Fcr Telegraaf. iSurgcrlijfcc om dc golf van Mexico, door middel van een kanaal, in verbinding ic brengen met de Stille Zuidzee. Verder zal, afgescheiden van den spoorweg van Vera-Cruz naar de hoofdstadwaarvan de werkzaamheden reeds voor een gedeelte gereed zijn, een spoorweg aangelegd worden van de hoofdstad naar de kust der Zuidzee, welke lijn voor den handel in de republiek als het ware eene behoefte is. Er zal alhier een nieuwe boulevard opgerigt worden, die den naam zal dragen van Boulevard van Puebla. De heeren Berryer en Marie, te Marseille lol leden van hel wetgevend iigchaam gekozen zijnde, hebben deswege hunne erkentelijkheid aan de kiezers betuigd. De daartoe strekkende brieven, die bestemd schijnen om op de herstemmingen invloed uit te oefenen, zijn terstond ter kennis des publieks gebragt. De heer Berryer zegt daarin: »De gelijktijdige verkiezing van mijnen uitstekenden ambtsbroeder, den heer Marie, en het ontzagwek kende aantal te Marseille op den heer Thiers uitgebragte stemmen zijn een treffend getuigenis van den edelaardigen wensch om de verlichte en regt- schapen lieden elkander nader te brengen en te verecnigen in gezamenlijk streven lot herovering der verloren wijheden." Men verneemt, dat de regering voornemens is, ten einde het valsche spel en de geheime speelhuizen tegen te gaan. het openen van een speelhuis in de hoofdstad te veroorlovenwaarop echter door de politie een zeer naauwleltend toezigt zal worden uitgeoefend. Naar men uit Konstantinopel meldt hebben de vreemde gezanten aldaar eene bijeenkomst gehoudenen daarin besloten eene collective nota aan de Porie Ie zenden, waarin aangedrongen zal worden op eene schadevergoe ding aan de familiën, die slagtoffers geweest zijn van de gruwelen in Syrië. r u nssE m. BERLIJN, 14 Junij. Te Maagdenburg heeft men het voorbeeld, door vele andere steden ge geven, gevolgd, en hel besluit genomen om een adres aan den koning te zenden, waarbij zijne aandacht wordt gevestigd op den ongunstigen toe stand, waarin handel, nijverheid en hel crediel in hel algemeen verkeeren ten gevolge van de rigling der tegenwoordige staatkunde, en de gevaren ver bonden aan de handhaving der ordonnantiën op de drukpers. Uil Erfurt wordt gemeld, dal in de nabijheid dier stad uitgebreide zoutmijnen zijn ontdekt. Te Sömmerda, in de nabijheid van die stad, is eene fabriek van slag hoedjes in de lucht gesprongen, waarbij het hoofd der fabriek en zjjne dochter zjjn omgekomen. De onlangs in Oostenrijk overleden aartshertog Maximiliaan d'Este heeft zijn buitengewoon groot vermogen geheel aan de gemalin van den graaf van Chambord vermaakt. Van het tooneel van den opstand in Polen zijn do berigten niet zeer belangrijk. Het zenden van versterkingen voor de opstandelingenvooral uit het westelijk deel der provincie Pruissen, neemt weder toe. In Lilthauen zijn drie aanvoerders van opstandelingen, waaronder twee gewezen Russische officierenen vier katholieke geestelijken, die met de wapens in de hand gevangen waren genomen, volgens een vonnis van den krjjgsraad dood geschoten. Naar men uit Warschau meldt zijn voor eenige dagen de majoor Zabi- kowskide ridmeester Paniutinde kapitein Bykow en de luitenants Rozwadowski en Alfred Potocki, allen van het Russische garnizoen aldaar, verdwenen en naar men vermoedtnaar de opstandelingen overgeloopen ten gevolge der oproeping van de Poolsche nationale regering. De zaak wekt te meer opzien, omdat de ridmeester Paniutin een neef van den komman- derenden generaal Berg is, als diens adjudant diende en van al de aan dezen opgedragen bevelen kennis droeg. Bijzondere brieven uil genoemde hoofdstad meldendat Heinrich Abichl en de kapucijner