BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 20 Julij 386386. Te Est (Gelderland) had op den 9den dezer een ernstig ongeluk plaats. Een arbeider, bezig zijnde met mest op het land te brengen, is bij het over rijden van den dam, met den vollen wagen met mest, bespannen mei twee paarden, achterover geslagen. De man lag onder de mest en een der paar den, dat door den val den nek gebroken had, viel gedeeltelijk op hem. Hij is er wel onder uitgehaald en weder bijgebragt, maar den volgenden morgen overleden. De ongelukkige laat drie kinderen na. Te Groningen had Dingsdag 1.1. een droevig voorval plaats. Het 2*- jarig zoontje van zekeren de Graad vroeg aan zijne moeder om een boter ham. Zij antwoordde toestemmend, en zeide dat hij zelf dien boterham maar moest gaan halen uit de kast in een ander vertrek. Hel knaapje schijnt echter in die kast vleesch te hebben gezien en daarvan te hebben gegeten, en wel mei hel ongelukkig gevolg, dat bet Item, welligt door den haast, waarmede hij bet wilde doorslikken, in de keel is blijven steken. In weerwil van spoedig ingeroepen geneeskundige hulp is hij overleden. Omtrent den moorddadigen aanslag op het leven van mg1-. Zwtjsen, aartsbisschop van Utrecht deelt men uit 's Hertogenbosch aan de Arnh. C. het volgende mede: De sluipmoordenaar schijnt zich in het paleis te hebben laten sluiten en tiisseheu 3 en 4 ure in den morgen van Woensdag jl. het slaapvertrek opengemaakt, met de eene hand bel bedgordijn vastgehouden (de zwarte vingers waren daaraan zigtbaar) en met de andere een pistool schot gelost te hebben in den regter armwaarvan de kogel vervolgens door den arm in de reglerzijde en tot aan en nabij de nieren moet doorgedron gen zijn; daarop is de moordenaar de huiskapel in gevlugt en vervolgens door de voordeur op straal gpkomen, na die van builen met den sleulel, die zich van binnen op de deur bevond, te hebben digtgesloten. De ge neesheer Landman uit Heivoort heeft den lijder bet eerst tegen 10 ure on der behandeling genomen. Toen nog wist niemand in de gemeente de ge pleegde gruweldaad; men heeft die zelfs zoo stil gehouden, dat de justitie eerst tegen 4 ure 's namiddags van den beer chirurgijn Deckers, die inmiddels ook Z. D. H. had gaan behandelen en herwaarts was gekomen, den aan slag vernam. Z. D. 11. is bijna 6 uren in dien toestand blijven liggen en eene massa bloed kwijl geraakt. De justitie heeft den lijder ondervraagd, die niets omtrent den dader beeft kunnen opgeven, noch voorkomen, noch gestalte, noch kleeding en verklaarde zelfs niemand te hebben gezien en op niemand eenig vermoeden te hebben; de huisgenooten hebben alleen hel schot gehoord en kunnen verder ook niets verklaren. De Tijd geeft een ander verhaal van het gebeurde. Volgens dat blad is de aartsbisschop op zijn bed aangevallen en ernstig, ofschoon niet doodeljjk gewond in den reglerarmdie doorstoken is, en in de reglerzijde, die vrij ernstig gekwetst is. (Genoemd blad deelt heden mede dat er op den aarts bisschop geschoten is Volgens de laatste berigten was de toestand van den aartsbisschop merke lijk verbeterd. Het tractaat tot afkoop van den Scheldelol is te Brussel ondertee kend. Het treedt met 1 Aug. in werking. Volgens berigten uit Suriname, van20Junij, bleef de aandacht aldaar in hooge male gevestigd op de aanslaande opheffing van de slavernij. De gouverneur der kolonie heeft den 18den Jiiuij eene resolutie uitgevaardigd, waarhjj bepaald wordt, dal den lslcn Julij, den dag van de afschaffing der slavernij des morgens ten 6 ure een salut van 21 schoten zal worden ge daan door hel fort Zelandia en door den militairen post in hel district Nic- kerie. Bij eene publicatie van den gouverneur is bepaald, dat op Woensdag den l"cn Julij 1863 een algemeene dank- en bededag zal worden gehouden, ten einde, onder ootmoedige dankbetuiging voor de ondervonden zegeningen van den Allerhoogste af te smeekeu, dat Hij dien gewigtigen maatregel doe strekken tol heil van allen, die daarin betrokken zijn, en in hel algemeen tot heil der kolonie. 