Per Telegraaf. Naar men verneemtzal de nationale tentoonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen, van wege de vereeniging tol bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland, alhier te houden, zeer luisterrijk zyn. De groote zaal in het gebouw van de teeken-academie wordt daartoe in gereedheid gebragtmaar aangezien de ingezondene voorwerpen reeds zeer belangrijk en talrijk zijn, heeft men moeten overgaan tot het inrigten van een aangrenzend hulplocaa! in den tuin van de armen-inrigtingterwijl in eene der aangrenzende zalen van de armen-inrigting, insgelijks voor de tentoonstelling afgestaan, de stoomwerktuigen en verdere grovere voorwerpen zullen worden geplaatst. Z. K. II. de prins van Oranje zal op Maandag 17 Augustus de tentoonstelling openen en den 21s,en daaraanvolgende de uitge loofde medailles uitreiken. Door hel prov. gercgtshof is gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den knaap, die te dezer stede een brief uit een der alhier geplaatste brie venbussen geligt heeft. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan het wegnemen en verduisteren van papieren en goederen (een brief) uit eene openbare bewaarplaats (brievenbus)enmet toepassing van verzachtende omstandigheden, tot drie maaiiden correctionele gevangenisstraf veroordeeld. In de gisteren gehouden zitting der prov. staten van Zuidholland is, na goedkeuring van de begrooting van kosten van het prov. bestuur van Zuidholland, voor zooveel het rijksbestuur is, voor het jaar 1864, in beraadslaging gebragt het plan tot het aangaan eener geldleeningten laste dezer provincie, lot bestrijding der kosten van droogmaking van plassen, beoosten Rotterdam. Na eenige discussie is besloten die leening vast te stellen op een bedrag van ƒ1,000,000, legen eene vaste rente a 4J pCt., met inschrijving a pari of hooger. Vervolgens is de begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven voor 1864 zonder discussie in al hare onderdeelen aangenomen mei de wijzigingen, die daarop ten gevolge van de aanneming der geldleening zijn gebragt. Niets meer aan de orde zjjnde, werd de zomervergadering in naam des konings gesloten. BLHTENLANDSCHE BERIGTEN. ENti ELAN D. LONDEN 23 Julij. liet berigl betreflende hel overlijden van lord Clyde, door enkele dag bladen medegedeeld, is gebleken voorbarig te zijn. Zijn toestand is wel gevaarlijkmaar alle hoop op herstel is nog niet opgegeven. Gisteren is alhier eene meeting gehouden van belangstellenden in Po len, die door eene zeer talrijke menigte van allerlei stand werd bijgewoond. De stemming was oorlogzuchtig. Door de vergadering is besloten aan lord Russell mede te deelendat de vergadering alle onderhandelingen met Rus land afkeurt, tenzij die berusten op de grondslagen van schorsing der vijan delijkheden en de verwijdering der Russische troepen uit het gehcele grond gebied van Polen en de vestiging van een afzonderlijken en onafhankelijken Poolschen staat, en dat de vergadering overtuigd is, dat, wanneer eene gewapende lusschenkotnst noodzakelijk wordt geachtde Engelsche natie zich met vreugde de opofferingen zal getroosten, die daartoe noodig mog- ten zijn. Men heeft alhier eene inschrijving geopend om de St. Pauluskerk vol gens hel oorspronkelijk plan van den bouwmeester af te werken. De lord- mayor heeft de Ijjst met eene aanzienlijke gift geopend. Volgens officiële opgave zijn gedurende de zes eerste maanden van dit jaar 121.765 landverhuizers uit dit rijk vertrokken. Te Birmingham is de koorddanseres, mad. Geneviève, terwijl zjj met een zak over het hoofd hare kunsten verrigtte, door het breken van het touw, van eene hoogte van 60 voet gevallen. Zij was terstond dood. üeriglen uit Bombay melden, dat in het rijk van Burmah de