maar ook dan alleen, tvanncer bet betreft uitstekende kunstwerken ran den eersten rang, en wanneer een streng en onpartijdig oordeel daarbjj voorzit. Doordrongen van die beginselen, moest de jury, na rijp beraad, den mi nister als baar oordeel mededeelendat de tentoonstelling gcene zoodanige kunstwerken van eerste meesters oplevert als welke door onderwerp, aard en gehalte in aanmerking kunnen komen om te pryken in een nationaal museum als de beste werken der grootste meesters van de tegenwoordige Nederlandsche school. Naar men uit Delft meldt wordt het getal der bezoekers van de ten toonstelling van oudheden dagelijks grooler. H. M. de koningin heeft haar reeds voor de tweede maal bezigtigd. De minister van binoenl. zaken bragt haar eergisteren een bezoek. Zondag morgen II. is te Delft de onlangs beroepen predikant bjj de Waalsche gemeente, d'. Rochedieu, bevestigd door d'. Zubli van 's Graven- hage, met eene leerrede over 1 Tim. IV: 16. Des avonds hield de beves tigde zijne intrede, met eene rede over 2 Tim. I: 12. Te Vlaardingen is aangekomen de vierde haringjager met 100 ton maatjes en 130 ton volle haring. De pryzen zijn 160 en 100 per ton. Eergisteren werd te llotterdam de 86,lc algemeene vergadering van de Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid met eene zeer gepaste rede van den voorzitter, prof. A. H. van der Boon Mesch, geopend. Hjj schetste daarby in eenige trekken den bloeijenden toestand der maatschappij, wier aantal leden sedert 1856 van 1249 tot 2080 was geklommen. De af- deelingen Rotterdam en Leyden waren meer dan gewoon in leden toegeno men. Door den secretaris, den heer F. W. van Eeden werd verslag uit- gebragt omtrent de rerrigtingen van het bestuur sedert de vorige vergadering en medegedeeld, dat de toestand der geldmiddelen niet ongunstig was; het tekort van het vorig jaar ten bedrage van 5520.10 was thans op 2773.80£ teruggebragt. Na de benoeming van commissiën om rapport uit te brengen over verschillende aangelegenheden en het behandelen van eenige rapporten, werden achtereenvolgens de 13 punten van den beschrijvingsbrief in beraad slaging gebragt. Hel voorstel betreffende het houden eener bijzondere ten toonstelling van wis- en natuurkundige werktuigen in 1865 werd aangeno men, onder bepaling dat omtrent de regeling en uitvoering het advies eener commissie zal worden ingewonnen. Omtrent het voorstel lot wijziging van art. 1431* der wel, luidende: om de tien jaren zal er te Haarlem bjj gele genheid der algemeene vergadering eene algemeene nationale tentoonstelling worden gehouden, werd de beslissing verdaagd, ouder bepaling echter, dal er in 1866 gecnc tentoonstelling zal plaats hebben. Hel voorstel tot het indienen van een nader adres aan de regering, met verzoek om kennis te mogen dragen van hare inzigtenna overweging van het adres der directie (Haart 1861), strekkende tot eene spoedige en voldoende regeling van den arbeid der kinderen in de fabrieken, werd, overeenkomstig het prae advies des bestuurs, aangenomen; daardoor verviel het voorstel om, indien de re gering niet overtuigd mogt zijn van de nuttigheid eener wettelijke regeling, bij haar aan te dringen op eene volledige enquête in deze zaak. Op het voorstel tot verstrekking eener jaarlijksche toelage aan het te Leyden geves tigde genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix werd afwijzend beschikt, alsmede op dat van de afdeeling Leyden om die toelage in eens of voor een jaar te verleenen. Aan de bjj de maatschappij ingekomen antwoorden op prijs vragen werden geene bckrooningen toegekend Na den afloop der werk zaamheden werden door de afgevaardigden verschillende inrigtingen bezocht lerwjjl z(j des avonds in de Place des Pays-Bas eene bijeenkomst hielden. Gisteren werd, mede door den hoogleeraar van der Boon Mesch, hel con gres geopend, dat door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Ter