LEÏDSCHE COIJRANT. 31A AND AG 13 JULIJ. iV. 83. 18Ö3 De Courant icordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeten. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. Ai "Vb»i De prijs der Courant is f 3,per vierendeel jaars. Afzonderlijke Hommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. au BINNENLANDSCBE BEKIGTEN LEYDEN, 11 Jul ij. Heden namiddag is aan de Vest nabij de Willepoort een 9-jarig jon- genije, met eenige andere kinderen spelende, in het water gevallen. De overige kinderen, niemand in de onmiddellijke nabijheid ziende, gingen naar de nabij gelegen ouderlijke woning om van hel voorval kenuis te geven waarop terstond pogingen werden aangewend om hel kind zoo mogelijk te reddendat niet spoedig wilde gelukken. Eerst nadat de kinderen eene duidelijke aanwijzing van de plaats van het ongeluk hadden gedaan slaagde men er in hel kind boven water te brengenmaar het was reeds dood. De Nederl. Entomologische Vereeniging zal hare algemeene vergadering houden op Zaturdag den 29s,tn Ang. aan het Warmonderhck nabjj deze stad. liet getal der in het YVerkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 183 tol 189 personen. De verzending van aardappelen uit het Westland is afgeloopen. Men is aldaar voldaan over de verkregen hoeveelheid en over den prijswaar- leg'en de aardappelen verkocht zjjn. Het vervoer van aardbeziën begint te verminderen, waartoe de groote droogte veel medewerkt. Thans liggen de frambozen aan de beurt, die echter klein en niet overvloedig zijn. Men is allerwege zeer verlangend naar eene goede vlaag regen, want het is uiter mate droog. De veldgewassen, waaronder niet hel minst de late bloem kool, kwjjnen door de droogte en den schillerenden zonneschijn. Voor den hooibouw zoowel als voor het oliezaad, dal thans gesneden wordt, is hel uitmuntend weder, maar een verkwikkende regen zon voor het zwel len der peulen en voor de kracht en kleur van hel zaad een onberekenbaar nut doen. Op sommige plaatsen koestert men voor het graan en voor de late aardappelen eenige vrees. Den personen, die verzocht hebben als leerling-telegrafist in aanmerking te komenis aangeschrevenom zich voor liet vergelijkend onderzoek te 'sGravenhage aan te melden op Maandag den 20,lc" Julij aanst. In de Donderdag II. te 's tlagc gehouden vergadering van de hoofd commissie tot oprigling van een nationaal gedenkleeken voor November 1813 enz. is besloten aan het oordeel der plaatselijke commission te onder werpen 1*. oprigling van een gedenkleeken te Scheveningen2°. oprigting van een gedenkleeken in het Willemspark te 'silage, en 3". de stichting eener nationale ambachtsschool in Neèrlands hoofdstad voor 400 knapen, Uit het verslag door den secretaris uilgebragt bleek, dat van 1138 gemeen ten, in het ryk aanwezig, in 723 gemeenten plaatselijke commissiëu ziju benoemd, terwijl 35, op verzoek, met andere werden verecnigd. Onder de overige gemeenten waren er 21, die verzocht hadden van de benoeming eener plaatselijke commissie verschoond te blijven en 359, waarvan geene voordragt is ingekomen. In het geheel zijn er 8381 leden benoemd, waar van 367 hebben bedankt; als 64 wegens de zamenstelling der hoofdcom missie en 303 om redenen daarbuiten, liet aantal commissiondie hare constiluering of niet constituering hebben berigt, bedraagt 482, terwijl 241 voor alsnog daaromtrent geen berigt hebben ingezonden. Het aantal gecon stitueerde commission bedraagt echter op dit oogenblik 464, waarvan 454 onvoorwaardelijk en 10 voorwaardelijk; en wel 5 wegens de zamenstelling der hoofdcommissie en 5 wegens onbekendheid met de beslemming der gel den. Hel aantal niet geconstitueerde commission bedraagt 18; waarvan 9 wegens de zamenstelling der hoofdcommissie, 8 wegens onbekendheid inet dc bestemming der gelden en 1 om redenen van godsdiensligen aard. De prins-voorzitter heeft ook de vergadering verzocht zich wel te willen verklaren omtrent hetgeen tot dusverre door of in naam der hoofdcommissie was verrigt. Mogl de vergadering daaraan, in hel algemeen, hare goed keuring kunnen schenken, Z. K. H. zou daaraan te meer waarde hechten, niet slechts dewijl de voorzitter der hoofdcommissie, meestal zelfstandig gehandeld hebbende, ook alle verantwoording daarvoor op zich had geno men, maar tevens dewijl Z. K. 11. van die goedkeuring, mogl zij kunnen worden verleend, openlijke melding wenschle te doen maken. Eenparig verleende de vergadering dit votum. Te Gouda werd Dingsdag en Woensdag II. de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging lot afschaffing van den sterken drank ge houden; Dingsdag avond de openbare, des Woensdags de bijzondere ver gadering. In de eerste traden onderscheidene sprekers op, die op verschil lende wijze de zaak der afschaffing aanbevalen. Na de opening door den voorzitter, ds. A. van Limburg Brouwer, voerden achtereenvolgens de hh. de Vletter, jhr. J. L. de Jonge, J. Herman de Ridder, dr. T. C. R. Huyde- coper en C. S. Adama van Scheltema hel woord, de een om bezwaren op te heffen, de