Per Telegraaf. flet leger der noordelijken stond tc Berlijn in Maryland, dal der zuide lijken onder Lee was bij zijnen terugkeer in Virginia naar Culpeppers ge trokken. Het fort Sumter was voor de overgave drie dagen lang door de noordelijken beschoten geworden. De schade, bij gelegenheid van het oproer over de conscriptie te New- York aangerigt, beloopt b(jna een millioen dollars. In de eerste helft van dit jaar zijn uit New-York verzonden 18,199,612 galons (ruim 810,000 Ned. vaten) petroleum. FKANKRIJK. PARIJS, 28 Julij. De geruchten omtrent oorlog en vrede blijven afwisselend stand hou den. Over het algemeen beschouwt men echter den staat van zaken uit een meer vredelievend oogpunt, waarbij groot gewigt wordt gehecht aan de houding van Oostenrijk. De keizer moet echter op die houding niet durven rekenen. De Weener Presse berigt dal het Fransche ontwerp eener door de drie mogendheden naar Petersburg te zenden gelijkluidende nota sedert twee dagen bij het Oostenrijksche kabinet ter beoordeeling is ontvangen. Dal ont werp wjjsl de insinuatie af, dat de Poolsche opstand slechts het gewrocht van eene revolutionaire propaganda zou wezenverwijst naar de in alle parlementen aan den dag gelegde sympathien, volhardt bij het verlangen dat er eene conferentie gehouden en een wapenstilstand gesloten worde, alsmede bij de overige vorderingen, en verklaart ten slotte, dat men deze nota wel niet als ultimatum beschouwtmaar toch niet in verdere theo retische bespiegelingen wil treden en een antwoord verwacht hetwelk zich alleen lol feiten bepaalt. Volgens berigten uit Mexico heeft de maarschalk Forey eene wet op de drukpers uitgevaardigd, geschoeid op de leest der in Frankrijk bestaande. Tot leden van het voorloopig uitvoerend bewind zijn de generaal Almonte, ile aartsbisschop van Mexico en de generaal Salas benoemd. Juarez heeft allen, die zich bij de Franschen voegen, voor landverraders verklaard. Eenige der in Mexico gevangen genomen officieren hebben verzocht te Parijs te mogen verblijf houden. Het is zeer waarschijnlijk dat hun ver zoek zal worden toegestaan, te meer daar de keizer het verlangen heeft uitgedrukt, eenige dier moedige krijgslieden van nabij te leeren kennen. Uier te lande z(jn de prijzen van hel vee aanmerkelijk gedaald ten gevolge van de geringe opbrengst van het tweede hooi. Emma Livryde beroemde danseres, is aan de gevolgen der bekomen brandwonden bezweken, na zeven maanden lang de hevigste smarten te hebben uitgestaan. In de straal Me'uil-Monianl is eergisteren nacht een hevige brand uit gebarsten in een schrjjuwerkcrswinkel. Slechts na groote inspanning slaagde men er in de vlammen te beteugelen. Door het plotseling instorten van het brandend gebouw vielen drie brandspuitgasten naar beneden midden in den vuurgloed. Alhoewel men er in slaagde hen te redden, hadden zjj zulke vreeseljjke brandwonden bekomen dal een hunner zeker het leven zal ver liezen. Nog drie andere personen werden door het nederstortende puin ge- troffen en gekwetst. PKDII9ES. BERLIJN 28 Julij. Hel heeft de opmerking gelrokken dat de Kreuszeit. hel voor Pruissen noodzakelijk acht eene naauwere verstandhouding met Oostenrijk en Enge land te zoeken, aangezien Rusland alleen geen bondgenoot is waarop men zich verlaten kan. De koning van Zweden heeft op den 22,t<,n Julij een bezoek gebragl aan den koning van Denemarken op liet kasteel Skodborg. Laatstgenoemde zou den 26"en naar M.ilmoê vertrekken, en den koning van Zweden op hel kasteel Btkaskog een tegenbezoek brengen. Koning George zal den September Kopenhagen verlatenom zich over Londen en Parijs naar Griekenland te begeven. De berigten uit Polen zijn niet zeer belangrijk. Van de zijde der op standelingen wordt gemeld dat zij de Russische troepen weder op verschil lende punten geslagen hebben. Muravvieff en anderen gaan voort met het nemen van gewelddadige maatregelen lot het onderdrukken van den opstand, zoodal in Liihauen en elders een waar schrikbewind moet ingevoerd zijn. Ook het nationaal Poolsche bewind gaat voort zjjne veroordeelingen uit Ie spreken en zoo mogelijk de vonnissen te doen uitvoeren. Dit de citadel van Warschau zijn 200 veroordeelden naar het binnenland vervoerd. De Oostenrijksche regering beeft afwijzend beschikt op bet verzoek van