aan den eerste van lidder 2de ki. van de orde van Nichan Iflaliar, aan den tweede van ridder dier orde, hun door den Bey van Tunis geschonken. Tot burgemeester der gemeente Zeist is benoemd jhr. W. K. Huydecoper. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Aalsmeer is benoemd de heer W. C. Verscputthans te Zuidhorn. Tot apothekers der 3de kl. bij de militaire geneeskundige dienst in O. zijn benoemd de voor die betrekking opgeleide kweekelingen de hh. d. Enderlé en G. W. F. van Vogelpoel. Naar men verneemt zullen de leden der kon. familie, voor zoo verre zij in het land zullen tegenwoordig zijn, het nationale muziekfeest, ten voordeele der oude krijgers van 1813, in de ridderzaal, bijwonen. Gisteren is de ten toonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voor werpen op eene plegtige wijze door Z. K. II. den prins van Oranje geopend. Ten half 12 ure door de commissie voor de tentoonstelling in de zaal bin nengeleid, plaatste hij zich aan hel einde der zaal, voor de aldaar staande prachtige wapentrophée. Z. K. H. nam toen het woord en wees op het ge- wigt van tentoonstellingen in het algemeen en van deze in het bijzonder. Door den burgemeester werd de prins bedankt voor het bljjk van waarde ring der nijverheid dat hij, door de tentoonstelling in persoon te openen, gegeven had. Z. IC. II. heeft vervolgens de tentoonstelling met opmerkzaam heid in oogenschouw genomen en zich zeer minzaam met onderscheideue in zenders onderhouden. Na het vertrek van Z. K. II. werd het publiek toe gelaten. De jury van deskundigen die zal moeten oordeelenaan welke in zenders bekrooningen zullen worden toegekendbestaal uil de navolgende hh.: G. van Dieseningenieur van den waterstaat, 2d< kl.te Utrecht; J. Verloop Cz.ingenieur bij de Ned. Rijnspoorweg-maatschappji Ie Utrecht; dr. L. Mulder, prof. in de wis- en natuurkunde aan het atheneum Ie De venter; L. Schullz fabriekant, te Zeist; C. Oulshoorn, architect, te Amsterdam; G. H. Berlrand, ijzerfabriekantte LeydenJ. M. Dnpontfa briekant, te Botterdam; G. M. van der Made, civiel ingenieur, te Dordrecht; E. F. Georges, beeldhouwer, te Utrecht; A. D. Pijzei, fabriekant in gou den en zilveren werken, te 'sGravenhage; P. H. Vreede, controleur van den waarborg der gouden en zilveren werken, te Alkmaar. Deze jury is gisteren namiddag geïnstalleerd. Bij gelegenheid der tentoonstelling zal op Vrijdag den 21,ler' dezer, een vauxhall worden gegeven in de sociëteit de Fereenigiugmet verlich ting en harmonie-orkest in den tuin, onder de leiding van den heer Fr. Bot- gorschek. Zaterdag den 5den September e. k. zal er een soortgelijk vauxhall in den tuin der sociëteit plaats hebben bij gelegenheid van het alsdan te houden nationaal muziekfeest, ten behoeve van oude minvermogende krij gers van den jare 1813. Zondag avond heeft in de nabijheid dezer stad een treurig ongeluk plaats gehad. Aan den Delftschen trekweg is eene aanlegplaats gelegen Pax Intrantibus genaamd. Gewoonlijk wordt die plaats Zondag namiddag druk bezocht. Dit was ook eergisteren het geval. Bjj het gaan derwaarts en bij het lerugkeeren worden bezoekers in eene boot overgezet. Bij eep_ dier overzetten, toen het reeds donker was, is de boot, waarin bij het afvaren reeds water stond, omgeslagen, waarschijnlijk omdat de meeste pas sagiers zich onvoorzigtig naar eene zijde hebben begeven. Er bevonden zich in de boot elf meestal jeugdige personen waaronder de schipper. Da delijk snelde van alle kanten hulp toe, maar ongelukkig was het zeer duister en was de boot juist op de drenkelingen omgeslagen. Men heeft dus velerlei pogingen moeten aanwenden vóór dat men de drenkelingen hulp kon ver- leenenen toen dit geschiedde was het helaas voor de meesten te laat. Slechts 3 personen werden in het leven behouden, terwijl 8 personen, de schipper, 1 man en 6 jeugdige vrouwen zijn verongelukt. Hartverscheurend was het kermen en