LEYDSCHE COURANT. |8<)3. N". tOïi.U WOENSDAG 26 AUGUSTUS. M De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel IaarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 15 blad 22) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNUNLANDSCHK BERIGTEN LEYDEN 25 Augustus. Wij kunnen niet nalaten onzen lezers mede te deelen dal de bloemen tentoonstelling, die, te gelijk met die van vee enz., aan de Vink nabij deze stad, morgen (Woensdag) geopend wordt en tot Donderdag avond te bezigtigen blijft, de verwachting die men daarvan koesterde verre overtreft, en, alles in aanmerking genomen, geruslelijk met de tentoonstellingen der andere steden zal kunnen vergeleken worden. De inzendingen zijn zóó ruim dal de twee daarvoor beschikbare lokalen al de planten onmogelijk kunnen bevatten. Wij twijfelen dan ook niet of de voor onze sladgenooten zoo zeldzame gelegenheid om Flora's schoon op deze wijze vereenigd te zien, zal menigeen lot eene wandeling daarheen aansporen, terwijl aan den anderen kant eene geschikte gelegenheid geopend is om dit togtje op ge makkelijke wijze per stoomboot te doen. Wij meenen hier nog bij te moe ten voegen dat men het hoofdzakelijk aan een onzer sladgenooten te dan ken heeft, dat deze tentoonstelling beproefd, en aan zijne opofferingen en moeiten, dat zij zoo boven verwachting goed geslaagd is. In het 39ïte verslag van het Nederl. genootschap lot zedelijke verbetering der gevangenen, over den jare 1862, komt voor het verslag betrekkelijk de verblijfplaats van jeugdige ontslagenen alhier over 1862-63. Blijkens dat verslag kwam er van geen der in vroegere lijden verpleegde jongelingendie zich in 's lands dienst bevinden, nadeelige berigten in; van een der eerst opge- nomenen werden zelfs de meest gunstige berigten ontvangen. Twee jonge lingen, vroeger verpleegd, en als milicien in dienst getreden, hadden eene vrijwillige verbindteuis bjj het leger hier te lande aangegaan en gedroegen zich goed, blijkbaar uit hunne spoedig gevolgde bevordering tot een hooge- ren graad. Bij het Oost-Indische leger werden mede twee jongelingen ge plaatst. Daarentegen wordt vermeld, dal een ander jongeling, als milicien in dienst gelreden zich wegens vergrijp legen de wel in de militaire straf gevangenis bevindt. Gelijk men weel bestaan er thans bij de regering be zwaren tegen de plaatsing der knapen in 's lands dienst, waarvoor zij ech ter eene blijkbare voorliefde hebben. Hel getal der verpleegden, leest men o. a. verderhetwelk op 1 Mei 1862 11 bedroeg, is thans geklommen lot 24; hiervan werden in het jaar 1862 15 en in 1863 4 opgenomen. Daarentegen hebben 9 personen hel gesticht verlaten onder welke geen enkele, van wien men zeggen kan, dal hij als voor de maat schappij bekwaam in deze terug trad. Van deze zijn 2 weggezonden omdat zij zich heimeljjk uit hel gesticht verwijderd hadden. Een is op eigen verzoek ontslagen, en 6 zijn heimelijk vertrokken, zonder te zijn teruggekeerd. Van de 24 verpleegden zijn er 10 in den timmermanswinkel werkzaam9 in de smidswerkplaats, 3 kunnen nog niet geplaatst worden. Behalve het prak tisch onderrigt in de werkplaatsen zelve, is gedurende de winter-avonden op voorstel van de snb-commissie, een aanvang gemaakt met het onderwijs in hel regtlijnig en bouwkundig teekenen gegeven door den meesterknecht van de timmermans-werkplaats. De resultaten van dat onderwijs zijn zeer gunstig; blijkbaar wordt dit vak door de knapen met voorliefde beoefend. De smederij en de timmermans-werkplaats zijn in voldoenden toestand. Bei der ruimte laat niet toe dat liet getal leerknapen vermeerderc. Omtrent het gedrag der jongelingen kan over het algemeen niet geklaagd worden. Hun ijver was over hel algemeen goed en sommigen hebben loffelijke vorde ringen gemaaktblijkbaar uit hetgeen door hen is geleverd. Tol lieden be paalt zich de kennis der jongelingen tot de behandeling van gereedschap en ontbreekt hun nog grootclijks praktijk. Wil men derhalve niet afbreken, hetgeen men begonnen is op te bouwenalsdan behoort liet onderwijs nog geruimen tijd voortgezet Ie worden. Bestuurders verklaren dal zij in hunne pogingen ijverig ondersteund wor den door den directeur, en brengen hulde aan de welwillendheid, waarmede dc hh. Schaap, Bertrand en Giezen, leden der subcommissie, hunne dien sten blijven verleenen. In het bovengenoemd verslag des genoolschaps is nog een brief opgeno men van een der voormalige kweekelingen uit de inrigting te Leyden, die thans 2de machinist is bij de gouverncmcnts-marine in Indië, waarbij hij aar. den directeur kennis geeft, dat hij thans in staat is zijne moeder te ondersteunen, en daartoe jaarlijks 480 of 40 'smaands beschikbaar stelt. Deze brief maakt bij het lezen een hoogst gunsligen indruk en is voorzeker eene bemoediging om den arbeid tot opleiding van jeugdige ont slagenen, in weèrwil van veel teleurstelling, niet te staken. Sedert eenige weken is de ziekte vooral onder de volwassen