Langiewiczom zich naar Zwitserland te mogen begeven PARIJS, 29 Julij. Het dagblad La France meent te weten, dat hel ontwerp van de Fransche nota indruk gemaakt heeft op het kabinet van Londen, omdat daaraan liet karakter van een ultimatum ontbreekt. Enge land weifelt nog tusschen die maatregelen: hel zenden van afzonderlijke nola's, met identieke coucinsienhet zenden van identieke nota's en ecue collective nota. Graaf Russell wenschlc de Fransche nota van eenige scherpe bewoordingen gezuiverd te zien. De Fransche regering zou echter bovenal de voorkeur geven aan eene collectieve nota, door üostenlijk overhandigd. Volgens genoemd blad geven de laatste lijdingen nil Petersburg reden om te gcloovendal Rusland geueigd is eene verzoenende gedragslijn te volgen. BERLIJN, 28 Julij. Prins Frederik van Pruissen, geboren 30 October 1794, is gisteren namiddag ten 6 ure alhier overleden. Prins Frederik der Nederlanden is met zijn gemalin en dochter, prinses Maria, heden in deze hoofdstad aangekomen en zal. na eenige dagen alhier te hebben vertoefd, zich naar zijn kasteel Muskan begeven. i 29 July. Naar men verneemt zal de keizer van Oostenrijk den koning van Pruissen in de eerste dagen van Augustus te Gastein bezoeken. WEENEN, 29 Julij. liet avondblad der ff'ien. Zeit weêrspreekt de tijding, dat Pruissen pogingen heeft gedaan om Oostenrijk af te brengen van zjjn besluit om met de Westerschc mogendheden de diplomatieke han delingen voort te zetten. MADRID, 29 Julij. De Spaansehe regering heeft geen diplomatieke slap- i pen gedaan met betrekking tol de erkenning der zuidelijke staten van i Noord-A merika en zal den loop der gebeurtenissen afwachten INtjEYoNPEN. LE1DSCHE SCHOUWHUHG. De voorstelling van 23 Juljj mag niet voorbijgaan, zonder openlijk bespro ken te zijn. Waar zooveel regtmatige klaglen over hel Hoilandsche tooneel opgaan, daar is hel een pligt, en een zeer aangename, te wijzen op het geen er uitstekends op dat gebied wordt geleverd. Uitstekend durven wij de opvoering van «Weêrhanen, of zoogenaamde goede menschen" noemen, vooral in vergelijking met heigeen w(j op ons tooneel gewoon zijn te zien. Over het stuk brengen wij alleen eenige losse opmerkingen in hel midden, I daar wij na een eerste kennismaking niet in een uitgewerkte beoordecling kunnen treden. De algemcene indruk van dit blijspel is zeer gunstig. Een eerste ver dienste er van is, dat hel lerrgt den naam van blijspel" draagt, om dat het ons toestanden voorstelt en karakters hekelt, die, al hebben wy ze gelukkig niet in onze dagelyksche omgeving, in onze maatschappij ge- vonder. worden. Het blyspel moet wezen voor het tooneelwat Punch of Charivari voor de periodieke literatuur zijn. De blijspeldichter moet vóór alle dingen zijn tyd kennen; hij moet een sterk gevoel hebben voor het ko mische, en eindelijk de kunst verstaan om hetgeen hij wil berispen, in dramatischen vorm te karikaturiseren. Aan die opvatting van het blijspel hebben wij les Femmes savantes, les Précieusesle Tartuffeja al de beste stukken van Molière te danken. De tegenwoordige Fransche tooneel- schrjjvers hebben gewoonlijk meesterlijk tact om allerlei intrigues tot een kunstig weefsel le verwerken, maar met die lofspraak is dan ook dik wijls alles gezegd. De Weêrhanen" maakt op dien regel een gelukkige uitzondering; hier krijgen wij eindelijk weer eens karakters te zien, en de zeer eenvoudige intrigue is bjjzaak, maar toch volkomen geschikt, om de verschillende karakters te doen uitkomen. De karakters van Pe'ponet, Ed- gard Thévenot, Bassecour, en Dufouré zijn met zorg bewerkt, en hel stuk zou veel beter hebben gewonnen, indien de schrijver op die wijze zijn ge- heele taak had volhragl. Slordig zjjn de nevenpersonen behandeld. Hoeveel was er b. v. te maken geweest van het karakter van Eugenie! en uit de enkele trekken waarmeé de schrijver dat karakter schetstblijkt hoeveel fijnheid er in zjjn conceptie is. Een meisje, by wien door de zucht lol weelde en pracht hel goede wordt overheerschten dal nuzonder een blik in zich zelf te slaan, wuft daarheen leeft, maar onder den poêlischen indruk van een trotsche natuur, door een prozaïsche aanmerking over «geld" tot in keer komt; ziedaar alle gegevens voor een psychologisch-ware karakter-ont wikkeling. Had de schryver