behandeling der aan de orde gestelde vragen verdeelde men zich in drie sectiën: 1°. landbouw, voorzitter prof. II. C. van Hall, van Groningen; 2°. kunsten, handwerken en fabrieken, voorz. prof. »an der Boon Mesch; 3'. koophandel, zeevaart enz., voorz. dr. G. Simons, van 's Gravenhage. De rapporten der twee eerste sectiën werden des avonds in eene algemeene aiondzilting uitgebragt, terwijl hel rapport van de derde sectie lieden zal iiilgebragt worden. De leden hebben gisteren ook hel etablissement Feyenoord in oogenschouw genomen, daarna aan eenen vriendschappelyken maaltijd deelgenomen en vervolgens in de olücicren-societeit in liet Fark eene muziek uitvoering bijgewoond. De eerste peren zijn dezer dagen uit Gelderland over Rotterdam naar Engeland verzonden. Door het provinciaal geregtshof van Gelderland is uitspraak gedaan in de zaak van Grietje Wilbrink en Gerrit Donlow beide wonende te Beek bergen beschuldigd: de eerstgenoemde van vergiftiging van haren echtge noot A. Beekmanen laatstgenoemde van de eerste beschuldigde lot het plegen van die daad tc hebben aangezet en onderrigt gegeven en haar het vergif, waarmede de aanslag is gepleegdte hebben verschaft, liet hof heeft de eerste beschuldigde veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente Arnhem, doch den tweeden beschuldigde vrij gesproken. De Arnh. C. herigt, dat de bekende scherpschutter, de heer C. J. J. de Leeuw, op het schuttersfeest te Chaux de Fonds (Zwitserland) den eer sten prjjs heeft behaald, beslaande in ecu zilveren beker. Te Zwolle hebben in den laatstrn lijd des avonds zamcnscholingen plaats aehaduitgelokt door eenige krachtige handelingen van den nieuw benoemden commissaris van politieter beteugeling van wanordelijkheden waarover meer dan eens werd geklaagd. Eenige personen zijn in hechtenis 1 genomen. Te Leeuwarden heeft in het zich op de kermis bevindende paardenspel van den heer Blennow een voorval plaats gehaddat vrjj wat schrik en. opschudding verwekte. Eene der rijdsters til.mad. Simaunviel van hé)' in vollen ren zijnde paard en werd daarbij buiten de manege tegen eert der! banken geslingerd. Gelukkiglijk echter bleek het, dat zij slechts een harer armen niet gevaarlijk had bezeerd en, ofschoon zeer ontsteld, kon zy zich toen' nog te voel verwijderen. Hel Vtr. Dagbl. berigt een telegram uit '6 Herlogenbosch te hebben ontvangen, waarin gemeld wordt dat er gisteren te Haaren op den aartsbis schop is geschoteu. De wonde scheen doodelijk te zijn, maar heden was de toestand van den gewonde iets beter. De dader is onbekend. 's GRAVENHAGE, 16 Julij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leenw de hh, F. W. H. van Opstall en G. van Dieseningenieurs van den waterstaat. Bij het dep. van binnenl. zaken is benoemd tot commies de heer J. Margadanl, thans adjunct-commies. Tol burgemeester der gemeente 't Zandt is benoemd de heer H. F. Deel, en tot burgemeester der gemeente Eygelshoven de heer VV. D. Wimmers. Door de commissie, belast met het eindexamen aan 's ryks veeartsenij school, zijn tot veeartsen bevorderd de kweekelingen dier school J. M. F. Kegelaer, G. J. Sandkuyl en J. Mos. Door den minister van marine is aan den marinier der l,te kl. S. Lanl- rok toegekend de gouden medaille, ter zake van zynen 50 jarigen diensttyd. H. K. H. de groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach zal heden mid dag naar Delft vertrekken, om er de tentoonstelling te bezoeken. De minister van binnenl. zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Men verneemt, dat de minister van binnenl. zaken, ten gevolge van bijzondere omstandigheden, verhinderd wordt, heden de plegtige opening van den centraal-spoorweg bjj te wonen. Z. Exc. is heden morgen naar Utrecht vertrokken. Men verzekert, dat de minister, wegens familie-aange legenheden, een paar dagen op reis is gegaan. Met