LEOSCHE COURANT. 1863. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. n°. m. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. /'V De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHK BERÏGTEN LEYDEN, 18 Augustus. Bij besluit van 10 Augustus heeft Z. M. bij de dienstdoende schut terij alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. J. van Kaal- lioven, als l>te luitenant, en bij die schutterij tot 2den luitenant benoemd J. van Leeuwen, thans sergeant. De heer dr. R. S. Tjaden Modderman, adsïsteut bij het chemisch la boratorium alhier, is heden door den gemeenteraad van 'sGravenhage be noemd tol 6"'° hulpleeraar aan het gymnasium aldaar. Op Woensdag 26 en Donderdag 27 Augustus zal aan de Vink de reeds vroeger door ons aangekondigde tentoonstelling plaats hebben van vee, bo ter, kaas, bloemen en pluimgedierte, van wege de afdeeling Leyden en omstreken der IIoil. maatschappij van landbouw. Bij die gelegenheid zullen aldaar onderscheidene feeslelijkheden plaats hebben, zoo als des Woensdags middags eene ringrijderjj en muziek onder directie van den heer Slutterheim, uit Amsterdam, en des avonds vuurwerk, terwijl er den volgenden dag eene matine'e mnsicale door de muziek van het 2dr reg. dragonders zal worden ge geven. Op die dagen zal er van deze stad van des morgens 10 ure af, elk uur eene stoomboot varen naar de Vink en terug. (Zie de aankondiging hierachter.) Voor de ingezetenen dezer stad en voor hen die van de Rijnstreek komen, wordt daardoor eene gemakkelijke en niet kostbare gelegenheid aangeboden om de tentoonstelling te bezoeken. Gisteren morgen had op de Oude Vest een treurig ongeluk plaats. Terwijl men bezig was met het doen van belangrijke herstellingen aan een huis, is een balk, die aan het dak moest bevestigd worden, door de zwaarte aan de hand des timmermans ontglipt en op de straal gevallen, waardoor een jong kind van den eigenaar van het huis, dat zich onder de hoede van een kindermeisje aldaar bevondzoodanig aan het hoofd werd gewonddat het weinig tijds daarna overleed. Zondag middag is op het Plantsoen een 4jarig kind in het water ge raakt. Eene poging om het te redden, door een der voorbijgangers gedaan, was, van wege de diepte, vruchteloos. Op het hulpgeroep kwam de kadet- korporaal der mariniers C. J. Visser Cz., die zich met twee andere Iteeren op die hoogte bevond, aansnellen en aarzelde niet zich geheel gekleed in het water te begeven. Ofschoon met moeite, mogt hij zijn doel bereiken en het kind aan eenen wissen dood ontrukkenbij het aan wal brengen door de hem vergezellende heeren zoo veel mogelijk bijgestaan. Uit Stompwijk wordt ons gemeld, dal men zich niet kan herinneren ooit zulk zwaar graan te hebben geoogst dan in dit jaar; de nieuwe rogge, anders in den regel 71 ned. ponden, weegt thans ongeveer 76 ned. ponden. In het Westland heerscht eene groote bedrijvigheid hij het binnenha len van het vlas, dal zeer voldoende is en een uitmuntend gewas oplevert, en uit Haarlemmermeer gaan bijna dagelijks schuilen langs den Vliet en groote schepen over Gouda, alle met vlas geladen, naar het Üvermaassche. De tuinders onder Rijnsburg verklaren, dat zij bloemkool zullen kunnen blijven varen lot besloten water; wel een bewijs dat er dit jaar van die vrucht buitengewoon veel geteeld is. Onder heil die in het jaar 1813 mede aan de roepstem vau het alge meen bestuur, onderteekend F. van der Duyn van Maasdam en G. K. vau Hoogendorp om het vaderland te dienen tol aan de komst van Z. II. toe" gehoor gaven, vermelden wjj gaarne den heer A. I). Verschoor, thans mcd. doctor te Gorinchem. Student aan de hoogeschool te Leyden zijnde, aar zelde hij niet zijne ophanden zijnde promotie te verdagen, en werd hij den 24sien ]\ov 1813 benoemd tot luit.-adj. van den generaal Sweerlsde Landas. In die betrekking volbragt hij onder anderen, eene eervolle doch gevaarlijke zending naar Utrecht bij den Franschen generaal Molitor. Na de herstel ling van het wettig gezag en na den getrouwsten dienst in de hagchelijkste oogenblikken, vroeg en verkreeg hij, zeer tegen den zin var. genoemden ge neraal, zijn ontslag uit de dienst, er. naar Leyden teruggekeerd, promo veerde h(j aldaar den 6dcn July 1814, en zal alzoo in het aanstaande jaar zijn 50-jarig jubilé als geneesheer vieren. Den 17dcn Nov. 1817 ontving hjj de medaille voor vrijwillige wapening waardoor de volks-opstand te 's Hage van den 17deD Nov. 1813 zoo krachtig is ondersteund. (Kon. besluit van 11 Nov. 1817). (C. D.) De tentoonstelling te Delft zal Donderdag aanst. gesloten worden. Op dien dag zullen de leden der hoofd-commissie, de leden der sub-commissie en commissarissen van orde, des namiddags ten 5 ure, zich aan een dine' op Stads-Doelen vereenigen. Te Gouda is de sub-commissie voor het nationaal geder.kteeken voor November 1813 tol het besluit gekomendal de bijeen te brengen gelden in de eerste