Per Telegraaf. vergezeld zal gaan van afzonderlijke nota's, bestemd otn de debatten met Rusland te sluiten. De drie mogendheden zullen zich in het antwoord den titel van bondgenooten geven en verklaren dat zjj voor de laatste maal hare geheel met elkander overeenkomende inzigten mededeelendie tot een her stel van de orde in Polen kunnen leiden. Deze laatste poging zou niet den kwelsenden vorm van een ultimatum, maar wel al het gewigt en de ge volgen daarvan hebben. Ook meldt dit blad, dat prins Metiernich te Pa- rjjs zal komenom met den heer Drouiu de Lhuys te beraadslagenen dat hij een voorstel van Oostenrijk medebrengt, om den loop der onderhande lingen meer te bespoedigen. Maar men zegt heeft de heer Fould, verontrust over de daling aan de Parijsche beurs, zich tot den keizer gewend met hel verzoek om in den Moniteur eene nota te doen opnemen van vredelievende strekkingten einde de gemoederen tot bedaren te brengen. De keizer had daaraan geen gehoor willen geven. De Londensche Timet bevat een schrjjven van zijnen correspondent in Mexico, waarin o. a. hel volgende voorkomt: De Fransche troepen hebben zich verwonderlijk goed gedragen. Van geene enkele klagte, tegen hen ingebragl, heb ik hooren spreken. Hun lof is in aller mond. In de stad Mexico is het thans even ordelijk en veilig, als Ie Londen of Parijs of in eenige andere hoofdstad van Europa. De Fransche opperbevelhebber wordt omstuwd door lieden uit alle deelen des lands, die komen verzoeken dal er kleine detachementen troepen tol hunne bescherming worden gezonden. Ai die aanzoeken in te willigen is onmogelijkmaar de opperbevelhebber doel z|jn best om aau alle wenschen te voldoen, üeu IS11"1 Juljj is een besluit van den Franschen opperbevelhebber uitgevaardigdwaarbij 35 personen zijn benoemd om eene junta superior of opperste regerings-commissie uit te ma- keu. Daarbij werd bepaald dat de junta eerst zou overgaan tot het benoe men van haren voorzitter, alsmede van twee secretarissen, en verder tot het verkiezen van drie Mexicaansche burgers, die met de uitvoerende magt zou den worden bekleed. Dat verrigt hebbende, moet de junta zich. volgens hel besluit van den Franschen opperbevelhebber, £15 leden toevoegen, uit de Mexicaansche burgers zonder onderscheid van rang of klasse te kiezen, om eene vergadering van notabelen uit te maken. Deze vergadering zal 'eerst den definitiven regeringsvorm van Mexico met eene meerderheid van twee derden bepalenen vervolgens wetsvoordragten en andere voorstellen van het uitvoerend bewind onderzoeken en goed- of afkeuren. Hare beslui ten worden door het uitvoerend bewind als verbindende verordeningen uit gevaardigd, indien zij de goedkeuring van dat bewind wegdragen. De rege ring bestaat dus thans uit een driemanschap met eenen senaat en eene vergadering van notabelen. Doch dit is slechts eene voorloopige regeling; en de vraag, wal het besluit der vergadering van notabelen omtrent 's lands definitiven regeringsvorm zal z(jn, is nu het onderwerp van alle gesprekken. Dat die vergadering zich voor den monarchalen regeringsvorm zal verklaren en dat de groote meerderheid der natie blijmoedig in dat besluit zal berus ten Ijjdt geenen twijfel. Tjjdingen uit Mexico van 1 Julij melden, dal detachementen van het Mexicaansche leger zich in de omstreken van Mexico hebben vertoond. De generaal Ortega voert bevel over de troependie tusschen San Luis de Po- tosi en Mexico zjjn gelegerd. De generaal Negreta tracht met zijne ruiterij de gemeenschap tusschen Mexico en Vera-Cruz te belemmeren. Volgens berigten van het eiland Reunion waren de schout bij nacht Dupre' en de heer Lambert, na een kort verblijf op Mauritius, op Re'union aangekomenen hadden met den gouverneur eene