darls bij die afdeeling, opengevallen door de opdragl eencr lioogere betrek king aan mr. A. Uyttenhooven, voorloopig onvervuld blijven. Men verneemt, dat aan den officier van gezondheid der lste klasse dr. J. A. Fles, leeraar bij 'srijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Uirecht, eene missie is opgedragen, om gedurende den vacantietijd van bovengemelde school, van 15 dezer tot 1 September daaraanvolgende, de buitenlandsche oogheelkundige etablissementen te Berlijn, te Londen en te Parijs te gaan bezoeken. Z. K. U. de prins van Oranje is gisteren middag van zijne buitenland sche reis in de residentie teruggekeerd. Beden heeftonder voorzitterschap van Z. K. II. prins Frederik der Nederlandeneene algemeene vergadering plaats gehad van de hoofd-com- missie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz.zoodanig als die hoofd-commissie thans is zamengesteld en aange vuld. Na afloop van de werkzaamheden hebben de leden der hoofd-com- missie bij Z. K. H.op het buitenverblijl het Huis de Paauw gedineerd. De minister van finantiën vertrekt heden voor den tijd van drie weken naar Baden-Baden. De minister van binnen), zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren middag is na eene korte ongesteldheid alhier overleden de gepensioneerde luitenant-generaal en buitengewoon adjudant van Z. M. den koning A. F. J. F. J. baron van Omphal, opper-intendant der koninklijke paleizen en ridder van verschillende orden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. GNGËLAN D. LONDEN, 7 Julij. Hier te lande wordt eene maatschappij opgerigl, die het geheelc be drijf en al de regten der reeds bijna twee eeuwen bestaan hebbende Hud- sonsbaai-Compagnie zal overnemenom haren pelterijhandel voort te zetten en uit te breiden en om levens op andere wijzen i:ut te trekken van haar uitgestrekt gebied, t. w. het noordel.jk deel van Noord-Amerika dat haar werd afgestaan, de aldaar voorhanden mineralen op te delven, den bebouw baren bodem voor de graanteelt te bezigen en de zuidelijke landstreek twee malen zoo groot als Frankrijk, alwaar het luchtsgestel vrij zacht en de bodem vruchtbaar is, voor F.uropesche landverhuizers open te stellen. Die onderneming vindt veel bijval. De berigten uit de fabriekdistricien luiden veel gunstiger dan in langen tjjd het geval is geweest; te Manchester, Leeds, Bradford en Huddersfield zijn aanzienlijke bestellingen van najaars- en winlergoederen ontvangen. Volgens berigten uit New-Vork had de generaal Banks een aanval ge daan op Port Hudson, maar was hij met een aanzienlijk verlies afgeslagen en tot den terugtogl genoodzaakt. De ontmoeting tusschen Lee en Hooker zal waarschijnlijk bij Harpers Ferry plaats hebben. De beide generaals ma ken ingewikkelde bewegingenLee met het doel om Hooker te dwingen den slag onder ongunstige omstandigheden aan te nemen, Hooker met het doel om de onderscheiden afdeelingen der zuidelijke legermagt vaneen te scheiden en elke derzelve afzonderlijk aan te lasten. Hooker's hoofddoel is Washington te beveiligen; maar daar hij niet weet, of Lee die stad dade lijk wil aanvallen of wel door eene beweging naar Wheeling en Pittsburg, of naar Harrisburg en Philadelphia, eene groote onderneming tegen Balti more of tegen Washington wil voorbereiden, is het Hooker's voornaamste pligt, bestendig op zijne hoede te zijn en zijne troepen bijeen te houden, opdat zij niet bij gedeelten worden geslagen. De regering is niet zonder vrees over den uilslag van een treffen, daar Lee minstens over 100,000 man infanterie en 20000 man cavalerie kan beschikkenen Hooker niet meer dan 70000 man onder zich heeft. Uit de jongste berigten uit Noord-Amerika blijkt ook, dat hel gepantserde schip Atlanta der zuidelijken door de noordelijke schepen tPeehawken en Palopsco na een aevecht van een half uur is genomen. Bijna te gelijker tijd verloren de