Per Telegraaf. fiuvgcrlijftc jStiuib. rivier. Een daarvan verdronk, terwijl anderen zwaar bezeerd zijn. Een oogenblik vroeger stoomde eene boor vol menschen onder de brug door. Verscheidene Polenbehoorende tol hel kleine corpsdat onlangs op jast der Londensche policie ontbonden is, bevinden zich nog zonder midde len van beslaan in deze hoofdstad. Er hebben zich comite's gevormd om Imn bijstand te verleenen; met dit doel zal eerstdaags een groot concert worden gegeven. Op de werf te Pembroke zal een gepanserd fregat gebouwd worden, jat den naam zal voeren van lord Clyde. Te Liverpool is een man gevangen genomendie door de vrouw waar mede hij leefde beschuldigd wordt een Ierschen overheidspersoonBell ge naamd, in 1845 te hebben vermoord. Uit New-York meldt men dat, ten gevolge der buitengewone hitte die aldaar sedert het begin dezer maand heerscht, de sterfte er zoodanig is loegenomen. dat het aantal overledenen, in vergelijking van hetzelfde tijd stip ten vorigen jare, bijna verdubbeld en in de laatste week nog aanzienlijk vermeerderd was. Opmerkelijk was het dal in de jongst verloopen dagen niet minder dan 134 personen waren omgekomenhetzjj door een zonne steek getroffen, hetzij door de hitie dood gebleven. De dagbladen der zuidelijke staten beginnen thans den president Davis aan te vallen. De laatstelijk door de zuidelijken geleden tegenspoeden worden toegeschreven aan zjjne zucht om zijne vrienden, ofschoon hjj over tuigd is van hunne onbekwaamheid, in het bestuur of aan het hoofd der troepen te houden. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Augustus. De Patrie deelt mede dal het, volgens brieven uil Petersburg, niet te verwachten is dat Rusland concessien zal doen. De oud-Russische partij keurt eene staatkunde van aarzelen af; Murawieff is te Petersburg de held van den dag en de openbare opinie verklaart zich legen elke concessie. De regering zou gezind zijn daaraan toe te geven. La France gelooft dat, zoo Rusland antwoordt, dit antwoord loopen zal over de memorie, waarin de quaestie betreffende de tractaten van 1815 be handeld wordt en die aan de Fransche nota toegevoegd is. Het Journ. des Déb. vreest dal Frankrijk de hand zal ieenen aan de kerkeljjk-'gezinde partij in Mexico, om de liberale instellingen daar te lande te vernietigen. Frankrijk moet zichmeent dit hladbij geene van de twee partijen voegen, maar door voldoening van beider redelijke wenschen hare toenadering bewerken en alzoo eenen stevigen grondslag voor eene nieuwe orde van zaken leggen. De Courr. du Dim. doet iu een humoristisch artikel de gevaren uit komen, waaraan Frankrijk zich in Mexico bloot stelt. Aan een Engelsch- man wordt daarbij o. a. het volgende in deu mond gelegd: Indien de Mexicanen ondankbaar waren en hunnen pligt miskendenindien zij benden vormden, indien Lincoln hun geweren, revolvers en geld leverde, indien hnnne guerilla benden degoederen-konvooijen aanhielden, de verbindingen af sneden, Mexico, Puebla en Vera Cruz blokkeerden en uithongerden, herin nert u dan, dappere Franschenwie gjj zijt. en dat een groot volk nooit voor bedreigingen terugwijkt. Gij hebt nu 40,000 man in Mexico, zendt er 3, 4 of 500,000 man als het zijn moet, heen en geeft niet toe. Hel is om uwen roem te doen. Gij hebt beloofd te hervormen, daarom: hervormt zonder ophouden. En indien het u geld kost, indien een derde of vierde gedeelte van het leger Frankrijk niet wederziet, bedenkt dan dal roem eene waar is, die niet voor een spotprijs te koop is. En zyn wij ten slotte niet allen sterfelijk? Wat kan hel onze dappere conscrits schelen, of zij 2500 uren van hun geboorteland, tnsschen Oaxaca en Mexico, of 30 jaren later hjj hunne dorpen tusschen Toulouse en Chateaurouge sterven? Wat is het ligchaam. Een ellendig omhulselde ziel alleen is onsterfelijk. En wat is die ziel daaraan gelegen, dit ellendig omhulsel af Ie leggen? Te