LEYDSCHE COURANT. N". 104 Alt MAANDAG 31 AUGUSTUS. 1863. De Courant tvordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Nj De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN LEYDEN, 29 Augustus. Naar men van goederliand verneemt, zal deze gemeente aanst. Vr(jdag 4 September met een bezoek van den commissaris des konings in deze pro vincie worden vereerd. Maandag aanst., des namiddags ten 2 ure, zal de arrond.-regtbank alhier eene plegtige zitting houden, ter installatie van den heer mr. 11. A. Neeb, als plaatsvervangend regler in die regtbank. Wij vernemen dal Woensdag II., voor de tentoonstelling van bloemen, in verband met die van vee enz., aan de Vink nabij deze stad, bijna 1000 toegang-bewijzen zijn afgegeven. Naar wjj vernemen zal op Maandag avond aanst. op de buitenplaats Elsbroek, te Hillegom een buitengewoon fraai vuurwerk afgestoken worden. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 183 lot 198 personen. Naar wij vernemen, zegt de Delftsehe C., zijn de door den warmoe- zier van Vuurden alhier geteelde groenten en vruchten, afkomstig van za den, door mevrouw de wed. Storm zelve in Noord-Amerika verzameldthans door deskundigen onderzocht en is daarby gebleken dat de Amerikaansche skwash eene vrucht is, geheel onderscheiden van onze inlandsche pompoen, en dat noch de müsli- noch de watermeloen tot hiertoe op onzen bodem vruchten hadden gedragen. Door een voornaam kenner van gewassen, te 's Hage, is dan ook aan van Vuurden, zonder aarzeling, de prijs van vier gulden betaald voor een skwash en gelijke som voor eene mushmelocnhet geen wel mag gelden als een bewijs, dat door hem groote waarde aan deze planten wordt gehecht. Eergisteren is te Vlaardinger-ambaehlin tegenwoordigheid van hel collegie van het hoogheemraadschap van Delfland en van de daartoe genoo- digde hoogheemraadschappen en besturen, op plegtige wijze de eerste steen gelegd van het stoomgemaal lot verbetering van Delflands boezem aan de Vijfsluizen. De kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft zich bij adres lol de tweede kamer gewend, om hare zienswijze te doen ken nen omtrent het hoofdbeginsel van het aanhangige wetsontwerp nopens de Nederlandsche bankde aanneming van welk beginsel zij in het belang van onzen handel en nijverheid eerbiedig meent te moeten ontraden. Dat hoofd beginsel is het monopolie der uitgifte van billenen dat men zich voorstelt alsnu bij de wel aan de Nederl. bank te verzekeren. Tc Amsterdam is eergisteren gepasseerd de acte van vennootschap, waarbjj is opgerigt de Nederlandsch Indische spoorweg-maatschappij ter uit voering van de concessie tot het aanleggen en exploiteren van eenen spoor weg over Samarang naar de Vorstenlanden. Van het kapitaal van 14 mil- lioen gulden is de eerste uitgifte van 10 millioen in aandeden van ƒ1000, dadelijk geplaatst. Z. M. de koning prijkt aan het hoofd der deelhebbers. Tot commissarissen zijn benoemd de bh.: dr. H. van Beeck Vollenhoven, A. W. van Eeghen, A. Fraserjhr. mr. D. A. Junius van llcmert, A. Men del en Tb. F. Schill. Hel bestunr is opgedragen aan de hh. W. Poolman, mr. C. van Ileukelom en mp. E. 11. 's Jacob. De zetel der vennootschap zal gevestigd zijn te 's Hage. Tot het vervullen der vacante betrekking van openbaar onderwijzer te Zeyst heeft zich een aantal van 73 sollicitanten aangemeld. Door den landbouwer A. Bijl, te Zuidland, is dezer dagen in zijn tuin een aardappelen-plant of stoel gedolven waaraan zijn gewassen 96 groote aardappelen. Bovendien bevonden zich aan dien stoel 70 kleine aardappels of poters, dus te zamen 166 stuks. De plaatselijke commissie voor de oprigting van een nationaal gedenk- leeken voor 1813 enz. te Bredaheeft de beide eerste voorstellen der hoofd commissie aangenomen en dal tot sticking eener ambachtsschool met grooic meerderheid verworpen. Hel Kaapsche Volksblad deelt het volgende mede: In onderscheidene plaatsen der kolonie verlangt men zeer naar Hollandsche docioren, die ze ker kunnen zijn goede zaken te maken, mits zij echier den titel van M.D. hebben, daar de erkenning anders door bet gouvernement niet geschiedt, en men dan volgens de wet geene belooning voor in- of uitwendige behande ling in rekening brengen, maar alleen voor de geneesmiddelen rekenen kan. Wanneer zoodanige mcdicinae doctor, onverschillig aan welke akademie hij zijn diploma heeft verkregen, behalve aan die van Giessen, in eene plaats zich vestigtheeft hij veel kans spoedig door de regering als dislricts-genees- heer te worden aangesteld, aan welke betrekking alleen een traclemcnl van 75 is verbonden. Volgens reglstrceksche herigten van Decima van 28 Junij was aldaar dien dag met het schip Centaur de tijding aangebragt, dat de Japansche regeringna zich verbonden te hebben lot betaling der door Engeland gc- eischle som, weigerde om aan die verpligting te voldoen en dat nu de zaak door den Engelschen minister was gesteld in handen van den admiraal Kii- per, die bekend had gemaakt, dat hij op den 29ste" Junij de vijandelijkhe den zou beginnen. 