LEOSC1IE COURANT. 1805. A MAANDAG 10 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. in De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nornmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BWNENLANDSCHE BERIGTEN LEYDEN, 8 Augustus. lie thans vastgestelde 252"« staats-lolerij beslaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premifn. De collecte wordt geopend ten kantore van den directeur der staals-loterij te 'sGravenhage op Maandag 31 Augustus en gesloten op Zaturdag 12 September. De trekking der eerste klasse be gint op Maandag 28 September, terwijl dc laatste 100 nommers op Zaturdag 19 December zullen getrokken worden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 162 lot 184 personen. Uit Zeist meldt men ons dat ook de dienstmaagd, die in dc vorige week door het nederstorten eener molenwiek deerlijk was verminkt gewor den, Woensdag II. is overleden. Dit ongeval heeft dus drie menschenlevens gekost. Te Amsterdam heeft gisteren de plaatselijke commissie voor de oprig- ting van een gedenkteeken voor Nov. 1813 eene vergadering gehoudenwaarin hoofdzakelijk werd beraadslaagd over de door de hoofdcommissie beraamde plannen. De vergadering besloot in de eerste plaats aan te dringen op de slichting der ambachtsschool te Amsterdam, en in geval daarvoor niet ge noeg fondsen aanwezig moglen zijn, alsdan zich te vereenigen met de com missie voor de stichting van een museum Willem 1, aan welke reeds vrij aanzienlijke toezeggingen van fondsen moeten zijn gedaan. Indien er ech ter genoeg fondsen aanwezig mogten zijn, verklaarde de vergadering geen bezwaar te hebben tegen de oprigling van een monument te 's Hage cn zelfs niet tegen de naald te Scheveningenofschoon zij van oordeel was, dat dit laatste gedenkteeken slechts een betrekkelijk gering nut had. Emdeljjk is nog besloten aan de hoofdcommissie hel denkbeeld te onderwerpen om v::n de hooge regering de vergunning te vragen tot het houden eener collecte door hel geheele rijk. Uit Jaarsveld meldt men dat Dingsdag 11. tegenover dat dorp een treu rig voorval plaats had. Een werkman uit de gemeente Ameide, vader van een talrijk geziudie aldaar gewerkt had was met zijn zoontje door den veerman over de rivier de Lek gezet. Na zich te hebben ontkleed, begaf hij zich te water, om in de rivier te zwemmen. Na eenige oogenblikkcn gezwommen te hebben, zonk hij, zeer nabij den oever, voor het oog van zijn kind, dat niet bij magte was zijn vader te helpen, terwijl er geen andere hulp aanwezig was, in de diepte weg. Korten lijd daarna is zijn lijk opgevischt. liet prov. gereglshof van Noordholland heeft twee gasverbruikers te Amsterdam (man en vrouw) veroordeeld, en wel den man lot drie cn de vrouw tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf, wegens diefstal van gas in het door hen bewoonde huis. Omtrent het groote zendingsfeest, dat eergisteren op het landgoed van de douairière baronesse van Brakell Doorwerth, te Wolfhezcn, heeft plaats gehad, verneemt men dat de toevloed van belangstellenden veel groo- ter is geweest dan men verwacht had en dat alles geregeld cn in dc beste orde is afgeloopen. Als sprekers zijn opgetreden de lib. A. 11. W. Brandt, P. van Eyck, P. J. Heiwich en T. M. Loomanvan Amsterdam, Th. Kousbroek, II. J. R. G. TheesingH. C. Voorhoeven en W. Lagerwey, van Rotterdam, J. D. B. Brouwer, van Ede, A. Brummelkampvan Kam per., D. Gildemeestervan Utrecht, P. A. H. Roentgen, van Zeist, II. W. Wilteveen, van Ermelo, W. Zegers, van Oosterbeekvan Andei, van Zwolle, van der Kley, van Tiel, en Ziegler, van Antwerpen. Daar men begreep dat het voor de redenaars niet doenlijk zou zijn zich in de open lucht door zulk eene menschenmassa geregeld te doen hoorenveel minder zich door ieder behoorlijk te doen verstaan, was alles zoo geregeld dat er telkens vier te gelijk, ieder voor eene afzonderlijke schare van 16 a 1700 personen optraden en ieder gedurende 20 minuten het woord voerde, terwijl die toespraken met een gemeenschappelijk lied, onder begeleiding van blaas- en strijkinstrumentenwerden afgewisseldwaar toe een corps van 82 zangers cn muziekanten, onder directie der hh. II. J. van Lummel, van Utrecht en li. R. Verbeek, van Zeist, op eene voortreffelijke wijze georganiseerd was. Deze zoo regt doelmatige rege ling van toespraak en zang had des namiddags plaats, nadat des voor middags ten 10 ure dc openingsrede door D'. O. G. Heldring, van Hem men, was uilgesproken en vervolgens na de pauze, ten half 2 ure, dooi den heer T. M. Looman, een algemeen overzigt was geleverd van den staal- en de werkzaamheden der in Nederland beslaande zendings-veree- nigingen, voor zoover zij op dit feest vertegenwoordigd waren. Na afloop daarvan werd de tijd derwjjze verdeeld, dal men na iedere korte rede ge noegzaam tijd had lol eene kleine