Brioude, in het dep. van de Boven-Loire, is een landbouwkundig genootschap, dat van rijkswege gesubsidieerd was, op last van den prefect ontbonden, omdat het een politiek werktuig voor de oppositie was geworden. Te Laon is het standbeeld onthuld van den maarschalk Serrtirier, bij welke gelegenheid aan een invalide, 87 jaren oud, die onder den maarschalk had gediend, het ridderkruis van het legioen van eer is verleend. PK CISSEN. BERLIJN, 25 Augustus. Op den 23>,en had alhier de viering plaats van hel halve eeuwfeest der overwinning bij Grossbeeren, waardoor deze hoofdstad gered werd. Alle stedelijke gebouwen waren met üuitsche, Pruissische en Berlijnsche vlaggen versierd, even als de pleinen, waar gymnastische oefeningen en andere spe len plaats hadden. Alleen op een aan het departement van oorlog toebehoo- rend plein werd last gegeven, de Duitsche vlag dadelijk te verwijderen. De godsdienstoefening werd door het gemeentebestuur bijgewoond, en 's namid dags trokken de kinderen der stadsscholenonder leiding van leden van hel gemeentebestuur, in verschillende afdeelingen met muziek en vaandels naar de pleinenwaar onderscheidene vermakelijkheden plaats vonden. Omtrent de handelingen van het vorslen-congres te Frankfort verneemt men dat art. 3 van hel Oostenrijksche voorstel gewijzigd is aangenomen, zoodal het directorium bestaal uit zes leden, en Oostenrijk, Pillissen, Bejjeren elk ééne slemde drie andere koningrijken bij beurten de vierde stem hebben, het vijfde lid door de beide Hessen, en het zesde door de overige stalen gekozen wordt. Art. 5, waarnaar Ooslenrjjk en Pruissen beurtelings zouden voorzitten, is aan hel onderling overleg dier mogendhe den overgelaten. Art. 6, over de bevoegdheid van het directorium in den bondsraad, is aangenomen. Baden heeft verklaard dat helOostenrijks voor stel als eenen geschikten grondslag aannemende, daarom niet geacht wilde worden op alle hoofdpunten met Oostenrijk in te stemmen. In de jongste zitting van het congres moet o. a. ook art. 16 zijn aange nomen, volgens hetwelk de bondsvergadering zal bestaan uit afgevaardigden van de landdagen, en niet uit eene reglstreeks gekozen nationale vergadering. Uit Frankfort meldt men dal er eerstdaags eene bijeenkomst wordt te gemoet gezien tusschen den keizer van Oostenrijk en de koningin van Engeland. De gemeenteraad van Weenen heeft besloten den keizer bjj zijne te rugkomst uit Frankfort op eene schitterende wijze te ontvangen. De raad heeft aan eene daartoe benoemde commissie een onbeperkt crediet toegestaan. Uit Warschau meldt men dat een corps opstandelingen van 2500 man tusschen Wir en Rozuchow met Russische troepen slaags is geraakt, met dat gevolg, dat zij overhoop geworpen en op alle punten op de vlugt gejaagd zijn. Men begroot hun verlies op ongeveer 150 dooden en 250 zwaar ge wonden. Onder de gevangenen bevonden zich boeren, die kort te voren onder bedreiging van den dood gedwongen waren in de gelederen der op standelingen dienst te nemen; zij zijn onmiddellijk in vrijheid gesteld. Volgens de Russ. Inv. zijn er in den laatsten tijd in Polen slechts kleine gevechten zonder uitkomst geleverdwaarvan de Poolschgezinde dag bladen overwinningen der opstandelingen maken. Het is klaarblijkelijk, zegt dit blad, dat zonder krachtige en openlijke ondersteuning van de bui- lenlandsche mogendheden de Poolsche revolutionairen, niettegenstaande al hunne krachtsinspanning, buiten staat zijn eenig wezenlijk voordeel te be halen maar daar hel in den aard van hun streven ligtgeen middel hoe genaamd te slecht of te gevaarlijk te achten, zouden zij nog veel kwaad kunnen stichten en een groot aantal onschuldige slagloffers kunnen doen vallen, indien aan onze zijde wierd verzuimd met de vereischte geestkracht te handelen. Daarom wordt thans meer dan ooit aan onze zijde de grootste geestkracht en de strengste waakzaamheid vereischtten