Maler te Leyderdorp, tuinbaas van jhr. Pli. Fr. von Siebold; voor knol- en bolgewassen, le prijs 10 J. Maler voorn., 2« prijs geluigs. tl. Gerrilse tuinbaas op Stadwijk bij Voorscholen (beide inzenders hadden gewedijverd met eene keurig gekweekte collectie Japansche lelién); verzam. Coniferen, 1' PrÜs 5 J. Maler voorn., 2' prjjs getuigschr. H. Witte voorn.; voor werpen niet in het programma vermeld: drie stuks Hoya's (wasplanl), prjjs van het bestuur mr. P. van Outeren te Leydeneen meloen en 12 perziken, prijs van het bestuur H. Beekman te Oegstgeest; 25 varens (Fi- lices), prijs van het bestuur, 20 Aroïdeenidem, 6 Orchideenidem, houtblad, plant. id. H. Witte voorn.; eene verzameling Balsaminen getuigs. mevr. de wed. mr. G. P. van Outeren, op den huize Ter Wadding onder Voorschoten; eene verzameling vruchten, prijs van het bestuur, mevr. van Outeren voorn, en eene verzameling Dianthus Chinensis geluigs. mr. P. van Outeren te Leyden. Omstreeks 12 ure werd onder ongunstige] omstandighedenwant de lucht kreeg van lieverlede een dreigend aanzien, met de ringrjjderij aangevangen. Het terrein, daarvoor bestemd, was met vlaggen en wimpels versierd en aan den weg voor de Vink prijkte een groote eereboog, Hulde aan den land- bouw tol opschrift voerende. Door 23 personen werd aan de ringrijderij deel genomendie ouder een dig ten regen omstreeks 5 ure eindigde. De lste prijs, bestaande uit eene zilveren tabaksdoos, werd behaald door C. Verwey, te Socterwoude; de 2de, eene porte-monnaie met zilver gemonteerd door L Kranenburg, le Voorschoten; de 3d®, eene zilveren lucifersdoos,. door W. van der Krogt, te Soeterwonde. Ofschoon het vooruitzigl, wat hel weder betrof, zeer donker wasklaarde de avond toch merkelijk op en daarmede groeide de menigte bezoekers met ieder oogenblik aan. De illuminatie kon slechts ten deele plaats hebben. Het vuurwerk was goed en gelukte uitnemend. De bemoeijingen en opoffe ringen, door het bestuur en anderen genomen, om dat landbouwfeest wel te doen slagen hebben de voldoening opgeleverd dat zij niet zonder vrucht zijn geweest. Heden was de tentoonstelling van bloemenzoo overwaardig om bezocht te worden, nog opengesteldterwijl eene matinee musicale, door de muziek van hel 2de reg. dragonders op eene aangename wijze de beide feestelijke 1 dagen besloot. Gedep. staten der provincie Ziiidhollandin ervaring gekomen, dat in sommige gemeenten dezer provincie de begraafplaatsen niet worden onder houden in den staal, dien de eigenaardige bestemming daarvan medebrengt, met welke niet is overeen te brengen, dat, onder anderen, hel grasgewas ten gevolge van verpachting zoo welig opschiet, dat de graven daaronder liggen verborgenhebben besloten de aandacht van hli. burgemeesters en wethouders der gemeenten in dit gewest op de voorschreven aangelegenheid te vestigen, met uitnoodiging1". om, daar waar zulks wordt vereischt, de noodige maatregelen te nemen, opdat ook het uiterljjk aanzien der be- graafplaatsen getuige van den eerbied aan de nagedachtenis der afgestorve nen verschuldigd; en 2°. om toe te zien, dat zulks mede geschiede op de bjjzondere begraafplaatsen in de gemeenten gelegen, die krachlens art. 1 van gemeld prov. reglement, staan onder het gezag der politie en bel toezigt van het burgerlijk bestuur. De te Delft gehouden algemeene collecte voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 heeft opgehragt de som van 421 41. Zijn wij wel onderrigt, zegt de D. C., dan zouden eenige inzenders voor de tentoonstelling van oudheden bereids hunne voorwerpen aan het rijk hebben afgestaan, ingevolge de missive van den minister van binnen), zakenj in de voorrede van den catalogus opgenomen. Met zekerheid kunnen wij herigten, dat sommige voorwerpen, die meer bepaald op Delft betrekking hebben, door de bezitters aan het archief dier stad zijn geschonken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van de hh. Luden