LEADSC1IE COURANT. VRIJDAG 7 AUGUSTUS. De Courant icordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeten. Die tan Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BÏMENLANDSCIIE BËKIGTEN LEYDEN, 6 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is de gemeenterekening over 1862 goedgekeurd, alsmede, behoudens enkele wijzigingenaangenomen het concept-raadsbesluit regelende de heffing eener plaatselijke belasting op hel gedistilleerd, de concept-verordening regelende de invordering dier belasting en de concept-verordening houdende instructie voor de rooimeesters. De rekenin gen van het H. G. of armen wees- en kinderhuis, van hel ger. oude man nen- en vrouwenhuisen van hel ger. minnehuis werden mede goedgekeurd. De overige ter behandeling aan de orde gestelde verzoeken werden toege staan met uitzonderiug van dat van den heer mr. J. de Wal, op wiens adres, om teruggave van plaatselijke directe belasting, afwijzend werd beschikt. Sedert onze laatste opgave is hel munt- en penningkabinet der hooge- school, onder anderen, vermeerderd geworden: Door den heer mr. A. Quacstius te Dronrijp (Friesland), voormalig kwee- keling der hoogeschoolmet twee uitmuntend bewaarde telradrachmen of dusgenaamde medaillons der Syrische koningen Anliochus den Groolen en Seleucus IV of Philopatormet eenige in Friesland gevondene denariën van Lodewijk den Vromen van de bekende type (het Christenkerkje en het om schrift xpisiiana reiigio). Van deze muntsoort worden in ons vaderland, voornamelijk in den omtrek van Wijk bij Duurstede, zoo vele exemplaren gevonden, dal men niet zonder grond vermoedt, dal ze, bjj de bekeering der Noormannen, als dooppenningen tot een geschenk gediend hebben, op dat deze steeds door het aanschouwen van het kruis, dat te midden van het kerkgebouw prijkt, aan den Heiland der wereld herinnerd zouden worden. Verder mei een penny van den Engelschen koning Hendrik III (1216—1272) door den muntmeester Richard te Lund (Londen) geslagen; met twee groo ter. (deniers gros) van hertog Jan I van Braband (v. d. Chijs, Munten van Braband en Limburg, pi. VI. n°. 18 en 19), een denier van den Utrecht- schen bisschop Hendrik van Viauden(v. d. Chijs. Munten der Bisschoppen, tan de heerlijkheid en de stad Utrecht, pi. IX. li». 12); met eene tot dus verre onbekende en dus onuilgegevene groot van Gijsbert, Heer van Bronk- horst (overleden iu 1432), geslagen in zijne bezitting Anholt. Deze munt is vervaardigd in navolging der type van de Akensche geldstukken uit die dagen. Vz. Karei de Groole als Heilige in eenen zetel met scepter en kruisstaf, hebbende vóór zich een wapenschild, waarop de arend van heer Gijsbert (zie v. d. Chijs, de Munten der tleeren en Sleden tan Gelderland, pi. VIII. n».5). Omschrift: s kar giselbe(Sanctus Karolus Gisciberlus). Op de kz. leest men rondom een Karolingisch kruis: MONETA DE AENHOL ln den buitenrand staal: ANNO DOMINI MILESIMO CCCCXXVII (d. i. 1427). Dit stuk is, met de Groningsche, eene der oudste bekende Nederlandsche munten die van een jaartal voorzien zijn. Verder met een Blanc a la couronne van koning Lodewijk XI (1461-1483), zie le Blanc, Monnoyes de France, page 250; met twee dusgenaamde looden bullen van de Pausen Eugenius IV (1431 1447) en Paulus 111 (1534—1549); met een dubbelen reaal (J piaster?) van Ferdinand en Isa bella met den boog ter linker, de zeven pijlen ter regter en de gekroonde letter F in hel midden. De omschriften zijn zeer verward, hoewel de munt alle sporen van echtheid draagt. Eindelijk nog met twee groote bron zentot dus verre onbekende, munten, naar het schijnt van Gothische of Wandaalsche vorsten. Zij moeten nader onderzocht worden. Door Don Manuel Vidal Ramon, te Barcelona, met zilveren en koperen munten van Ferdinand den Katholieken te zamen met Isabella; van Filips IV; van Karei III; eindelijk met twee koperen noodmunten onder de regering van Ferdinand Vil, koning van Spanje, tijdens den opstand, die de vrij making van Zuid-Amerika ten gevolge had, geslagen in de stad Guaiana, in de tegenwoordige republiek Venezuela. Men zoekt deze plaats te vergeefs in het Aardrijkskundig Woordenboek van van Wijk, zoowel in het hoofd werk als in het supplement. Wanneer zal zich onze handeldrijvende en rei zende natie toch in een goed nationaal algemeen aardrijkskundig woorden boek mogen verheugen? Bovenstaande bezending was, ten behoeve van het album des kabinels, vergezeld door de portretten van twee beroemde Spaansche numismatici waarvan een te Barcelona en een ander op het eiland Majorca woonachtig. Door den baron de Wettcrstedtgezant van Zweden en Noorwegen in het koningrijk der Nederlanden, met een vijftigtal oudere en nieuwere zil veren en koperen Zweedsche munten, als van Steno Slure, Erik XIV, Johan III, SigismundKarei IX, Karei Gustaaf, Christina, Karei XI, Karei XII, Ulrica EleonoraFrcderik