LE1RSCHE COURANT. WOENSDAG 8 JULIJ. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 12 blad 16 en 17) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNËNLANDSCHK BEK1GTEN LEV DEN 7 July, liet Bergische Geschichtsverein Ie Elberl'eldheeft dezer dagen dr. G. D. J. Schotel alhier tol zjjn corresponderend lid benoemd. lieden omstreeks den middag is in de Mare nabij de Oude Vest een 15 jarig jongelingvan der Meel genaamd, van eene schuit, waarmede hy melk vervoerde, in hel water gevallen. Eerst nadat men meer dan een half uur met dreggen gevischlhad, mogt hel gelukken hem natuurlijk dood, boven water te krijgen. De naam van den jongeling herinnert ons zjjuen vader, die eenige jaren geleden, bij eene poging tot redding van een zijner natuurgenootenmede op eene noodlottige wijze het leven verloor. Door Z. K. 11. prins Frederik zijn nog benoemd tot leden der plaatse lijke commission voor het nationaal gedenktceken voor November 1813 enz. de volgende heeren Te Alphen. L. W. Varossieau, burg., voorl. voorz.II. van Hork, J. C. P. Eeftinck SchatlenkerkM. van der Eist, A. van lies, C, II. Jeekel, II. M. A. de Kanter, J. VV. P. Kluit, J. Kop, J. Kraan, d'. R. W. van Rossum, II. Smit, M. Voorend, mr. A. A. Wevc, Z. van der VVilk, J. P. J. van Zeyl. Te Oudshoorn. J. W. Rösener Manzburg., voorl. voorz., P. A. de Bordes, J. VV. Clant, J. P. van Gelderen, dr. C. N. de Graaff, M.C. Piek, S. Piek, J. ScharfF jp.Cs. SneldervaartW. C. WerninkJ. van Wielin gen D. Zwanenburg. Te Zoetermeer. JU'. G. A. Clifford, burg., voorl. voorz., II. J. Augus tijn, J. Bos, J. Groenewegen, li. A. C. Hueber, J. Molenaar, P. v. d. Salm, J. J. van Sittert. Z. K. H. heeft nog eenige suppletoire benoemingen gedaan, o. a. tot lid van de commissie te Benthuizen J. J. Lekkerkerk; van die Ie Hillegom J. K. Nieuwenkamp; van die te Voorschoten A. J. Bongaarts; van die te War mond J. Corts en A. van den Bosch; en van die te Wassenaar J. E. Meyboom. In de maand Junij zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 126,903 reizigers, gevende eene opbrengst van 106,223.77. De opbrengst van het goederen-vervoer was 19180.73^. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 130,908het vervoer van goederen 47388en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duilschland, ƒ49080 op- gebragt. Naar wij vernemen, zegt de Amst. C., zal de heer mr. J. A. Philipse, lid der eerste kamer van de staien-generaa! voor Zuidholland, en haar voor zitter, zyn ontslag uil die betrekking nemen. Uil Nieuwveen meldt men aai: aan de IV. II. C. Aangaande den stand der gewassen kunnen wij van onze polders niet dan gunstige berigten geven. Met het koolzaad, dat over 'l algemeen zeer zwaar staat, is mer. begonnen te snijden. Sommige landlieden echter, die hiervan thans uitgestrekte akkers hadden uitgezaaid koesteren de vreesdal de invloed van het petroleum, dat zelfs in de hutten der armen ingang vindt, nadeelig werken zal op de con- sumlie der slagolie en daardoor lage prijzen van het koolzaad veroorzaken zal. Wij gelooven echter, dat die vrees minstens zeer overdreven is. daar de olie uit het zaad geslagen volstrekt noodzakelijk is voor vele doeleinden. Hel is alzoo Ie hopendat de landbouwers zich door die vrees niet zullen doen afschrikken en hunne akkers voor het volgend jaar niet minder met koolzaad zullen bezaaijen. De tentoonstelling van oudheden te Delft is gisteren door Z. M. den Koning bezocht. Toen het bekend werd dat Z. M. komen zou, zag men weldra door de geheele stad vlaggen wapperen. Zaturdag II. werd de ten toonstelling door een bezoek van H. M. de koningin vereerd. Zondag II. hebben een viertal Japannezcn de stad Rotterdam bezocht om aan een harer inwonersdie met hen de reis van Batavia naar Neder land had gemaakt, alsmede aan kapitein Cars, van de Ternate, hunne op wachting te maken en eenige geschenken als souvenir aan te bieden. Gisteren morgen is de eerste haring-jager te Vlaardingen aangekomen. Ten gevolge van de hoogst ongunstige vangst, bestond de geheele aanbrengst slechts uit 16 tonnen haring, die lol den ongewoon hoogen prijs van ƒ1000 per ton verkocht zijn. Te Maassluis isdoor het niet omzigtig behandelen van petroleum in eene kraam op de kermis aldaar, brand ontstaan, waarbij eene vrouw en kind ernstige wonden hebben bekomenmen vreest zelfs voor het leven van laatstgenoemde. Zaturdag II. vond op de hoogte van Dordrecht het volgende voorval plaats: Een daar voorbijvarend schipper scheen een hevig geschil met zijne vrouw te hebbenzoodat zij in drift over boord sprong. De liefderijke echtgenoot toonde weinig bekommering