Per Telegraaf. BLITENLANDSCHE BERIGTEK. EK6ËLASD. LONDEN, 23 Augustus. Het genootschap van vrienden des vredes heeft zich tot graaf Russell gewend met een adres betreffende den staat van zaken in Japan. liet ge nootschap zegt daarin dal het verdrag met Japan aan de overheden van dat land is afgeperst, en dat de Engelsche handelaren daarvan op eene onregt- vaardige en voor de Japanners beleedigende wijze gebruik hebben gemaakt. Kan men met Japan niet in der minne verkeerendan was het, volgens het genootschap, beter dat land te verlaten. Te Glasgow is men voornemens een gedenkteeken voor wijlen lord Clyde op te riglen. Alhier is het berigt ontvangen dat het Engelsche schip Caribaskapi tein Cambronvan Liverpool naar Eombay bestemdis verbrand. De tweede officier was met licht naar beneden gegaan, om terpentijn te halen. Het vat vatte vlam en binnen korten tjjd was hel schip geheel weg. De bemanning heeft zich kunnen redden. Het godsdienstig tractaat-genootschap alhier beeft thans 64 jaren be staan, en in dien tjjd 1,006,000,000 exemplaren van onderscheidene geschrif ten verspreid, in het laatste jaar alleen 47 millioen, en daarvan 600,000 in verschillende Oost-Indische dialecten en 200,000 in het Chineesch. De ontvangst bedroeg 95,300 of meer dan 1,000,000. Blijkens eene dezer dagen bekend geworden opgave, vonden gedu rende het jaar 1862 in de kolenmijnen van Yorkshire 104 personen den dood, voornamelijk door het onvoorzigtig gebruik maken van licht of door hel gebruik van buskruid voor het doen springen van rotsbrokken. Uit New-York meldt men dal de president Lincoln een nieuw aanzoek van den heer Seymour, gouverneur van den staat New-York. om de wet op de conscriptie niet uil te voeren, bepaaldelijk van de hand heeft gewe zen. ln het antwoord, dat hij den heer Seymour heeft gezonden, zegt hjj o. a.de zuidelijkendie allen manschappen de verpligling opleggen in bet leger te dienen, zouden weldra overwinnaars zjjn, indien de noordelij ken van hunnen kant geene maatregelen namen. Het stelsel der vrijwil lige dienstneming is onvoldoende bevonden; derhalve moet men lot andere middelen de toevlugl nemen. Bij gelegenheid dat een pantserschip en twee kanonneerbooten der Unie onlangs op de James-rivier een logt deden tot verkenning van liet fort Dar ling, hetwelk hel vaarwater naar Richmond gesloten houdt, is een der kanonneerbooten gestolen op eenen onder water verborgen toestel. Door de uitbarsting werd de boot tien voelen uit het water geligt en aan den romp zwaar beschadigd. Het door de ontploffing omhoog geworpen water kwam met zoo veel kracht op het dek der kanonneerboot neder, dat er 30 personen in het water geslingerd werden; twee van hen verdronken, maar de andere werden gered. Men meldt dat de regering der zuidelijke staten besloten heeftalle tot de krijgsdienst geschikte slaven te wapenen. De generaal Richardson moet reeds in Tenessee bezig zjjn met de recrulering dezer negers, die voor den tjjd van drie jaren in dienst worden gestelden wel zonder Soldij doch onder bepaling dat zij na afloop van hun diensttijd in vrijheid gesteld zullen worden. FKAI\' KRUK. PARIJS, 23 Augustus. De Courtier du Dimanche verzekert dal de naar Petersburg gezon den nota's der drie mogendheden eenen gelijkluidenden slotzin bevatten, van den volgenden inbond: Er blijft thans aan onze regering een dringende pligt te vervullen overnamelijk oin de aandacht van vorst Gortschakoff te vestigen op den ernst der omstandigheden en de op Rusland rustende verantwoordelijkheid. Oostenrijk, Frankrijk en Engeland hebben de drin gende noodzakelijkheid betoogd om een einde te maken aan eenen betreu- reiiswaardigen slaat van zaken, die Europa met gevaren bedreigt; en zij hebben de middelen