LEÏDSCIIE COURANT. 1865. VRIJDAG 28 AUGUSTUS. De Courant wordt ülaandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Sn. 1 De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BMNENLANPSCHK, BEMIGTKN LEYDEN, 27 Augustus. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is aan Z. Exc. den minister van finaniiën het volgende adres ingediend Naar aanleiding van een adres, in de vorige maand door de kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden aan Uwe Excellentie ingediend, be trekkelijk de invoering van het uniform-port van 5 cents, neemt ook de kamer te Leyden de vrijheid, op de invoering van dit uniform-port aan te dringen. Wij vinden te meer reden voor dit verzoek, daar de herziening der wet van 12 April 1850 Stbln°. 15), bij ariikel 12 der wel van 5 Jnlij 1855 Stbln°. 01) uitdrukkelijk verpligtend is gesteld vóór 31 December I860." De voorgenomen herziening is gestuit door het afkeurend votum der eerste kamer, een votum welks moiiten bij de bedrijvige klassen, die dagclijksche briefwisseling te voeren hebben, geenszins bijval konden vinden. Wij be hoeven het nut van een laag uniform-porto, zoowel in het belang van ge makkelijker correspondentie als in dal van allengsche vermeerdering van opbrengst voor de schatkist, niet te ontvouwen. Ook wij kunnen ons hierover geruslelijk beroepen op hetgeen, bij de laatstelijk aanhangige voor- dragtvan regeringswege is aangevoerd. Maar wij wenschen het onder werp levend te houden en zooveel wij vermogen daartoe mede te werken dat de verbetering, die een paar jaren geleden schipbreuk leed, nu tol stand kome. Het onderwerp is aan de orde gebleven en de nadere herzie ning blijft niet minder verpligicud dan zij vroeger was. De wel van 1850 reeds had de invoering van het nniform-port ten doelmaar men vond den stap van een zeer hoog en zeer verschillend tol een laag eenvormig port ineens te groot. Daarom werd ecue herziening na vijf jaren bevolen. Die herziening bragl ons een stap verder. Voor de drie rayons van 15, 10 en 5 cents, kwamen de twee rayons van 10 en 5 cents. De bevolen nadere herziening weder binnen vjjf jaren had bepaaldelijk ten doel, hel uniform- port van 5 cents voor het geheele rijk in te voeren. Wij meenen te mogen zeggen, dat de regering zich niet kan noch mag onttrekken, voor zoo veel haar aangaat, aan dezen uitgedrukten wil des wetgevers gevolg te geven en dal zij, des noods, door steeds herhaalde voordragten voor het land moet constateren, dat hel althans niet hare schuld is, wanneer hel gebod der wel van 1855 een doode letter blijft. Terwijl wij dus met de kamer van Leeuwardenen gelijk wjj durven aannemen met allen die het belang van een goedkoop brievenvervoer voor de aangelegenheden van handel en nijverheid bcsefTen, op eene vernieuwde voordragt tot invoering van een uniform port aandringen, hebben wij daarbij nog een tweede verzoek Ie voegen: vermindering van het porto der brieven uit het buitenland. Die porto's toch zijn, in vergelijking met de binnen- landscheonevenredig hoog. Een brief uil Bremen kost 25, uit Hamburg, Frankfort of Lubeck 30, nit Pruissen en Hanover, zoodra de afstand meer dan 20 Duitsche mijlen van onze grenzen bedraagt, insgelijks 30 centen. Een brief uit Belgis kost 20, een uil Frankrijk 30, een uit Engeland 40 centen. Een brief uil hel koningrijk Italië kost, over Frankrijk 40, over Duilschland 55 centen. Een brief uit Zwitserland kost 30, 35 of 40 centen uit Denemarken 