zuidelijken ook het gepantserde schip Chattahochee op de Apalaehicola-rivicr, door hel springen der stoomketels, op het oogenblik dal de machines met volle kracht moesten werken, om zich door het aldaar aanwezige bondseskader een doortogt te banen. Het vaartuig is dadelijk sezonkenwaarbij een groot gedeelte der bemanning is omgekomen. Bjj dit alles zijn tevens eenige schepen der zuidelijken, die de blokkade aan de kust van Zuid-Carolina zochten te verbreken door de noordelijken in den grond geboord. De officieren van het eskader, hetwelk Charleston geblok keerd houdt hebben het voornemen te kennen gegeven om voortaan geen enkel schip meer aan te houden, maar alle vaartuigen, die de blokkade zoe ken te verbreken, eenvoudig in den grond te boren. Naar men verneemt, zijn de officieren tol dit besluit gekomen, ten gevolge van de laatste uit spraken van hel prijzen-hof, waarhij geene prijsgelden of premiën zijn toe gekend aan de bemanningen der schepen die de aaugebragte vaartuigen had den aangehouden. De zuidelijken gaan van hunnen kant niet minder ijverig voort met de bondsvloot zooveel mogelijk afbreuk te doen. Het kaperschip Tacotuj heeft in de laatste dagen zes schoeners en nog elf andere bodems op zee vernield. De Isaac IPebb, uit Liverpool afkomstig, werd insgelijks door dezen k3per aangehouden, doch uil aanmerking van het groot aantal aan boord zijnde landverhuizers tegen eene acceptatie van 40000 dollars losgelaten, terwijl de kapitein tevens werd genoodzaakt de bemanning van een door den kaper verbrand schip aan boord te nemen. FRANKftlJH. PARIJS, 7 Julij. Prins Napoleon en zijne gemalin zijn van hunne reis naar Egygle al hier ternagekeerd. De keizer is in zijne hoedanigheid van oudsten zoon der kerk ook ka nunnik van de patriarchale basilica van St. Jan van Lateraan te Rome. De keizer, aan zijne amblgenooten een blijk van zijne welwillendheid willende gevenheeft aan het kapittel der basilica eene jaarljjksche toelage van 24000 fr. geschonken, te verdeelen onder al de titularissen. De Patrie beval een artikel van den heer Delamaire over de Poolsche quaestie. De schrjjver maakt zich zeer ongerust, dal Rusland de voorge stelde punten zal aannemen en dus de bemoeijingen der diplomatie zullen aanhouden. De diplomatie is volgens hem onmagtig de quaestie op te lossen. Er zijn zoo veel wreedheden in Polen bedreven, zegt hjjdat aan geene toenadering gedacht kan worden. De scheidsmuur is onoverkomelijk. Bij de wreedheden, door de Moscovilische proconsuls gepleegd, is de verdere bemoeijing van de diplomatie niet alleen eene hersenschim, maar ookonmen- schelijk. De zaak der diplomatie is ten einde; nu begint de tijd voor oorlog. Uil Madrid wordt gemeld, dat men geslaagd is in het uitroeijen der sprinkhanen, die eenige provinciën van Spanje zoo zwaar hebben geteisterd. Hunne vernieling heeft aan de provinciale kassen niet minder dan 11000 piasters gekost. Omtrent de onlusten in Griekenland, en de reden die daartoe aanlei ding gaf, verneemt men het volgende: Bulgaris, het hoofd van hel eerste voorloopig bewind, heeft nog vele aanhangers, die hem dictator zouden willen maken. Een van die aanhangers, de luitenant Leotzenko, was sedert eenigen tijd ijverig in de weer onder voorwendsel van pogingen tol herstel ling der Beyersche dynastie te willen verijdelende regering zag gevaar in zijn bedrijf en gaf last om hem in hechtenis te nemen; doch hij en het onder zijn bevel staande krijgsvolk verzetteden zich tegen de uitvoering van dat bevel; een groot gedeelte van het garnizoen, sedert lang aan krijgstucht ontwend, voegde zich bij hen; en tot eene aanmerkelijke getalsterkte aan gegroeid zjjnde, beproefden de muiters een aanval op het gebouw der natio nale bank en trachtten zich door overrompeling meester van het aldaar voor handen geld te maken. De burgerweer kwam onder de wapenen om de orde