den volkstrein uit Amsterdam en Haarlem zijn heden morgen weder honderden personen alhier aangekomen. Het grootste getaldat van dien trein heeft gebruik gemaakt, is naar Delft vertrokken, ten einde al daar de tentoonstelling te bezoeken. BU1TKNLANDSCBE BERlGTEfl. ENGELAND. LONDEN 14 Julij. Het parlement zal waarschijnlijk den 28,ltn dezer verdaagd worden. De prins van Wallis heeft den eersten steen gelegd van eene inrigling tot opneming van de weezen en verdere hulpbehoevende kinderen van kan toor- en winkelbediendendat alhier door eenige handelshuizen zal worden opgerigt. In Regenstreel is de Porlland-bazareen uitgestrekt gebouwdoor brand vernield. Bij dit ongeval verloren eene menigte zeldzame dieren, waaron der een duidelijk sprekende cacaloe, die meer dan 100 waard was, het leven. Ook te Huil heeft een zware brand plaats gehad in de vlaspakhui zen der hh. J. T. en N. Hill, ten gevolge waarvan ook de timmerwerf der hh. Spencer en Jordan, alsmede eenige schepen in de Humber aanmerkelijk hebben geleden; de schade wordt op 20,000 begroot. Te Lyman in de verecnigde staten is zekere Amaziah Goodwin in den ouderdom van 100 jaren overleden. HQ diende in de groolé Amerikaansche omwentèling, en was tegenwoordig bij de gevangenneming van den dappe ren en ongelukkigen Britschen majoor André, die op bevel van Washington als verspieder werd opgehangen. EKANHRIJH. PARIJS, 14 Julij. Een gerucht, dat echter moeijelijk is te geloovenzegt da! het natio nale bewind van Polen de kabinetten van Londen en Parijs zou hebben ge vraagd, hoe zy het bemagtigen van Warschau en het uitroepen van prins Czartoryski tot koning zouden opnemen en welken invloed dit op hunne houding zou uitoefenen. De Patrie is van gevoelen, dat de nota's der drie mogendheden niet aan de eischen van het oogenblik voldoen. Polen wil toch niet eene ver zoening met Rusland; het wil zijne onafhankelijkheid herwinnen. Rusland zal ongetwijfeld de voorstellen der mogendheden aannemen omdat zij hel niet beletten kunnen in Polen het werk der vernieling voort te zetten. Volgens bijzondere brieven uit Mexico, korten lijd voor de overgave der hoofdstad afgezonden, wilde Juarez Mexico werkelijk met 12000 man tegen het Fransche leger verdedigen. De krijgsmagt scheen hem echter toe niet toereikend te wezen, zoodat hy besloot de stad onder water te zetten, waarin hy echter door zjjne officieren werd teruggehouden. Daarop heeft hjj den zetel der regering naar Cuernavaca verlegd. Door de overgave der hoofdstad heeft de regering er van afgezien om den generaal Vinoy aan het hoofd eener nieuwe divisie af te zenden. Te Mexico zijn drie dagbladen opgerigt om Frankryks staatkunde te ondersteunen. Ken dier dagbladen beweertdat het bezetten der hoofdstad door de Franschen een einde behoort te maken aan de heerschappij der de- mokralische begrippen, en dal de volkssouvcreinileil een droombeeld is, het welk nu voor goed moet worden ter zijde gesteld. Bij een besluit van den generaal Forey zijn de goederen van allen, die tegen de Franschen de wa penen gevoerd hebben of voerenverbeurd verklaard. Naar men zegt zal de maarschalk Forey lot hertog van Mexico verhe ven worden en generaal Bazaine den titel van graaf de San José ontvangen. Omtrent de zaken op Madagaskar is nog niets met zekerheid bekend. Men wacht op de rapporten van den kommandant Dupré en van deze zal het ook afhangen of er troepen naar hel eiland zullen worden gezonden of niet. Het aantal der werklieden van allerlei ambachten, die thans voor den aanbouw in de verschillende wijken van Parijs aangewend worden, wordt op meer dan 300.000 geschat. Te Genua zjjn Cipriano la Gala, een berucht struikroover uit Napels, zijn broeder en nog drie andere bandieten aan boord van eene Fransche pakelboot gevangen genomen, met magtiging van den Franschen consul al-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2