Alhier zijn aangekomen twee Pruissische officieren, die de verschil* lende inriglingen, tot het leger betrekking hebbende, znllen onderzoeken, Zondag II. heeft d\ Huydecoper in de Willemskerk zijne 25-jarige evangeliebediening bij de Ned. herv. gemeente alhier herdacht. De geachte leeraar had tot tekst zijner leerrede gekozen l Tim. 1 vs. 15. In de zitting van de eerste kamer van gisteren is de beraadslaging aan gevangen over het wets-onlwerp tol definitive vaststelling van hoofdsl. IX der staatsbegrooting voor 1863 (dep. van koloniën). De hh. Schimmelpen- ninck van der Oye, van Nispen van Pannerden, Hansen en Boreel van llogelanden verklaarden zich tegen die begroeting op grond van de kolo niale politiek ook van dezen minister, bij wien zij ook in meerdere of min dere male eene neiging opmerkten om het cultuurstelsel af te breken. De hh. Blankenheym, van Bheinen van Bhemenshuizen en Viruly meenden dat men dit verwijl aan den minister niet kon doen, integendeel deze minister wilde alles op eene regtvaardige wijze regelen, en daarbij op bestaande toe standen letten. Eene verwerping der begrooting zou eene botsing tusschen de beide takken der volksvertegenwoordiging veroorzaken, terwijl er juist behoefte was aan hel ophouden der onzekerheid omtrent hel koloniaal rege ringsbeleid. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De heer van der Heim van Duivendyke hield een uitvoerige rede. Ticeede Hamer der Stat en-Generaal. Zitting van Maandag 29 Junij. In deze zitting zijn de volgende wets-ontwerpen behandeld en aange- nomen: dat ter goedkeuring van ecnige artikelen van hel met België ge sloten verdrag tol afkoop van den Scheldelol en tot vermindering der loodsgelden op de Wester-Schelde; dal tot goedkeuring van verschillende bepalingen van een handels- en scheepvaartverdrag tusschen Nederland en België; dat tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1863, tot verbetering van de scheepvaarikanalen in Groningen, de uitwatering in Zeeland en de haven Ie Middelharnis. De verder aan de orde gestelde I onderwerpen zullen in de zitting van morgen behandeld worden. Een voor stel van den heer de Poorter om eene avondzitting Ie houden werd met 33 legen 19 stemmen verworpen. BÜITENLANDSCHË BERIGTËiV BELCIE Te Florennes, arrond. Charleroi, heeft een hevige brand gewoed, waar door 38 huizen zijn in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt op 150,000 fr. geschat. ËNCBLAN O. LONDEN, 28 Junjj. De prins van Oranje heeft het luisterrijke bal bijgewoond, dat door de officieren van de garde ter eere van den prins en de prinses van Wallis in hel tentoonstellingsgebouw is gegeven. De Times, over de aan Rusland gedane voorstellen sprekende, z<^t, uat England zich' in oc noodzakelijkheid zat bevinden tusschen twee den te kiezen, namelijk om of oorlog te voeren indien het verder gaal, of schade in de eer te lijden indien het terugtrekt. Verder doet dit blad uit komendat het onwaarschijnlijk kan geacht worden dat Rusland de voorstel len zal aannemen, cn dat, al stemde Rusland in alles toe, men nog niet de minste zekerheid heeft dal de Polen er genoegen mede zullen nemen. Zelfs al mogl men de goedkeuring van beide partijen erlangen, dan nog zou men het Poolsclie vraagstuk niet als opgelost kunnen beschouwen. Alleen zou men liet bloedvergieten voor een oogenblik hebben gestuit, om hel na eene korte tusschenpoos nog heviger te zien hervatten. De Mom. Post meent, dat men hel doel ten opzigte van Polen zou kun nen bereiken door het aannemen eener meer vijandige houding tegenover Rusland, zonder lot eigenlijk gezegde krijgsbedrijven over te gaan, en wel door de diplomatieke betrekking met Rusland af te breken, den toevoer van wapenen over de Gallicisclie grenzen voor de Polen vrij te laten en het uit- loopen der Russische vloot Ie beletten. In dit geval zouden de opstandelin gen zelve wel welen hunne zaak verder tol een goed einde