einde den opstand zoo spoedig mogelijk Ie doen ophouden en aan het rampzalige Polen de rust te hergeven. Uil Eegsat in Noorwegen meldt men, dat op den 15den en 16deD der vorige maand aldaar eene zoo groote hoeveelheid sneeuw is gevallen, dat het gebergte in de nabijheid geheel met eene dikke sneeuwlaag was bedekt, hetgeen een Ie zonderlinger schouwspel opleverde, dewijl de dalen en de voet der bergen met den weelderigsten plantengroei waren gelooid. BERLIJN, 26 Augustus. De Nordd. Zeit. deelt mede, dal een adjudant van den keizer van Rusland eergisteren naar Baden op reis is gegaan en wel, naar men verneemt, tot het volbrengen eener buitengewone zending. PARIJS, 26 Augustus. De keizer wordt heden alhier terug verwacht. Z. M. zal aanstaanden Zaturdag den ministerraad presideren. De Patrie verzekert dat met de laatste Amerikaansche mailboot alhier is aangebragt een protest van het kabinet te Washington, betreffende de jongste politieke geheurlenissen in Mexico en dat de Amerikaansche gezant alhier van zijne regering in last heeft ontvangen om den inhoud van dat stuk nog deze week aan onzen minister van builenl. zaken mede tedeelen. La France verklaart integendeeldat er uil Amerika geen protest tegen het gebeurde in Mexico aan onze regering is gerigt. NEW-YORK, 15 Augustus. Generaal Meade heeft Washington bezocht. De zuidelijken hebben zich meester gemaakL ven hel station der noordelij ken nabij Warrentown. De gemeenteraad van New-York heeft 3 millioen dollars besehikbaar gesteld om plaatsvervangers te stellen voor hen die tot de krijgsdienst aan gewezen zijn. BERLIJN, 27 Augustus. Volgens brieven uit Warschau, is grootvorst Constantijn naar Petersburg vertrokken. Men zegt dat hij ontboden was om eene zitting van den geheimen raad bij te wonen. Van 20 tot en niet 36 Augustus 1863. BEVALLEN J. Crama geb de Jong, D. A. van den Burg, geb. de Kier, Z. W. C. Segaar D. E. de Kiergeb. Dionet, D. G. Lilt, D. M. Vroom wed'. A. Pieket, Z. C. Stokkel, geb. Arnoldus, Z. J.van Sisscren, geb. OlieZ. C. van der Meelgeb. van Leeuwen 1). M. P. de Koninggeb. van Leeuwen D. - A. M. Legel, geb. Waaemaus Z. A. J. Reigersbergengeb. Beekman Z. A. H. Schreuder, geb. Siems, Z. M. Roesteen geb. Vermey Z. M. 81. Huizing, geb. Rijke, Z. E. van Wesel, geb. FonteinI) L. Schreuder, geb. PoitI). S. Pijnakkergeb. Pina, D. J. C. Delfosgeb. Stiva, D. M. C. Flippo, geb. ZitmanD. E. J. Vilders, geb. van Wijk Z. en D., tweel. M. Olgaar ,geb. Anneze, D. J. Kellenis ,geb. van Wijk, D. J.deGroot, geb.Kramer, D. J. Nieuwcnhuizen geb. Dekker, D. B. E. de Vink geb. Wagemans, Z. M. van der Water. geb. Langebeek Z. G. van den Bosch Z. E. Korenhof, geb Taffijn, D. C. Heymans. geb. Stouten Z. E. Speetgeb. SoffersZ. A. M. van Oerle, geb. Kaueman Z levenl. J. 81. H. de Vries, geb. Laffra Z. levenl. GETROUWD: G. Verhoogt, jm. en E.C. Nicmnlder, jd. S. Simons, jm; en J. Breedeveldjd. J. Langezaalwedr. en A. van Duyn.jd. J P. F. Hermans jm. en C. L. Leclerq jd. U.K. Beuzemakerjm. en J. Webbejd. OVERLEDEN A. C. Lambooy D.bijna 3 m. C. BontjeZ.5 w. II. WijntjesZ.5 w. J. van EltiugerZ.bijna 4 m. E. Boiermans, D.7 j. en bijna 11 m. J. Colpa D.14 d. G. J. SI TegelaarD.2 tn. P. .1. Lacotirl71 j. J. G. CortsZ.bijna 5 m. F. C. van der Steen geb. Die- penbach38 j. LamanD.4 m. J. Riebeek Z.8 m. AD VERTEN TIEN. Ons Kind JOIIAN GERARD, ruim 4 maanden oud, werd ons heden door den dood ontnomen. Leydes, 24 Augustus 1863. G. J. CORTS. Eenige kennisgeving. J. CORTS Groeb. Voor de bewijzen van belangstelling, ter gelegenheid van hun Huwelijk ontvangen, betuigen hunnen dank, ook namens wederzijdsehe betrekkingen, J. M. de KUYSER Sopuia A. de KUYSER Meerberg. Voor de iele bljjken van deelneming, beloond bij de bevalling mijner Eehtgenoole, betuig ik mjjnen dank. Leiden, 27 Augustus 1863. P. H. STEEN II AU ER.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3