plaats moesten worden aangewend tot het stichten eti het voortdurend onderhouden eencr ambachtsschoolen dal eerst danwanneer meer dan de daartoe vereischte gelden aanwezig zijn, dat meerdere zal worden be sleed tot het oprigten van gedenkteekenen. De commissie te Woerden heeft zich in gelijken zin uitgelaten. Te Amsterdam is Woensdag II. de 49s,e algemeene vergadering gehou den van het Ned. bijbelgenootschap, onder voorzitting van den heer mr. J. Messchert van Vollenhoven. Uit het verslag door den secretaris, dr. J. P. N. Land, uitgebragt, bleek o. a. dal het getal der leden was verminderd, dat der begunstigers vermeerderd; bovendien vernam de vergadering: dat de heer dr. B. F. Alattheste Makassar, eene chrestomatie voor de Boeginezen vervaardigd had, waarvan het eerste stuk, te Makassar gedrukt, ter tafel was. Hel evangelie van Mattheus in het Makassaarsch zou spoedig gereed zijn. De heer 11. Neubrunner van der Tuuk had het Bataksch woorden boek voltooid en de grammatica was bijna afgewerkt. Na den afdruk van het door hem vertaalde gedeelte der Heilige Schrift was hij voornemens naar Bali te vertrekken. Dr. W. H. Engelman was te Leyden, om zich voor zijne taak als bijbelvertaler in het Soundaneesch voor te bereiden. De heer Kiinkert, te Samarang, zendeling der Doopsgezinde verecuiging, was door deze aan het genootschap afgestaan, tot vervaardiging van eene Makische bijbelvertaling, waartoe h(j zich gedurende eenige jaren onder de Malejjers zou voorbereiden. Uit het verslag van den bibliothecaris bleek, dat 38919 bjjbels en nieuwe testamenten waren afgeleverd; uit hel verslag van den penningmeester, dat ƒ1500 aan legaten was ontvangen, ƒ259.75 aan giften, en 39901.65^ aan contribution der afdeelingen. Het tabakgewas onder Nijkerk en Amersfoort belooft, ofschoon het eerst ten achteren was, nu een goeden oogst, zoowel wat qualitcit als quan- tileit betreft. De dienst op den centraal-spoorweg zal op Donderdag den 20sten dezer geopend worden. Bij gelegenheid van die opeuing zal er te Amersfoort een volksfeest plaats hebben. Het Hbl. bevat het volgende berigt uit ArnhemNaar men verneemt is dezer dagen in de heg, die de beide erven van de heeren S. L. en van Dongen Franken van achteren scheidt, en dus ter plaatse waar de veel be sproken aanval door eerstgenoemden op den laatslen plaats hadeen klein gesloten en met witachtig vocht gevuld fleschje gevondendat door de jus titie is in beslag is genomen. De beschuldigde Lee moet niet onkundig van de plaatsing van dat fleschje in gezegde heg zijn en reeds vroeger zijnen huisgenooten hebben verboden er aan te ruiken, omdat er vergif in was. Men verneemt verder dat de justitie scheikundigen heeft benoemd om den inhoud te onderzoeken. Door den heer J. A. Palsma, onlangs te Vrouwen-Parochie overleden, is gelegateerd aan de hervormde diaconie aldaar twee stuks en aan die te Wirdum e'e'n stuk 1\ pCl. werk. schuld, nominaal groot ƒ1000. Te Oisterwijk (Noordbrabant) heeft eergisteren een hevige brand ge woed, waardoor, naar men verneemt, een vijftal boerderijen en twee wo ningen zijn in de asch gelegd. Gebrek aan water moet de oorzaak zijn geweest dat de brand eene zoo groote uitbreiding verkreeg. In het gehucht Smeermaas (Limburg), alwaar' voor twee jaren 36 huizen door brand werden vernield, zijn op den 14deD. dezer op nieuw 14 woningen met schuren een prooi der vlammen geworden; drie dezer wo ningen waren eerst onlangs gebouwd. Het graan dat in de schuren lag is mede verloren gegaan. Volgens beriglen uit Suriname was het in de verschillende districten rus- lig, met uitzondering aan de Commcwijne, alwaar op enkele plantaadjes de negers meerder loon voor hunnen arbeid eischtcn. De gouverneur was met eene stoomboot derwaarts gegaan, om de nieuwe wellen op het loon en op het sluiten van contracten duidelijk aan de negers uil te leggen, hetgeen eene gewenschte uitwerking scheen gehad te hebbenwant de negers had den eenige contracten met hunne meesters gesloten en het werk hervat. 's GRAVEN HAGE 18 Augustus. L. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. A. A. baron Ben- linck, minister van staal, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der Adollsorde van Nassau; aan den heer mr. L. baron Gericke van Herwijnen, Ned. gezant te Brussel, aan den heer J. Z. Mazel, laatst secretaris-generaal bij hel dep. van buiten), zaken aan mr. A. Uyt- tenhoovensecretaris-generaal bij hel dep. van builenl. zakenen aan den heer mr. C. Ie Clercq, referendaris bij hetzelfde departement, tot het dra gen der versierselen aan den eerste van ridder-grootkruis, aan den tweede van groot-officieren aan de beide laatsten van officier der Leopolds-orde van BelgiEaan den kapitein ter zee G. Fa bi os en aan den adelborst lste kl. J. W. F. ridder Iluyssen van Kattendyke, lot het dragen der versierselen

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1