varkens weder vrij hevig uitgebroken. In deze omstreken zjjn er gevallen dat een hok van 6 a 8 zware gemeste varkens, geschikt en bestemd om afgeleverd te worden, in die mate door de ziekte zijn aangetast, dal zij spoedig tegen spotprijzen zijn afgedaan. De veldmuizen hebben zich dezen zomer sterk vermenigvuldigd, zoodat de weilanden in sommige gemeenten door dat on gedierte zeer geteisterd worden. Hoewel er boeren zijn, die, tengevolge van de droogte, gras noch hooi hebben en op naliooi gehoopt hadden, is de kans echter daaromtrent overal ten ccnenmale verdwenen. Tc Schiedam heeft gisteren eene collecte plaats gehad voor liet gedenk- teckcn, Ier herdenking van 1813 op lerigten. Zij heeft ruim 1100 opgebragt. Vrijdag II. is op het llollandsch diep, nabij de Klundert, een vaartuig, geladen inel planken en uietselslecnen omgeslagen en gezonken. Dit werd opgemerkt door den te Willemstad wonenden visscher W. Schouten, die met zijn schokker, op cenigen afstand van daar, ten anker lag. Deze aar zelde niet, trots het onstuimige weèr, dadelijk met zijn jeugdigen zoon, iu eene kleine visschersbootter hulp te snellen. Na vele pogingen mogt het aan vader en zoon gelukken, den schipper van hel gezonken vaartuig, die zich met een plank boven water had weten te houden, te redden; doch zijn knecht was reeds dadelijk bij het ongeval in de diepte verdwenen. Den ls,cn der aanst. maand zullen de officieren en kadetien van de kon. militaire akademie te Breda van dc op 15 Julij aangevangen vacanlie- lijd daar aanwezig zijn en hel nieuwe studiejaar weder aanvangen. Den 4,lc" Sept. aanst. zullen de nieuw benoemde kadellen, bchoorende lot het wapen der infanterie van het leger hier te lande en in Ned. Indië, daarbij in dienst gesteld worden en die der overige wapens den daaropvolgenden dag. Uit Luxemburg wordt gemeld, dal in den nacht van 18 op 19 jl. een aanval is gedaan op eene schaapskooi in de gemeente Saxem door wolven die ruim 20 schapen hebben gedood en gedeeltelijk verscheurd. 's GRAVENHAGE, 25 Augustus. Aan den heer C. Hulst, nolaris ie Oostcrblokker, is vergund zjjne standplaats over te brengen naar Hoorn; voorts is de heer F. II. Abbing, cand.-notaris, benoemd lot notaris te Oosterblokker. Tot adspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken in Ned.-Indië is benoemd de civile ingenieur J. Schaly. Tot surnumerairs bij het vak der posterijen zjjn benoemd de hh. J. Iloefhamer, A. Fichet, J. W. Chevallier, L. A. A. de Salengre, J. G. BelzW. M. van Idsinga en jhr. J. G. M. van Bommel, thans respect ivelijk geagreëerde klerken op de postkantoren te Gouda, Leyden, Helder, Wor- merveer, 's HertogenboschDelft en Haarlem. Z. M. heeft goedgevondenbij liet wapen der cavalerie te benoemen bij hel 2(lc reg. dragonders, tol lstf" luit., den 2den luit. W. F. baron Snouc- kaert van Schaubut'g, van het 5jc reg. dragonders. lieden wordt de 12de verjaardag van Z. K. U. prins Alexander der Nederlanden op de gebruikelijke wijze herdacht. Des middags heeft er bij II. M. de koningin op hel Huis ten Bosch een groot diner plaats gehad. De minister van binuenl. zaken heeft, in verband met de regeling van het middelbaar onderwijs bij de wetaan verschillende gemeenten te ken nen gegeven, dal hel wenschelijk is dat de besturen van gemeenten, waar aan degelijk middelbaar onderwijs behoefte bestaal, weldra in overweging nemen wat ter voorziening in die behoefte behoort gedaan te worden. Dc heer Huysscnaers, NedcrI. consul-generaal te Alexandrië, is in dc residentie aangekomen. De baron Bethmann IIoil weg neemt merkelijk in beterschap toe. Zijn zoon en zijne dochter, die hem in zijne ziekte hebben bijgestaan, zijn voor nemens binnen weinige dagen weder naar Duitschlaud te vertrekken. Gisteren hebben de alhier verblijf houdende Japanners den grooten to ren bezocht, juist op hel oogenblik dat de klokkenist, de heer Koning, bezig was hel carillon te bespelen. Met de meeste verbazing en bewondering sloegen zij dit gade. De tentoonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen al hier werd eergisteren van 123 ure door 500 en 3—6 ure door 1000 per sonen bezocht. Zondag avond heeft ds. Zaalberg, bij de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk, in zijne leerrede de slagloflfers herdacht der ramp, de vorige week alhier voorgevallen. Naar aanleiding van de woorden: Pax Intrantibus (vrede zij den binnenkomenden) hield hij eene gevoelvolle lijkrede. Dc heer P. M. Mess, med, doctor te Schcveningcnheeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek hem eene voorloopige concessie te verleenen, ter bebouwing van den grond te Scheveningenwelke achter het badhuis in de rigting der stad gelegen is, daar de noodige opmelingen te laten doen en bakens te laten stellenten einde later het meer omschreven benoodigd terrein op te geven en de finale concessie Ier bebouwing van het zelve aan te vragen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1