Fer Telegraaf. EWCiËLAIB. LONDEN, 13 Augustus. Op aanklagt van de Russische regering is er eene gereglelijke vervol ging ingesteld tegen zekeren Alfred Ayles, die hier te lande krijgsvolk voor den Poolschen opstand aanwierf. De beklaagde is door de reglbank voor- loopig op vrije voeten gesteld, onder borgstelling van 400 Te Liverpool is de groote rijslmolen van de hh. Reap Son afge brand. De schade begroot men op ongeveer 20000 Volgens berigten uil New-York is eene geheele afdeeling van het noor delijke leger aan den Potomac, namelijk het elfde corps, ontbonden en te niet gegaan, door het vertrek van vrijwilligers, die hunnen diensttijd had den volbragt. Over het uilwisselen der krijgsgevangenen rezen aanhoudend geschillen tusschen de noordelijken en de zuidelijken, zoodat die uitwisseling gedeeltelijk was geschorst. Te New-York deed het goud slechts 28 pCt. opgeld, terwijl, volgens de jongste berigten uil het zuiden, hel agio aldaar lot 400 pCt. geklommen was. Te New-York heeft het stedelijk bestuur besloten tot eene uitgave van 2} millioen dollars, ten einde de 20 a 30000 man, welke de stad volgens de wet op de conscriptie moet leveren vrij te koopen. Genoemde som zal door verhooging van belastingen moeten worden gevonden. Te Brooklijn is gelijk besluit genomen, voor een bedrag van één millioen dollars. De re gering bekomt op die wijze wel geld maar geene soldaten. De New-Yorker-Handels-Zeit. deelt hel volgende mede: Toen de al hier aangekomen stoomboot Roanoke den 22sttn Julij de baai van Uavana verliet, woedde aldaar een hevige brand aan de landingsplaats van Reglas. De pakhuizen van de Iteeren Fesser stonden in volle vlam. De geheele rei der pakhuizen bestaat uit ongeveer 50 gebouwen. Eenige passagiers, die met de localiteit aldaar naauwkeurig bekend zijn, begroolen het verlies aan sui ker op ongeveer 4 millioen dollars. FKANHRIJH. PARIJS, 13 Augustus. De meening wint hier veld, dat op de door de drie mogendheden thans bij de Russische regering ingediende nota's een meer gunstig antwoord zal ontvangen worden. Zij echter die in aanraking komen met den Russischen gezant, verklaren dat men daarop niet moet rekenen. Omtrent hel aannemen van de kroon van Mexico door den aartshertog Maximiliaan verkeert men nog in onzekerheid. De aartshertog moet waar borgen verlangen voor het blijvend bezit van Mexico. Niet alleen de Mexi canen maar ook de Vereenigde Staten konden het hem later lastig maken. De Weener dagbladen hebben lol hiertoe| het stilzwijgen bewaard over de verkiezing van dei; aartshertog. Thans hebben echter een paar bladen dat stilzwijgen verbroken. Zij spreken met bitterheid over het gebeurde en hopen dal de beslissing weigerend zal uitvallen. Zij achten het eene verne- dewng voor eenen Oostenrijkschen prins eene kroon uit de handen van Na poleon aan te nemen. Naar men zegt, zal de vergoeding der oorlogskosten, door Mexico in 10 jaarlijksche termijnen aan Frankrijk te betalen, 300millioen fr. bedragen. Verscheidene der Mexicaansche officieren, die als krijgsgevangenen hier te lande vertoeven, hebben verlof bekomen om de manoeuvres in het kamp van Chalons bij te wonen. De hitte is hier zoo buitengewoon, dat de bevolking zich niet dan bij noodzakelijkheid op de straat vertoont. Op den Napoleonsdag zal in den Pré Catalan een militair concert wor den gegeven door 1065 muziekantenwaaronder 350 trommelslagers. De schilder Eugène Delacroix is dezer dagen in den ouderdom van 64 jaren overleden. De bekende danser van de Porte-Saini-Marlinde heer Clair-Ben ié was sedert eenigen tijd ziek. In de voorgaande weck overleed hij en zijn dood werd wettig geconstateerd. Op den dag der begravenis echter, toen men de kist wilde sluiten, hoorde men een diepe