40, uit Zweden 60, uit Spanje 65, uit Noorwegen 65 of 75 cents. Daarbij moet opgemerkt worden 1". dat deze porto's slechts de brieven betreden die enkel zijn; 2°. dat voor de briefwisseling met Belgis, Duilschland en Engeland, en met alle landen, plaatsen of koloniSnwaar heen de verzending over Duilschland of Engeland geschiedt, de enkele brief de brief van 15 wigtjes is, en voor elke 15 wigljes meer ook een port meer berekend wordt3'. dat voor de briefwisseling met Spanje, Portugal, met Frankrijk en alle andere landen, plaatsen of koloniSn waarheen of van waar de verzending over Frankrijk geschiedt, de enkele brief de brief van 74 wigtje is en voor elke 7| wigtje meer ook een port meer berekend wordt. Deze verhouding is voor ons des te ongunstiger, omdat men in landen waar de porto's laag zijn, met name in Engeland, gewoon is de brieven te fran keren, maar daarvoor ook wederkeerige frankering van onzen kant eischt. Op deze gronden meenen wij met reden te mogen verzoeken dat niet enkel ons binnenlandsch porto verlaagd en in een uniform-port veranderd worde, maar dat ook, door post overeenkomslen met vreemde staten, het interna tionaal brievcnverkeer op den meest eenvoudigen en goedkoopen voet ge regeld woide." De nationale tentoonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voor werpen, te 's Gravenhage, is heden, voor rekening der kon. Ned. grof smederij, bezocht door de werklieden die de bekroonde voorwerpen der vennootschap hebben vervaardigd. Gisteren namiddag is schipper F. Losvarende van Leyden op Rot- I terdam, een groot onheil overkomen. Komende van laalstgemelde plaats met eene zware lading koloniale waren, granen, enz. is zijn schip nabij Oost bosch onder Veur, wegens den diepgang, zijdelings aan den grond ge raakt, ten gevolge waarvan het schip gekanteld en gedeeltelijk gezonken is. De goederen zijn wel spoedig, doch niet zonder schade overgescheept. Het schip is later boven gepompt en naar Leyden vertrokken. Bij het onwedcrdat heden morgen plaats hadis de bliksemop de Sleenstraat bij de Rijnshurgsche poort, in twee huizen geslagen, in die van de hh. Vlaanderen en Gcstman waardoor vooral aan het huis van eerstge noemde aanmerkelijke schade is veroorzaakt. Gisteren heersciite er aan de Vink nabij deze stad eene buitengewone levendigheid, door de tentoonstelling van vee, boter, kaas, bloemen en pluim gedierte, die aldaar van wege de afdeeling Leyden en omstreken van de Ho!!, maatschappij van landbouw plaats had. 11e gunstige schikking van het tentoongestelde vee gaf ruimschoots gelegenheid om daaronder menig goed gefokt voorwerp waar te nemen, ook wat de boter en de kaas aangaat Hol lands bedrevenheid in dat vak op nieuw te lecren kennen. Te ruim 10 ure geopend, werd de tentoonstelling dan ook alras door velen bezocht, die zich konden vergewissen dal de toegekende prjjzennaar de keus des be kroonden in geld of in eenig voorwerp van gelijke waarde bestaande, wel verdiend waren. De volgende prijzen werden toegekend: Wagcnpaarden aangespannen: lc prijs 25 N. J. Stallinga, 2* prijs ƒ10, G. Tihboel, 3® prijs getuigschrift S. Bronsgeest, allen van Leyden; chais- paarden aangespannen 1® prijs ƒ15 J. Duivenvoorde lc Voorschoten 2e prijs 5 C. Kapteyn3e prijs getuigschrift K. Sjonkc Hylkema,- beiden van Oegslgeest; rundvee: stierkalf 1863, 1° prijs 15 N. Kapteyn Cz. te Ley- derdorp, 2® prijs ƒ10 J. van Haasleren te Soeterwoudc; kuiskalf 1863 le prijs 15 