LEOSCIIE COURANT. 1805. VRIJDAG 21 AUGUSTUS. N°. lttó De Coin ant wordt Maandag, IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. A a ll De prijs der Courant is ƒ3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN LEYDEN, 20 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden, de hh. Tieboel Siegenbeek, van der Hoeven, Tollens, Goudsmit, Kneppclhout van Sterkenburg, Wttewaall, van Ouleren, ten Sande en Gevers, door eene daartoe benoemde commissie onderzocht en in orde bevonden dientengevolge werd tot de toelating van die heeren beslo ten. Vervolgens zijn benoemd: tot hulponderwijzer der 2(le kl. aan deopenbare school voor minvermogenden J. J. 11. Bokhorst, van Sassenhcim; lot vierde hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onder wijs der 2de kl.voor meisjes, mej. U. Oberman, te Brielle; en lot opzie ner bij de gemeente fabricage-werkcn P. A. Forttiyn Harreman. Op de on langs vastgestelde verordening, houdende instructie voor de keurmeesters van levensmiddelen enz.was door gedep. stalen eene aanmerking gemaakt, en wel ten opzigle eener aan den keurmeester der rijtuigen verleende be voegdheid; de gemeenteraad heeft, op voorstel van den heer Goudsmit, be sloten zich vooralsnog niet met het gevoelen van gedep. staten te vereeni gen, maar eerst nog de gronden op te geven, waarop naar zijn oordcel die bevoegdheid te regl in de verordening is opgenomen. De concept-verorde ning, bepalende de wijze van afkondiging der plaatselijke verordeningen, werd vastgesteld. De voordragt tot hel afbreken van de Heerenpoort werd door den voorzitter teruggenomen. Op het adres van veehandelaars en vleeschhouwers. tot verandering van het uur van aanvang van de beesten markt, werd afwijzend beschikt. De overige aan de orde gestelde punten: rekeningen over 1862, en plans en voorwaarden omtrent de vernieuwing van een gedeelte van het leidak van hel raadhuis, tot het maken van een kantoor voor de ambtenaren der plaatsel. belastingen op de Beestenmarkt en voor de leverantie van schoolmenbclenwerden goedgekeurd. Door de hh. Librecht Lezwyn, Harteveli en Goudsmit is een voorstel in gediend betreffende het reglement voor de gasfabriek. Bij de garnizoens-iufirmerie alhier is geplaatst de officier van gezond heid 3dc kl. W. T. Philipsen. Heden morgen heeft de commissaris des konings in deze provin cie, de heer mr. J. Loudon, de gemeente Leyderdorp bezocht, aldaar de olie-, tras- en pleislerfabriek van W. van Zanten, de kerk, het school, den opbouw eener nieuwe school en het weeshuis bezigtigd, en vervolgens op het raadhuis de leden van den raad ontvangen. Van daar is Z. Exc. vertrokken naar HazersvvoudeKoudekerk, Oudshoorn en Alphen. Na op de laatstgenoemde plaats te hebben overnacht, zal Z. Exc. op morgen de aangrenzende gemeenten bezoeken. Op de gisteren te Soetermeer en Zegwaard gehouden paardenmarkt waren naar schalling 400 paarden aangevoerd. De qualiteit van de meeste paarden was beneden hel middelmatige en de handel onbeduidend. Staat ons kleine Nederland, in vergelijking van vroeger, in som mige opziglenvooral in kunstniet meer op die uitstekende hoogte van weleer, zooveel te meer moet het ons slreelen, wanneer enkele malen toch nog talenten verrijzen die aan den goeden ouden tijd herinneren, en die zich ook builen de enge grenzen van hun vaderland een welverdienden roem weten te verwerven. Wij hebben hier niet alleen een land- maar levens een stadgenoot op het ooghel is onze verdienstelijke violoncel-virtuoos Oudshoorn die weer nieuwe lauweren in het buitenland gaarde. Volgens de Duitsche dag bladen liet hij zich te Baden-Baden op een concert hooren, en viel hem al daar zulk een bijval en bewondering ten deel, dat hij eenstemmig voor het glanspunt van hel programma werd verklaard. Ook onze koning woonde, onder vele andere hooge autoriteiten, dit concert bij. Z. ill. vooral," zoo schrijft een dier bladen, »een groot muziekkenner, gelijk bekend is, men zou haast zeggen zelf een kunstenaar, onderhield zich herhaalde malen met den virtuoos, om hem de treffendste blijken zijner ingenomenheid te geven. De heer Ondshoorn had op dien avond eene dier voldoeningen, die wel niet nieuw voor hem zijnmaar toch in hel leven eens kunstenaars époque ma ken." Inderdaad mag zulk een oordeel, uit eene geheel onpartijdige bron gevloeid, hoogst vereerend hceten. Tot ons genoegen vernamen wij tevens van eene geachte zijde, dat de lieer Oudshoorn voornemens is zich den aan staanden winter voor eenigen lijd naar zijn vaderland te begeven, en aldaar in enkele onzer groole steden concerten te geven. Hopen wij dat de belang stelling zijner landgenooten niet voor die van hel buitenland moge onderdoen en ook hier een schitterend snccès zijn deel zij. De Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne overzeesche bezit tingen hield alhier den 17dcn Julij hare achttiende algemeene vergadering, onder leiding van den vice-president dr. Bonrsse Wils, bij afwezigheid van den honorairen president prof. dr. Oudemans, van Amsterdam. Door bijzon dere omstandigheden zijn wij eerst nu in staat gesteld een kort berigt van het verhandelde in de vergadering te geven. Wij