Per Telepaat. regen, waardoor de rivier zoodanig zwol, dal zij bij Yiscacheral builen de oevers trad en met hevig geweld huizen en boomen met zich sleepte. Yele suikerrietvelden zijn verwoest. Te Molina moesten de landbouwers in de boomen de wijk nemen; de gouverneur kwam hun met een groot gevolg le hulp, doch het geheele gevolg nam de vlngt, uitgezonderd drie personen, die ver scheidene der oogelukkigen redden. De gouverneur zelf ging le water en redde op zijn rug verscheidene personen, door hen zwemmende op een afstand van 900 yards te vervoeren. De stad Lealcs is, even als Mendoza, geheel verdwenen; slechts 300 personen hebben zich kunnen redden. De rivier Cajou heeft een omtrek van 12 mijlen overstroomd; verscheidene dorpen zijn vernield en hij Punla Gransillas is eene binnenlandsche zee ontstaan, waarvan men de grenzen niet kent. De grond is op verscheidene piaalsen weggespoeld en geheele heuvels zijn verdwenen. FKAIV HftIJH. PAIUJS, 21 Junij. Onze dagbladen, en ook die van Londen, voeren, in afwachting van hel antwoord van Rusland op de gezonden nota's, eene oorlogzuchtige taal. De Patrie wildal Frankrijks zwaard zich weder zal wijden aan de verde diging eener edele zaak. De Londensche Observer zegt, dat het antwoord va-u Rusland hel sein zal wezen tot den oorlog of lot den vrede. De Corr. tlavas deelt een stuk mede, getiteld: nlnslrucliën voor generaal Muravieff", waaruit, indien het echt is, blijkt dat de strenge handelingen van dien generaal slechts het uitvloeisel zijn van de hem door de Russische regering gegeven bevelen. Generaal Forey heeft eene som van 23770 fr. aan den minister van oorlog overgemaakt. Deze gelden waren door de soldaten van alle rangen in zijn leger bijeengebragtlot ondersteuning aan de door de katoencrisis in armoede verkeerende werklieden. Tc Brest en te Tonlon hebben zich eenige gevallen van gele koorts voorgedaan. F.eu tiental artsen zijn door de regering derwaarts gezonden. PKIIISSEH. BERLIJN 21 Junij. De koning is naar Karlsbad vertrokken, om aldaar de baden te gebruiken. Door den gemeenteraad is besloten bij den koning te protesteren te gen het verbod van het zenden eener deputatie aan liet hoofd van den slaat, als zijnde dit verbod in strijd met de wet. en geene adressen of de putation meer aan den koning of zijn gezin le zenden voor dal op hel thans uitgevaardigde verbod is teruggekomen. liet aantal dierenwaarvan de inzending op de aanstaande tentoon stelling te Hamburg lol heden is toegezegd, bedraagt reeds 38G1 stuks. De beriglen uit Polen zijn van geen overwegend belang. De opstand houdt zich echter staande. Volgens een berigt uil Krakau zijn de Russen bij Biata door de opstandelingen geslagen; de generaal Maniukin was daarbij in de handen der laatsten gevallen en veroordeeld om gefusilleerd te worden. Van eene andere zijde verneemt men, dat bij Maniow een corps opstandelin gen over de grenzen is gejaagd; velen daarvan waren in den Weichsel ver dronken en 151 hunner ontwapend. Het gouvernement Smolensk is in opstand. Uit Warschau meldt men, dat de revolutionaire regering, door den zich noemenden stads-hoofdmaneene proclamatie in het Hebreeuwsch heeft uit gevaardigd, waarin aan de israëlilen groote lof wordt toegezwaaid voor de diensten aan den opstand bewezen met kennisgeving echter dal vijf hun ner als verraders ter dood waren veroordeeld. Wanneer hel vonnis zal zijn voltrokken, mogen de familiën zelfs geene godsdienstpliglen jegens de geval lenen vervullen. Naar men uit Stockholm meldt zijn de manschappen van hel onder Lapinski staande, vrijcorps, die op nieuw eene poging hebben gedaan om aan de Russische kust te landen, welke poging op nieuw mislukt is, op Gothland aangekomen. Zij zijn ontwapend en zullen door eene Zweedsche konet naar Engeland overgebragt worden. (Ml b T K N K I.S K Blijkens een in het regeringsblad openbaar gemaakt verslag der com missie van controle over de Oostenrijksche staatsschuld, bedroeg die schuld met het einde van het afgeloopen jaar eene som van 2.526,718,641 fl., en beliep de voor de jaarlijksche rentebetaling vereischle som 113,819.356 (1. Men verneemt, dat de nalatenschap van den aartshertog Maximiliaan van Este, na aftrek der legaten, ongeveer 100 millioen (1. bedraagt. Gelijk men weet is de gravin van Cliambord erfgenaam van dit vermogen. Te Triëst is in het armenhuis een veteraan uit den 7-jarigen oorlog, Krom genaamd, in 114-jarigen ouderdom overleden. Op 74-jarigen leef tijd kwam hij in het geslicht en toen hij 94 jaren had bereikt werd hem dagelijks een bierglas wijn tot versterking toegekend. Men had niet ge dacht, dat hij dit nog 20 jaren zou genieten. 