Per Telegraaf. Bcrigten van New-York v^ji 25 July bevallen hel volgende: Volgens geruchten bevindt Lee zich aan den boven-Potomac en bedreigt hij Mary land en Washington; een nieuwe slag tusschen hem en Meade wordt waar schijnlijk geacht. De bondstroepen hebben Wythville in Virginia vermees- terd, en den spoorweg tusschen Virginia en Tennessee vernield. De cava lerie der zuidelijken is van Manassas-Gap verjaagd. Hier te New-York du ren de inhechtenisnemingen voort. In Maryland ontmoet de uitvoering der conscriptie-wet ernstigen tegenstand. De woningen der daarmede belaste officieren zijn aangetast en de daarbij gelegen stallen in brand gestoken. In berigten uit Ncw-York, door den Franschen Moniteur medegedeeld, wordt gezegd dat de regering der Unie schijnt af te zien van de uitvoering der conscriptie-wet, die door eene jury voor inconstitutioneel is verklaard. Ook zou de geneigdheid tot vrede in de noordelijke staten toenemen. Te Boston heeft onlangs een vreemdsoortig tweegevecht plaats gehad, te weten een gevecht in luchtballons, waarbij bepaald werd dat geen der beide partjjen op zijn tegenstander, maar alleen op diens ballon mogt schie ten. Het gevecht werd ten aanzien van honderden personen gehouden op eene hoogte van ruim 100 ellen boven den beganen grondmet het gevolg dat de eene ballon het gas verloor en naar beneden stortie, terwijl de an dere in de lucht verdweenzonder dat men nog weet waar hy gebleven is. De luchtreiziger, die met den eerstgenoemden ballon was opgestegen, is zwaar gekneusd op den grond nedergekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Augustus. Betredende de onderhandelingen tusschen de mogendhedenten opzigte van het aan Rusland te geven antwoord, verneemt men thans dat men het over den inhoud en de slrekking nog niet eens is kunnen worden. De moeyelijkheden moeten thans van de zydc van Engeland komendie uit de in te dienen collectieve nota alles verwyderen wil, wat het later, indien Rusland blijft weigeren, zou noodzaken, om tot vijandelijkheden over te gaan. De Engelsche bewindslieden verlangen den vrede en hierin worden zij ook gerugsteund door Oostenrijk. Het zou niet onmogelijk zijn dat men door hel verschil in zienswijze het indienen van eene collectieve nota moest opgeven. De dagbladen, vooral La France en La Patrie, geven duidelijk hunne óntevredenheid over deze handelwijze van Engeland te kennen. Zy stellen Engeland verantwoordelijk voor de weinige vruchten die de diplomatieke losschenkomst oplevert. Frankrijk daarentegen heeft in alles zijn pligt ge daan en blyken gegeven van standvastigheideene standvastigheid die men verwachten kon van eenen souvereinwiens grootheid evenmin aanmatiging kent als zwakheid. De keizer zal zich bjj de viering van den 15den Augustus, den Napo leonsdag, die sedert de vestiging van het tweede keizerrijk de groote feest dag der natie is, alhier bevinden; dit is in de twee vorige jaren niet ge schied. Den 17de° Augustus zal de keizer zich naar het legerkamp van Cha lons begeven en er lot den 22«ten dezer maand blyven. Uit hoofde der tegenwoordige tijdsomstandigheden wordt bijzonder gewigt gehecht aan 's kei zers tegenwoordigheid in de hoofdstad op den Napoleonsdag. De receptiën, die alsdan op de Tuilerien zullen plaats hebben, maken nu reeds de nieuws gierigheid van hel publiek gaande. Volgens de Wation zullen er nog gedurende 5 jaren eenige Fransche regimenten in Mexico blijven. De regimenten zullen beschouwd worden als in dienst te staan der Mexicaansche regering en door haar worden betaald. De manschappen lot vorming dier regimenten zullen genomen worden uit hen die thans deel uitmaken van het expeditionaire corps en die zich daar toe vrijwillig willen verhinden. De JUonileur behelst berigten uit Madagascar, volgens welke de eerste minister, ten einde de binnenlandsche moeyelijkheden niet nog door ver wikkelingen met de