weeklagen van de honderdendie zich op den wal be vonden en die hunne bloedverwanten of vrienden, «oor weinigen tijd nog in het genot der volmaakste gezondheid, uit de diepte zagen ophalen. Naar men verneemt zijn bij dit ongeval de volgende personen omgekomenLouise de Graaff, een 16-jarig meisje, dat voor hare moeder de kost won met man gelen; Anlje de Bruin, dienstbode, oud 16 jaren; Maria de .long, dienst bode, oud 15 jaren; twee dochters van van Manschot, schuitenjager; G. Otterhoff, bediende bjj den heer Janssen, Spuistraat; de bovengenoemde ovcrhaalder; alsmede een meisje, de dochter van een schuitenjager. Van den volkstrein van Amsterdam en Haarlem naar 's Gravenhage, Delft en Rotterdamhebben heden weder een zeer groot aantal personen gebruik gemaakt; zeer velen begaven zich naar Rotterdam. Aan het gemeent-badhuis te Scheveningen hebben Zondag II. 216 per sonen gedineerd. BUITENLANDSCUE BËR1GTEN. ENG ELAN I». LONDEN, 16 Augustus. In maritieme en militaire kringen baart het zeer veel opzien, dal de rege ring onverwacht 21 oorlogschependie thans in de West-Indische koloniën gestationeerd zijn, gelast heeft terstond naar Engeland terug te keeren. De Times berigt het uitzenden van eenige kleine detachementen artil lerie, tot versterking der verdedigingsmiddelen van Gibraltar en van de Brit- sclie koloniën in Noord-Amerika. Van andere militaire toerustingen wordt niet gesproken. De veldmaarschalk lord Clyde is nu werkelijk ten huize van zijnen vriend, generaal Eyre, overleden. Hij werd in 1792 Ie Glasgow geboren. Volgens den Times is de oogst van dit jaar, zoowel in Engeland als in Ierland, zoo uitmuntend, dat hij als een der beste kan worden beschouwd van deze eeuw. Ook is, volgens hier ontvangen brieven uit Alexandrië, de afgcloopcn graanoogst in Egypte overhel algemeen bevredigend, terwijl zij in hoeveelheid die van het vorige jaar overtreft. De opbrengst wordt ge- föfal voor tarwe op 9,500,000 ardebs (180 kop elk); garst 1,200,000 ard. maïs 1,500,000 ard.; boonen 4,750,000 ard.; linzen 2,400,000 ard.; andere peulvruchten 100.000 ard. De volkstelling die in 1861 in Ierland heeft plaats gehad, heeft doen zien, dat aldaar op eene bevolking van 5) millioen zielen, 742 personen waren boven de 100 jaren oud. Uit Canada wordt gemeld, dat in de heerlijkheid Vaudreuil en langs de oevers van de rivier Chaudière, op 50 mijlen van Quebec, goud in vrij groote hoeveelheid is gevonden. Zoodra dit berigt te Quebec bekend werd, heeft zich een groot aantal personen naar die plaatsen begeven. In de nabijheid van de straat van Gibraltar is het Amerikaansche schip Nasch, van New-Vork naar Marseille bestemd, door het bekende ka perschip Florida, van de zuidelijken, genomen en verbrand. Genoemdschip was met 686,552 ponden reuzel en 6687 duigen bevracht. De beriglen uit New-York bevatten het volgende: De zuidelijken on der Lee hebben Culpepper en Buford aangevallenmaar werden terugge slagen. Generaal Meade is de Rappahannock overgetrokken. De zuidelijken hebben de hoogten van Frederiksburg bezet. Er is een groote voorraad van levensbehoeften naar die plaats gezonden. Een uitval der zuidelijken uit het fort Wagner is afgeslagen. De president Lincoln heeft bekend gemaakt dat hij represailles zal nemen, wanneer de gevangen genomen negers door de zuidelijken niet als krijgsgevangenen worden behandeld. Berigten uit Japan melden dat de zaken een vredelievend karakter aannamen. De Japansche regering was bereid om 120,000 schadevergoe ding te voldoen; maar de magt van den Taikocn ging niet zoo ver, dat hij de moordenaars van den heer Richardson kon uilleveren. De Engelsche vertegenwoordiger had de voorstellen van de Japansche regering aangeno men, onder voorwaarde dat de verdere eischen van het ultimatum aanhan gig zonder, blijven, totdat hij nadere instructiën uit Engeland zou hebben ontvangen. Het blijkt dat verscheidene Japansche prinsen