conferentie gehoudenom te beraadslagen over hetgeen na de jongste gebeurtenissen op Madagascar te doen stond. Maar verzekerd werd hadden zij besloten zich naar Tananariva te begevenom op de ratificatie van het gesloten verdrag aan te dringen. De kardinaal aartsbisschop van Rheims heeft een mandement uitge vaardigd, waarin hij op krachtige wijze het werk: Het leven van Jezus, door Renanveroordeelt. Volgens tijdingen uit Manilla heeft aldaar eene hevige aardbeving plaats gehad. De stad is vernield. Tien duizend inlanders zijn onder de puinlioo- pen bedolven geworden. ITALIË. De toestand van de groote sleden in Italië is verre van gunstig. Als een voorbeeld daarvan noen.t men Milaan. Sedert 1859 is de begrooting dezer stad met een schuldenlast van 27 millioen fr. bezwaard. Terwijl handel noch nijverheid zeer zjjn toegenomenzijn de prijzen der levens middelen buiten alle evenredigheid tot de middelen van beslaan gestegen; voor polenta-meelhet voornaamste voedsel der lagere volksklassenbetaalde men in 1859 14 cenlesimi per pond, thans 30 32 c.en de rijst welke destijds 20 c. gold staat tegenwoordig 35 a 38 c. per pond. Uil Palermo wordt gemeld dat de Etna voortgaat met het braken van zand en asch. In de gemeente ZafTarana viel een regen van kleine sleenen; in de hooger gelegen streken, bij voorbeeld in de nabijheid van Cassone, hadden de stcenen minstens eene zwaarte van 1 kilo; te gelijker lijd met dezen steenregen verspreidde zich een zwarte zand- en aschregenwelke niet alleen te Syrakusemaar zelfs op Malta werd waargenomen. PKDISSEN. BERLIJN, 2 Augustus. Uit Gastein is alhier het berigt ontvangen dat de keizer van Oostenrijk aldaar is aangekomen, om een bezoek bij onzen koning af te leggen. Bij de eerste ontmoeting hebben de vorsten elkander hartelijk omhelsd. De badplaats was des avonds geïllumineerd en op de bergtoppen waren vreug- devureu ontstoken. Te Dortmund heeft in eene staalfabriek een vreesselijk ongeluk plaats gehad. F.en der werklieden is tusschen de walzen geraakt en in een oogen- blik tjjds plat gedrukt, zoodat hij als eene dunne schjjf aan dc andere zjjdeu der walzen te voorschijn is gekomen. r Voor 19 jaren werd in de nabijheid van Frankfort een opzigter der jagt vermoord gevonden. Nimmer heeft men eenig spoor van den dader ontdekt tot voor weinige dagen toen een toeval tot de ontdekking heeft geleid, dat een man, die alhier in eene fabriek werkzaam was, de hand in deze zaak had gehad. Hij leefde sedert lang alhier onder een aangenomen naam en bevindt zich thans in verzekerde bewaring. De kantonnale vertegenwoordiging van liet Zwitsersche kanton Aargau heeft met 28 legen 10 stemmen hare goedkeuring geschonken aan het be sluit van den nationalen raad betreffende de gelijkstelling der burgerlijke regten van de Israëlieten met die van andere gezindteu. De berigten van het looneel van den opstand in Polen doen zien dat de guerilla-krijg nog steeds wordt voortgezet. Beide partijen zullen daarbij waarschijnlijk nu eens voordeelen behalen dan weder nadeelen ondervinden. Op dit punt zijn de berigten niet te vertrouwen daar zij den uitslag steeds voorstellen, naarmate het belang, dat de berigtgevers voorstaan, zulks vereischt. Volgens berigten uit Lemberg neemt de invloed der Poolsche nationale regering ook in Gallicie gaandeweg zoo zeer toe, dat zij, even als in Rus land, zich ook daar naast de bestaande regering opwerpt. Zij werft er niet slechts soldaten, schrijft er belastingen uit, bewaakt de Gallicische pers enz., maar zjj rigt ook, naast de Oostenrjjksche geregtshoveuhare geheime regtbanken open reeds moeten vjjf door deze regtbanken veroor deelde Oostenrjjksche onderdanen ter dood zjjn gebragt. Het Journ. de St. Pét. deelt een beslujt