's GRAVENHAGE, 23 Junjj. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Myer de behandeling van den Javaschen spoorweg, zoo hier als in Indië, afgekeurd; bij achtte echter de nieuwe lijn veel beter dan de vorige. Daarna heeft de lieer Groen van Prinsterer eene motie voor gesteld lot uitstel. Na langdurige discussie is die motie verworpen met 46 legen 17 stemmen. Daarna heeft de beer van lleukelom hel ontwerp verde digd. Morgen zal de minister van koloniën het woord voeren. PAIUJS, 22 Junij. La France, sprekende over de geruchten betreffende veranderingen in het ministerie, meent le kunnen verklaren, dal die wij zigingen niets zullen afdoen op de biiitenlandsche staatkunde, die de Fransche regering thans volgt. Hel Jotirn. des Déb. verzekert, dat Frankrijk, wel verre van regtslreeks met Rusland te willen blijven onderhandelen, meer dan ooit besloten is om van de zaak der Polen eene Europesche quaestie te maken. De Conslitutionnel bevat een artikel van den lieer Limayrac over de Poolsche quaestie. In tegenstelling van hen die beweren, dat En geland het te dien opzigle bij diplomatieke onderhandelingen moet laten blijven, tracht de schrijver daarin te betoogen dat de zaak der Polen eene Europesche quaestie is, die door eene gemeenschappelijke handeling der mogendheden moet opgelost worden. LONDEN, 23 Junij. O.) De lieer Hcnnes«y heeft in het lagerhuis zijne motie betreffende Polen uitgesteld tot na ontvangst van Ruslands ant woord op de voorstellen der drie mogendheden. Door den heer Disraeli werd de staatkunde der regering afgekeurd. BERLIJN, 23 Junij. Een brief uil Warschau van eergisteren meldt, da; de revolutionnaire bevelhebber der stadbij kennisgeving heeft aangekon-l digd, dat de openbaar gemaakte lijst van de nommers der gestolen pandbrie ven valsch is. Den 20stc" werd liet lijk van den aan zijne wonden overledet opstandeling Szamanskibij de ter aardebeslelling door 2000 menschen gevolgd, TENTOONSTELLING TE DELFT. Te dezer dage heeft de Subcommissie der stad Leiden de laatst ingezondei overblijfsels uit vroegere eeuwen naar de tentoonstelling te Delft verzonden. Men behoeft slechts een blik in den catalogus der ingezondene voorwet pen le werpen om zich le overtuigen dat Leiden een rijkelijk deel tol hart versiering heeft loegebragt. YYclke schatten, merkwaardig door ouder dom, historische herinneringen, kostbaarheid van stoffen en kunstige bewer king zijn uit hare musea en particuliere kabinetten opgezondenDe stad zelve zond 26 voorwerpen, waaronder de vergulde zilveren kop, door de koningin van Bohcmen in 1641 aan Leiden, voor vroeger verleende gastvrij heid, geschonken, den zilveren beker van Willem van Heemskerk, zilveren blasoenen van de St. Lucas- en Chirurgijns-gilden, een lapijl, het ontzet van Leiden voorstellende, in 1587 door Joost Jansz. Linckkoert, tapissier te Delft, geborduurd, de kussens, waarop de sleutels der stad aan keizer Ka- ril V en aan keizer Napoleon 1 werden aangeboden, met de vergulde sleutels zeivenbokalen, strijdwapens, een misboek van 1559 uit de St. Pielers-kerk, twee necrologiën der Hooglandsche kerk uil de XIV« eeuw; hel oudste poorterboek, loopende van 1364 -1400; en handschriften en gedichten van den bekenden Sot der Rederijkers Piero (Pieter Cornelisz. van der Morsch). Uil de rijke collectie bandschriften op de bibliotheek der hoogeschool werden, met toestemming van Curatoren, de meest door kostbaarheid en pracht van schilderwerkvooral van miniaturen en lofwerk uilmuntenden afgestaan. Onder deze het onbetaalbare handschrift van Maerlanl Der Natucren-Blocme, hel Psalmboek door Lodewijk den Heilige in zijne kindschheid gebruikt, Le mirouer hystorial, ramassée des diverses langues, a Ia requeste de