VV. Schenkeveld, 2C prijs ƒ10 en 3e prijs getuigschrift C. van Zeideren, beiden van Voorscholen; rijslier li jaar: le prijs 25 J. van Ilaasieren te Soeterwoude; 2C prijs ƒ10, C. van Zeldercn le Voorscholen; 3® prijs getuigschrift P. van Stein; Pinken: 1® prijs ƒ20 en 3® prijs getuig schrift J. van Ilaasieren te Soeterwoude, 2C prijs ƒ10 A. van Haaslcren le Voorschoten; melkvaarzen: 1® prijs j 25 D. Lagerberg le Soeterwoude, prijs van het bestuur J. H. Biben te Leyden; melkschot: prijs van het beslunr P. van Stein, 2C prijs ƒ15 W. Schenkeveld, beiden van Voorschoten; melk gevende koe: lc prijs ƒ50 Arie Onderwater te Soeterwoude, 2C prijs 25 G. Tibboel te Leyden, 3e prijs getuigschrift D. Meijer le Voorscholen; koe vel geweid in 1863: 1® prijs ƒ25 J. van Mannekns te Soeterwoude, 2e prijs ƒ10 W. II. van Roon te Voorschoten, 3® prijs getuigschrift C. Kapteyn le Oegslgeest, voorwerpen niet in hel programma genoemd, 2 draglige koeijen le prijs P. Vromeslcyn te Leydcrdorp.Schapen zuiglammeren 1® prijs 10 P. Vromesteyn te Leyderdorp, 2® prijs 5 W. Schenkeveld te Voorschoten; ooijen le prijs ƒ10 P Vromesteyn te Leyderdorp, 2e prijs L. Kranenburg te Voorscholen; vette hamels le prijs ƒ10 en 3e prijs getuigschrift C. de Graaf, 2C prijs 5 P. Vromesteyn, beiden te Leyderdorp; springram 2e prijs ƒ10 en 3® prijs getuigschrift P. Vromesteyn te Leyderdorp; boter J vat: 1® prijs ƒ15 J. Duivenvoorde, 2® prijs 10 A. van Adrichem, 3C prijs getuig schrift A. J. Straathof; Leydsche meikaas 1® prijs ƒ10 VV. Schenkeveld, 2® prijs getuigschrift C. Wolfl', beiden van Voorschoten; Goudsche kaas 2® prijs getuigschrift A. Onderwater te Soeterwoude, idem (Edammer vorm) 2® prijs getuigschrift VV. C. II. WolfFie Voorscholeu; pluimgedierte: tweeO.-l. tortelduiven, prijs van het bestuur, J. van Langeveld te Soeterwoude, twee hanen en zes kippen (met zware kuiven) 2® prijs 10 J. Bij le veld le Voorschoten. Wij hebben in ons vorig nommer de le verwachten tentoonstelling van bloemen hoog opgeheven en haar zelfs bijna op eene lijn met die in andere steden gesteld. De bezoeker heeft kunnen oordeelen of wij overdreven heb ben. Wij gelooven het niet. De beide beschikbare lokalen aan de Vink waren niet alleen zeer smaakvol in een lusthof herschapen maar het tentoongestelde leverde zulk eene schitterende partij wel gekweekte en schoon ontwikkelde exemplaren op, dat aan al de inzenders zonder onderscheid lof moet wor den toegekend. De volgende prijzen werden toegewezen: Bloemen: planten ter versiering der tentoonstelling: 1® prijs zilveren me daille of 10, H. Witte, 2e prijs bronzen medaille of 5 C. II. Kroon, 3® prijs getuigschrift m®. P. van Onleren allen van Leyden 20 stuks Oranje- of cilroenboomen met bloem of vrucht: 1® prijs 10 jhr. mr. D. T. Ge vers van Endegeest, 2® prijs getuigschrift P. Donker, tuinbaas van jhr. N. J. Sleengracht van Duivenvoorde te Voorschoten; Odier geraniums, 1® prjjs ƒ5, Scarlet id. 1® prijs ƒ5, beide P. Donker, voornoemd; 20 stuks Fuchsia's op stam, 1® prijs 10 H. Beekman, tuinbaas van den heer Ko persmit te Oegslgeest; 25 stuks Fuchsia's op struik 1® prijs 5 en voor 12 dubbele Petunia's 2® pr(js 5 beide aan G. Meyer te Oegslgeest; 20 stuks Phlox decussata 2® prijs getuigschrift II. Beekman te Oegslgeest; 50 stuks Asters 1® prjjs ƒ5, en 25 stuks Begonia's 1® prjjs 10. P. Donker, voornoemd; verzameling boutbladige planten, 1® prijs ƒ10 J.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1