LEYDSCIIE COERAAT. Per Telegraaf. 1865. De Courant wordt Maandagff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. MAANDAG 20 JULIJ. j;>; - p jn". s Zie prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BTnaenlandsche tittle n<; LEYDEN 18 Julij. Volgens berigt uit Hamburg werden aan bel vee, door de Nederland- sclic vereeniging op de landhouw-ientooiislelling aldaar ingezonden, de vol gende prijzen toegekend: Noordhollandsclie slieren ls,f prijs, dilo vaarzen, 3Je prijs, Groninger stieren l"e prijs, dito koeijen 2de prijs, Drenlscbe koeijen3de prijs. Hel Friescbc rundvee werd niet ter mededinging toegelaten. Programma der muziekstukkenwelke Maandag avond aanst., ten 6j ure, door hel muziekcorps der dienstd. schutterij op het Plantsoen zullen uitgc- j! voerd worden: IN". 1. Marche de l'Opéra Ie Prophéte, Meijerbeer; 2. Ouver- lure llaydée ou Ie SecrètAtther; 3. Fanlaiste sur des motifs de l'Opéra Ia Reine de Cbypre, J. M. Coenen; 4 Larghetto, (3e Siufonie), Kalliwoda; j 5. I'Invitation a la Valse, Wcber; 6. Gaus Marche, Urban. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 179 lot 196 personen. Bij besluit van 15 dezer beeft Z. M. goedgevonden, magliging le ver kenen: aan de staten van Noordholland en Zuidholland om het reglement voor hel hoogheemraadschap van Rijnland, behoudens des konings goed keuring, gemeenschappelijk le wijzigen, en aan de commission uil die sta len. belast met het onderzoek van een voorstel tot wijziging van dal reglement, om na de sluiting van de zomervergadering der stalen hare werkzaamheden voort te zetten. l)e algemeene synode der Nederl. herv. kerk heeft zich, afgezien zelfs van het daarop betrekkelijk verlangen van een groot aantal adressanten, verpligt geacht, van nieuws de uilvoering van art. 23 van het algemeen reglement ter harte te nemen, en met overgroote meerderheid besloten, dal j aan de gemeente gelegenheid zal gegeven worden, om het haar hij dat artikel toegekende regt uit te oefenen, waartoe een reglement wordt ont-,; worpen om aan de prov. kerkbesturen en classicale vergaderingen ter be oordeeling te worden toegezonden. De classicale vergadering van Lcyden heeft herkozen: als praeses de heer Cltr. Krabbe, pred. le Leyden en als leden de bh. .1. B. Moquette, pred. te Rijnsaterwoude, en W. Macalester Loup te Oegstgeest. Als secun dus van den eersten de heer A. Rutgers van de Loefl', pred. te Leyden, en als secundus van de laatste de heer Bttrgersdijkterwijl de heer P. A. de Bruine, pred. te Noorden, is benoemd lot secundus van het lid Moquette, in de plaats van ds. Morilyon Loysen. KC.) Zaturdag I.I. werden de heer en mevrouw v. W., regent en regentes van het gereformeerde weeshuis te Delft, ter gelegenheid van hun vijfen twintigjarig huwelijksfeest, aangenaam verrast door een geschenk in zilver, van de suppoosten >an dat gesticht, alsmede door een dergelijk geschenk van de kinderen die aldaar verpleegd worden, welke geschenken littn, op dezen voor de feestvierenden zoo gedenkwaardigen dag, als een blijk van achting en genegenheid gulhartig werden vereerd. Gisteren morgen, ten half zeven ure, zijn genoemde suppoosten en kinderen, voor rekening van den heer v. W., met het jagt, ruim voorzien van keur van mondbehoef ten, naar Leyden vertrokken om aldaar de merkwaardigheden le bezigtigen en verder den dag in gepaste vreugde door te brengen. De warmoezier van Vuurden, te Delft, ontving van zijne geachte stad- genoote, mevrouw de wed. W. Stormgeb. van der Cliijs, bij hare terug komst in hel vaderland, gelijktijdig met de besturen van elders gevestigde botanische- en acclimatatie-tuiuenverschillende, door hare bijzondere zorg, uil Amerika medegebragtc zaden van Amerikaansche vruchten, groenten en hoornen, welke vroeger nimmer op onzen bodem waren gekweekt. Van Vuurden, die moeite noch kosten spaarde, otn die zaden welig te doen groeijen, is thans reeds in slaat aan belangstellenden verschillende planten der nieuwe wereld, niet alleen in vollen bloei, maar ook beladen met keu rige vruchten, in zijn tuin aan le wijzen. Men vindt daaronder verschillende soorten van hier geheel ongekende, zeer geurige meloenen; voorts eene sma kelijke groente, door de Amerikanen akwash genaamd; zoete maïs, die in Amerika en op Java als jonge doperwten gegeten wordt, en die in smaak en malschheid met deze kan wedijveren; maïs, welke 6 weken na de zaaijing reeds rijp wordt, en een uitmuntend, krachtig voedend graan voor onze hehoeftigen zou kunnen opleveren, voorzeker, in vele opzigten beter dan aardappelen, enz. Te Vlaardingen zijn weder 720 ton haring aangebragl. De prijzen zijn onveranderd gebleven. De algemeene vergadering van de Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid werd eergisteren te Rotterdam voortgezet en gesloten, nadat vooraf nog eene congres-zitting was gehouden, waarin het rapport van de tweede sectiekoophandel, zeevaart enz., werd iiitgebragl en behandeld. Dc rekening van 1862 en de begrooting voor 1863 werden goedgekeurdde uit te schrijven prijsvragen vastgesteld en de benoeming van drie nieuwe leden van het hoofdbestuur gedaan. Als zoodanig werden gekozen de hb. mr. .1. Enschedé, te Haarlem; prof. E. II. von Baumhauer, te Amsterdam, en dr. G. Simons, le 's Hage. Uit de leden van het hoofdbestuur werd op nieuw tot president gekozen prof. van der Boon Mesch, die zich deze vereerende benoeming liet welgevallen. De bepaling der plaats, waar het volgende jaar de algemeene vergadering zou worden gehoudengaf aanleiding tot eene vrij levendige wisseling van gedachten. Er waren namelijk drie schriftelijke aanvragen van departementen ingekomen, om daartoe in aanmerking te wor den genomen, zijnde van de depp. Leyden, Middelburg en Goes, welke aan vragen door de gemeente-besturen dier plaatsen werden ondersteund, terwijl de afgevaardigde van het dep. 