over dit geval. De vrouw werd echter gelukkig nog in lijds door een paar andere schippers gered. Een tweetal agenten van politie, die van den wal het gebeurde hadden gezien, voer den schipper onmiddellijk na en bragl hem in verzekerde bewaring. Uit Amsterdam meldt men het volgende: Van uit deze stad valt een heugelyk feit van Christelijke verdraagzaamheid en broederzin te constate ren. De heer F. J. Domela Nieuwenhuis, hoogleeraar aan hel evangelisch Luthersch seminarium alhier, betrad des voormiddags (5 Julij) den predikstoel der Hersteld-Luthersche gemeente, op welken kansel sedert 1791 geen i leeraar van eenige andere gemeente geduld was. De hoogleeraar, die gaarne aan die aangename nitnoodiging had gehoor gegeven, sprak naar i aanleiding van de bekende woorden, welke op dat bedehuis in gulden let teren prijken »en zij bleven volstandig in de leer der apostelen." Hel zesde nationale zangersfeest der Nederlandsche liederlafels zal dit jaar op 5 en 6 Augustus te Amsterdam plaats hebben. Er zullen 23 j zangersvereenigingen aan deel nemen, die gezamenlijk ruim 600 zangers zul len opleveren. Te Hoorn had Zaturdag II. een treurig voorval plaats. Twee broeders, te zamen zich gaande baden en welligt niet genoegzaam in de zwemkunst ervarenhadden het ongeluk van te verdrinken. De toestand der ouders bij het zoo plotseling en smartelijk verlies hunner beide zonen, zeer oppassende knapen van 18 en 16 jaren, is niet te beschrijven. Te Utrecht zijn van de 23 jonge lieden, die aan het admissie-examen deel namen, 17 tot de akademische lessen toegelaten. Te Gramsbergen zijn dezer dagen twee personen gevangen genomen die in eene herberg verteringen hadden gemaaktdie zij niet konden be talen. Eenige dagen te voren hadden zij aan een koopman een zilveren virologie verkocht, waaromtrent vermoeden van diefstal bestond. Des nachts in verzekerde bewaring gehoudenbekenden zij uit Deventer te zjjn gede serteerd, waar zy bij de dragonders dienden. Het horologie was gestolen ten huize van den heer R. M. te Avereest. Ook werd te llardenberg hunne militaire kleeding gevonden. Beide personen zijn naar Zwolle overgebragt. Door de regtsgeleerue faculteit te Groningen zijn de beide bij haar in gekomen verhandelingen gelijkelijk der bekrooning waardig gekeurd van de heeren O. W. Star Nurnan, candidaal in de Ietteren en student in de reglen aan de hoogrschool te Lcyder., en W. A. Reiger, candidaat in de regien aan de hoogeschool te Groningen. De gouden medaille is door het lot aan den eerstgenoemde te beurt gevallen. Als schrijver der derde verhandeling heeft zich bekend gemaakt de heer R. G. Philipsoncandidaat in de reglen aan de hoogeschool te Utrecht. Uil Leeuwarden meldt men, dat de minister van binnenl. zaken het vaste voornemen heeft, om in de maand Augustus de provincie Friesland Ie bezoeken en in persoon ook de vorderingen van den spoorweg in oogen- schouw te nemen. Te Middelburg is zekere G. Wouters in hechtenis genomen, vermoede lijk schuldig aan het in brand steken zijner woning. De brand was spoedig gebluscht en onder eene bedstede werden houtskolen gevonden. Te Vlissingen verwacht men spoedig weder wat groolere levendigheid en vertier, door eene vermeerdering van werkzaamheden aan de marinewerf aldaar. Ten gevolge van de aanneming van hel wels-ontwerp tot verhooging der staalsbegrooling van 1863, hoofdstuk marine (pantsering van schepen), spreekt men namelijk van den aanbouw van een groot schip, dat op geen der overige etablissementen kan gebouwd worden, terwijl er ook nog andere werkzaamheden zullen te verrigten zyn in verband met de pantsering van houten vaartuigen. Hierdoor zou dan ook de vrees worden weggenomen, dat het personeel der marinewerf misschien nog aanzienlijk zou verminderd zijn geworden. Zaturdag avond II. is de heer J. La Garde, burgemeester van Oijen, van Druten naar zijne woonplaats terugkeerende, uil de pont, waarmede hy de Maas werd overgezet, geslagen en verdronken. 's GRAVEN HAGE 7 Julij. Z. M. heeft den raad van legatie, den heer J. Z. Mazel, laatstelijk secretaris-generaal bij het ministerie van buiten), zakenbenoemd tol groot kruis der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft aan den heer J. F. Boogaard, referendaris by het dep. van binnenl. zaken, vergunning verleend tol het aannemen der versierselen van ridder der Guelphen-orde, 4de kl.hem door den koning van Hanover ge schonken. Door Z. M. is tot adjudant bij den staf van het reg. grenadiers en jagers benoemd de kapitein Kirsch, van het 2e hataillon van dat corps.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1