zucht en hij verrees uil eene gevoelloosheid, die men voor den dood had gehouden. Hoewel nog in leven boezemt de toestand van den lijder nog ernstige bezorgdheid in. 40 pleizierjagten van de kon. Victoria jagtcliib te Londen worden te Cherbourg verwacht. Zij zullen der. 17dcn van het eiland Wight afzeilen. Het eerste jagt dat aldair aankomt wint een prijs van 2000 Te Marseille is door twee werktuigkundigen eene locomotief vervaar digd, die zoo zamengesteld is dat daaruit geene vonken meer ontsnappen noch brand op de nabijgelegen gronden van den spoorweg gesticht kan worden. Volgens berigten uit Rome is de benoeming van cenige kardinalen uit gesteld tot in de maand December. PK1IIIIEN BERLIJN, 13 Augustus liet eerstdaags te houden vorsten-congres te Frankfort houdt steeds de aandacht van geheel Duilschland bezig. Dat Pruissen zich daaraan ont trekt, verwekt zoowel daar te lande als elders groot misnoegen. Men stelt die weigering geheel op rekening van den heer von Bismarck, die niet kan dulden dal het initiatief tol hervorming van den bond van Oostenrijk is uitgegaan. De PostZeilung van Frankfort geeft als vermoedelijken inhoud van het Ooslenrijksche hervormingsplan op: de instelling eener vergadering van gedelegeerden; een Huis der Vorsten; een directorium, onder voorzit ting van Oostenrijk uit zeven leden bestaande; ontbinding der tegenwoor dige bondsvergadering; gewijzigde inrigling van het bondgenootschappelijke krijgswezen; afschaffing van het vereischte van eenstemmigheid omtrent de invoering van algemeen nuttige en organieke bondgenootschappelijke iuriglingcn. Een dagblad, het orgaan van den heer von Bismarck, deelt, om zijn wrevel over het houden van hel vorsten congres te Frankfort te doen uit komen, mede, dat aan de leden, even as aan die van andere congressen eene verminderde vracht op de spoorwegen is toegestaan. Onder de middelenwelke de opstandelingen in Polenle baal nemen ons eene staking van de spoorwegdienst te veroorzaken behoort ook hel volgende van hetwelk op 30 Julij is gebruik gemaakt op den spoorweg van War schau naar Petersburg. De machinist zag een vreemd voorwerp op den weg, deed den trein stil staan en begaf zich naar de plaats waar hij bedoeld voorwerp ontwaarde; het bleek nu, dat er een volgeladen vat kruid, verbonden door middel van een koperdraad met een galvanischen toestelop de rails was nedergelegd. De Russ. Inv. deelt een adres van verknochtheid mede, dat de keizer van Rusland heeft ontvangen van de Kaltuukken, eenen volksstam in het zuidoostelijke deel van Europeesch Rusland, die tusschen den Don en de Wolga met zijne kudden rondzwerft. Genoemd blad maakt ook melding van een vreeselijken orkaan, waardoor den 238ten Julij de groote papierfabriek van Howard te Troitzkoje, gouver nement Kaluga, geheel vernield werd. Vele menschen vonden daarbij den dood of werden verminkt. Dezelfde orkaan vernielde buitendien nog vele gebouwen en op een afstand van 10 mijlen van genoemde fabriek in de stad Meslschowsk eene kerk. OOST-INDIE. BATAVIA, 27 Jung. De gouverneur-generaal bevindt zich reeds op zijne terugreis; volgens de laatste berigten was hij te Cheribon aangekomen. De Java-Bode deelt hel volgende mede: In den politieken toestand is weinig of geene verandering gekomen, de gezondheids-toestand der bevolking is over het algemeen gunstig te noemen, alsmede de stand van het rijstge was, waarvan de oogst zeer veel van zich laat verwachten. Op weten schappelijk gebied is weinig vooruitgang te bespeuren; integendeel kunnen wij ook in dit opzigt den toestand niet gunstig noemenalthans tegen 2 Julij zijn de leden van de maatschappij lot Nul van 't Algemeen tot eeue vergadering bijeen geroepenoui gezameutlijk over de toekomst