MVüsciii: COURANT. 1803 De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG 15 JULIJ. u: N"; 84. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. d)zonderlijke vommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNËNLANDSCHE BKKIGTKN LEYDEN 14 Jnljj. De Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne overzeeschc be zittingen zal Vrijdag aanst. hare algetneene vergadering houden op Zo- uierzorg. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaaktdat na het opmaken der nadere openbare rekenschap van de besteding der liefdegaven, ingekomen tol leniging der rampen veroorzaakt door den watersnood van 1861, nog is ontvangen eene soin van ƒ420, uil Ned. Indie. Die gelden zijn ter beschikking gesteld van ged staten van Gelderland die daarvan hebben loei'kend aan de gemeente Wycliem 55 93J en aan de gemeente Uriel ƒ364 06 J. Men verneemt, dat de algemeene synode der Ned. Irerv. kerk dezer dagen in eene van hare vergaderingen heeft beslotende kerkeraden in de verschillende gemeenten uit te noodiaenom op den Zondag, voorafgaande aan de maatschappelijke gedachtenisviering van het herstel der nationale onafhankelijkheid in November 1813, althans e'éue godsdienstoefening meer bijzonder te wjjden aan de herinnering van dat feil. Tevens is besloten daarvan kennis te geven aan de algemeene besturen van alle kerkgenoot schappen in Nederland, zonder onderscheid, met uitnoodiging om zich van limine zijde bij die godsdienstige gedachtenisviering aan te sluiten. De 11. C. berigt, dat nu wijlen ds. P. II. Nahuys, sedert 1840 emeri tus pred. bjj de Ned. herv. gemeente te Haarlem, aan zijne erfgenamen heeft opgedragen om aan de nagenoemde inriglingen van die gemeente, vrij van het regt van successie, uit te keeren aan de diaconie-armen een certi- caat 1000 4 pCt. nat. schuld; aan de kinderkerk, aan hel kerkefonds en aan het geref. weeshuis elk een certificaat ƒ1000 2\ pCt. nat. schuld. Door mevr. de baronnesse van Lamsweerde, geb. VosdeWael, is aan hel r. c. weeshuis te Zwolle 2000 gelegateerd. De gemeenteraad van Haarlemmcimeer heeft besloten, op voorstel van het raadslid Verploegh, tijdelijk wethouder, de jaarwedde van den burge meester van 1500 te verminderen lot 10C0. Uil Gorknm meldt men, dat dezer dasen in de Merwede een steur ge vangen is, welke eene zwaarte had van niet minder dan 250 Ned ponden. De visschers ontvingen voor dien visch 32. Door den raad der gemeente Deventer is, gelijk reeds werd gemeld, besloten hel athenaeum en het gymnasium te veranderen in eene hoogere burgerschool. Reeds is een plan van inrigting den minister vau binnenl. zaken aangeboden, met verzoek om een rijks-subsidie. Volgens dit plan zal de inrigting eene hoogere burgerschool zijn met zesjarigen cursus en zal het onderwijs worden gegeven door minstens 6 leeraren uiel den rang van pro fessor en 4 leeraren met den rang van lector, behalve de onderwijzers in het leekenen, het schoonschrijven, de gymnastiek en het werken in ijzer en hout. F.en der professoren zou worden benoemd tot directeur. De kosten zijn voorloopig geraamd op 23000; in mindering daarvan zouden komen de schoolgelden en hel rijks subsidie, dal lol een bedrag van 8000 'sjaars gevraagd wordt. In de vorige week is van Sueek naar het krankzinnigen-huis te Fra- neker vervoerd een roggedrager, genaamd Cramer. Deze persoon is, door in de brandende zon te liggen slapen, in geheel krankzinnigen toestand wakker geworden. Uit Grave meldt men hel volgende: De kon. marechaussée werd deze week ondcrrigtdat men in de naburige gemeente Herpen sedert jaren een krankzinnig man mishandelde en opgesloten hield. Toen de brigade comman dant. bijgestaan door de noodige manschappen, ter aangeduide plaatse on derzoek deedvond men den ongelukkigen S bijna zonder kleederen in een vochtig, klein, smerig, zonder licht, en wat meer zegt, zonder luchtgaten voorzien hok, opgesloten. Bedoelde verblijfplaats gaf dan ook, toen zij ge opend werd, zulk een onverdragelijke lucht van zich, dat de aanwezigen bijna in onmagt vielen. De lijder zag er allerellendigst uit, verklaarde cenige jaren geleden, er eens eene enkele maal te zijn uit geweest, en is ter ver pleging naar het krankzinnigen-geslicht Ie 's Ueriogenbosch opgezonden. Dit is hel tweede feit van dien aard in het arrondissement van's Bosch gepleegd dat binnen eene maand tijds ter kennis der justitie komt. Hel andere had in de gemeente'Boekei plaats. lil de gemeenten Uilen en Boekei heeft Zaturdag een oproer plaats ge had. De landbewoners waren elkander sedert lang vijandig. Over eene weinig beduidende oorzaak ontstond eene lievige woordenwisseling tusschen eenige boeren; velen mengden zich ongeroepen in dien