Per Telegraaf. de teraardebestelling van bet hoofd des huisgezins, beval de moeder in den vroegen ochtend aan haar oudste zoontje, een knaap van 12 jaren, om vuur te maken. Door een onbekend toeval deelden de vlammen zich mede aan de omringende voorwerpen en in weinige oogenblikken stond de woning in brand. Naauwelijks had de moeder dit bespeurd of zij ijlt naar eene voor kamer, waarin twee kleine kinderen sliepen. Zij zocht te vergeefs naar de kleinen in het met dikken rook gevulde vertrek en was eindelijk genood zaakt de plaats te verlatenzonder hare lievelingen. Men vermoedt dat de kleinen door den rook het bed hadden verlaten en bewusteloos waren ge worden, zoodat zij het angstgeschrei der moeder niet hadden gehoord. Later werden de verkoolde overblijfselen in de puinhoopen van de verbrande wo ning gevonden. De beriglen uit Polen melden dat de strijd op onderscheidene punteu wordt voortgezet. Het regeringsblad van Warschau deelt mede dat een Rus sisch detachement, voorzien van 2 kanonnen, dat eene belangrijke som geld naar Lublin bragt, door de opstandelingen is aangevallen en verslagen, waarbij zij zich van eene som van 200,000 roebels meester maakten. In- tusschen neemt ook de verdeeldheid onder de opstandelingen toe. De de mocratische partij, onder Mierolawski, moet meer en meer invloed verkrijgen. De keizer van Rusland heeft aan eenige Londensche huizen concessie verleend tot hel aanleggen van een spoorweg van Moskou tot Sebastopol. Die spoorweg zal eene lengte hebben van 953 Eng. mijlen en hel kapitaal der onderneming 22£ millioen bedragen. BERLIJN, 17 Augustus. De Kreuzzeit. behelst een telegram uit Frank fort van heden, 12j ure, inhoudende dat daar besloten is, eene deputatie naar den koning van Pruissen te zendenom hem te bewegen alsnog deel aan het congres te nemen. PARIJS, 17 Augustus. De keizer is naar Chalons vertrokken. Volgens La France zal de wetgevende vergadering den 6':cD November bijeenkomen. NEW-YORK, 8 Augustus. In de stelling der troepen aan de Rappahanock is geene verandering gekomen. Het beleg van Charleston wordt voortgezet. PARIJS, 18 Augustus. De lUoniteur berigt dat de keizer gisteren avond in het kamp van Chalons is aangekomen en door maarschalk Baragnay d'Hilliers ontvangen is. Hij trok midden door de troepen heen en werd met geestdrift toegejuicht. FRANKFORT, 18 Augustus. Het berigt wordt bevestigd dat door de hier vergaderde sonvereinen een gemeenschappelijke nitnoodiging aan den koning van Pruissen tot bijwoning van het congres gezonden wordt. De koning van Saksen heeft de laak op zich genomen den uitnoodigingsbrief over te brengen. INGEZONDEN. C== '"tl Te 's Hage is dezer dagen eene fabriek opgerigt ter vervaardiging van drie soorten van brandstoffen, volgens een geheel nieuw systema, van alle on reine bestanddeelen gezuiverd, en den naam dragende van TurfkoolVeen- en Turfcoke. De hoogleeraar Bleekrode wees reeds vóór eenige jaren op het nuttige van die brandstoffen, waaruit de voor de gezondheid schadelijke gassen zjjn afgescheiden. Eerstgenoemde kool zal dienen ter vervanging van houts- endovekool, onderscheidt zich echter van deze door haren langdnren- den gloed, is zonder reuk, noch rook, met veel hiltcvermogen. Dusdanige kool gloeit gedurende ruim 4 uren en is bij voorkeur voor theestoven en keukens zeer geschikt, dus zeer aan te bevelen voor huisselijk gebruik, voor logementen, restauratienkasteleins, enz. Dezelfde soort in kleinere stuk ken voldoet insgelijks zeer goed voor keukengebruik, voor het gebruik in strijkijzers, voor loodgieters, enz. Dergelijke kool brandt zonder roos ter, noch blaasbalk noch schoorsteen. Indien men b. v. een ijzeren of aarden pol des morgens met deze tnrfkoolgruis vult. is men zeker dat men des middags nog warmte genoeg heeft om er behoorlijk gebruik van te maken. De kleinere stukken voldoen dus, behalve voor