c. s., nader gewijzigd door B. en VV., betreffende den afkoop, voor 5 mil- lioendoor de stad van de regten le heffen op het door de Amsterdamsche kanaalmaatschappij te maken kanaal, aangenomen met 21 tegen 6 stemmen. Door den raad is de lieer dr. J. A. Fles, leeraar in de ontleedkunde aan de kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, benoemd tot 1 hoogleeraar in de anatomie aan het Athenaeum iilustre. In de gemeente Haarlemmermeer is Diugsdag morgen de kapitale bouw hoeve van den heer Bultman, aan den Aalsmeerderweg afgebrand. De brand was door het broejjen van het hooi ontstaan. Te Hoorn werd dezer dager, gevankelijk binnen gebragt een nog jeug dig varensgezel, die zich te Amsterdam uit eigen beweging had aangegeven als vroeger in eerstgenoemde plaats een moord te hebben gepleegd. Bij zijn verhoor gaf hij echter voor, dat dit niet het geval was, maar dat hij toch werkelijk een zjjner makkers had vermoord gedurende eene reis naar de Oostzee, en de eerste opgave slechts le hebben gedaan om naar Hoorn te worden overgebragt, ten einde zijne ouders nog eeos te kunnen zien, die aldaar woonden. Ofschoon hjj voorloopig naar het huis van arrest is over gebragt gelooft men echter met een krankzinnige te doen le hebben. De Amersf. C. deelt het volgende mede: Naar wij van eene geloof waardige zijde vernemen, hebben twee voorname en bemiddelde grondeige naren dezer omstreken eene conferentie gehouden met eene der autoriteiten, in hei bijzonder met hel doel om de spoorlijn van Amsterdam naar Njjkerk te bespreken. Zij verklaarden zich bereid elk voor 300,000 deel in die onderneming te willen nemen, bijaldien die spoorweg langs Amersfoort, Stoutenburg en Barneveld werd gelegdterwijl zij daarenboven de daarvoor benoodigde gronden gratis wilden afstaan voor zoo ver deze hun eigendom zijn. In Tweuthe openbaart zich meer en meer levendigheid in het fabriek wezen. Met de voltooijing der in aanbouw zijnde cn uitgebreid wordende stoomweverijen wordt de meeste spoed gemaakt, en zoo eene rijzing van de reeds hooge garenprijzen dit niet verhindert, laat het zich aanzien; dat meeste weverijen legen den winter weder in werking zullen zjjn. De spinnerijen le Almelo, te Oidenzaal en te Enschedé hebben thans volop werk. lii laatstgemelde plaats zijn twee nieuwe spinnerijen in aanbouw. De reünie van afgevaardigden der Waalsche gemeenten, le Leeuwar den, heeft Vrijdag, Zalurdag en Maandag II. hare werkzaamheden voortge zet. Maandag middag hebben de afgevaardigden zich aan eenen broederlijken maaltijd in een der lokalen van den heer van der Wiel vereenigd. Bjj ge legenheid dezer reünie is, na afgelegd examen, tot de predikdienst toegelaten j de heer J. H. T. de Vogel. Van wege de presbyteriaansche Schotsche kerk is te Franeker aange komen eene deputatie, bestaande uit de hh. Dr. A. Thomson eu Dr. Somer- ville, van Edinburg, en A.Putou, van Fillicoultrytot bijwoning der synode i van de christ. afgesch. kerk in Nederland. De Tijd meldt het volgende: Men verneemt eene nieuwe omstandig heid, die welligl over den moordaanslag, op den aartsbisschop van Utrecht gepleegd, eenig licht zal kunnen verspreiden. Het is gebleken dat aan den aartsbisschop de vrjj aanzienlijke som van 6000 is ontvreemd. Deze ont dekking heeft tot een nieuw onderzoek van wege de politie op het bisschop pelijk paleis aanleiding gegevenhet verhoor daaromtrent wordt aan het parket te 's Bosch voortgezet, waar de aartsbisschop met de huisgenooten 1 is opgeroepen. Volgens berigl van den Nederl. consul te Fernambuco, van 28 Juljj II., ging de katoenteelt aldaar zeer vooruit; de vorige oogst bad bjjna 40000 balen opgeleverd van 75 kilo's elken de volger.de oogst beloofde nog veel grooler te zullen zijn. 's GRAVENHAGE, 27 Augustus. Tot regter in de arroud.-regibank te Zwolle is benoemd de lieer mr. J. Gratama, thans regter in de arrond.