tres haute Dame Jehanne de Bourgogne, royne de France an 1332, de op perkament gedrukte Heures a l'usaige de Rome en Justiniani Instilutiones; een kost baar getijdebock uit de XVe eeuw; een Ooslersch handschrift op koperen bladen, dat nog geen geleerde heeft kunnen ontcijferen. Ook mogen 12 levens-groolc en 5 kleinere, meest fraai geschilderde portretten van beroemde mannen, der universiteit loebehoorendede tentoonstelling versieren. Van wege het collegie van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland werd een groote geëmailleerde gouden bokaal van het hoogheemraadschap (gift van den Itoomsch koning Willem II), een gouden open beker, afkomstig van het thans opgeheven hoogdijkbesluur van Slein en Willens nabij Gouda, en een glazen bokaal in fnudraal op de tussciien Amsterdam en Uaarlem in der tijd gegravene trekvaart; door tusschenkomst van mr. H. C. J. Hoog, een zil veren gedreven bokaal met deksel, door koning Karei V, als lieer van Slrijen, aan de ambachtsheerlijkheid van Cromstrijeii vereerd; van wege het Cccilia- gaslhuis een bokaal met deksel, drie glazen en een oud altaarstuk, en van wege liet genootschap Ars aemula naturae een knipsel der beroemde Johanna Koerten en een snijwerk, in hout door Vinkenbrink gesneden, der subcom missie aangeboden en door haar met dankbaarheid aangenomen. Aanzienlijk is hel getal voorwerpen door eenige ingezetenen onzer stad aan de commissie gezonden Van den heer C. II. van den Bcrgh ontving zij drie couranten uit de 18e eeuw van dr. J. T. Bergman oude gezelschapsspelen en eenige andere voorwerpen; van mevr. Blume, twee hemden zonder naad, een uil Bengale, een uit Borculo; van mevr. de wed. Blussc, hel fraai ge schilderd portret van den beroemden Willem Deurhoff; van nir. G G. van Bultingha VYicherseen der vier gouden afslagen van de gouden medaille op hel eeuwfeest van het innemen van Groningen door prins Maurits 1594, in 1694 aan de toenmalige burgemeesters vereerd; van den lieer J. L. Cornet, snij- en beeldwerkvan den heer B. Eigemaneen koperen Sineschen spiegel; van den heer M. R. van Gelder, drie metsclsteenen met verheven beeldwerk uit de XVle eeuw; van dr. J. A. Herklots, schilderijtjes op perkament, minia- tuur-teekeningen zilveren keesjes en een antiek reukfleschje; van dr. L. J. F. Janssen, uil den vijver van Cronensleyn opgebaggerde oude wijnflesschen van mejufvrouwen Kluit, vork en mes met gesneden ivoren heften; van den heer Kneppelhoul van Sterkenhurg, een geuzen en anti-geuzen penning, het zilveren napje en kalabasje door de Geuzen en de glazen halve maan door de Watergeuzen gedragen, het borstsieraad met het borstbeeld van prins Willem IV, oranjelinten met opschrift en vers, bij diens verheffing lot stad houder gedragen, het borstbeeld van Willem V door deleden van de waak zaamheid in 1787, onderscheidingsleeken in 1795oranjelint met eene daarop gedrukte afbeelding van den prins van Oranje in 1813 en een afbeelding van denzelfdcn aan een oranjelint in 1815 gedragen, voorts fraaijc schoengespen met kristal, mes en vork met zilveren" heftenschildpadden snuifdoos met paarlemoer ingelegd, ouderwetsch kindergoed, speldckusscns, statievesten een zilveren molenbeker, een Delftschen almanak van 1598; van den heer J. Kneppel houl den ijzeren helm door den vice-admiraal Izaak Sweers de Weerd gedra gen van den heer A. Montague Iz. o. a. een bokaal met deksel en wapens van de Leidsche geslachten Marcus en Iloogenhouck en een met zilver beslagen werkdoos met zilveren sleutel en handvatsels; van den heer J. D. Noske, jur. stud., twee koperen snuiters; van mevr. le Poolc, een psalmboekje met schilpadden band, een gesneden houten reukdoosje en een mes, lepel en vork van iiligraan-werkvan den heer S. van der Paauvv een zakuurwerk, kom pas uit de XVIe eeuw en een Romeinsehe zegelring. Dr. G. D. J. Schotel gaf uit zijne verzameling een 40 lal voorwerpen, onder welke een tafelbel van 1551, een linnen bord door de Ruiter aan boord gebruikt, een koperen tabaksdoos met allegorische voorstellingen en verzen op Johan de Wilt, een koperen plaat met drijfwerk, een inktkoker en wijnflesch uit de XVIC

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2