dat oogenblik van inkeer tot uitgangspunt ge nomen voor de verdere ontwikkeling, dit karaler zou een der best geslaagde van zijn stuk zjjn geworden, lerwjjl nu alles slecht gemotiveerd is, en de indruk die het karakter van Eugénie maakte alleen te danken was aan de wjjze, waarop de rol werd vervuld. Een algemeene aanmerking op het stuk is deze, dat de karakters over dreven zjjn. De karikatuur-schilder loop altjjd gevaar menschen te schilde ren, die niet beslaan kunnen, en hoe moejjeljjk die klip te ontzeilen is, blijkt nit het voorbeeld van een man als Dickens, die het monster Quilp geschapen heeft. Toch moet de kuusteiiaar zich voor die overdrijving zorg vuldig wachten; want ziel men karakters voorgesteld, die, hoewel ze in grondtrekken bestaanniet in die mate van belagchelijkheid of slechtheid gevonden worden, dan wordt er gezegd zulke menschen kunnen niet be slaan," en door den indruk van het onware gaat die van het ware verlo ren. Ook de schrijver van de Weêrhanen" heeft zich van dat chargeren niet weten vr(j te houden. Menschen die zoo openlijk en lomp met alle winden draaijen als een Péponet en Bassecour, kunnen in het dageljjksch leven niet voorkomen. Niettegenstaande deze aanmerkingen kennen wij toch j aan dit stuk waarde toe; het is een vertegenwoordiger van de rigting, die wjj in de hoogere coinedie voor de alleen ware honden. En nu de uitvoering! Op één enkele uitzondering na, heeft niemand slecht gespeeld; ieder werkte uiet ijver meê lot een voortreffelijk ensemble. .Met vreugde merkten wij op, hoe hel stille spel, dal zoo dikwijls verwaarloosd wordt, thans lot zijn regt kwam. Hel stille spel is een der zwaarste ge deelten van de taak des tooneclspelersen tegelijk een der voornaamste; zonder dat, ontbreekt hem een der krachtigste hefboomen om den loescliou- wer te brengen en te houden op de hoogte, waarop hij zijn moet. De ac teur mag geen oogenblik op het tooneel zjjn. zonder op de een of andere wjjze aan de handeling deel te nemen. Plaatst bij zich een oogenblik bui ten zijn rol, blijkt het, dat hij niet met lust meéspeelt, dan is het ensemble en levens de onmisbare illusie van den toeschouwer verbroken. Wjj komen lot de beoordeeling van ieder der hoofdvertooners afzonder lijk, en geven in de eerste plaats aan den heer van Beek allen lof voor de wijze, waarop hjj de rol van Péponet heeft vervuld. Zoowel de opvatting van zijn rol, als de consquentie, waarmeè hij die den geheelen avond door voerde, heten niets te wenschen over. Het geagiteerde van dendommenen zwakken man. die nooii weet, waar hjj heen wil, nu door deze dan door gene wordt meègesleept, en onderlusschen door zyn knoejjerijen in voort- durenden angst wordt gehouden, werd door den heer van Beek meesterlijk wcèrgegeven. Vooral in liet laatste bedrijf, waar Péponet in het ongeluk i komt. deed hij de onmanuelijkheid en nietigheid van zulk een karakter treflènd uitkomen. Denzelfden lof brengen wij toe aan den heer Spoor. De rol van Edgard Thévenot werd door hem met groote losheid en veel gevoel gespeeld. Zijn beschaafde en toch gewone spreektaal geven aan zijn spel iels fatsoenlijks en naiuurlijks, dal zoo dikwjjls op ons tooneel wordt gemist. Met veel genoegen bemerken wij, dal de groote hinderpaal voor het hoilandsche i drama, de gesproken schrijftaal, bij al de voornaamsle leden van bet haagsch tooneel-gezelscliap meer en meer begint le verdwijnen. Vrienden, broeders en zusters spreken elkander flink met »jij" en »jou" toe. Waarom kan het doode woord "gij" niet geheel worden verbannen, en, waar de be leefdheids-vorm noodig is, door »u" vervangen worden. In hel dagelijksch leven hebben wij nooit behoefte aan het woord »gij", waarom zou liet ook op bel tooneel, bij de voorstelling van liet dagelijksch leven niet kunnen worden gemist? Het karakter van den huichelaar Dufouré werd door den heer van den i Berg zeer goed en echt komisch voorgesteld. Vooral herinneren wjj aan j zjjn eerste optreden in hel laatste bedrijf. De heer Faassen (Bassecour) speelde zijn rol geestig, opgewekt en op wekkend als altijd; en terwijl hij bij andere gelegenheden in verschillende rollen te veel dezelfde bleef, vonden wij ditmaal in Item meer dan gewoon- i lijk den karakter speler.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2