LEYDSCHE COURANT. 1863. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. VRIJDAG 19 JUNIJ. i\ü. •- ei «t v -r\ - V "V "S ?- G. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BER1GTEN LEYDEN, 18 Jmiij. De maatschappij der Nederiandsche letterkunde hield heden in het ge bouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen hare 97ste algemeene verga dering. De voorzitter, prof. Fruinopende haar met eene rede, waarin hij vooreerst der. slaat der maatschappij en hare lotgevallen gedurende het afge- loopen jaar schelste, daarbij aan de leden, die sedert de laatste algemeene vergadering aan de maatschappij door den dood ontvallen waren, inzonder heid aan de heide ecre-leden, <lr. Abraham de Vries en mr. IIen rik Willem Tydemanalsmede aan het voormalige lid prof. Jacobus Geeleene regtma- tigc hulde brengende, en vervolgens aanwees, wat tot bevordering van den invloed en den bloei der maatschappij scheen te kunnen en moeten gedaan worden. Daarop las de secretaris het verslag der handelingen, de tijdelijke biblio thecaris het verslag van den slaat der boek- en andere verzamelingen, en deed dc penningmeester mededeeling der rekening over het afgeloopen jaar. Tot leden werden gekozen, uil Nederland: II. (linger, te Amsterdam; •R. Koopmans van Boekeren, pred. te Leyden; mr. W. B. S. Boeles, advo caat te Groningen; dr. J. ten Brink, leeraar aan het gymnasium te 's Gra- venhage; P. Bruyn, te Leyden; J. M. E. Dercksen, notaris te Leydenmr. G. B. Emants, te 's Gravcnhage; mr. G. A. Fokker, lid van gedep. stalen van Zeeland, te Middelburg; dr. M. J. de Goeje, schoolopziener in het 3dc district van Zuidholland, adjutor interprets legali Warneriani, te Leyden; dr. G. van Gorkompred. te Leyden; J. dabeis, r. k. priester en kapellaan te Berg bij Maastricht; dr. W. J. A. Huberts, archivaris van Zuiphen, en docent in de gesch. en in de Ned. letterk. aan het gymn. aldaar; dr. Th. Jorissen, leeraar aan het gymnasium te Gouda; A. S. Kok, te Amsterdam; J. Margadant, ambtenaar aan het min. van binnen), zaken te 's Gravcnhage; mr. II. E. Moltzer, te Amsterdam; prof. J. M. Schrant, te Leyden; M. Cohen Stuart, pred. te Rotterdam. Uit het buitenland: dr. E. Laspeyres, te Heidelberg; Franz Löher, te Munchen; VV. Mantels, te Lubeck. Voorts werd prof. Jakob Grimm, te Berlijn, sedert een halve eeuw lid der maatschappij, op voorstel des bestuurs lot cerc-lid benoemd. De door een der leden voorgestelde veranderingen van wels-artikelcnwer den, overeenkomstig hel praeadvies des bestuurs, algeslemd, maar de dis cussie daarover gaf aanleiding dat een drietal leden te kennen gaf andere wijzigingen in de bewuste artikelenin de volgende vergadering te behan delen, te zullen indienen. Tot lid van het bestuur, in plaats van den in October e. k. aftredenden bestuurder, prof. R. Fruin, werd gekozen prof. M. de Vries; tot penning meester werd op nieuw gekozen de heer B. VV. Wtlewaall; en tol biblio thecaris werd gekozen dr. W. Bisschop, thans plaatsvervanger. Verder werd op daartoe gedane voorstellen de voorzitter uilgenoodigd zijne boerjende toespraak voor de in druk te verschijnen Handelingen af te slaan, waaraan bereidwillig gehoor werd gegeven, en denzelfden de dank dei- vergadering gebragt voor de uitstekende wijze, waarop hij dc werkzaamhe den geleid had. Eindelijk werd door prof. M. de Vries aan de vergadering de groet van mr. J. van Lennep, die door ongesteldheid verhinderd werd op te komen, overgebragt, met de verzekering dat hij, ofschoon ligchamelijk afwezig, in zijne gedachten aanwezig was. Volgens gewoonte vereenigden de leden zich des namiddags op Zomer- zorg aan eenen vriendschappelijken maaltijd. De verjaardag van H. M. dc koningin werd gisteren op de gewone wijze gevierd. Van de openbare en vele bijzondere gebouwen waren vlaggen uit gestoken. De bezetting hield op den middag eene parade op de Ruïne, waarbij de dienstdoende schutterij door het corps officieren en dal der onder officieren werd vertegenwoordigd. Heden wapperde op nieuw van vele ge bouwen de vaderlandsche vlag, ter herinnering aan den slag van Waterloo. Ter viering van het 25-jarig bestaan der zomer-concerten op Zomer- zorg, werd eergisteren avond door den ondernemer, den beer A. Couveé, aan dc deelnemers een feestelijk invitatie-concert aangeboden. Een buitenge woon talrijk publiek had van die uitnoodiging gebruik gemaakt omonder begunstiging van fraai weder, eenen genotvollen avond op deze aangename plaats, voor deze gelegenheid feestelijk ingerigt, door te brengen. Het zoo voortreffelijke muziekcorps van hel regement grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier, handhaafde op nieuw, bij de uitvoering van een met smaak gekozen programmazijnen gevestigden roemzoodat de hoorders bij herhaling de levendigste blijken hunner goedkeuring gaven. Het was voorzeker den ondernemer der zomer-concerten een slreelend ge noegen, dezen feestelijken