LEÏDSCUE COURANT. X. 91. 18<Ï3 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. VRIJDAG 31 JULIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHK BERIGTEN LEV DEN 30 Jul ij. Even als ten vorige jare zyn dezer dagen de chefs van de verschillende inf.-reg. door liet dep. van oorlog geinagligd aan zoodanige b(] limine corp sen dienende korporaals of korporaals-titulair, die door een flink militair ge drag en wijze van dienen zicli onderscheiden en van wie het te verwachten is dal zij later tot liet afleggen van het officiers-examen zullen kunnen wor den toegelaten, den titulairen graad van sergeant te verlcenenbij elk rcg. zal het getal van 18 niet mogen worden overschreden. Men meldt ons uil Rijnsburg: De tuinders alhier hadden zich wegens de droogte een slecht gewas, zoo niet eene algeheele mislukking der bloem kool voorgesteld, waarvan dit jaar stellig meer dan anders geteeld is. Zjj zijn echter lot nog toe voldaan over hel gewas, boven verwachting vrjj wel geslaagd zijnde. De qualiteit is echter uileeiiloopcnddoch voor uitgelezcne vruchten is de prijs zelfs billijk. De bloemkool wordt sedert eenige dagen van Rijnsburg zoowel versch als ingemaakt met belangrijke partijen naar Rotterdam vervoerd, waarvan het grootste gedeelte voor Engeland wordt overgeladen. Desgelijks is de verzending vau aalbeziün uit liet Westland naar Amsterdam en de andere voornaamste sleden gering in vergelijking van hetgeen naar Rotterdam voor Engeland verzonden wordt. De natuuronderzoekers waren in den nacht van Maandag op Pingsdag weder in de gelegenheid een buitengewoon verschijnsel in liet zwerk waar te nemen. Uit het noord-oosten kwam een halve lichtgevende cirkel op, welke zijn snelle vaart naar liet zuid-zuid-westen nam, een sterk electrisch licht van zich gevende. Tol op zekere hoogte geklommenbleef liet halve- maansvormig voorwerp eenige oogenblikken stil slaangaf eenige stukjes of lichtgevende vonken van zich af, en werd daarop eensklaps ouzigibaar, zonder dat men eenig geluid gewaar werd. [N. D. v. 's Gr.) Gisteren zij» nabij Waddinxveen van de schroefstoomboot Josephus, varende van Rotterdam op Amsterdam, door het breken van de leuning der bank op het dek, twee passagiers, Israëlitische kermisreizigers, in het wa ter gestort en ondanks alle pogingen ter redding verdronken. Na eenigen tjjd werden hunne Ijjkcn gevonden en naar Gouda overgebragt. Dezer dagen is des avonds een man, door sterken drank bevangen, op den spoorweg, tusschen Rotterdam en Schiedam, gevallen en aldaar bewus teloos blijven liggen. Gelukkig dat lijj juist tusschen de rails lag, waar door de trein, die ten 7 ure 45 minuten van Rotterdam vertrok, over hem heen reed, zonder hem eenig letsel toe te brengen. Alleen zijn pet was door de wielen der wagens vernield. In de zitting van den gemeenteraad te Amsterdam, gisteren gehouden, is aan de leden medegedeeld dat door het comité voor de Amsterdamsche kanaalmaatschappij en den concessionaris eene verlenging van den termijn voor de concessie is aangevraagd. Te Amsterdam is Maandag II. het volksconcert van het harmonie- archest in het Park door 3011 personen bijgewoond. De openstelling van den centraal-spoorweg voor het vervoer van reizi gers en goederen wordt legen 12 Augustus te gemoel gezien. Naar men verneemt, hebben er Zondag II. op het fort Loevestein groole baldadigheden plaats gehad. Twee soldaten van het 5de reg. infanterie, al daar gedetacheerd, en in verregaanden staal van dronkenschap verkeerende, pleegden allerhande gruwelen aan een aldaar aangespoeld lijk, dat sedert negen weken vermist was. Om een en ander werden zij in arrest geno men doch verzetten zij zich daarbij in dier male, dat een van hen zich niet ontzag om gewelddadigheden uit te oefenen als het toebrengen van slagen aan den detachements-commandantenz. De vroeger reeds vermelde hagelslag waardoor op den 22sle|> te Eist bij Rhenen al hel le veld staande en vooral de tabak werd vernield, heeft eene schade veroorzaakt van ongeveer 40000. Men verneemt dat een beroep op de algemeene liefdadigheid zal gedaan wordenom deze ramp, die voor eene gemeente van 1200 zielen zwaar is, te lenigen. In de gemeente Doniawarstal (Friesland) heeft het volgende voorval plaats gehad: De boer A. Kliensma ontdekte, dat bij herhaling zijne koeijen 'snachts werden gemolken; hij besloot dus te waken, dat ook niet zonder gevolg bleef. Men had zich spoedig meester gemaakt van den dief; deze was een van zijne eigene arbeiders. De boer is hierover zoozeer in drift ontstoken, dat hij eene beroerte kreeg en binnen weinige uren overleed. Uit 's Hertogenbosch meldt men aan de Tijd dat mgr. Zwijsen in krach ten toeneemt en reeds eenigen tijd iD den tuin heeft gewandeld. 