monnik Konarski aldaar de doodstraf door middel van den strop ondergaan hebben. Daarop zou de grootvorst Constantijn van wege het nationale bewind eene waarschuwing hebben ontvangen inhoudende dal het voor zijne veiligheid niet langer kon instaan. Te Mulheim in hel kanton Thurgau heeft voor eenige dagen een vrees- selijk onheil plaats gegrepen. Aan het station van gemelde plaats stond een trein stil. De conducteur, Greuter genaamd, zag op eenigen afstand voor zich uit een anderen trein met snelheid naderen. Niemand bevond zich op den weg om het excentriek te verzettenten einde de aankomende locomo tief op een ander spoor te doen overgaan, zoodat eene botsing onvermijdelijk was. Het eenige middel, dat nog overbleef, was de stilstaande locomotief snel eene achtervvaartsche beweging te doen maken. Niettegenstaande het groote gevaar, sprong Greuter op de locomotief, deed de trein achteruit gaan, maar deze beweging kon niet zoo snel geschieden, dat eene botsing werd voorgekomen. Door dc hevigheid van den schok drong de kruk, waar mede hij het werktuig in beweging had gebragt, hem dwars door den buik, maar de overige personen, die zich in den slilstaanden trein bevonden, kwamen met den schrik of eene ligte kneuzing vrij. De moedige, maar ongelukkige Greuter, aan wiens getrouwe pligtsbetrachling velen hun leven te danken hebben, laat eene weduwe met zeven jeugdige kinderen achter. 's GRAVENH AGE16 Junij. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp tot bekrachtiging van sommige artikelen eener conces sie van exploitatie der staatsspoorwegen aangenomen met 45 tegen 18 stem men. In den loop der discussie heeft de minister van binnenl. zaken ver klaard, dal in het jaar 1869 al de staatsspoorwegen gereed kunnen zijn. PARIJS, 15 Junij. La France verzekert, dat generaal Forey tot maar schalk van Frankrijk en generaal Bazaine tot senator benoemd zal worden. PARIJS, 16 Junij. De herkiezing in hel zesde kiesdistrickt heeft den volgenden uilslag gehad: Ingeschreven kiezers 40916; ingekomen stembil- j. letten 29162. Van deze had de heer Guéroult (hoofdredacteur van de Opi nion Nationale) 17495 en de heer Fouché Lepellelier (de regerings-candidaat) 11016 stemmen op zich vereenigd, zoodat de heer Guéroult is gekozen. Ook meldt het regeringsblad dat in dc departementen der Charenle, der Neder-Seine (Havre) en der Seine-et-Oise, de oppositie-candidatenen in de depp. der Gironde (Bordeaux), van het Noorden en van den Boven-Rijn, de regerings-candidalen gekozen zijn. Te Lyon zijn de hh. Perras en Favre gekozen. De uitslag der stemming te Saint Quentin is nog niet bekend. SAINT-QUENTIN16 Junij. De heer Malézieux, oppositie-candidaatis met eene groote meerderheid van stemmen tot afgevaardigde gekozen. WARSCHAU, 14 Junij. Ten gevolge van het ophangen van priesters, heeft de aartsbisschop, in overeenstemming met het geheele kapittel, daar tegen geprotesteerd en de afgifte van de lijken geëischt. Van dit protest en dien eisch is door middel van de telegraaf bcrigt naar Petersburg ge zonden, waarop de aartsbisschop mede telegrafisch bevel heeft ontvangen, om zich naar Petersburg te begeven. De aartsbisschop zal morgen of over morgen derwaarts op reis gaan. WEENEN, 15 Junij. Aanstaanden Woensdag zal de rijksraad, door den aartshertog Carl Ludwig, in naam van den keizer, na eene pleglige mis in de domkerk, geopend worden. BERLIJN, 15 Junij. Volgens den Slaalsanzeiggr vertrekt de koningin heden met den avond-trein naar Brussel en vervolgens naar Ostende, om van daar de reis naar Engeland voortzetten. LONDEN, 16 Junij. De Mom. Post meldt, dal in een te Petersburg gehouden ministerraad besloten is de zaken van Polen