strijd, tot dal par tijen tot aanzienlijke menigten waren aangegroeid en er met gebruikmaking van pieken, gaffels, zeissen enz. eene feitelijke ontmoeting plaats vond. Van weêrszijden moeten vele verwondingen hebben plaats gehad. Door het bij— eentrekken van al de omliggende brigades marechaussees, en door hel doen van eenige gevangennemingen moet er de rust oogenschijnljjk zijn weder gekeerd. ArnhC.) Te Dussen is Zaturdag H. eene arbeiderswoning afgebrand. Vier kin deren lagen nog te bed, van welke er drie door eene vrouw, welke daar voorbij kwam en den brand ontdekte, gelukkig werden gered, doch het vierde kwam jammerlijk om het leven. De ouders waren afwezig. Uil Roermond meldt, men dat de officier van justitie en de regter-com- missaris, vergezeld van den officier van gezondheid, zich den 9den dezer naar Nederwcert hebben begeven orn een onderzoek in te stellen naar eene mishandeling en verwonding, die aldaar had plaats gehad. De gewonde, zekere Anton Rantaekers, is, volgens gerucht, stervende en de dader, Mich tel Jonckers, op de vlugt. Dit zoude reeds de vierde manslag zijn, in weinige maanden in dezelfde streek gepleegd. 's GRAVENHAGE14 Julij. Door Z. M. zijn benoemd: tot president van het prov. geregtshof in Friesland de heer rur. W. W. Bttma, raadsheer in dat geregtshof; tol reg- ter in de arrond.-rcgibank te Assen de heer mr. J. Tonckens, regtcr-plaals- vervanger in die regtbauklot regler in de arrond.-regtbauk te Amersfoori de heer mp. U. Croockewil jr., thans griffier bij het kantongeregl te Am sterdam; tol kantonregter te Vlaardingen de heer mr. YV. F. van üeinse, thans kantoniegtcr te Sluis; lot procureur bij hel prov. geregtshof in Gel derland de heer mr. C. B. A. Moerkerk van Steel, advocaat te Arnhem; tot commissaris van politie te Amsterdam de heer mr. J. de YVitt, thans hoofdcommies aan de sted. secretarie te Alkmaar. Tol griffier bij hel kantongeregl te Zali-Bommel is benoemd de lieer mr. P. J. G. van Diggelen, advocaat te Kampen. Aan den officier van administratie 2de kl. J. U. Appelius van Hobo keu is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. 3- Hel door Z. M. dep. koning opgeval voornemen om zich morgen naar hel Loo te begeven, zal, naar men verneemt, geen voortgang hebben. Men verzekert echter, dal Z. M. binnen kort tot hel doen van eene builenlandsche reis de residentie verlaten en zich naar Baden Baden begeven zal. Naar men verneemt, worden HH. KK. KK. de hertog en hertogin van Brabant in de maand Augustus hier te lande verwacht, tegen weiken lijd Z. M. de koning van zijne buitenlaiidsche reis alhier zal zijn teruggekeerd. Jhr. mr. D. R. Ge>ers Deynoot is lot lid van de jury voor de inter nationale laiidbouw-tenloonsielling te Hamburg benoemd. Men verneemtdal op 30 Julij ek. hel 32jarig bestaan van hel genees kundig etablissement Zuiderburg nabij de residentie zal worden gevierd. Uet is op dien dag juist 25 jaren, dat de directeur van die inrigting, dr. W. Ilcndriksz, zijne doctorale graden aait de Berlijnsche hoogeschool verwierf. Heden morgen is er weder een volkstrein van Amsterdam en Haarlem alhier aangekomen. Het aantal reizigers moet, naar men verzekert, onge veer 1200 bedragen. In dc zitting der prov. stalen van lieden is omtrent hel adres van de afdeeling 's Gravenhage der vereeniging tol bevordering van fabriek- en handwerksnjjverheldverzoekende een subsidie uit de prov. fondsen, ter te gemoetkoming in de kosten van de in de maand Augustus aaust. te houden tentoonstelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen, besloten, overeenkomstig het praeadvies van ged. staten, aan de commissie voor die tentoonstelling te kennen te geven, dat, wanneer het nader blijken mogt, dat er bij haar een te kort ontstond, de staten bereid zijn een subsidie te verleenen uil dc prov. fondsen lot een maximum van 800 Voorts zijn goedgekeurd het ontwerp bjjzonder-reglement voor den Oostpolder in Schie- land en hel ontwerp besluit tol opheffing der ambachten Moordrecht en Zuid-Waddinxveenen van de polders Broek, Thtiil, 't Weegje en Broek huizen. BUITEMLANDSCHE BKR1GTKN. n K I. I fc BRUSSEL, 13 Julij. De conferentie tot regeling van de opheffing van den Schelde-tol zal overmorgen bijeenkomen. In het gehucht Waekerzeel bij Werchler, arrond. Leuven, zijn twee huizen afgebrand. Een der bewoners, 62 jaren, en zijne kleindochter, 5 jaren oud, zijn daarbij omgekomen. ENfiELAN 1». LONDEN, 12 Julij. Den prins van Wallis is het eerelid-maatschap aangeboden van het zijdehandclaarsgildchet oudste dat in Londen bestaat. Nadat den prins onder toepasselijke aanspraken het document in een prachtig gouden kistje

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1