's GRAVENHAGE18 Julij. Z. K. H. de prins van Oranje is door H. M. de koningin van Spanje benoemd lot ridder van de orde van het Gulden-Vlies. Z. M. heeft aan den kapitein jh*. G. A. C. 11. von Goedecke, van den grooten staf, vergunning verleend tot het dragen van de versierselen van ridder der Kroonorde 2de kl.hem door den koning van Pruissen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot directeur van het postkantoor: te Roer- monde, de heer J. A. L. F. Stellens, thans directeur van hel postkantoor te Grave; te Grave, de heer J. A. L. Gerdessen, thans directeur van het postkantoor te Geertrnidenberg, en te Geerlruidenberg, de heer W. J. H. Sax, thans geagreëerde klerk op het postkantoor te Waalwijk. Tot subst.-griffier bij het prov. gereglshof in Utrecht is benoemd de heer mr. T. L. L. Prins, thans subst.-griffier bjj de arrond.-regtbank te Rotterdam. Aan den heer mr. J. H. Alberda is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als substituut-officier van justitie bij de arr.-regtbank te Leeuwarden. Tot officieren van gezondheid 3de kl. bij de zeemagt zijn benoemd de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen J. J. van Effen en D. Dronkers. De heer D. de Graeff van Polsbroek, thans consul te Jokohama, is benoemd tot consul-generaal en politiek agent der Nederlanden in Japan. Z. M. heeft, op het daartoe door den heer J. G Jager gedaan ver zoek, zijne bewilliging verleend tot het oprigten van de Amsterdamsche kanaal-maatschappij. De minister van flnanliën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. BUÏTENLANDSCHE BERIGTEN. E$CELAA». LONDEN 16 Julij. V In het hoogerhuis heeft, graaf Russell medegedeelddat PorlugaNrort zaam was, om te trachten de goede erstandhonding tnsschen Engeland en Brazilië te herstellen. - De Times deelt in een schrijven uit Shanghai niet zeer gunstige be rigten uit Japan mede. De bevolking van Nagasaki is in groote opschud ding, dewijl de Japansche gouverneur aan de buitenlandsche consuls heeft verklaard niet voor de veiligheid van persoon en have te kunnen instaan en allen buitenlanders heeft aangeraden onverwijld te vertrekkendaar bet nagenoeg buiten twijfel was dal de Japansche regering Engelands eisehen niet zou inwilligen. Het weerlooze deel der bevolking, de vrouwen kinderen en bejaarde mannen, hadden van den gouverneur bevel ontvangen de stad te verlaten, zijnde er reeds op acht mijlen afstands van de stad een verblijf gereed gemaakt om hun tot wijkplaats te strekken. Ook d> te Decima gevestigde Nederlanders hebben aanzegging ontvangen, dat lie voor hen raadzaam is te vertrekken en zijn bezig dien raad op te volgen Reeds waren 47 vlngtelingen uit Nagasaki te Shanghai aangekomen. Blijkens de uit Wes-lndië ontvangen berigten heeft den 17dC11 Junij op Douierary een hevige brand gewoed, waarvan de schade op 60000 dol lars wordt berekend. Naar men berekende waren er in het laatste jaa ruim 25000 slaven uit Africa op Cuba aangebragt. CHAN 14 8ttt.SK. PAR IJS, 16 Julij. De Siarr.esche expeditie is hier met prachtige geschenken voor den kei zcr en de keizerin aangekomen. De