te brengen. De uitgaven door liet bestuur der City bestreden voor den feestelijken inlogt van den prins en de prinses van Wallis, liet daarop gevolgde huwelijk en het in Guildhall gegeven feest, hebben de som van 100.000 bedrageu. In Unionstreet is gisteren een brand uitgebarsten, waarbij een persoon iu de vlammen is omgekomen; ze»er. andere werden gered. Te Greenock is de suikerfabriek van de hh. John Walker en Comp. lot den grond toe afgebrand. De schade begroot men op 30000 Nabij Brighton zijn Woensdag II. drie personen, die in een rijtuig waren gezeten, door den bliksem getrofTen en gedood. Het kon. Zweedsclie stoomschip Orad is alhier aangekomen met na genoeg 130 olficicrer. en soldaten van hel Poolschc legioen, die voor twee maanden van hier waren vertrokken om te beproeven eene landing in Rus land te doen. Zij wachten te Woolwich verdere bevelen van het Londensch- Poolsche comité'. In weerwil van de vele schepen, die door de eskaders der Vereenigde Stalen worden opgebragtblijkt hel toch dat eene menigte anderen door de blokkade welen heen te breken althans volgens den New-York Herald zijn sedert Julij van hel vorige jaar niet minder dan 51 stoom- en 35 zeil schepen met kostbare ladingen de geblokkeerde havens binnengekomen, en 44 sloom- en 45 zeilschepen nil de zuidelijke havens te Nassau aangekomen. Berigten uit Hong-Kong van 13 Mei bevatten het volgende: De Engel- sclie gezant heeft op hel dringend verzoek der Japanners den termijn met 14 dagen verlengd, binnen welken een antwoord moest zijn ontvangen op het ultimatumdoor hem ingezonden tot het bekomen van genoegdoening voor den vreemdelingen aangedane bcleedigiiigen. Bij gevolg liep die termijn den lld,n dezer af, en het schijnt da! inmiddels de gewone werkzaamheden der vreemdelingen geheel gestaakt waren en men voortging toebereidselen te nemen om scheep te gaan. Van hunnen kant moeten de Japanners daaren tegen groole werkzaamheid aan den dag leggen en slroomen de krijgslieden toe. Wapens en ammunitie voor verscheidene jaren is er in het land in voorraad, en naar men verzekert zouden sedert het inzenden van het ulti matum daarbij nog telkens nieuwe aanvoeren door Amerikaansche firma's zijn bezorgd. Over dat laatste punt heeft er eene zeer heftige briefwisseling plaats gegrepen tusschen den Amerikaanschen gezant en den Engelschen minister. Men acht een oorlog onvermijd<.Iijk en het verdient opmerking dat een bombardement van Jedo, de residentie van al de magtige Daimios en hunne familiën, hetwelk men altijd als een der doeltreffendste middelen had beschouwd, voortaan alle belang verloren heeft, omdat de adel, het ge vaar even zeer inziende, in liet begin van dit jaar die stad wijsselijk ont ruimde. Den Engelschen admiraal bleef thans genoegzaam niets over, om met vrucht een aanval met zijn eskader te wagen, en daarenboven zou hel verwoesten van enkele kleine zeeplaatsen alleen verbittering na zich slepen van die bevolking, welke thans volstrekt niet tegen de vreemdelingen vooringenomen is. Moet het werkelijk lot een oorlog komen, dan is alleen heil te wachten van landvolk, en minstens behoort er dan eene magt van 10000 man te zijn. Te Canton is de toren van de nieuw gebouwde en bjjna voltooide kerk in de vorige week des nachts omgestort, zonder dat men de juiste oorzaak kent. Aidaar had onlangs eene zeer belangwekkende wapenschouwing plaats van Chinesche artillerie- en infanterie-troepen, die hun onderrigl van Engel- sclie officieren genoten hadden. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Junij. De keizer heeft aan den president van den staatsraad een brief geschre ven, waarin te kennen wordt gegeven, dat Z. M. hel stelsel van centralisatie in de verschillende takken der dienst nadeelig acht en derhalve eene herzie ning wenscht van het lal van wetten, besluiten, ordonnantiën, enz., teil einde tot meer decentralisatie te geraken. Door den Moniteur is aan het publiek medegedeeld, dat de keizer zich eerlang naar de badplaats Vichy zal begeven en, aldaar ongestoorde rust willende genietentoegang zal weigeren aan allendie er mogicn komen met geen ander doel dan om audiëntie te vragen. Hel Mém. dipl. zegt te kunnen mededeelendat de aanneming van de voorloopige grondslagen der nota's van de drie mogendheden, door Rus land, zeker schijnt, hoewel het kabinet van Petersburg zich het regt voor behoudt om in eene gemotiveerde nota eenige wijzigingen te verlangen in het collective voorstel dier mogendheden. Rusland zoude wenschen, dat Petersburg als zetel der te houden confcrcntiën werd gekozen. Hetzelfde blad voegt er bij, dat de drie mogendheden zijn overeengekomen, om Brus sel voor die conferentiën aan te bevelen. Men houdt liet er voor, dat Bus- land hiermede genoegen zal nemen. Het Poolsche comité alhier heeft een manifest openbaar gemaakt waarin gezegd wordt, dat Polen zijne vrijheid en onafhankelijkheid terug eisctit en niet ophouden zal te strijden voor dat liet zjjne grenzen van 1772 op zjjn verdrukker zal heroverd hebben. Het manifest herinnert tevens aan de verklaring van liet nationaal bestuur, dat Polen iedere transactie verwerpt als een zelfmoord, als een verraad, en dat de geheele bevolking van den Weichsel tot aan den Dnieper de gelofte heeft gedaan van liever te zullen sterven, dan een verdrag aan te gaan met de vreemde overheerschers. Mgr. Dupanloup en pater Gratry zullen geschriften openbaar maken legen het leven van Jezusdoor den heer Benan in hel licht gegeven. Men verneemt, dat builen het plan lot ontginning der mijnen in Mexico, waartoe eerstdaags een aantal ingenieurs en werklieden van Brest zullen uitzeilen, de regering voornemens is te Tampico eene ruimere haven en een arsenaal voor de marine, benevens eene werf, te doen aanleggen. ITALIË. Berigten uit Rome melden, dal de Spanjaard Tristany, een der aan voerders van de Napelschc reactionairendoor de Fransche politic in hechte nis is genomen. De viering van den verjaardag van 's Pausen troonsbeklim ming was gestoord door een moordaanslagbeproefd door het werpen van eenen granaat. In de Romeinsclie cn NapelscHe gewesten was eene veepest uitgebroken die groote verwoestingen aaurigttc. P 14 FISSEN BERL1JN 28 Junij. De stad Trente is sedert eenige dagen in feestgewaad gedost tol viering van het zesde jubilé van het concilie, aldaar gehouden van 1545—1563. Er zjjn reeds 27 bisschoppen en aartsbisschoppen in die stad aanwezig. Volgens de berigten uit Polen, van de zijde der regering afkomstig, hebben de opstandelingen weder onderscheidene nederlagen geleden. De bende van Boncza is bjj Gury, in het distrikt Miechew gouvernement Ra- dom, verslagen; 50 dooden en 100 gekwetsten bleven op hel slagveld. Boncza zelf stierf den volgenden morgen aan zijne bekomen wonden. Het bedrijf dezer grootendeels uit Gallicisclie edellieden beslaande bende was bet ophangen der boeren. De bende van Krisinski, 600 man sterk, leed den 19de» bij |Bia!agouvernement Lublineene volkomenc nederlaag. Eene bende van 800 man, aangevoerd door Jozdan, werd in het gouvernement Radom, tusschen BudzisZabiec en Slupiec, aan den Weichsel, vernield. Aan niet meer dan 200 man gelukte liet zich op Gallicisch grondgebied te redden; 113, waaronder 39 gekwetsten, zijn door de Russen krijgsgevangen ge maakt. De overigen sneuvelden of vonden hunnen dood in den Weichsel. Eindelijk is de bende van Lelewcl, 1000 man tellende, den 23s,el> geslagen en verstrooid, tusschen Kalusczyn en Siedlec, met een verlies van 200 dooden. Lelewel is met eenige ruiters op de vlugl. Na de vernieling dezer vier ben den bleven er nog slechts kleine hoopjes opstandelingen over. Het nationale bewind van Polen heeft begrepen ook van zijne zijde op dc voorstellen der drie mogendheden te moeten antwoorden. Dat antwoord zou reeds verzonden zijn.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2