-regtbank te Appingadam. Bjj besluit van 13 Aug. jl. heeft Z. M. aan het hoofdbestuur van het Nederl. onderwijzersgenootschap te Amsterdam vergunning verleend, om, overeenkomstig de bij hetzelfde besluit goedgekeurde reglementen en tarie ven eene levensverzekering-maatschappij voor de leden van dat genootschap en een hulpfonds tol stand te brengen. Z. M. heeft goedgevondenbjj het wapen der infanterie te benoemen bij hel 4de reg.: tol majoor, den kapitein lsle kl. G. P. Booms, van het 6dt reg.; tol kapitein 3de kl. den 1"" luit. C. L. VValiher, van hel reg. grenadiers en jagers; bij het 8>,e reg., tot lsten luit. den 2dcn luit. H. J. Bergé, van het corps; op zijn verzoek op non-activiteit tc stellen den ma joor L. J. von Dinter, van het 4dt reg. infanterie; en in hunnen rang over te plaatsen, bjj het reg. grenadiers en jagers, de l"e luitt. L. F. van Ol- terloo, van den staf der infanterie, B. P. Strengnart en A. A. A. A. van Laak, beiden van het 3de; jhr. W. A. Beelaerls van Blokland van het l"e, A. M. van der Heide van het 6de en S. A. Lutz van het 3de reg. infanteie. Door Z. M. zjjn benoemd tot adelborsten der Is" kl. bij de Ned. zeemagt de adelborsten der 2de kl. bjj het kon. instituut voor de marine te Willems oord: W. F. Wesselink, F. G. M. van der Wijck, C. Adriani, D. L. M. E. Keus, P. M. W. T. Krayenhoff van de Leur, C. II. Cornelissen, C. L. de Jong, M. J. van Lakerveld, II. Bernelot Moens, jhr. P. J. Vegelin var. Claerbergen, G. W. L. Diemont van Langerak, J. L. M. van Gorkum, P. Heyning, W. E. Hazenberg, J. H. Cremer, C. Maas, J. C. Clarkson, J. P. j Wesselink, W. A. Kok, J. Schouw Santvoort, H. H. Hora SiccamaW. J. Derx, A. W. ViiikhuyzeiiC. J. Damme, P. D. A. Frankamp en W. C. j P. E. de Klopper. Z. M. de koning heeft gratie van de doodstraf verleend aan J. II. van Miltenburgbij arrest van liet hof in Noordhollandwegens brandstichting daartoe veroordeeld, en die straf veranderd in tuchthuisstraf «oor den tijd van 20 jaren. Prins Amedcus, tweede zoon van den koning van Italiëis met een gevolg van 17 personen hier aangekomen. Gisteren avond is alhier overleden de heer J. J. Siegfriedt, pastoor van de St. Jacobskcrk op hel Binnenhof, deken van 'sGravenhage en Delflandenz. De Midd. C. deelt mede dal de dikwijls toegezegde algemeene maat- i regel lot verbooging van de traciementen der ambtenaren bjj de departe menten van algemeen bestuur thans bij de regering in bewerking en over weging is. De grondslagen moeten zijn, dat de traciementen beneden I 1000 met 20 pc!., die van 1000 tot 1500 met 15 pet. en die van f 1500 tot 2000 niet 10 pet. verhoogd zullen worden. Ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad zjjn ingekomen 1303 billetten, van onwaarde 7, geldig 1296; volstrekte meerderheid 647. Geko zen jhr. mr. W. Quarles van Uflord, met 758 stemmen; jhr. mr. H. G. C. L. Janssens bekwam 339 stemmen. BU1TENLANDSCHE BKR1GTKA. ENGELAA I». LONDEN 25 Augustus. Men verneemt dal er steeds nola's worden gewisseld lusschen onze regering en hel kabinet van Washington, over de wijze waarop de blok kade der zuideljjke havens wordt ten uitvoer gelegd. Onze regering is van gevoelen dat de Amerikaansche regering zich te dien opziglc meer veroor looft dan het «olkenregl toelaat Het comité, dat zich ten doel heeft gesteld de nooddruftigen in Lau- I cashirc le hulp te komen, heeft dezer dagen eene vergadering gehouden, waarin werd medegedeeld, dat in het geheel tot leniging van den hecrschen- den nood was ontvangen 509,211 waarvan 428,557 waren uitgegeven. Dezer dagen braken de balken waarover de zoogenaamde traveller (reizi ger) looptliggende op de hooge stellingen, welke thans in den Theems oprijzen, ten einde bruggen over de rivier le leggen. Deze traveller, waarmede bouw stoffen worden vervoerd, loopt over jjzeren sporen, cn viel door hel bezwjj- ken der balken met zeven werklieden van eene hoogte van 40 voeten in de

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2