keizer van Cochinchina heeft den eersten termijn van 10 millioen betaald voor vergoeding van oorlogskosten aan Frankrijk en Spanje. Prins Napoleon beeft aan het museum van het Louvre verschillende Egyptische gedenkstukken van hooge oudheid geschonken. Dingsdag avond tusschen 9 en 10 ure is alhier, in de rigting van het zuiden, eene komeet van vrij groote uitgestrektheid gezien. FKUISSEN. BERLIJN, 16 Julij. Te Heidelberg zal van 27 tot 30 Aug. een congres van slerrekundige worden gehouden, ten einde middelen te beramen om door gemeenschappe lijke werken datgene te bereiken, wat de krachten der afzonderlijke ol servatoria te boven gaat. De Pos. Zeit. meldt, dat den 15de" bij Miloslaw eene ontmoeting lus schen Pruissische troepen en opstandelingen heeft plaats gehad. Laatstge noemden hadden zich ter sterkte van 300 man in de bosschen vereenigd bij bet naderen der Pruissen werd van beide kanten geschoten; verscheiden opstandelingen en een Pruis zijn gesneuveld; anderen werden gekwetst e 60 opstandelingen gevangen genomen. Uil Warschau meldt men, dat aldaar het eerste nummer van een ofl cieël blad van het nationale bewind is verschenen. In een hoofdarlike onder den titel van Onafhankelijkheid, wordt alle denkbeeld van schik king verworpen. Voorts maakt dal blad den tekst openbaar van het besluit betreffende den kerkelijke» rouw. Die rouw wordt reeds in de kerken van Warschau in acht genomen, liet orgel zwijgt en de klokken worden ni geluid. Voorts worden in die hoofdstad allerlei geruchten in omloop ge brast, om de gemoederen te verontrusten, zooals dat er een St. Barlho- lomeus-nacht op handen isdat de stad aan vier boeken in brand Zat worden gesloken enz. In de gouvernementen Augslowo en Kalisch hebben weder bloedige om moetingen plaats gehad. Te Drontheim en omstreken (Noorwegen) heeft in het begin dezer maand eene aardbeving plaats gehad, die aan 4 personen het leven heeft gekost. INGEZONDEN. r, ag .r J ?sa YERKIEZUNGI A OOR DEIN GEMEENTERAAD. Twee Leydsche kiezersvereenigingen de zoogenaamde liberale en de illiberale hebben hare kandidatenlijstjes voor het lidmaatschap van de i gemeenteraad openbaar gemaakt. De liberale Grondwet en Koning) liever' al de altredende raadsledenwaaronder een paar der meest erkende nulli teitenIer herkiezing aan. De illiberale vereeniging Faderland en Oranje) volgt dit liberale voorbeeld met e'éue uitzondering. Die uitzondering treft zeer vaderlandsch en oranjeachtig een der uitslekendsle leden van den raad, mr. J. E. Goudsmit. De reden der uitsluiting is zeer gemakkelijk op te sporen. De heer Goudsmit heelt de driedubbele zonde te torschen, da. hij een liberaal, een Israëliet en een bekwaam man is. Ook is h(j niet van adel. De consequentie is eene zoo zeldzame en loffelijke eigenschap, dat wij di zelfs in onze tegenstanders waarderen. Faderland en Oranje handelde consequent in zijne rigting, toen het aan de kiezers aanbeval al de aftre dende raadsleden te herkiezen, behalve dat ée'ne lid, dal tegelijk bekwaai liberaal en een israëliet is. Zulk een .id ontsiert den Leydschen gemec:. tcraad. Hel spijt ons, niet denzelfden lof van consequentie aan de vereeniging Grondwet en Koning te kunnen geven die, dooi hare karaklerlooze aanbe veling aller uitvallende leden, ook van hen wier bekwaamheid even verbot gen is als hunne liberaliteit, liet overbodig bewijs schijnt te willen leveren, dat zij onovertroffen blijft in het doen van keuzen, die den lachlust vari vriend en vijand opwekken. Wij begrjjpen dat hel motief waarom Grond

Leydse Courant | 1863 | | pagina 5