avond aan de deelnemers te verschaffen: een 23-jarig onafgebroken bestaan toch dier concerten is een bewijs, dat dc de gelijke muziekuitvoeringen die gewoonlijk op de zomer-concerten plaatsheb ben, door Leydens ingezetenen op prijs worden gesteld. Dat de onderne ming voortdurend eene algemeene belangstelling moge ondervinden en alzoo nog in bloei moge toenemenis voorzeker de wensch van velen. Die wcnsch werd den heer Couvéc bij deze gelegenheid ten duidelijkste uitgedrukt, en hij zal hem gewis ten spoorslag strekken om voort te gaan met het genoegen der bezoekers zijner inrigting zoo veel mogelijk te bevorderen. Naar het getuigenis van bewoners uil het Weslland is de uitvoer van aardappelen naar Groot Brittanid dit jaar schier zonder voorbeeld. Die uit voer, reeds voor verscheidene opvolgende dagen zeer aanzienlijkis deze week vooral verbazend, als bljjkt uit hetgeen o. a. jl. Dingsdag morgen door Delft naar Rotterdam is afgescheept, zijnde een bedrag van p. m. 13000 halve mudden. Bijna op gelijke wijze werd de volgende dagen met de verzending voorlgegaan, die daardoor dan ook naar Amsterdam en andere plaatsen in hej oog loopend verminderd is. Te Londen wordt thans op groote schaal met dit Hollandschc product handel gedreven en het heinde en ver door Engeland verzonden. Bij de verkiezing van een lid der provinciale stalen in het hoofdkies district Vlaardingen zijn uilgebragt 782 stemmen. De uilslag was, dal er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de bh. J. A. van der Goes, burgemeester van Naaldwijk, die 214 stemmen, en C. Maas Geesteranus, die 181 stemmen verkreeg. Dezer dagen is de onder-cipier van de gevangenis te Middelburg naar hel. krankzinnigenhuis te Delft overgebragt. Men heeft eerst zijne verstands verbijstering ontdekt, toen hij in de vorige week de cellen van alle gevan genen ontsloot en hun allen de vrijheid wilde schenken. Hij werd daarin allée'n verhinderd doordien hij den sleutel van de buitendeur niet had. Men heeft den ongelukkige tijdens den overtogt met de stoomboot van Middel burg naar Rotterdam in het ruim aan den mast moeten binden, daar hij anders niet te behandelen was. Maandag II. is aanbesteed het inrigten van het huis Zwanenburg onder Houtrijk en Polanen tot eene beetwortelsuiker-fabrick. De Nederl. maatschappij ter bevordering der Pharmacie hield eergisteren te Amsterdam hare 18de algemeene vergadering, waarbij o. a. het besluit werd genomenom zooveel mogelijk in de beriglen der maatschappij be kend te maken dc zamensielling van zoogenoemde geheime geneesmiddelen wier aantal bijna dagelijks toeneemt en waarvan hel gebruik reeds dikwijls nadeelige gevolgen heeft veroorzaak!. Te Amsterdam is op de werf Concordia van de bh. Meursing en Huy- gens de kiel gelegd voor het barkschip Professor van der Boon Mesch groot p. m. 400 gemeten laslcn. De lieer J. T. Scholte, oprigter der metaalwaren-fabriek in de Plantage te Amsterdam, heeft van de regering octrooi verkregen voor de uitvinding van ccn porseleinen brander op petroleumlampen, welke de warmte isoleert en bij het gebruik waarvan het omgevende koper niet warm wordt, terwijl de lichlkracht vermeerdert, en voor zijne bekende ijsmachine, waarmede men op onkostbare wijze binnen den lijd van 7 minuten ijs kan maken. In den Tielerwaard zijn de kersen zeer overvloedig. Zij zijn er ver kocht voor 9 de 100 ponden. Onlangs zijn voor het kantongeregt te Zwolle gedagvaard twee perso nen uit Temsche, in Oost-Vlaanderenom getuigenis af te leggen in eene politiczaakwaarvoor zij als reiskosten hebben ontvangen ƒ06.60. De be klaagde in deze zaak is veroordeeld tot eene boete van 3 of subsidiaire gevangenisstraf van één dag. Te Zwolle had Maandag II. de jaarlijksche grasverpachting plaats van hel zoogenaamde Geercnzijnde een gedeelte der landerijen, in eigendom aan die gemeente loebehoorende. Volgens hel oordeel van deskundigen zul len die landerijen bij den tegenwoordigen ongunstigen stand van het gras- gewas zeker de helft minder opleveren dan in het afgeloopen jaar. De pachtsom bedroeg niet te min ƒ2765. De verpachtingsom in hel jaar 1861 toen het grasgewas bijzonder gunstig was, heeft slechts 1842 bedragen. De Midd. C. verneemt uit de verschillende koopsteden hooggaande klag- ten over de pas in werking gebragte nieuwe wet op hel binnciilandscli ge distilleerd.. Dc handelsstand te Batavia heeft een adres aan Z. M. den koning ver zonden tot ondersteuning van de door Z. M.onder nadere goedkeuring voor zoo veel noodig van de wetgevende magt, verleende concessie tot den aan leg van een spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden. In het laatst der vorige week had te Rijssel de vroeger aangekondigde internationale tentoonstelling van landbouw plaats. Die tentoonstelling heeft zeer voldaan en strekte ten bewijze van den vooruitgang van den landbouw

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1