buitenlandsche mogendheden te verergeren, nog geen bevel tot hel herslel der douaneregien gegeven had. Naar men verzekerde zag het gouvernement met ongeduld de komst van den kapitein Dnpré te gemoetom zich met hem over al de maatregelen betreffende de vreemde lingen te verslaan. Uit Algerië luiden de berigten wegens den staat van alle veld- en boomvruchten allergunstigst. Beantwoordt de oogst aan de verwachting, dan zal er een ware overvloed zijn. Ook de wijnbouw, waarop men zich aldaar hoe langer hoe meer toelegt, levert de beste vooruilzigten op. De Fransche bank heeft besloten hare billenen op blaauw papier te doen drukken, ten einde het gevaar van vervalsching te voorkomen door middel van de pholografie. Het is toch bekend dal de photografle, welke in het teruggeven van kleuren nog altijd moeijelykheden ondervindt, op de blaauwe kleur bepaaldelijk schipbreuk lijdt. De berigten uit Griekenland luiden nog vry ongunstig. Ieder minister is ijverig werkzaam om alle ambtenaren, die zijne party niet zjjn toegedaan af te zetten cn door vrienden te doen vervangen. Hel is zoo ver gekomen, dat de nationale vergadering zich verpligt heeft geacht aan de ministers van oorlog en marine het regt van bevordering te ontnemen. De zittingen der nationale vergadering worden door vele leden niet bijgewoond, zoodal de werkzaamheden traag worden voortgezel. Een der leden heeft voorgesteld om de dienst der gewapende magt in te roepen ten einde de volksvertegen woordigers op bunnen post te houden of terug te brengen. Dit voorstel is niet aangenomen; maar er is bepaald dat de voorzitter de namen der leden, die de zittingen niet bywonen, in de dagbladen zal openbaar maken. Omtrent de aardbeving op Manilla, op 3 en 4 Junijwordt nog gemeld dat er o. a. van de hoofkerk, de koninklijke kapel, de kerken van S'. Do- minicus cn S'. Isabella, het paleis, de militaire hospitalenhet handels- tribunaal, hel hotel San Fernando en het Fransch hotel niets dan puinhoo- pen zijn overgebleven liet Spaansche schip Esperanzashetwelk bij de haven lag, had bij die ramp zooveel te lijden dal het schipbreuk leed, ter wijl de geheele bemanning is omgekomen. PRriSIEN. s BERLIJN, 4 Augustus. Te Leipzig hebben zich thans uit alle oorden van Duitsciiland een aan tal van/ 16000 beoefenaars der gymnastiek vereenigdten einde aan het groote Duilsche gymnasliekfeest deel te nemen. De stad heeft een feesteljjk aanzien, en van de meeste woningen zyr. vlaggen, vooral de Duilsche, uit gestoken. De berigten van het tooneel des opstands in Polen luiden niet ongun stig voor de opstandigheden. Te Scyny, in de nabijheid van Lomza (gou- vernement Augustowo) heeft Lubicz de Russen teruggeslagen. Ook wordt melding gemaakt van een gevecht bij Radzymicr, niet ver van Warschau. De stad Opoczno is door de Russen uitgeplunderd en verbrand. In het onlangs door de nationale regering van Polen uitgevaardigde manifest, waarby zij verwerpt al wat door de diplomatie ten behoeve van i Polen wordt gedaan, komt o. a. het volgende voor: De nationale regering laat aan Europa vryheid om naar de mate der heerschende belangen en po litieke hartstogten aan onze zaak deel te nemenmaar zij zal alles afwij zen wal eene schennis van de heilige vaan der onafhankelijkheid zou zijn; zy zal doof blijven voor alle stemmen, die haar vermanen de wapenen neder te leggen voor dat het einddoel, de wederoprigting van Polen met het grondgebied van 1772, bereikt is. De onafhankelijkheid van ééne Pool- sche provincie aannemen en de andere Poolsche provinciën den vijand ten prooi laten, dat zou zijn afstand te doen van ons historisch regt, een tien eeuwen oud beslaan uit de wereldhistorie te wisschenonzen eigenen naam te verloochenen door broedermoord te plegen. Neen Polen is niet herre zen om zich door Europa in een nieuw graf te laten sluiten. Er is geen Polen zonder Lilthanen en Ruthenië, geen Polen