's Gravenhage mondeling eene gelijke aan vraag deed. De directie, in overweging nemende dal er, volgens het vroe ger besluit der vergadering, in 1865 eene tentoonstelling van physische in strumenten, als ook eene tentoonstelling tot proefnemingen met brandkasten moet worden gehoudenpraeadviseerde om de algemeene bijeenkomst in dat jaar dan ook le Leyden le doen plaats hebben en alsnn eenvoudig eene keuze te doen tusschen de beide Zeeuwsclie steden. Tegen dit besluit omtrent Leyden hadden enkele leden bezwaar, omdat volgens de wel de plaats, al waar in 1865 de vergadering zal worden gehouden, eerst in de vergadering van 1864 moet bepaald worden. Na langdurige woordenwisseling werd met 154 stemmen de keus op Middelburg bepaald, tegen 116 die op Goes wer den uilgebragt. Later werd nog besloten, dal de physische tentoonstelling en de proeven met brandkasten te Lcyden in 1865 zullen plaats hebben, waarbij de voorzitter te kennen gaf, dal hij zich gedrongen gevoelde de ver gadering voor dit besluit zijnen dank te betuigen. Het is dus wel te ver- waehten, dat de beslissing in 1864, wat betreft de plaats der alg. verga dering in 1865, niet ongunstig voor Leyden zal uitvallen. Tol honoraire leden werden ten Jaalste nog benoemd de Ith. Kroes le Shangaï en J. E. Howard te Londen. Eergisteren heeft de plegtige inwijding van den centraal-spoorweg plaats gehad. De feesttrein, uit 17 rijtuigen bestaande, is des morgens ten 9 ure van Utrecht vertrokken. Op de onderscheidene stations werden genoodigden opgenomen. Overal werd de trein feestelijk ontvangen, vooral te Harder wijk, alwaar de genoodigden een dejeuner gebruikten. Ten 2 ure kwam de trein te Hattem aan, terwijl hij ten 3 ure weder van daar naar Utrecht terugkeerde. Aldaar hebben de genoodigden zich aan eenen maaltijd vcr- eenigd, en na den afloop daarvan werd er in het Slerrebosch een fraai vuurwerk afgestoken. Vervolg in het Bijvoegsel. PARIJS, 17 Julij. De heer Drouin de Lhuys heeft heden het antwoord van den Rnssischen gezant ontvangen. Men verzekert, dat dc zes punten daarin aangenomen zijn, maar dat Rusland, in plaats van dc wapenschor sing eene amnestie zou hebben voorgesteld ten gunste van al die opstan delingen welke de wapens neerleggen. PARIJS, 17 Julij. Brieven uit Athene van 10 dezer houden in, dal de slaat van beweging aldaar voortduurt. Vele personen verlaten hel land. De volkspartij eischt de verwijdering der Fransche militairen. Volgens La France schenkt Rusland in beginsel z(jne adhaesic aan de zes punten. Het vereenigt zich almede met het ontwerp eener conferentie, evenwel met de opmerking, dal het wenschclijk zon zijn, wanneer de be raadslagingen zich niet alleen bepaalden bij de Poolsche quaestie. Ten op- zigte van den wapenstilstand is Rusland het niet geheel eens met de drie mogendheden. Daar echter, zoo zegt genoemd blad, die wapenstilstand op voorwaarden kan verkregen worden, vereenigbaar met de waardigheid van den Czaar, en daarbij beantwoordt aan de gebiedende eischen der staatkunde en der menschelijkheid tevens, is eene systematische weigering van den Czaar onaannemelijk. PARIJS, 18 Julij. De Moniteur berigt dat de keizer de volgende dépêche van een zijner ordonnans-ofFiciercn ontvangen heeft: Juarez, die vreesde gevanaen genomen te zullen worden, heeft zich eindelijk met cenige troe pen in de rigting van San Louis Polo verwijderd. Generaal Bazaine houdt de hoofdstad Mexico bezet, waar den 10 Juni] de opperbevelhebber, verge zeld van den gcvolmagtigden minister van Frankrijk en generaal Almonte, zijnen intogt hield. De geestdrift steeg ten top en de optogt was zeer luis terrijk. 200 000 inwoners waren hierbij tegenwoordig en riepen: Leve de keizer! Leve de keizerin! Leve de fransche tusschenkomst! Deze gebeurtenis heeft een diepen indruk gemaakt op het geheele land. Ik heb in last den keizer aan le bieden 5 standaarden en 13 vaandels, in ver schillende gevechten voor Puebla veroverd. De zilveren sleutels der stad Mexico zrjn aldaar den keizer aangeboden. In een brief aan den opjterbe- velhebber heeft het leger in Mexico den kroonprins een klein gegleufd kanon aangeboden, dat le Puebla is bemagligd. PETERSBURG, 17 Julij. De Noordpost meldt, dat de Czaar eene lif ting krijgsvolk bevolen heelt, ten bedrage van 10 man van elke 1000 zielen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1