aangewezendie huns inziens tol bereiking van dat doel moeien aangewend worden. Indien Rusland niet al doet wat in zijn ver mogen is, om aan de gematigde en vi rzocnende bedoelingen der drie mo gendheden te beantwoorden indien het den weg niet inslaatdie door vriend schappelijke raadgevingen wordt aangeduiddan zal hel verantwoordelijk zijn voor de e nstige gevolgen, die de verlenging van de onlusten in Polen na zich kan slepen. Ingevolge een wenk van de regering moeten de voorzitters der alge- meene raden of prov. vertegenwoordigingen, die morgen zullen vergaderen, zich onthouden van in hunne openingsrede de staatkundige aangelegenheden des rijks aan te roeren. La France bevat lijdingen uil Vera-Cruz van 24 Julij, meldende dat de steden Jalapa, Cordoba, Orizaba, Tlascala en Cholulu hare adhaesie hebben geschonken aan den uitslag van de stemming der notabelen Ie Mexico. Daarbjj wordt nog gemeld dal Commonforl in eene dagorder zijne troepen heeft aanbevolen, zich aan den vrijelijk uitgedrukten volkswil te onderwerpen. Dezer dagen heeft te Aix-les-Bains een hevig onweder gewoeddat vier uren duurde. De bliksem sloeg op de Dent du Chat, den hoogsten top der bergen, die Aix omgeven; hij gleed langs den berg, trok door het meer van Bouzalt en slak den brand in een huis van hel dorp Tre'verses. De brand maakte snelle vorderingen, daar de huizen van stroodaken waren voorzien. Veertien huizen werden in de asch gelegd. Uit Marseille meldt men, dal heden de van Nimes komende sneltrein bij Beaucairc uit het spoor is geraakt. De locomotief, twee passagierswa gens en de bagaadje-wagen zijn naar beneden gestort. 7 personen zijn ge dood en 15 gekwetst. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontstond in hel voorraadraa- gazijn der Messagcries Impériales te Marseille een hevige brand, en vernielde het bureau en het magazijn, benevens een groot gedeelte van den inhoud, uit verschillende werktuigen en modellen bestaande, de waarde waarvan op verscheiden honderdduizenden fr. geschat wordt. Door krachtige inspanning gelukte het, in weêrwil van den hevigeu noordwesten wind, de overige, met allerlei handelswaren opgevulde, magazijnen te behoeden. Uil een officieel rapport nopens de verwoestingen, die de aardbeving op Manilla heeft te weeg gebragt, blijkt dat thans reeds 350 lijken onder de puinhoopen zijn te voorschjjn gehaald, terwijl hel aantal gewonden 450 bedraagt. ITALIË. net dagblad van Rome meldt, dat de inzameling van den St. Pieters penning voorspoedig voortgaat. De tot heden ontvangen sommen bedroegen zes millioen Romeinsche scudi, of 32.257,800 fr.de waarde der vrijwillige giften, door de geloovigen in kostbare voorwerpen gezonden, was daarbij niet medegerekend. P K VISSEN. BERLIJN, 23 Augustus. Omtrent de handelingen van het vorsten-congres te Frankfort wordt van daar gemeld, dat art. 1 van het hervormingsplan, na eenige aanmer kingen van den hertog van Saksen-Altenburg, welke door den hertog van Saksen-Coburg beantwoord werden, eenstemmig werd aangenomen. Boven dien werden verscheiden andere artikelen behandeld en goedgekeurd. Het hervormingswerk, in den geest van het voorgestelde ontwerp, wordt door BeyerenSaksen en Hanover met warmte voorgestaan. Volgens de Frankf. Postseit. is het antwoord van den koning van Pruissen waarbij de nadere uitnoodiging der te Frankfort vereenigde vor sten, tot deelneming aan het congres, wordt van de hand gewezen, in den meest hoffeljjken vorm vervat en wordt daarin alleen de gezondheidstoestand des konings als grond zijner weigering opgegeven. Op 17 dezer is Ehingen en omstreken, gelegen in de Donaukreils, in Wurtemberg, door een vreeseljjk onweder geteisterd, vergezeld van een hagelslag gelijk de oudste bewoners dier streek