cholera is uitgebarsten. Een aantal der aldaar verblijf houdende militairen was aan die ziekte bezweken. Volgens berigl uit Aden is het schip Boyne verongelukt. Dit schip verliet Bombay met ruim 400 pelgrims, doch strandde bjj Hoodidah op een klip en bleef zitten. De pelgrims werden op een naburig eiland aangebragt en het schip kwam kort daarop vlotdoch met zware lekkaadje. De passa giers scheepten zich nu onmiddellijk weder in, en hel schip ging onder zeil, doch werd zoo lek dat hel is gezonkenwaarbij nagenoeg al de pelgrims verdronken zijn. De berigten uit New-Vork deelen mede, dal volgens de zuidelijke dag bladen de generaal Lee niet voornemens is over den Potomac terug te trek ken en dat hij in het laatste gevecht 4000 krijgsgevangenen gemaakt heeft. In Vicksburg heeft het bondsleger 132 stukken geschut en 50,000 geweren buit gemaakt, en 27.000 man gevangen genomen. New Orleans wordt door de generaals Taylor en Jackson ernstig bedreigd. CKAIVkKU H. PARIJS, 23 Julij. Het antwoord van Rusland op de nota's der drie mogendheden heeft, gelijk te begrjjpen is. zoowel hier als te Londen, eenen zeer ongunstigen indruk gemaakt. De Pays zegt, dal in de departementen des lands, zoo wel in de werkplaatsen der arbeiders als in de salons der aanzienlijken slechts éénc stem opgaat, om de handelwijze der Fransche regering goed te keuren en om haar te ondersteunen in hare waardige houding, die zij voornemens is aan te nemen tegenover de zonderlinge beweringen van Rus land. La France wacht van de regering even voorzigtige als welberaden maatregelen en vertrouwtdat de overeenstemming der drie mogendheden het kabinet van Petersburg lot andere en meer bevredigende gedachten zal brengen. De Constitutionnel betreurt dat Ruslands antwoord niet meer bevredigend is, maar acht het daarom toeli niet noodig, gelijk sommige da.gbladettde Fransche regering tot handelen aan te zetten. Het gouverne ment des keizers heeft even weinig noodig aangezet als ingetoomd te wor den zijne wijsheid behoedt het voor overijlde besluiten, gelijk zijne va derlandsliefde het voor zwakheid vrijwaart. De Times zegt van de onderhandelingen nimmer een bevredigend einde te hebben gewacht. Rusland heeft Engeland vernederd, door hel al- wijzen der voorstellen. De schuld daarvan ligt aan Engeland zelf. Hei heeft door zijne taal Rusland daartoe aanleiding gegeven. Waarom tocj zou het Groot-Brittannie ontzien, sedert dit heeft doen uitkomen, dat men van zijne zijde niets te vreezen heeft? Het blad erkent voorts, dat ie Poolsche quaeslie te eeniger tijd Engeland tol een oorlog zal noopen; maar zulk een oorlog moet lang vooruit voorbereid worden. Het land moet du weten wat het doet. Een enkel woord kan de uitbarsting te weeg brengen Volgens berigten uit Mexico heeft de generaal Forey eene commissi)! van vijf inlanders benoemd om den verkoop van de goederen der kerkelijks en liefdadige gestichten te Puebla, die onder de regering van Juarez oj hoogst oneerljjke wijze had plaats gehadtot onderwerp van een omslag dig onderzoek te maken, zullende vervolgens degenen, die bevonden wierdei percelen beneden de wezenlijke waarde gekocht en verkregen te hebben óf het aan den koopprijs ontbrekende nog moeten betalenóf, des verkil] zende, hunne percelen kunnen afstaan en de betaalde kooppenningen teru; ontvangen. De Siècle heeft eene tweede waarschuwing ontvangen ter zake van een artikel, getiteld: «Een volksbesluit van Polen," hetwelk aangemerkt is als inbreuk makende op het gezag des keizers, en als strijdig met de voornaam ste grondslagen der constitutie. houdende aanvulling der bepalingen vervat in de artikelen 104 lot en met 107 der Algemeene Policieverordening vastgesteld den 26 September 1861. Art. 1. De passage voor rijtuigen, wagens