en veiligheid te handhaven; het aan de overheid getrouwe deel van hel gar nizoen voegde zich bij haar; en het kwam lol een gevecht in de stralen der stad. Nadat de twee partijen eenen t(jd lang handgemeen geweest en een 50-tal personen gesneuveld of gewond waren, kwamen de gezanten der drie beschermende mogendheden tusschen beide; zij konden echter niet meer be werken, dan dal er een wapenstilstand voor twee dagen gesloten werd. Daarop kwamen detachementen Engelschc en Fransche mariniers van de ter reede liggende oorlogsschepen aan land en bezetten het gebouw der bank. De laatste berigten uit Athene waren niet gunstiger. De admiraal Vacca had troepen aan wal doen zetten om het hotel van het llaliaansche gezant schap te beschermen en voor de veiligheid der llaliaansche onderdanen te waken. Een aantal van deze laatslen hadden aan boord der llaliaansche schepen eene wijkplaats gezocht. Er was een nieuw ministerie tot stand gekomen. Volgens berigten uit Konstantinopel is er in Daghestan een opstand tegen de Russen uitgebarsten. Prins Cholukoff is met 200 soldalen nabij de citadel van Zakatal vermoord. Hetgeen de beweging ernstiger maakt, is dat de Tartaren, die tot dus verre guuslig waren voor de Russen, aan den opstand deel nemen, liet geheele land tusschen Tiflis en Nouklra wordt door de opstandelingen bedreigd. PKUISSBW. BERLIJN, 7 Julij De catalogus der internationale landbouw-tcnloonsteliing te Hamburg is thans verschenen. Deze catalogus beschrijft de volgende toezendingen op de tentoonstelling: 524 paarden, 965 stuks rundvee, 1766 schapen293 varkens, 328 stuks gevogelte, 2941 stuks landbouwkundige werktuigen en machines en 786 voortbrengselen van landbouw. Zaturdag had op het plein der gevangenis te Dusseldorp de lereglstel- ling plaats van den daglooner Purrio uit Dahlen en diens vrouw, ter dood veroordeeld wegens hel om het leven brengen van drie hunner kinderen. Sedert den man den dag te voren het doodvonnis werd aangekondigdopen baarden zich bij hem verscheiden vlagen van razernij hij beet daarbij den gevangenbewaarder in de hand. duwde hem terug en ontwrong hem zijn mes. Deze nieuwe poging tol moord van een wanhopig mcnsch èn moorde naar en zijne voortdurende razernij deden de overheden besluiten den onge lukkige het dwangbuis aan te doen. De vrouw van Purrio, welke aanvan kelijk den bijstand der geestelijken weigerde, werd echter des morgens lot eene berouwvolle bekentenis gebragt. Ten zes ure des morgens besteeg de man het schavot, bad voor het laatst en was spoedig een lijk; zijne vrouw volgde hem. Te Frankfort heeft dezer dagen eene bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers der Duitsche dagbladpers. Er is besloten jaarlijks een congres of algemeene vergadering te houden. In de Gallicische stad Wisciinilz zijn den 4d"> dezer 300 huizen ver brand, waardoor 500 gezinnen zonder dak zijn. Het gemeentebestuur heeft om bijstand verzocht te Krakau, en gezorgd voor den aanvoer van levens middelen van Bochni. De kerk, de pastorie en het stadhuis zijn een prooi der vlammen geworden; van het archief is slechts een gedeelte gered. Drie kinderen hebben bij die ramp het leven verloren. Op den 6deD dezer is de Zwitsersche bondsvergadering geopend, met eene toespraak van den heer Vigier, voorzitter van den stendenraad, die den gunsligen toestand van Zwitserland en de minder gunstige gesteldheid van het buitenland schetste. Hjj zeide o. a., dat de Noord-Amerikaansehe burgeroorlog bjj voortduring de Zwitsersche nijverheid benadeelt en de slrjjd in Polen innige deelneming bij de Zwitsers verwekt. De berigten uit Polen, afkomstig uit Lemberg, Krakau en Thorn, ma ken weder gewag van onderscheidene gevechten, die gunstig voor de opstan delingen zijn uitgevallen en waarbij de Russen gevoelige verliezen hebben geleden.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2