LEYDSCHE COURANT, 1805. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N". 90. -4V Hl 5 P i r WOENSDAG 29 JULIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke riommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 13 (blad 18 en 19) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNËNLANDSCHE BERIGTEN LEYDEN, 28 Jnlij. Bij de gislercn op het raadhuis gehouden aanbesteding zijn als minste inschrijvers aannemers gewordenvan hel leveren en stellen van eenige stootpalen P. van der Kamp, voor 1588; van het vernieuwen van ver schillende metselwerken behoorende tot het riool onder de Langebrug J. W. Filippo en A. Verhoog, voor 5.94 de 1000 oude steen en ƒ14 94 de 1000 nieuwe steen; van eenige vernieuwingen aan den Burg J. Franchimon en Zoon, voor/907van de vernieuwing van den walmuur en de leuningen langs het Gangetje G. Rietbergen, voor 1220; en van hel leveren van een die- perspraam 11. T. Pellenburg, te Haarlem, voor 300. In den nacht van Zondag op Maandag is op de Botermarkt nabij de Karnemelksbrug een jong mensch in het water geraakt en, ofschoon hij niet lang daarin heeft gelegen, verdronken. De vernieuwde noordwestelijke helft der Vinkbrug is heden beproefd door er de locomotieven Castor, Lucifer, Etna en Vesta verschillende malen te doen overgaan. De proefneming heeft in allen opzigte voldaan, zoodat de administratie van de Holl. spoorwegmaatschappij besloten heeft den aanstaanden nacht te doen plaats hebben de verlaging van den straat weg, waar deze den spoorweg aan de Vink kruist, om morgen de halve nieuwe ijzeren brug voor de dienst van den spoorweg te openenen met de vernieuwing van hel zuidoostelijk gedeelte spoedig een aanvang te maken. Op de lieden te Voorscholen gehouden paardenmarkt waren ruim 600 paarden aangevoerd, waaronder vele van goede hoedanigheid. In den vroe gen morgen werden er eenige koopen voor Fransche rekening gedaan, waarbij p. m. 400 voor jonge paarden zijn besteed. Overigens was de handel buitengewoon stil, hoezeer de markt goed is bezocht geworden. Gelijk reeds meermalen gemeld is, blijft de zeevisscherij voor Katwijk en Noordwijk steeds zonder bevredigende rekening. Soms komen de bom schuiten met eene tamelijk goede vangst aanzettendoch in den regel is de vangst niet noemenswaard. Gisteren zijn in het artilieriekamp te Waalsdorp, onder kommando van den majoor van Gorkum, de oefeningen in hel vuur, en wel met 60- ponders, aangevangen. De miliciens der ligting van dezen jare, behoorende lol de vijf regi menten dragonders, de regimenten veld- en rijdende artillerie, thans nog met onbepaald verlof in hunne haardsteden, zullen met 1°. October aanst. voor een jaar bij hunne corpsen in activiteit optredenten einde daarbij gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Met 1®. September zijn op 's rijks kweekschool voor militaire genees kundigen te Utrecht tot kweekelingen benoemd de hh. J. C. Schooien, C. G. II. Wirtz, N. Rutgers, V. F. J. BoonackerH. G. C. Heringa en J. C. Duburg. Voor Z. M. den koning is op het Loo uit Frankrijk aangekomen een gems, die in de Pyreneën is gevangen. Deze zal op hel Loo in den herten kamp worden geplaatst. Te Rotterdam zijn geruchten in omloop, omtrent een of meer moor den, die in de omstreken van het Park zouden gepleegd zijn. Wij kunnen, zegt de ZV. R. C.op goede gronden verzekerendal die geruchten geheel en al ongegrond zijn en hier aan niets dan aan eene schermutseling onder eenige lustige bezoekers van de Deifshavensche kermis te denken valt. Door regenten van hel geref. weeshuis te Schoonhoven is van een lid der vorstelijke familie eene zeer aanzienlijke gift ontvangen, als bijdrage tot de oprigling van een nieuw gebouw voor dat gesticht. Als eene zeldzaamheid meldt men uil Zwolledal de landbouwer Be rend Maten, te Veessen aan den IJssel, tegenover het dorp VVijhe, in hel bezit is eener bloeijende aardappclstruikdie eene hoogte van 2 en een om vang van 3 ellen heeft en 113 bloemen draagt. Uil Winschoten meldt men het volgende: In het naburige Finster- wolde was men Vrijdag II. aan het koolzaad dorschen. F.en der arbeiders, vermoedelijk door den drank bevangen schijnt zich in het slroo te slapen te hebben gglegd. Zoo als men weet wordt dit stroo na te zijn gedorscht verbrand. Den volgenden morgen werd de man gemist. Na lang zoeken vond men hel door den brand verminkte lijk van den ongelukkige op het koolzaadveld terug. De arbeider, een buitenlander, moet eene vrouw en een vijftal kinderen achterlaten. In de vorige week beeft zekere G. K.onder de gemeente Geerlrui- denbergin verregaande drift ontstokeneen schol met hagel op zijn zoon gelost en dezen nog al ernstig gekwetst. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Uit Zevenbergen meldt men, dat de opbrengst van het oliezaad in die streken buitengewoon is. Er zijn landbouwers die van een gemet, circa Ned. bunder, 21 mud zaad hebben gedorscht. De gewone opbrengst is van 10 tot 14 mud. Uit Maastricht meldt men, dal Donderdag II. op den Akencr spoorweg onder Wjjlreeen boosaardig opzet heeft plaats gehad, doordien men op het spoor eenige steenen had gelegd, met het bljjkbaar doel om den trein uit het spoor te doen loopen. Gelukkig werd dit bij tijds ontdekt; men zegt, dat men ook den dader op hel spoor kwam, maar dat deze zich op Pruissisch grondgebied uit de voeten maakte. 's GRAVENHAGE, 28 Julij. Tot burgemeester zijn benoemd: te Gaaslerland de heer jhr. mr. J. II. F. K. van Swinderen, en te Gouderak de heer M. Bron. Tot notaris zijn benoemd: te Amsterdam de heer A. D. Rumling, en te Gorinchem de heer W. J. U. van Roosendaal, beide cand.-notaris. Men verneemt thans, dat Z. M. de koning der Beigen den heer mr. A. Uyttenhooven niet benoemd heeft tol kommandeur, maar tol officier, enden lieer II. A. Verniers van der Loert niet lot ridder, maar tot kooimandeur der Leopoldsorde. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik, en prinses Marie, hebben gisteren de reis naar Muskau aanvaard, alwaar HH. KK. HH. voornemens zijn ruim zes weken te vertoeven. Naar wij vernemen zal eerstdaags de commissie lot aanleg van staats spoorwegen worden opgeheven, en de ambtenaren van de staatsspoorwegen direct onder den minister van binnenl. zaken werkzaam zijn. Men vleit zich, dal door dezen maatregel de aanhangende zaken spoediger, dan tot nu toe geschiedde, zullen afgedaan worden. Zijn wij wel onderrigt, dan heeft de heer van der Kun reeds voor eenigen tijd zijn ontslag als lid dier commissie gevraagd. Een ander lid, de heer de Bordes, zal waarschijnlijk worden boofd-ingenieur van de spoorweg-maatschappij tot aanleg van den spoorweg op Java. De president der commissie, de generaal van Meurs, wordt gedoodverwd met de betrekking van voorzitter van den raad van loe- zigt op de spoorwegjen. (D. v. 's Gr.) De prediker Kriiger, van Berlijn, heeft het beroep naar de Hoogduit- sche gemeente alhier aangenomen en zal in de maand Sept. zijn dienstwerk aanvaarden. Heden is er weder een volkstrein van Amsterdam en Haarlem alhier aangekomen. Hel getal personen dat met dien trein de residentie is komen bezoekenwordt op ongeveer 2000 berekend. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGËLAA D. LONDEN, 26 Julij. Daar op Nicuw-Zeeland weder onlusten zijn uitgebarstenzullen 4 re gimenten uit Britsch-Indië derwaarts vertrekken. De Times deelt mede, dat in geheel Ierland een ware hongersnood heerschl. In verscheidene huisgezinnen zijn de kleine kinderen uit gebrek aan voedsel gestorven, terwijl de volwassenen met een weinig haver en maïsmeel eene week moeten trachteu rond te komen en als geraamten rond- loopen. De regering heeft in het lagerhuis verklaard dat die berigten over dreven zijn. Volgens officieële opgave zijn er gedurende de laatste veertien dagen in deze stad niet minder dan 19932 ponden vleesch als menschelijk voedsel afgekeurd. Door het bestuur der Nederduitsche kerk in Austinfriars alhier is hare boekerij van ruim 2000 boekdeelen aan het gemeentebestuur der city ge schonken. De Mom. Post beweert, dat het zoogenaamde nationale gouvernement van Polen bel voorstel van cenen wapenstilstand aanneemt, op voorwaarde dat die wapenstilstand zich uitslrekke tot al de provinciën die in opstand zijn, dat alle in hechtenis genomen personen in vrijheid gesteld worden, en dat alle ballingen vergunning erlangen om terug te keeren. De correspondent door den Times afgezonden, om zoo nabij mogelijk het tooneel van den opstand in Polen gade te slaanschrijft uit Lemberg o. a. liet volgende. Onder al de nieuwsbladen van het vaste land, die op den naam van liberale organen aanspraak maken schijnt het een aangeno men regel te zijn, dat, wanneer de Poolsche en de Russische berigten om trent een of ander voorval verschillen, de eerste aangenomen en de laatste verworpen moeten worden. Doeh men moet beide verwerpen. Noch de Russen noch de Polen zeggen de waarheid omtrent de gebeurtenissen van den dag in Polen. Logentaal schijnt aan weêrszijden als een wapen te

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1