van twee of meerdere wielen voorzien, en steden, op welke wijze ook in beweging gebragt, is door de na te melden stegen, anders dan in de daarbij aangeduide rigting, verboden: de St. Pancras-kerksteeg in de rigting naar de Haarlemmerstraat, de Mooi-Japik-sleeg in de rigting naar de Langebrug. Art. 2. Bij overtreding van deze bepaling, zijn op de bestuurders der rijtuigen, wagens en sleden de straffen toepasselijk in art. 106 der Algemeene Policieverorde ning bedreigd. Een hevige storm heeft gisteren de boomendaken en schoorsteeneg der hoofdstad vreesselijk geteisterd, lil den tuin der Tuileriën zijn zwart takken van de boomen afgeknot. Op de Place de la Concorde en op dt Pont-Royal z|jn verscheidene vrouwen door den wind opgenomen en eenigt sehreden verder nedergeworpen. Volgens berigt uit Athene liep aldaar het gerucht, dat de citadel van Nauplia door het oproerige krijgsvolk was vertneesterd. PK VISSEN. BERLIJN21 Julij. De berigten omtrent den stand van den oogst uit alle oorden van Duitschland luiden zeer gunstig. Van ziekte onder de aardappelen verneemt men gelukkig niets. In de nabijheid van Gnlik is het vrij uitgestrekte gehucht Jackerath, bestaande uil eene zeer groote boerenwoning en een 10-tal kleinere, met al den voorraad van den nieuwen oogst, als raapzaad, hooi, enz., veel vee en al de tilbare have der bewoners eene prooi der vlammen geworden. Men verneemt, dal de brand is ontstaan door liet onvoorzigtig spelen met lucifers. Te Keulen is het berigt ontvangendat in het proviand-magazijn te Luxemburg een zware brand was uitgebarstendie zich lot hel geheele ge bouw had uitgestrekt. Uit Bern meldt men, dat de nationale raad, na zeer levendige beraad slagingen, welke acht dagen hebben geduurd, hel wets ontwerp, betreffende het verleenen van het regt aan Israëlitenom zich in Zwitserland neder te zetten en aldaar eigendommen te bezitten, heeft aangenomen met 43 tegeu 40' stemmen. Dit wels-ontwerp moet nu nog door den raad der stenden on derzocht worden. In het stadje Nickolsburg (Moravië) zijn 70 huizen afgebrand, waarbij 9 menschcn om het leven zijn gekomen. Door de Oostenrijkschc politie is te Lcmberg een volledig depot van uitrusting en ammunitie ten dienste der Poolsche opstandelingen ontdekt, bij welke gelegenheid ook twee agenten van het Poolsche nationale bewind aangehouden werden. Wysocki, een aanvoerder der Poolsche benden, is mede aldaar in hechtenis genomen. WEENEN, 24 Julij. De kamer van afgevaardigden heeft de petitie van Langicwicz, tot opheffing van de internering, in de aandacht van de rege ring aanbevolen. PARIJS, 24 Julij. De Patrie meldt, dat de nota van Oostenrijk aan Rusland te Parjjs is aangekomen en dal voortdurend eene volmaakte overeen stemming in de inzigteu der drie mogendheden blijft beslaan. De Pays zegt, dat de wisseling van dépêches tusschcii de kabinetten van Parys, Londen en Weenen voortduurt en dat er volkomen harmonie bestaal in de inzigteu en gevoelens der drie mogendheden. LONDEN, 24 Julij. Graaf Russell heeft, in antwoord op eene interpel latie van den heer Clanricardede regering verdedigd tegen het verwjjt, dat zjj een voorstel aan Rusland heeft gedaan, zonder op den oorlog te zijn voorbereid. De voorstellen hadden ten doel den vrede te verzekeren. TURIJN, 24 Julij. De dagbladen melden zeer gunstige berigten betref fende de gezondheid van Garibaldi; die bijna geheel hersteld is. KONSTANT1NOPEL, 24 Julij. De Circassiers hebben een Russisch oor logschip, dal naar Sukmnkala bestemd was, geënterd en naar Schonbrehik gevoerd. S 'B' A O - KEKIIhTEN i 1 i' 1 De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 2den Julij 18G3, is vastge steld de volgende YEKOKDE1VOG

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2