'sGRAVENHAGE, 30 Julrj. Men verneemt dal Z. M. de koning den lieer K. Versnayenletterkun dige en secretaris van hel 6de letterkundig congres te Brugge, benoemd heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. zijn benoemd tot substituut-officierbij de arrond.-regt- bank te Leeuwarden de heer mr. O. E. G. graaf van Limburg Slirum, thans in die betrekking bij de arrond.-reglbank te Tielbij die te Tiel de heer mr. II. J. Kist, advocaat te Lcydenen hij die le Brielle de heer mr. J. R. A. Engelenberg, thans griffier bij het Kantongeregt le Kampen. Tot griffier bij het kantongeregt te Vollenhove is benoemd de heer tnr. A. C. Lagerwey advocaat te Rotterdam. Aan den heer B. E. A. van Dijck is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Diessenen als zoodanig benoemd de heer M. M. van Dijck. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij hel wapen der infanterie, 5de reg., tot kapitein 3de kl. den lstc» luit. J. R. A. Kuylenbrouwervan den staf, werkzaam bij de kon. militaire akademie; tol l"tn luit. den 2dcn luit. F. W. A. van Dedcm van Driesbergvan het corps; bij hel wapen der artillerie tol kapitein 3de kl. den l5leD luit. R. C. van Onselenvan het 2de reg. vesting-artillerie, onder bepaling dat hij tijdelijk zal worden gedetacheerd bij de landmagl in West-lndié; tot officier van gezondheid 3dc kt. K. J. van Dnyl. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tol officier van gezondheid 3de kl. bij liet personeel van de geneeskundige dienst der landmagtW. T. Phi- lipsenC. W. W. van VValsem en G. K. Sterk, en bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-lndie, W. J. OosterhofT, D. Ten Bosch, W. F. Berghuis van Woortman, J.Adriani, F. J. Cornelissen A. de Graag, F. S. A. de Clercq, G. Sinia, K. J. van der Veen, J. B. Heesen, II. van den Broeck en A. F. Heyl, allen kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen. Men verneemt dal de kapitein der inf. J. C. J. Kempeesvan de kon. mil. akademie te Breda, daarbjj belast is geworden met de functie van lec tor der l,te klasse in de wis- en natuurkunde. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft eergisteren de tentoonstelling van oudheden te Delft bezocht. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Beden heeft er weder een volkstrein van Amsterdam en Haarlem naar 'sHage, Delft en Rotterdam geloopen. Met dien trein is een 400-tal per sonen le 's Hage en ongeveer 1200 te Delft aangekomen. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. ETVO KL, AM 1». LONDEN 28 Julij. De zittingen van het parlement zijn heden gesloten, lil de sluitingsrede verklaart de koningin haar leedwezen over den slaat van zaken in Polen, lil overeenstemming met Frankrijk en Oostenrijk zijn door hare regering onderhandelingen geopend, ten einde uitvoering te verkrjjgen van de bepa lingen van het tractaat van 1815. 11. M. koestert de hoop, dal die bepalin gen alsnog zullen uitgevoerd en alzoo hel betreurenswaardige en voor de rust vau Europa zoo gevaarlijke geschil uit den weg geruimd zal worden. Ten aanzien der geschillen in Amerika verklaart de koningin, dat hare rege ring geen reden heeftom de onzijdigheid te verlaten. Het weder-antwoord onzer regering'aan Rusland is, naar men zegt, 'Zaturdag in den kabinetsraad vastgesteld. Er moet daarin op nieuw op eenen wapenstilstand aangedrongen worden. Graaf Russell heeft geweigerd, eene deputatie te ontvangen uil de on langs in St. James's Hall gehouden meeling ten gunste van Polen. De Mom. Post heeft zijne oorlogzuchtige taal gestaakt, en is thans van gevoelen dal de vrede zal bewaard blijven. Hel blad bouwt deze ver wachting vooral op Oostenrijks houding, die Rusland, naar het meent, zal nopen om te bukken. De drie mogendheden, zegt het, zijn één in haar wenschen en streven; en hare eendragt is eene verbazend groole kracht, waarvoor in Ruslands raadsvergaderingen alle andere bedenkingen zullen moeten wijken. Wij mogen voor zeker houden dat Rusland het niet legen de drie mogendheden zal opnemen; zulk eene dwaasheid behoeven wij zelfs niet onder de gebeurlijkheden te lellen. Onze laak is gezamenlijk werk zaam te zijn om Rusland al den nadruk en heduidenis onzer vertopgen te doen beseffen; is dit eenmaal bewerkt, dan mogen wij eene spoedige en voldoende beslechting verwachten. Gedurende de laatste 14 dagen heeft het in Schotland nu en dan niet alleenlijk gesneeuwd, maar zelfs vry sterk gevroren, ten gevolge waarvan inzonderheid de aardappelen veel hebben geleden. Berigten uit New-York houden in dat de rust aldaar is hersteld. Er was versterking van krijgsmagt aangekomen. De regering was voornemens de conscriptie-wet krachtig door te zetten. Het doel der zending van een gcmagligde der zuidelijken naar Washington was het maken eener schikking betreffende hel uitwisselen der krijgsgevangenen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1