nooit hebben bijgewoond. De hagelsteenen lagen een geruimen lijd nadat het onweder zich had ont last nog een halten voet hoog in de straten en op het veld. Alle veldvruch ten, enz. zijn vernield. Ook in de Rijnprovinciën hebben zware onweders met hagelslag groole verwoestingen aangebragl. Vooral de omstreken van Landau, Bruchsa! en Coblenz hebben veel geleden. Het dorp Plossberg met aanhoorigheden in Bejjerendoor 237 familiën bewoond en nagenoeg 1000 zielen tellendeis op den 15den dezer geheel en al in de asch gelegd. Men vermoedt dat eenige met lucifers spelende kin deren er de oorzaak van waren. In minder dan twee uren tjjds waren 134 zoowel groole als kleine gebouwen door het vuur vernield en bevinden zich 104 huisgezinnen zonder huisvesting. B(j den snellen voortgang der vlam men was bijna aan geen redding van meubelen of andere goederen te den ken. Al de fabrieken of andere inrigtingen voor nijverheid werden eene prooi van het vernielend element. De voorraad wol, het pas ingeoogstc graanhet voeder voor het veealles ging verloren. Uit Polen, en wel uit Kalisch, meldt men, dat de opstandelingen in de nabijheid van Kolo zich van 15 wagens met oorlogsbehoeften hebben meester gemaakt. Volgens mededeelingen uit Krakau hebben de opstandelingen bij Laski eenig voordeel op de Russen behaald. Ook zouden in de nabijheid van de Gallicische grenzen verscheidene ontmoetingen hebben plaats gehad, 1 waarvan men den uilslag echter niet meldt. In de nabijheid van Tarnopol, in Gallicië, op het kasteel RomanofTka, zouden drie personen gevangen zijn genomen, die later bleken te zijn de bekende Rochebrun en twee adjudanten. Uit VVilna wordt gemeld, dal twee ongeveer 20-jarige werklieden, de ge broeders Jozef en Alexander Rewkowski, aldaar in den ochtend van 17 Aug. op vonnis van den krjjgsraad zijn opgehangen, zonder dat er eenig proces tegen lien was gevoerd. Alleen waren in hunne woning twee dolken gevonden, waarop de door niets bewezen verdenking wer i gegrond, dal zjj aan den moordaanslag op een Russisch ambtenaar, die dezer dagen plaats had, schuldig konden zijn. Indien men de 0|>gavcn van de verschillende hoofden der Poolsche corpsen gelooven mag, dan staan op dit oogenblik 21000 man behoorlijk gekleede en gewapeudc opstandelingen tegenover de Russen. FRANKFORT, 24 Augustus. Van goederhand verneemt men, dat in eene heden gehouden conferentiedie drie nreu heeft geduurd, de toenade ring tusschen de verschillende vorsten nieuwe vorderingen heeft gemaakt, zoodat men het omtrent de quaestie van hel centraal bewind eens is kan nen worden. BERLIJN. 24 Augustus. De Staatsanzeiger deelt heden het antwoord mede van den koning, op de uitnoodiging tol bijwoning van het vorsten- congres te Frankfort. De koning verklaart in dat slok, dat hij b(j zijne vroegere zienswijze volhardt om geen deel aan hel eoneres te nemen en dit te meer, omdat hij zelfs nu nog geen officiële mededeeling heeft ontvangen van de voorstellen, die aan de goedkeuring van hel congres moeten onder worpen worden. De koning is van oordeel, dat het een onvruchtbaar werk is om deel Ie nemen aan beraadslagingen die niet door het nemen van be sluiten gevolgd worden, en lol die besluiten kan hij niet medewerken zon der ze bevorens door de raadslieden zijner kroon te hebben doen onderzoe ken. Hij is evenwel bereid om ieder voorstel van liet congres in ernstige overweging te nemen. De heer von Bismarck heeft eene dépêche aan den heer von Sydow gezonden, waarin hij verklaart, dat de hervormingsplannen van Oostenrijk onvereenigbaar zijn zoowel met hel belang van het Dtiilsclie volk als met de stelling die Pruissen hel regt heeft in Ie nemen. Pruissen zou bovendien

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2