I, Adolf FredcrikGustaaf lil, Gustaaf IV, Adolf, Karei XIII, Karei XIV Johan en Oscar (den vader des legcnwoordigen koniugs Karei XV). Te zamen met de vroeger op het kabinet voorhandencdc van hel Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen ontvangencdc geschenken van den vroegcrcn gezant van Zweden iu Nederland d'Ohsson, van den Nederlandscheu in Zweden, graaf van Bylandt, de onlangs van professor Tornberg ingeruilde dubbele munten van het kabinet der hoogeschool te Lund, en de zoo dadelijk te vermeiden stukken uit hel geschenk van den heer Otvsiannikoff te Moskow, bezit het kabinet onzer hoogeschool thans eene zeer belangrijke verzameling oudere en nieuwere Zweedsche munten, hoewel er steeds nog vele blijven ontbre ken; de Zweedsche numismatiek toch is, even als die van vele andere volken, zeer rijk. Door den heer E. OwsiannikofT, een aanzienlijk Russisch ambtenaar te Moskow en lid der akademievan beeldende kunsten aldaar, met een geschenk van niet minder dan ruim achthonderd goudenzilveren koperen en bron zen medailles en munten van Rusland, Zweden, Denemarken, Groot-Brit- tanje en Ierland, Nederland, Frankrijk, Duitschland, Pruis&n, Oostenrijk, Zwitserland, Spanje, Portugal, Italië; verder van Azie, Afrika en Amerika. Wij vermelden in het bijzonder alleen nog eenige Friesche munten uil de llc eeuw, waarschijnlijk door den handel langs de Oostzee naar Rusland geraaktalthans in dat rijk opgegraven. Men vindt ze beschreven en afge beeld op de eerste platen van v. d. Chijs, de Munten van Friesland, Gro ningen en Drenthede uitmuntende serie zilveren medailles en munten van het bisdom en de stad Constanz; de noodmunten van Landau, Frankcnthal, Zamosc; een groot aantal munten van abdijen, heeren en steden in Frank rijk; vele medailles ter eere van beroemde mannen en geleerden uit verschil lende landen, waaronder twee groote zilveren op Joannes Huss.op Luther, op Melanchthon, een bijzonder fraaije van Hameranus op Turenne, op Mazarin, op Bayle, Poussin, den beroemden Zwecdschen landman Eric Anderssonden Russischen graaf Stroganoff, ter nagedachtenis van Tlior- waldsenvan Schiller, (twee verschillende) ter eere van de heeren Borsig, bij de vervaardiging der 1000e locomotief in hunne werkplaatsen te Berlijn ten jare 1858; van Spurgeon en zijn tabernakelvan Lelewe!den beroem den Poolschen nnmismalicus en aardrijkskundigeenz. enz. Omtrent de goudstukken en Ihalers, de middeleeuwsche munten (in groolen getale) kunnen wij in geene bijzonderheden treden, en vermelden nog enkel ten slotte eene fraaije zilveren munt van Alexius Comnenus, uit hel Byzan- tijnsche rijk en vele penningen op den Poolschen opstand van 1830—1833. Het heeft Z. M. den koning behaagd den edelmoedigen schenker dezer kostbare verzameling het officierskruis der Luxemburgschc orde van de Eikenkroon te vereeren. Eindelijk werden uil het aanzienlijk legaal van den heer Pilaer, in leven consul-generaal der Nederlanden te Lissabon, een aantal gouden, zilveren, bronzen en koperen munten en gedenkpenningen, alle betrekkelijk de ge schiedenis en het muntwezen van Portugal en zijne koloniën, aangekocht. Maandag II. had op de hoogte van Overschie een treurig voorval plaats. Hel 12-jarig zoontje van J. de Geus, uit deze stad, dat zich met zijnen vader op eene mestschuit bevond, is door eenig noodlottig toeval in het wa ter geraakt, zonder dal de vader er iets van merkte. Eenige oogenblikken daarna, maar te laat, werd het knaapje door den vader gemist. Eerst den volgenden dag is men er in geslaagd het lijk van het kind le vinden. Voor de moeder, die dezer dagen was bevallen, was de tijding van het gebeurde, geljjk te begrijpen is, hartverscheurend. Te Voorschoten zijn bij de eergisteren gehouden herstemming; voor 3 leden van den gemeenteraad, uitgebragt op de hh. W. H. van Roon 67, J. Duivenvoorde 47, H. van der Horn van den Bos 41, W. C. Biben 34, VV. Schenkevcld 25, C. Wolf 17 stemmen. Weshalve de eerste en de derde herkozen zijn, de tweede gekozen is. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning, op voorstel der reglsgclcerde faculteit aan de hoogeschool le Groningen, besloten, dal aan de heeren Star Numan en Reiger, wier prijsverhandelingen gelijkelijk der bekrooning waardig gekeurd werdenieder een gouden medaille zal worden uitgereikt. Uit het verslag der algemeene rekenkamer over 1862 blijkt, dal het voornemen bij de regering beslaat tot regeling der iractemcnten van de ambtenaren in 't algemeen, waaronder dan ook die der ambtenaren bij de algemeene rekenkamer kunnen worden begrepen, in verband, zoo veel mo gelijk, met eene vermindering van het personeel. Ook blijkt daaruit dat dc minister zich bezig houdt met de regeling van 's rijks comptabiliteit. Dc minister van oorlog heeft ter kennis van de belanghebbenden ge-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1