zich legen een oorlog met de Westersche mogendheden hebben verklaard. De prins Sat- suma echter geeft opentlijk zijne vijandelijke gezindheid tegen de vreemdelin gen te kennen; hij is door zulk een sterk leger omringd, dat hij elke po ging van den Taikoen om hem ten onder te brengenkan wederslaan. FRANKRIJK. PARIJS, 16 Augustus. De Moniteur berigt dat de regering bevel naar Mexico heeft gezonden om de verordeningenwaarbij de goederen dergenen die tegen ons de wa penen gevoerd hebben onder sequester gesteld zijnen waarbij de uitvoer van specie verboden wordt, weder in te trekken. Voorts meldt dat blad, dat, ofschoon de toestand van Mexico over het algemeen verbeterd is, er nog eenige gewapende benden bestaan, welke over zekere havens van de noodige hulpmiddelen voorzien worden, en dat, ten einde de spoe dige verstrooijing te bevorderen, de Fransche admiraal de kust van den 25s,eo Aug. af in staat van blokkade zal stellen, van de lagunen ten zuiden van Matamoras af lot en met Campéche. La France zegt, dat de aanvaarding der keizerskroon in Mexico door den aartshertog Maximiliaan niet twijfelachtig is. Het blad meent te weten dat reeds onderhandelingen zijn aangeknoopt met Engeland om de toestem ming dier mogendheid te erlangen, en dat de raad van regentschap, die thans met het beslmir in Mexico belast is, gedurende een jaar hel bestuur zal blijven voerenten einde het land te organiseren; doch hel berigt van de toestemming des aartshertogs zal waarschijnlijk reeds in de maand Novem ber a. s. naar Mexico worden gezonden. Volgens berigt uit Vera-Cruz rukte de generaal Berlhier met 2500 man op San Luis de Potosi aan. Juarez had bij hel kabinet van Washington hulp gevraagd. De feesten op den Napoleonsdag zijn door fraai weder begunstigd. Het programma leverde weinig verschil op bij vorige jaren. Dezer dagen is te Bordeaux een hevige brand uitgebarsten in de dis tilleerderij van de heereu Debuc en Godefroy. De brand is ontstaan door dien een jongen een vat willende zwavelen, zich ten aanzien van het fust vergist en een brandenden zwavelstok gestoken had in een val met alcohol. Oogenblikkelijk hebben zich daarop de vlammen naar alle zijden verspreid. De schade is zeer aanzienlijk. F It FISSEN!. BERLIJN, 17 Augustus Zaturdag avond ten 6 ure is de keizer van Oostenrijk te Frankfort aangekomen. Z, M. werd door den senaat plegtstatig ontvangen en door de bevolking eerbiedig begroet. Op den zelfden dag is voorts aldaar aange komen het meerendeel der vorsten, die aan het congres zullen deelne men; vvaaronder prins Hendrik der Nederlanden. Des avonds hebben dc verschillende vorsten een bezoek bij den keizer afgelegd. Deze heeft dat bezoek op den volgenden dag beantwoord. Zondag morgen heeft de keizer de mis bijgewoond en des middags was er gala-diner in het bondspaleis. De conferentie is heden morgen tei» 11 ure geopend. Volgens een gerucht, het- welk niet onwaarschijnlijk geacht wordt, zouden de vorsten thans nog ge- zamentlijk eene vriendschappelijke uilnoodiging aan den koning van Prnissea willen rigten, om zijne toetreding tot het congres te verkrijgen. Men verzekert dal de feesten die bij gelegenheid van het vorstcn-con- gres plaats hebben, aan de stedelijke kas van Frankfort ruim 100,000 fl. zullen kosten. Berigten uit Petersburg melden aangaande den inhoud van de nota's der drie mogendheden, dal die van Frankrijk in zeer vredelievenden en hoffelijken toon, die van Engeland eenigzins stroever, maar overigens in denzelfden geest gesteld is. Omtrent den inhoud der Oostenrijksche nota was niets met zekerheid bekend geworden. Hel antwoord van den vorst Gorlschakoff zon vermoedelijk niet zeer spoedig worden afgezondendaar de keizer naar Nowogorod vertrokken is en minstens 10 dagen afwezig zal zijn. -- Te Oberruhr heeft een vreeselijk onheil plaats gehad. Des daags na

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2