zonder de landen der Rus sische kroon. Aan ééne provincie het regt op bestaan toekennen cn hel aan de andere ontzeggen, dat zou zijn Polen te dooden. De nationale re gering zal geene versnippering van Polens historisch testament toelaten. Zoudl gij voor den slryd terugdeinzen, volk van Polen? Neen. gij moet door bloed tol vrijheid komen. Gij moet een geheel geslacht op Polens altaar offeren. Het zij ons aller lust, voor het vaderland den dood tegemoet te gaan. PARIJS, 5 Augustus. De keizer wordt heden avond hier terug ver wacht. Hij zal morgen ten 9} ure een ministerraad presideren. De geheime raad is niet bijeengeroepen. Door La France wordt hel gerucht bevestigddat Engeland weigert eene identieke nota aan Rusland te zenden. Dit besluit zou in een ka binetsraad zijn genomen. De eensgezindheid der drie mogendheden wordt er echter niet door verbroken; alleen laat het aan de onderhandelingen het karakter van afzonderlijke stappen, dal zij lot nu toe hadden. De Constitutionnel zegt, dat het zenden van afzonderlijk nota's geen in breuk maakt op de eensgezindheid der drie mogendheden in denkbeelden, doel en handeling, die even volkomen is als vroeger. PARIJS, 6 Augustus. De keizer is gisteren avond ten 6j ure teSaini- Cloud aangekomen. TURYN 5 Augustus. Uit Palermo wordt berigl dat het vervolgen der roovers door de troepen met goeden uitslag wordt voortgezet. De openbare veiligheid is daar teruggekeerd. MADRID, 5 Augustus. Men verzekert dat de heer Porumayaira tot mi nister van koloniën benoemd zal worden. KRAK AU, 5 Augustus. Heden morgen is een burger, die op schild wacht stond, door jongelieden overvallen, mishandeld cn met messteken ge dood. Eenigen hunner zijn in hechtenis genomen. f' 11 1 i rv INGEZONDEN. Onze stad is niet rijk aan fraai beeldhouwwerk en het fraai beeldhouw werk aan onze poorten is niet overvloedig. Maar dat aan de, in de Dori sche orde gebouwde, Zijlpoort verdient bewaard te blijven. Zoover te ont dekken is verkeeren de krijgs-attributenrustende op de kroonlijst der poort, aan de zijde der stad, in een goeden staat. Daarentegen had de als sluit steen boven den ingang geplaatsle Medusa-kop, wiens slangen zoo geestig kronkelen en wiens stuiptrekkende uitdrukking'ons den door Perseus, op den Pegasus gezeten, weggevoerden Medusa-kop zoo aanschouwelijk maakt, voor jaar en dag zijn neus verloren. Wal nu een Medusa-kop, die zijn neus verloren heeftzonder van andere koppen te sprekenverliest kunnen alleen zij besefTen die zulk een kop van nabij kennen. Niet beter was hel gesteld met de rosetten van de kroon boven het stads-wapen buiten de poort geplaatst, dat door een paar kunstrijk gebeitelde leeuwen gehou den wordt. Niet de tand des lijds, maar de slecnen der straatjongens moe ten, naar geloofwaardige berigten, die rosetten niet gespaard hebben en reeds lang geleden was de wensch te kennen gegeven om deze versierselen te doen herstellen. Daar werden dezer dagen steigers voor den ingang der poort gesteld; nu scheen de vervulling van dien wensch nabij te zijn, nu zouden de rosetten aan de kroon, de neus aan den Medusa kop worden weergegeven. IJdele wensch niet alleen, maar zelfs nog minder dan ver vuld. De steigers moesten voor den verwer dienen. Met een frissclten verw beschilderdzijn de versierselen in hun verminkten toestand gelaten en juist door die opluistering loopen nu de verminkingen nog meer in hel oog. Mis schien is hel moeijelijk, zoo niet onmogelijk om genoemd beeldhouwwerk te hprslellen; te durven denken dat het niet der moeite waard is geacht, zou wermetel zijn. Doch herstellingen en verbeteringen in het openbaar te huldigen, gelijk vroeger in ruime mate de uitmuntende poort aan den Doe len verdiende, ware zeker ook thans oneindig aangenamer geweest dan ge- breken te noemen, en kunstwerken aan te wijzen, die verloren gaan.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3