mede van de nationale rege ring te Warschau, waarbij eene gedwongene leening van 21 millioen Pool sche guldens bevolen wordt, terwijl Ladislaus Czarloryski, Joseph Ordega en Severin Galezowski tol bestuurders dezer schuld benoemd zjjn. De nationale regering heeft ook eer.e proclamatie uitgevaardigdwaarin zij elke transactie verwerpt, die niet tot de onafhankelijkheid van Polen met de grenzen van 1772 zou leiden. Zij roept verder Litihaneii en Kroon- Polen tot een algcineenen opstand op. Volgens bijzondere brieven uit Petersburg van den lslCD zijn de boeren van het domein, die tot dusverre hunne landerijen in pacht hadden, bij een keizerlijk besluit tol vrije grondbezitters verklaard. Men schat hun getal op twee millioen. PARIJS, 3 Augustus. La France meldt het volgende: Men verzekert dat het Britsch kabinet, hetwelk eerst tol het plan eener identieke nota aan Rusland scheen over te hellen, thans aarzelt om op die wjjze voort te gaan, op grond dat aan Rusland den noodigen tjjd moet worden gelalen om alles in overweging te nemen, zonder zoo dadeljjk een nieuw antwoord uit te lokken. Voorts zegt het blad dat het antwoord van Gortschakoff aan graaf von Rechberg wordt beschouwd als eene bepaalde kennisgeving van het voorne men tol afbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Oos tenrijk. De depêche van Gortschakoff heeft te Weenen eene algemeene on- tevredenheid te weeg gebragt. De militaire en de constitutionele partij ge voelen zich daardoor beleedigd en raden den keizer aan om vooral in zjjn verbond met de Westersche mogendheden te volharden. De koele houding tusschen Rusland en Oostenrijk is dan ook van zeer ernstigen aard. Einde lijk zegt het blad ook nog dat, blijkens zekere stukken, dc Poolsche op stand in het palalinaat Lublin aanmerkelijk is vooruitgegaan. De Presse wenscht dat de Fransche gezant uit Petersburg moge worden teruggeroepen, omdat diens stelling aldaar niet meer iioudbaar is. BERLIJN, 3 Augustus. De Staats-dnzeiger zegt in zijn officieel ge deelte: Wij zijn in slaat gesteld mede te deelen dat de in de Weeneren andere dagbladen openbaar gemaakte depêche van generaal Werner aau generaal von VValdersee geheel en al een verzonnen stuk is." BERLIJN, 4 Augustus. Een bijzondere brief uit Warschau van eergis teren meldt het daar verspreide gerucht, dat de opstand den 9d™ dezer maand in die stad zal uitbarsten. Daarentegen is bekend gemaakt, dal de bevolking zich niet door de bemoeijingen van Russische agenten tot de- monstratiên moet laten verleidendaar de nationale regeringin geval van een opstand, aan de inwoners op het geschikte o.ogenblik mededeeiing hier van zal doen. »TAOS> BEK1GTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 6den Augustus 1863, 's namiddags ten IJ ure. Onderwerpen 1°. Gemeente-rekening over 1862. 2°. Concept-raadsbesluit regelende de heffing eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd. 3". Concept-verordening regelende de invordering der plaatselijke belasting op het gedistilleerd. 4'. Concept-verordening houdende instructie voor de rooimeesters. 5°. Rekeningen over 1862, van: o. het Heiligen Geest of Armen Wees- en Kinderhuis; b. iiel Gereformeerd Minne- of Armen Oude Mannen- en Vrouwenhuis, c. het Gereformeerd Minnehuis. 6°. Voordragt tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe be lasting, 1863. 7°. Adres van Mr. J. de Wal, om teruggave van plaatselijke directe belas ting, 1862. 8°. Verzoek van P. Fonteintot het leggen van eene sloep op de Haven voor het perceel wjjk VIII, n°. 137. 9'. Verzoek van P. J. Peelerstot het stellen van twee hardsteenen palen en hel leggen van vier tegels, voor het perceel wijk VII, n°. 151.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3