laten daarbij hetgeen hier slechts zeer onvolledig zou kunnen vermeld worden, als de namen en wat er bijzonders van planten medegedeeld werd, achterwege; dal alles blijft ge voegelijk voor het uitvoerig verslag bewaard. De vergadering werd slechts door een klein aantal leden bjjgewoond, niettemin mogt zij belangrijk heeten. De verslagen door de leden van 't be stuur uilgebragt en de mededeelingen leverden hel bewijs, dal het afgeloopen jaar voor de Vereeniging in uiateriëlen zoowel als in wetenschappelijken zin, niet ongunstig geweest is. Door vertrek van één der leden naar builen 's lands is het aantal leden met één verminderddaarentegen is liet aantal honoraire leden met zes en dat der donateuren met acht vermeerderd. Van directeuren van Teylcr's slichting te Haarlem ontving de Vereeniging eene belangrijke geldelijke ondersteuning. Door vermeerdering van inkomsten en besparing op gewone huishoudelijke uitgaven is de geldelijke toestand gunstiger geworden en het uitzigt geopenddat een grooter bedrag beschikbaar zal komen voor uitgaven van anderen aard en dat gebrek aan hulpmiddelen de Vereeniging niet zal blijven belemmeren in hare werkzaamheid. De jaarlijksche verslagen kunnen thans, behalve aan de corresponderende, ook aan de gewone en honoraire leden en aan de donateuren kosteloos toegezonden worden. Voor het eerst is dit geschied met het verslag van de 16de algemeene vergadering, uitgege ven in het 3de stuk Vd» deel van hel Nederlandsch kruidkundig Archief. De uitgave van het 4e stuk van hel Archief, waarin het verslag van de 17dl! vergadering opgenomen zal worden, is door moeijelijkhedenaan de rege ling van die uitgave verbonden, nog vertraagd. De verslagen zullen verder, te beginnen met dat van deze vergadering, uitgegeven worden voor rekening van de Vereeniging, op den voet door het bestuur vast te stellen. De uit te geven Flora van Nederland blijft voorshands de voorname zorg der Ver eeniging, de moeijelijkheden, die der uitvoering van de vroeger genomen besluiten over de uitgave in den weg staan zijn nog niet overwonnen en de nadere regeling moet worden aangehouden. Onder andere bewijzen van belangstelling ontving de Vereeniging van den heer directeur van Js rijks herbarium eene uitnoodiging aan de leden gerigt, om deel te nemen aan de bewerking van het materiaal voor de Flora van den Indischen archipelin genoemde verzameling voorhanden. De directeur wenscht van elk lid. lot dien arbeid bereid, de opgaaf te ontvangen van de groep, die hij bij voorkeur zou bewerken; mogt deze reeds bewerkt, of bij een ander in bewerking zjjn, er zou toch nog ruime keus blijven. liet herbarium en de boekverzameling zijn, overeenkomstig het ten vori- gen jare genomen besluitovergebragt naar de woning van den conservator bij den akademischen kruidtuin te I.eyden. Zij zijn daar zonder bezwaar voor de Vereeniging zeer goed geplaatst en worden met zorg bewaard Van de boekverzameling, die weder door geschenken verrijkt is, zal een catalo gus gereed gemaakt worden. De heer Hartsen heeft de verzameling van fungi op hontazijn herzien en ze met nieuwe specimina en met ontbrekende aangevuld. Bovendien zijn van hem hladmosscn ontvangen en onder andere van den heer Bondam eene verzameling van planten, bij Nijkerk en bjj Harderwijk bijeengebraetwaaronder een hOtal mossoorten van welke eenige nog niet in den Prodomus opgenomen zijn-. Bovenal verdient inlusschen vermelding het aanzienlijk geschenk van den heer van der Sande l.acosie, bestaande in zijn herbarium van inlandsehe phanerogamenvoor zooveel het hem na zijne veelvuldige vroegere giften nog overgebleven was. Van hoe groole waarde deze verzameling voor de Vereeniging is, kan blijken als men nagaat, welke nitsiekende dienst zij bij de zamenstelling van den Pro- domus bewezen heeft; het gebruik, dat er van gemaakt is, maakt haar be zit van bijzonder gewigt. Het behoud het toegankelijk blijven van dosge- noemde authentieke speciminawaarop bepaling van soortof andere opga ven voor de kennis van onze flora van belang, steunen, is wel 't best ver zekerd wanneer zij in eene verzameling als die van de Vereeniging worden opgenomen; meer eigenaardige plaats kunnen zij ook niet vinden. Hoe meer die verzameling de bewaarplaats wordt van al wal op onze flora betrekking heeft, zooveel te breeder en vaster grondslag voor studie wordt er ook voor later tijd gelegd. Herbariën in particulier bezit, geraken ligt in 't onge- reede en uiteen, of gaan, zoo zij al bewaard blijven, toch veelal voor we tenschappelijk gebruik verloren. Er is daardoor reeds veel schade geleden. Konden oudere herbariën nog geraadpleegd wordende onzekerheidvvaarin men verkeert omtrent opgaven van vroegere schrijverszou ophouden en 'tzou levens blijken dat met die herbariën meer verloren gegaan is dan men nu gissen kan. liet is zeer te wenschen dat dit nadeel zoo veel mogelijk worde voorgekomen en dat intusschen wie in 't bezit zijn van oudere ver zamelingen of wel van enkele voorwerpen, en op '[voortdurend bezit daar van prijs stellengelegenheid geven lol onderzoek. Bij herhaling heeft de

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1