men uit Venlo meldt zijn bij het uitbaggeren van de haven eenige werklieden door het mocrasgif zoozeer bevangen, dat zij dientengevolge zijn bezweken. Den 4den dezer hoeft in hel bosclt van Gerille, Limburg, bij de werk zaamheden aan den staats spoorweg een groot ongeluk plaats gehad. Eene locomotief heeft een der arbeiders letterlijk de voelen vermorseld, met het noodlottig gevolg, dal de ongelukkige, niettegenstaande Item dadelijk genees- en heelkundige hulp werd verleend, kort daarna is bezweken. Men meldt uil Antwerpen van 5 dezer: Heden ten half 2 ure open baarde zich hier brand in den kelder van den heer Geerls, op de Sl. Ja- cobsmarkl, en wel onder de volgende omstandigheden. Een jong meisje was 15 kan petroleum komen koopen toen eensklaps, terwijl men de olie uil een vat schonk in hel tonnetje, dat het meisje had medegebragt, de olie ontplofte en dadelijk vlam vatte. Het jonge meisje werd met zware brand wonden naar hel hospitaal overgebragt. De heer Geerls had de handen hevig gebrand. De pompiers, die dadelijk met 3 spuiten waren toegesneld, waren den brand spoedig meester, die zich reeds aan eenigen houlvoorraad van den kelder had medegedeeld. 's GRAVES HAGE, 10 September. Z. M. heeft goedgevonden den heer jhr. 1. J. Rammelman Elsevier, raad-adviseur bij hel dep. van koloniën, op zijn verzoek, eervol ontslag le verleenen; den heer N. C. Mulder, mede raad-adviseur bij dat dep., tijdelijk eervol van de uitoefening dier betrekking le ontheffen; de bh. J. A. van den Bossche en P. L. van Drielcommies en adjunct-commies bij dat dep., tij delijk eervol uit die betrekkingen te ontslaan; den kamerbewaarder bij ge meld dep. A. F. Bangert, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen; en bij genoemd dep. te bevorderen: tot refendaris, den hoofd commies J. C. Jansen en den commies jhr. C. A. van Sypesteyn; tot commies, den adjunct commies A. Mondt Hz tot adjunct-commies, de eerste klerken J. A. Prohn en F. J. Hansen tol kamerbewaarder, den bode G. Engelen. Tot burgemeester zijn benoemd: te Blaricum de heer N. J. de Jong, en te Oijcn de heer H. Dijkhoff. Als controleur der directe belastingen enz. zijn verplaatst: de heer P. A. de Bergb van Heusden naar Alkmaar; de heer C. van der Schoot, van Venlo naar 's Hertogenbosch de heer J. J. F. II. Geclen van Almelo naar Venlo; voorts is aan den heer J. Sprée, benoemd controleur der directe belastingen enz. in de kolonie Suriname, eervol ontslag verleend als contro leur te 's Hertogenbosch. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zjjn benoemd te Overzande de heer II. G. Smits Verborg, thans te Vriczeveen, en te Vriezeveen de heer R. D. van Wagetiingen, surnumerair. Voorts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer M. D. van Opstall, als surnumerair. Door Z. M. is benoemd tot commies bij het dep. van binneul. zaken de heer J. van Reijcrdatn Jr.thans corrector bij de Nederl. Staals-couraiil en Bijblad. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt le benoemen: tot lste0 officier van gezondheid 2de kl.de offi cieren van gezondheid lsle kl. J. Weteling, te Utrecht, en 11. Z. YVoiter- sem te Venlo, en zulks op het thans door hen genoten wordende Iracte- meut; lol officier van gezondheid lstc kl. die der 2de kl. J. R. de Brouwer, te Grave; tot officier van gezondheid 2lle kl., die der 3de kl. J. M. II. G. Theunissenvan hel 5de reg. infanterie. Bij beschikking van den minister van binncnl. zaken zijn bevorderd: lot opzigter <an den waterstaat 2de kl.die der 3de kl. C. F. van Teylin- genen lol opzigter van den waterstaat 3de kl.die der 4de kl. A. C. van der Kallen; en na voorafgaand vergelijkend examen, benoemd tol opzigter van den waterstaat 4dc kl. J. tl. J. Hendriks. Het D. v. 