'sGRAVENHAGE, 29 Augustus. Z. M. beeft aan A. Schaap, J. Lingen, A. Borstlap Az.; J. Borstlap, varensgezellen, en A. Erkclens en J. Borstlap, binnenloodsen, vergunning verleend tol hel dragen der hun door den keizer der Franschen toegekende medailles, voor het redden der bemanning van het schoenerschip La Félicie. Tot ambtenaren 2de kl. van de burgerlijke dienst in Ned. Indie zijn benoemd de lib. H. Visser, J. P. G. Kruyt en G. II. Blanken, allen can- didaat in de godgeleerdheid; en de heer J. W. M. van der Palm, gewezen kweekelingen aan de kon. akademie te Delft. Tot regtcr in de arrond.-regtbank te Groningen is benoemd de lieer mr. VV. J. Feilh, thans regter in de arrond.-regtbank te Winschoten. Tol ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Aalten de heer J. C. L. van de GraafT, thans te Beest; en te Zevenhuizen de heer W. de Timmerman, thans te Mydrecht. Aan den luit. ter zee 2de kl. J. E. baron van Isselmuden, thans in Oosl-lndiP, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend, en de officier van gezondheid 2dc kl. M. R. Garitz is tijdelijk gedetacheerd bij de landmagl in Wesl-Indie. Maandag aanst. zal Z. K. II. prins Alexander de residentie verlaten en zich naar Stuttgardt begeven. II. M. de koningin zal den daarop vol genden nacht eveneens die reis aanvaarden, terwijl Z. K. II. Dingsdag 1 September II. M. aan de grenzen zal opwachten, om verder met haar de reis naar Wurtemherg te maken. Naar men verneemt bestaat bij Z. K. H. prins Amedeus hel voorne men om morgen de residentie te verlaten. De minister van binnen!, zaken, de heer ïhorbeckc, wordt legen Dingsdag of Woensdag aanst. terug verwacht. BUITENLANÜSCHE BER1GTEN. EKG ELAND. LONDEN27 Augustus. Dingsdag II. heeft over deze hoofdstad een geweldige storm gewoed, vergezeld van hevige donderslagenwaardoor hier en daar schade is aange- rigt. De r. k. kerk in Higlistreet, Deptfordwerd door den bliksem ge troffen; het dak werd beschadigd, verscheidene glazen werden verbrijzeld en ook binnen in de kerk werd het een en ander vernield. Te Nottingham is dezer dagen zekere Chambers, die met eene lucht ballon was opgestegen, met de ballon naar beneden gestort en omgekomen. Men schrijft dit voorval aan zijne onbedrevenheid in de zaak toe. De haringvisscherij in de Noordzee, op de kusten van Durham en Yorkshire, waarvan zeer ongunstige berigtcn waren ontvangen, was gedu rende de 10 laatste dagen zeer voorspoedig. Gedurende een enkelen dag van de afgeloopen weck werden 1,000,000 stuks te Hartlepool aangebragt. De visschers verzekerendat de scholen zoo verbazend groot waren en zoo opeengepakt, dat het hun moetjelijk was, de netten te laten zinken. Onlangs is te San Francisco eene theesoort uit Japan gelost, die al de tot hiertoe bekende overtreft. Het is eene fijne groene thee, wier geur zoo krachtig is dat het vertrek, waar men de kisten opent die deze koste lijke bladeren bevattendaardoor terstond als geparfumeerd wordt. Een kleine lepel vol is voor twaalf koppen voldoende, maar de prijs dezer thee soort is dan ook, in Japan zelf, buitengewoon hoog Dit is de eerste maal dat deze theesoort te San Francisco werd aangevoerd. Volgens eene ruwe berekening zijn er in den Amerikaansehen burger krijg, die thans twee jaren heeft geduurd, reeds 750,000 menschen, namelijk 500,000 van de noordelijke en 250,000 van de zuidelijke krygs- magtgesneuveld of op andere wijze buiten gevecht gesteld. Er is, zegt de Times, in de geschiedenis der beschaafde volken geen oorlog te vinden; die zoo vee! menschen in zoo korten tijd heeft verslonden. FKANHHIJH. PARIJS, 27 Augustus. De Moniteur berigt dat de keizer het kamp van Chdlons verlaten heeft en op SL Cloud is aangekomen. De door den keizer in hel kamp aan de troepen gerigte dagorder wordt niet medegedeeld. Men zegt dal dit stuk niet geruststellend voor liet behoud van den vrede is. De Moniteur bevat de volgende berigten uit Vera-Cruz, van 1 Aug.; Maarschalk Forey is nog te Mexico. Een Frauscb legercorps rukt op tegen Potosi, waar Juarez zich met 15000 man bevindt. Miramon is op Mexi- caansch grondgebied teruggekomenmet eenige duizenden gelukzoekers die

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1