hel stoofgebruik, even goed als de andere, en zijn daarenboven in prijs voordeeliger, daar zij meer maathoudend zijn. De tweede soort, namelijk de Veencoke, dient meer lot haardgebruik in vertrekken en fornuizen. Zij onderscheidt zich door haren zindelijken, vro lijken, gezonden brand, ook zonder rook noch reuk. Daardoor is men ook meester eene soort van geheel open haarden te gebruiken die de geheele warmte in het vertrek toelaten, niet zoo als dit met steenkolen plaatsheeft, dat de helft der hille den schoorsteen invliegt zonder warmte aan het ver trek mede te deelen. Ook is men bevrijd van het onaangename dat dik wijls bij steenkolen plaats heeft, wanneer de wind vlak op den schoorsteen staat en daardoor het geheele vertrek met de ondragelijkste lucht vervult. Nadat men met weinig krullen den haard aanmaakt, geraken deze cokes zeer spoedig in brand met lange vlam; na de ontvlamming volgt de verko ling en onderhoudt men daardoor liet vertrek op denzelfden warmtegraad, waarin het door de verbranding gekomen is. Voor zieken-, kinder- en slaapkamer is deze brandstof ook uitmuntend geschikt. De Turfcoke is van het grootste algemeen belang, en dient bepaaldelijk ter vervanging der steenkool, gascoke, hout of turf, ten gehruike van alle soorten van kagchels en fornuizen, en verdient door haren zuinigen en zin delijken brand bijzonder de aandacht van alle klassen der maatschappij. Bij latere uitbreiding zullen de stoombooten locomotieven, stoomketels, ovens, enz. enz., daarmede gestookt worden, en zal zij dus geheel voorzien in eene brandstof, die goedkooper dan steenkool, groote voordeden boven deze op levert, en uit eigen bodem voortgebragtde vaderlandsche nijverheid zeker lijk veel zal bevorderen. Wij kunnen niet ontkennen dat deze brandstoffen, die wij zelf hebben beproefd, verre onze verwachting hebben overtroffen. Wij wenschen den ondernemers geluk met dezen tak van nijverheid, in de hoop dat hunne on derneming met een gelukkig gevolg moge worden bekroond. X. S T X S - B K K I G T E X. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Gemeentebestuur van Leyden, doel te weten, dal aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 12den dezer maand invorderbaar verklaarde. Kohieren, als een van het Patentregt, houdende aanslagen voor Wijk 5 en een voor de belasting op het Personeel, houdende aanslagen voor de Wijken 7, 8 en 9, beiden over het dienstjaar 1863 en 1864, terwijl ieder vcrpligl is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voel te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Lcydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Letdf.n, 17 Augustus 1863. 1). TIEBOEL SI EG EN BEEK. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 20s,en Augustus 1863, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw inkomende leden. 2°. Benoeming van een hulponderwijzer der 2e, klasse aan de openbare school voor minvermogenden. 3°. Benoeming van eene vierde hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2e klasse, voor meisjes. 4°. Benoeming van een opziener bij de gemeente-fabricage-werken. 5°. Voordragl betreffende de verordening houdende instructie voor de keur meesters van levensmiddelen. 6°. Concept-verordening bepalende de wijze van afkondiging der plaatse lijke verordeningen. 7". Voordragt tot hel afbreken van de Heerenpoort. 8°. Adres van veehandelaars en vleeschhouwerstot verandering van hel uur van aanvang van de beestenmarkt. 9". Rekeningen over 1862, van o. de Gemeente-apotheek b. de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen, c. de Roomsch-Cath. armen, d. het Roomsch-Cath. Wees- en Oudeliedenhuis. 10°. Plan en voorwaarden omtrent de vernieuwing van een gedeelte van het leidak van het Raadhuis. 11». Plan en voorwaarden tol het maken van een kantoor voor de ambte naren bij de plaatselijke belastingen, op de Beestenmarkt. 