's Gr. spreekt hel berigl legendat de stukken betrekke lijk de begrooting voor 1863 reeds ter landsdrukkerij gereed worden ge maakt. Genoemd blad zegt dat de stukken nog bij de regering in behan deling, en noch door den raad van state, noch door de betrokken ministers definitief afgedaan zijn. Eergisteren en gisteren is er een buitengewone ministerraad gehouden. Die ministerraden staan in verhand met de aanstaande sluiting van hel te genwoordig en de opening van het nieuwe zittingjaar der staien-generaal alsmede met het overwegen der wetsonlwerpeudie weldra aan de staten- generaal zullen worden aangeboden. Zondag morgen aanst. zal in de Hoogduitsche kerk alhier, door d". Taube, super-intendenl te Barnen, de plcglige bevestiging plaats hebben van ds. Kriiger, nieuw beroepen leeraar en herder bij die gemeente. De hoofd-commissie voor het nationaal gedenkteeken enz. zal Donder dag 17 dezer alhier eene nadere en waarschijnlijk beslissende bijeenkomst houden. Men verneemt dat al de voorstellen van Z. K. H. prins Frederik door verre de meerderheid der plaatselijke commissién zijn aangenomen en dat door 1/6 der plaatselijke commissién het verlangen is uitgedrukt, dat in de eerste plaats gevolg worde gegeven aan de stichting der nationale am bachtsschool. Heden zou voor hel prov. geregtshof in Zuidholland behandeld worden de zaak legen II. A. V., uit Zierikzee, beschuldigd van valsche getuigenis. Toen de lijst van de getuigen werd voorgelezen bleek, dat de le, 3e en 4e, vader, moeder en dochter, afwezig waren. Als reden daarvoor legde de heer advocaat-generaal aan het hof o-ver een telegram, zoo even ontvangen, en waaruit bleek dat de le getuige 1). v. d. A. zijne huisvrouw, de 3e ge tuige, zoodanig had verwond, dat zij aan de gevolgen was overleden en dat hij zich zelve daarna door ophanging had van hel leven beroofdten ge volge waarvan de 4C getuige, hunne dochter, was achtergebleven. De pro cureur-generaal requireerde lot uitstel der zaak en bel hof bepaalde alstoen de behandeling op den 3 October e. k. De beide overledenen hadden te zamen maar één oog, de man was blind en twistte dikwijls, ju de wo ning over het gedrag der dochter. Hl 11 E N L A N P SC HEB K It IGT E ËNGELAN O. LONDEN. 8 September. De berigten uit de fabriekilistrieten luiden gunstig ten aanzien van de bestellingen van goederen, die zelfs zoo aanzienlijk zijn, dat de fabriekan ten ze niet alle kunnen uitvoeren wegens ontoereikende grondstof. In berigten uit Bombay wordt gezegd dat het nog onzeker is of Nena Sahib werkelijk in de handen der Engelsche overlieden is; de identiteit van den vermeenden Nena Sahib, le Ajmcre onlangs gevat, was weder twijfel achtig geworden. In het noordwesten van Brilsch-Indië heerscht de cholera. Eene vredebreuk met Birmali schijnt op handen, daar de vorst van dal land liet uitsluitende regt tol handel drijven in zekere producten van zijn land niet wil laten varenen andere kwellende maatregelen jegens de Engel- sclien neemt. In Kabul is na den dood van Dost Mohammed burgerkrijg uitgebroken; drie partijen strijden er om zijne nalatenschap. Naar men uit New-York meldt, zou bij Natchez aan den Mississippi eene hoeveelheid katoen van wel 100,006 balen in de handen der Noorde lijken gevallen zijn. In de Noord-Atncrikaansehe stad Gohocs heeft omstreeks half Augus tus een bedroevend ongeluk plaats gegrepen. Door de eene of andere otn-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1