andere om de vereeniging meer regtstreeks aan te bevelen. De laatste, die in de plaats van den lieer K. T. baron van Lynden (door de aanwezigheid van H. M. de koningin van Pruissen te 's Hage verhinderd dc vergadering bij te wonen) sprak gaf zeer belangrijke reis-bijzonderhe- den ten beste. Als een bijzonderheid wordt uit Rceuwijk gemeld, dat bij L. van der Lecq, metselaar aldaar, op den 15dfn April 1863 is gepoot een aardappel (Jam genaamd) ter zwaarte van 11) Ned. ons, die hij in het voorgaande jaar van zijn tuingrond had gerooid, en waarvan dc plant nu eenen omtrek heeft van 9 Ncd. ellen, terwjjl de meest opgeschoten stengel eene hoogte van 1 el 90 duim en eene dikte van 3 Ned. duimen heeft. Eergisteren is door het prov. gereglshof van Gelderland een aanvang gemaakt met dc behandeling der zaak van Grietje Wilbrink, huisvrouw van A. Beekman, oud 32 jarenen Gerrit Donlow, oud 38 jaren, vroeger veld wachter, beide wonende te Beekbergen, beschuldigd: de eerstgenoemde van op 15 November 1862 een aanslag te hebben gepleegd op het leven van haren I echtgenoot A. Beekman voornoemd in hunne gemeenschappelijke woning te Beekbergen, door ouder het middageten (bestaande uit knollen en aardappe len), dat zij hem toediende, ratlenkruid te vermengen in zoodanige hoeveel heid dal het gebruik van dat voedsel den dood kondc veroorzaken en met dat gevolg dal voornoemde Beekman ernstig ongesteld is geworden, cn laatst genoemde van dc eerste beschuldigde tot het plegen van die daad te hebben aangezet en onderrigl gegeven en haar het vergif, waarmede de aanslag is gepleegdte hebben verschaft. De eerste beschuldigde heeft voor het hof het haar ten laste gelegde erkend, de tweede daarentegen elke medepligtig- hcid ontkend. Nadat 19 getuigen waren gehoord heeft het openb. min. de beschuldiging volgehouden en voor beiden de doodstraf gereqttireerd. Door het gemeentebestuur van Ede is beslotende dorpen EdeBcn- nekom, Luntcren en Geldersch Vecncndaal met petroleum te verlichten, en die verlichting, met bijlevering van de lampen, enz., aan te besteden. Tc Zntphen had Woensdag II. een treurig voorval plaats. Het 11-jarig ?oonije van den heer B. begaf zich zonder weten zjjner ouders te water; een uur later ontvingen zij de lijding dat hun kind was verdronken. Dc vader, verschrikt door dit berigt, snelt naar die zwemplaats, springt te water, doch zijne pogingen waren vruchteloos. Niet dan met inspanning mogt het gelukken den wanhopigen man te bewegen zich niet verder vruch teloos aan gevaar bloot te stellen; eenige oogenblikken later werd het lijkje gevonden. Dezer dagen is te Almelo aangekomen een stoomketel, bestemd voor eene te Enschede' in aanbouw zijnde fabriek, welke ketel ongeveer 22000 Ncd. ponden weegt. Bij hel aan wal halen hiervan gebeurde een groot ongeluk. Men bediende zich hierbij van een kaapstand en windas, welk laatste, toen de ketel half aan wal was en dus op de volle zwaarte hing, niet meer was te houdenzoodal twee mannen door dc bendels ernstig be zeerd werden; de een ontving eenige slagen tegen het hoofd en de andere aan de heup; beide zijn zwaar gewond en hun toestand is zeer zorgwekkend. Te tlarlingen is dc groenlandsvaarder Dirkje Adama aangekomen met eene vangst van p m. 900 robben. Gisteren is het kamp der kadettcn van het 3de en 4de studiejaar der kon. militaire akademie op de Teteringsche heide nabij Breda opgebroken. Tot besluit is in het kamp door de kweckelingén "een prachtig vuurwerk afgestoken. 's GRAVEN HAGE 11 Julij. Z M. heeft vergunning verleend aan den heer W. F. Peltzer, secreta ris-thesaurier der nalatenschap van Z. M. Willem II, tot het aannemen der versierselen van ridder lsle kl. van de orde der Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen Weimar-Eisenach geschonken. Bij kon. besluit van 5 Julij is aan den heer mr. A. Uyttenhoovenbe noemd tot secretaris-generaal van het dep. van bnilenl. zaken, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris by het dep. van financiën, met eervolle ontheffing tevens van de tijdelijke waarne ming der funcliën van inspecteur der Rijnvaart op Nederlandse!) grondge bied en van inspecteur voor de Maasvaart; zijnde bij hetzelfde besluit aan den heer P. II B. Motkc, hoofdinspecteur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnscn bij het dep. van financiëntevens opgedragen de tijdelijke waarneming der funcliën van inspecteur der Rijnvaart op Nc- dcrlandsch grondgebied en van inspecteur voor de Maasvaarlen is voorts benoemd tot hoofdcommies hij het dep. van financiën de heer mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, thans commies bij hetzelfde departement. Tot burgemeester van de gemeente F.lsloo is benoemd de heer C. Ca- nisius, burgemeester der gemeente Stein die deze betrekkingen geljjktjjdig zal waarnemen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen .- lol 2den luitenant bjj bet wa pen der infanterie: bij het Ist? rcg. W. H. M. van der Goes, G. J. D. M.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1