verpozing, waarvan dan ook gereedelijk gebruik werd gemaakt tot eene wandeling te midden der schoone natuur, die het Geldersche landschap zoo ruimschoots aanbiedten waarbij velen tevens gelegenheid vondenom met dezen cn genendie hun slechts bij naam bekend was, in persoonlijke aanraking te komen. Zoo ging onder vriendschappelijk zamenzijn en nu en dan ook onder het genot der een voudige ververschingendie de kantines opleverden, de dag voorbij, tot des avonds tegen 7 ure de zamenkomst door d». S. II. Buytendijkvan Har derwijk, met eene toespraak lot de gezamenlijke feestgenooten werd besloten. De papierfabriek van den heer Pannekoek aan hel kanaal te Apel doorn is in den avond van den 4dco dezer door een spoedig in lievigheid loenemenden brand geheel verwoest. Niets is kunnen gered worden; zelfs een ezel en twee geilen werden een prooi der vlammen. Een en ander was voor brandschade verzekerdde oorzaak van den brand is niet met zeker heid op te geven. Als een zeldzaam voorval wordt gemeld, dat dezer dagen in het dorp II Ierdennabij Harderwijk, eene veertienjarige dochter is bevallen van een welgeschapen zoon. De moeder en hel kind zijn welvarende. Uil lljllcm meldt men dat er Dingsdag II. brand is ontslaan in eene arbeiderswoninggelegen in dc nabijheid v in Molencaten. De bewoners waren afwezig, behalve een kind van ongeveer 4 jarenhetwelk op eene jammerlijke wijze in de vlammen is omgekomen. Daarenboven is al liet huisraad benevens 2 geilen door den brand vernield. Noch woningnoch huisraad waren tegen brandschade verzekerd Uil Nieuw Schoonebcek (Drenthe) meldt men het volgende: Geheele stukken boekweit zijn door de laatste nachtvorsten gheel afgevroren en worden nu reeds gemaaidom lot voeder voor het vee te dienen. De aard appelen staan bladerloos te velde; slechts een bladerlooze stengel wijst nog de plaats aan waar zij gepoot zijn. Uit Middelburg meldt men dat de minister van binnenl. zaken o. n. een bezoek heeft gebragt aan Westkapelle en aldaar den beroemden zeedjjk heeft bezigligd. Eergisteren zou hij naar Ylissingen vertrekken en vandaar zijne reis in de provincie Zeeland verder voortzetten. Uit Luxemburg meldt men, dat in de laatste weck de temperatuur daar te lande plotseling opmerkelijk veranderd is. Gedurende 35 dagen achtereen was het ondragelijk heet, toen als met een tooverslag de lucht gesteldheid zich wijzigde. In de Ardennes en in de lage landen zag men zelfs ys. Eindelijk begon hel bij stroonien te regenen, maar dc koude is gebleven, en nu reeds dagen achtereen wordt er in de huizen vuur gestookt als ware hel winter. Het koren heeft door dien plolselingcn ommekeer in de natuur weinig geledendoch de aardappelenvooral die op zandgrond geteeld, zijn voor een groot deel verloren. Volgens particulier berigt uit Shanghae was aldaar bij het sluiten dei- mail het berigt aangekomen, dat een uitstel tot 21 Junij was verleend voor de beantwoording van het ultimatumvan de zijde van Engeland gesteld. De vrees voor oorlog met Japan was te Shanghae sterk verminderd. Ubl 's GRAVENII AGE8 Augustus. Z. M. heeft het officierskruis van de orde der Eikenkroon geschonken aan den heer Godfried Salomonson te Almelo, ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is benoemd tot adjunct-commies bij hel dep. van finantien de heer mr. J. G. Rengers Hora Siccama. Tot notaris te Middelburg is benoemd de heer P. P. Slegt, cand.-no taris, thans burgemeester der gemeente Grijpskerke en Meliskcrkc. Z. M. heeft goedgevonden den lslrn luit. W. C. de Jongh, van het wapen der artillerie van het leger hier te lande, thans lijdelijk gedetacheerd by dat in Oost-lndiëdefinitief bij hel wapen der artillerie van laatstge meld leger over te plaatsen, en te benoemen: bij den plaatselijken staf, lot majoor eu plaatselijk kommandanl 3de kl. te Bergcn-op-Zoomden kapitein ls,e kl. J. A. L. von Schmid, van hel 3de reg. infanterie; bij het wapen der infanterie, bij het 3de reg., tot kapitein 3de kl. den lslen luit. W. II. Doormanvan het corpsbij het 5de reg.tot lsle0 luit. den 2de0 luit. F. van der Eschvan het corps. Tot opzigter van den waterstaat 3de kl. is bevorderd de opzigter 4,le kl. P. J. Neyt en tot opzigters van den waterstaat 4de kl. zijn benoemd de hh. J. C. Mann en P. V. C. Bolicr. Bij den minister van flnanlieu is ontvangen een bankbillet van ƒ100, ter voldoening van mogelijk te min betaald successieregl en ƒ5.94, als ver goeding voor vermoedelijk te weinig betaalde rijksbelasting. Bij den minister van binnenl. zaken is ontvangen van den heer van Wassenaar van Catwijck te 'sGravenhage, ten behoeve der slagloffers van den brand te Enschedé, eene som nan 45, afkomstig van: den predikant P. Boucher te Parijs, door hem als redacteur van het Journal la Croix

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1