12». Plans en voorwaarden voor de leverantie van schoolmenbelrn. burgerlijke Stntib. ONDERTROUWDJ. P. F. Hermans jm. 30 j. en C. L. Lcclerqjd. 24 j. J. Langezaal, wedr. 41 j. en A. van l)uyn.jd.22j S. Simonsjui. 29 j. cu J. Breedeveld jd. 26j. G. Verhoogt, jm. 27j. en E.C. Niemulder, jd. 30 j. H. K. Beuzemakerjm. 28 j. en J. Webhe jd. 28 j. J. van Bentenjm. 23 j. en M. Boole, jd. 20j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zalurdag 15 Augustus. Notaris A. van Leeuwen. Een Huis en Erf met Pakhuis, waarin de Spekslagerij wordt uitgeoefend, aan de zuidzijde van de Haarlemmerstraat, Wijk VI. N». 280, Kad. Sect. H. N®. 1922. Kooper N. van Rossen, ƒ2100. Notaris J. M. E. Dercksen. Een Huis en Erf met Pakhuis, waarin de Kruideniers-Affaire wordt uit geoefend, op de Steenslraat, Wijk V. N°s. 19 en 20, Kad. Sect. B. N". 1560. Kooper H. C. Vlek. ƒ6500. Notaris Mr. J. L. Klaverwyden. Een Huis en Erf op de HoogewoerdWijk III. N». 467, Kad. Sect. D. N». 828. Kooper P. Beenakker, ƒ700. Een dito aan de noordzijde van dc Spilsteeg, Wijk 111. N». 487. Kad. Sect. D. N». 287. Kooper W. L. van Amerom. ƒ183. Een dito aan de oostzijde van de Koenesteeg, Wijk III. N». 588, Kad. Sect. D N». 359. Kooper H. M. Biesiot. ƒ285. Een dito aan de westzijde van de Kalverstraat, Wijk II. N». 411. Kad. Sect. E. N». 455. Kooper J. A. L. Maas. ƒ120. Een dito als voren, Wijk II. N». 413. Kad. Sect. E. N«. 453. Kooper M. van der Westen, te Soeterwoude. ƒ155. Ecu dito aan de noordzijde van de Langegracht, Wijk V. N». 850. Kad. Sect. B. N». 540. Kooper P. Smittenaar. ƒ520. Een dito aan de oostzijde van de UilerstegrachtWijk VII. N». 347. Kad. Sect. 1. N®. 996. Koopers Gebr. van Wjjk en C». ƒ410. Twee Stallen en Erven in de Vervverslraal. Wijk VIII. N°s. 52 en 53rooJ Kad. Sect. C. Nos. 995 en 994. Kooper C. Bronsgeest. ƒ345. Een Speeltuin met Koepel, buiten de Witlepoortonder Soeterwoude. Opgehouden. 25I1" Staats-koterij. Trekking der Vijfde Klasse. 13de Trekking. Nos. 3272, 12536 en 16789 ieder een prijs van ƒ1000. ADVEKTbN'flEN, Bevallen van eene Dochter Vrouwe M. J. J. SIMON THOMAS BALLOT. Leyden, 12 Augustus 1863. Voor de menigvuldige bewijzen »an belangstellingbij de voltrekking van ons Huwelijk ondervonden, betuigen wij, ook namens wederzijd.-cbe betrekkingen, onzen opreglen dank. A. J. BINNENDIJK. Leyden, 18 Augustus 1863. M. BINNENDIJK, Capteyn. De Ondergeteekende betuigt bij deze haren dank voor de veelvuldige be wijzen van deelneming, betoond bij het overlijden.van haren waarden Oom, den tleer DAMMES van LEEUWEN in leven Logement- en Stalhouder alhier. Zij neemt levens de vrijheid zich als zijn Opvolgster in de gunst van het algemeen aan te bevelen; zij zal zooveel mogelijk trachten, zich die gunst even waardig te maken als haren Voorganger. Voorschoten, 15 Augustus 1863. II. J. SPITHOUT. Voor de ontvangen blijken van deelneming bij hel overlijden van den Wel Edel Geboren Heer CORNELIS MARIANUS BRONKHUYSE van LEEDE en OUDEWAARD, betuigen de Familiebetrekkingen van den Over ledene bij dezen hunnen opregten dank. Leiden, 18 Augustus 1863. 11ESTUURDEREN van het GENOOTSCHAP: Mathesis Scientiarum Genitrixbrengen bij deze ter kennis van die daarbij belang hebben, dat tot hel aannemen van Leerlingen, zal worden gevaceerd alléén op Maandag en Dtngsdag den 24 en 25 Augustus aanslaande, des avonds van 6—8 ure, in het Locaal op de Pieterskerkgracht. Men wordt herinnerd, dat om toegang Ie verkrijgen tol de hoogerc Re ken- en Wiskundige School en de Bouwkundige Rekenschool er blijken moeten gegeven worden van bedrevenheid met de theorie van geheele en gebroken getallen, van dc hoofdbewerkingen op die getallen en bekendheid met hel metriek stelsel en de toepassing daarvan bij die hoofdbewerkingen. Namens Besluurderen voornoemd, C. G. NIEUW VEEN, 2» Secretaris.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3