dier maat schappij in Indte te beraadslagen, en naar wij veruemen beslaat er zelfs plan tot eene algeheele opheffing. Dit het district Goeuong Kendeng meldt men hel vangen van eene slang, lang 24 voelen, die een geheel wild zw|jn ingezwolgen had, zoodat hare dikte 55 duimen middellijn was geworden. Na den maalt(jd was zij in een staat van gevoelloosheid bigveu liggen in eene ravijn, waar men haar levend gevangen had. Men was voornemens dit dier naar Rotterdam te zenden. In den avond van 12 Junij hebben in de kampong Selang op het land Tamboen schrikkelijke moorden en verwondingen plaats gehad. Zekere inlander, met name Bapa Bocdienheeft zijne vrouw en één zijner kinderen, een jongentje van ongeveer 7 jaar oudin zijne woning vermoord en een zijner kinderen, mede een jongetje van ongeveer 9 jaren oud, eenige won den toegebragl. Hij is vervolgens naar zijne sawah gegaan, alwaar z(jn oudste zoon een jongeling van ongeveer 12 a 13 jaren dien nacht de wacht hield. Na dezen gezegd te hebben met hem naar huis te gaan en na aldaar te zijn aangekomentrok Bapa Boedien onmiddellijk zijn golok uit de schede en wilde ook dezen jongen vermoorden, maar deze wist het gevaar te ontko men. Vervolgens is Bapa Boedien naar de woning van den inlander Sapi i gegaan, alwaar hij aan Sapi i vijf en aan diens vrouw zeven groote wonden toebragt. Sipia, zuster van genoemden Sapi-i, kreeg eene groote wonde regl boven op hel voorhoofd. Op het geroep om hulp kwam de vader van Sapi-i toesnellen en, ofschoon hij eerst een paar ligte wonden bekwam, ving deze met den moordenaar eene worsteling aan, slaagde er in hem zijn wapen te ontwringen en bragl hem daarmede twee houwen op het hoofd toe, zoodat hij dood nederviel. Bij het verongelukken van eenige schepen van Ncd. Indische reeders, ter reede van het Sandelvvood-eilandvroeger reeds gemeld, zijn de geredde goederen grootendeels door de bewoners van dal eiland geroofd, en wel onder goedkeuring der Radjas, die in vriendschappelijke betrekkingen staan met onze regering. Volgens berigten nit Kanagawa, van 13t Mei, was de toestand aldaar zeer verontrustend. De Japansche bevolking had de stad verlaten, zelfs waren de Japansche bedienden der Europeanen vertrokken, vermoedelijk op last der regering. Men was in gespannen verwachting wal gebeuren zou. De Medusa lag er ter reede, en de diensten door den bevelhebber en dc officieren van dien bodem bewezenkonden niet genoeg erkend worden. De Fice-admiraal Koopman lag te Nagasaki. WEENEN, 14 Augustus. De Gen. Corr. noemt alle mededeelingen over de Mexicaansche quaesiie voorbarig. Er is volstrekt nog geen besluit genomen. De Mexicaansche deputatie drukt niet de denkwijze van het land uit. De quaestie is nog alles behalve rijp voor eene beslissing. PARIJS, 14 Augustus. La France verzekert dat de nota's der mogend heden aansl. Maandag overhandigd en onmiddellijk in Engeland. Frankrijk, Oostenrijk en Rusland openbaar gemaakt zullen worden. Hetzelfde blad zegt, dat er verschil van gevoelen tusschen de hoofden der Poolsche partij beslaat en dat de partij van den vooruitgang kans heeft het bestuurder be weging in handen te krijgen. In de laatste berigten nil Vcra-Cruz wordt de verkiezing van den aartshertog Maximiliaan lot keizer van Mexico, bevestigd. Juarez was nog altijd te Luis Potosimen dacht dat hij Mexico weldra zou verlaten. Een Fransche kruiser heeft in de wateren van Malamoras een Engelsche brik genomen, die 10000 geweren aan boord had. De Palrie deelt mede, dat de heer Drouyn de Lhuys legen den l9,e" September een verlof van 14 dagen heeft bekomen. De heer Billault zal zich gedurende dien tijd met de waarneming van zijne function belasten.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2