in status quo te laten tol het najaar, als wanneer een vreemde lusschenkomst onmogelijk is. De tijd zou de opstandelingen dwingen van verder verzet af te zienen mogt dit het geval niet wezen, dan zullen strenge maatregelen worden ge nomen om den opstand tot eiken prijs te onderdrukken. WEENEN, 16 Junij. Volgens een telegram uit Warschau is aartsbis schop Felinski in hechtenis genomen en zal hij naar Petersburg gebragt worden, omdat hij tegen het ter dood brengen van pater Konarski heeft geprotesteerd. Jaarlijksch Verslag van de Vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. In het afgeioopen boekjaar zijn ontvangen aan contributiën van de reeders, die zulks gedeeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden: van 49 bomschuiten te Katwijk a 3.ƒ147.— 9 dito Noordwijk a - 3.— - 27.— f 174.- aan jaarlijksche bijdragen van 50 ets of hooger - 951 10 giften intrest- 96 ƒ1221.10 Dc Vereeniging heeft ƒ16.— per week uitgekeerd aan de nagelaten betrek kingen (5 weduwen en 13 weezen) van de bemanning der verongelukte bomschuit de Industrieen ƒ2.— per week, aan eene weduwe, wier echt genoot, tengevolge van een zeeramp op de bomschuit Zorg en Vlijt overle den isen die haar met 3 kinderen heeft achtergelaten. Deze ondersteuning '"heeft de Vereeniging ook voor dit nieuw begonnen boekjaar toegestaan. liet fonds bestaat nu uit ƒ3900.nominaal in Inschrijvingen Ned. Werk. Schuld 2| pCt. en ƒ794 841 in contanten. Het is te voorzien, dat met de te ontvangen contributiën de nitkeeringen niet zullen kunnen bestreden worden, daar ook eerlang ten laste van de kas der Vereeniging zullen komen de nagelaten betrekkingen (5 weduwen en 16 weezen) van de verongelukte visschers der bomschuit de Drie Gebroeders welke lot nil toe door de tijdelijke commissie te Katwijk aan Zee met ƒ13. per week ondersteund worden, uit de door haar op het oogenblik der ramp bijeenverzamelde giften. De Vereeniging eindigt haar verslag met opregle dankbetuiging aan allen die hare pogingen hebben ondersteund en met den wensch dat velen inog- ten bereid bevonden worden, het fonds dezer Vereeniging, door eene kleine jaarlijksche bijdrage of door een gift in eens, te versterken en alzoo mede te werken lot verzachting van het lol dier ongelukkigenop dit oogenblik 11 weduwen en 32 weezen. De Vereeniging voornoemd, Leyden, 13 Junij 1863. SAMUEL LE POOLE, Voorzitter. A. VAN DKIEL, Secretaris. RËKKAIkt Wü. LEEUWARDEN, 11 Junij. Door den kerkeraad der Ned. lierv. gemeente is, ter vervulling der nog bestaande vacature, het volgende 12-lal van lib. predikanten gevormd: Berghege, te Haaksbergen; de Boer, te Veeudam; Feithte Midden-BeemsterHofstede de Groot, te Dwingeloo; de Jager, te Brielle; Earners, te ScherpenzeelReilingh, te Metsla wier; van Roggen, te Amersfoort; Terpstra, te Zaandijk; van Borssuui Waalkcs, teJoure; Weer man, te Giethoorn; van Wilzenburg, te Bergen-op-Zoom. ONDERTROUWD: W. Piera, jm. 38 j. enG.C. Christ iaansejd27 j J. Gerlenaar, jm. 23 j. en J. van Zwieten, jd. 26j. C. Zirkzee, jm. 25 j. en E. Ileymans jd. 33 j. D. van Bern melen, jm. 33 j en J. G. Ileppenstrijdt, jd. 32 j Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logcment aan den Burg, Zaturdag 13 Junij. Notaris Mr. II. Obreen. Een Huis en Erf aan de zuidzijde van de Nobel- of BreedestraatWijk IV. N°. 313, Kad. Sect. G. N°. 399. Kooper de heer dr. H. G. Hagen alhier, ƒ6700. Notaris A. van Leeuwen. Een Huis en Erf, waarin de Grutlerij wordt uitgeoefend, aan de noord zijde van de Korte Raamsleeg, Wijk 11. Nos. 2751, 275 en 289b, Kad. Sect. E. Nos. 762, 763 en 374. Kooper de heer C. Vollebregt alhier, ƒ2590.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3