legatie: jhr. mr. F. P. van der Hoeven, van liet gezantschap te Petersburg bij dat te Weenen, en de heer tnr. F. J. W. F. baron van Pallandl, van de missie Ie Madrid bij die te Petersburg. De bode en concierge bij de administratie voor de zaken der herv. eerediensl J. van Groningen is op pensioen gesteld, voorts die vacerende betrekking opgeheven en de bewaring der localcn van gezegde administratie opgedragen aan den commies J. L. II. Jonker. Z. K. II. prins Frederik en zijne dochter prinses Maria zijn heden morgen van Voorschoten naar het Loo vertrokken. H. K. II. prinses Frede rik werd, ten gevolge van eene ligte ongesteldheid, verhinderd zich der waarts te begeven. In eene kerkeraads-vergadering van de Ned. herv. gemeente is het voorsteldoor twee harer leden gedaanom bij de synode te ondersteunen de pogingen tot het doen uitvoeren van art. 23 van het kerkelijk reglement (betrekkelijk de benoeming der kerkeraden eu der leeraren door de gemeente) met groote meerderheid van stemmen verworpen. De adressen, ter onder steuning van dat voorstel bij den kerkeraad ingezonden, waren van een 300-tal handteekeningeu voorzien. Het blok Carrarisch marmer, waaruit het monument zal worden ge beiteld dat ter herinnering aan den jongsien watersnood te Soestdijk zal worden opgerigt, is thans aan de steenliouwerswerf van de lieeren Devillers en Comp. alhier in bewerking. Gelijk tnen weet is het beeld door den heer F.ug. Lacomblé ontworpen; er zijn daarin later eenige van het oorspronke lijke plan afwijkende wijzigingen gebragt. Hel stelt eene vrouwelijke ge nius voor, die op den aardbol komt aanzweven en door de bazuin der Faam de daden des konings, bij den watersnood verrigt, alom zal verspreiden. Het voetstuk is boog 2 50 el eu het beeld boven den bol 2,35 el; het geheel zal eene hoogte van ruim 5 ellen hebben. De genius houdt in de regterhand een eikenkrans en in de uitgestrekte linker de vergulde bazuin. Hel hoofd is met een vergulde krans uit oranjebloesems en blade ren bestaande gekroond. De houding van liet beeld is heerlijk en hel zwe vende daarin tot zelfs iu de minste plooijen der draperiën voortreffelijk uitgedrukt. De regtervoet rust op den aardbolde linker is naar achteren uitgestrekt, liet gelaat is klassiek en rein van uitdrukking; ook de bewer king der armen dient geroemd te worden. De kunstenaar, die het model in inarmer overbrengt, hoopt nog dit jaar met zijn werk gereed te zijn. Gisteren is in de grooie zaal van het zoölogisch-botanisch genootschap van acclimatalie, onder bescherming van L. M. den koning, eene buiten gewone vergadering van aandeelhouders gehouden. Uit de mededeelingen door den voorzitter gedaan bleek dat het getal leden bereids tot ongeveer C00 is gcslegeR en dat er nog vele aanvragen tot hel lidmaatschap zijn in gekomen. Voorts is gebleken, dat het voornemen bestaat door het muziek corps van het regiment grenadiers en jagers van lijd tot tijd muziek in den tuin te doen uitvoeren. De voorzitter heeft ook den dank van het bestuur kenbaar gemaakt over de vele blijken van belangstelling, die het heeft mo gen ondervinden in de pogingen tot vestiging van eene inrigting, die, naar men vertrouwen mag, eenmaal een sieraad worden zal van de residentie en van hel vaderland. Vervolgens werd de tuin voor de leden geopend. Bij eene doorwandeling daarvan ontwaarde men, dal het bestuur het zijne ge daan heeft om aanleg en inrigting ruimschoots aan hel oogmerk te doen beantwoorden, vooral als men tijd en middelen in aanmerking neemt. Des avonds had in den tuin de eerste mttziekale uitvoering plaats. Door het bestuur waren onderscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten uitge- noodigd dit concert bij te wonen. Buitengewoon talrijk was de opkomst van leden met hunne dames. De tuin was eenvoudig maar smaakvol verlicht. Morgen avond, bij gelegenheid der verjaring van H. M. de koningin, zal de tuin op nieuw verlicht worden. Ttveede Kamer der Slalen-Generaal. Zitting van Maandag 15 Junij. In deze zitting is ingekomen eene missive van den minister van koloniën ten geleide van eene nota omtrent de kinactilttiur, welke in handen eener commissie is gesteld, ten einde daaromtrent verslag uit te brengen. Daarna is voortgezet de beraadslaging over het wets-ontwerp lot regeling van de exploitatie der staatsspoorwegen De onderscheidene artikelen werden ach tereenvolgens goedgekeurd, terwijl, achter artikel 10, op voorstel van den heer van Bosse, overgenomen door den minister van biunenl. zaken, een nieuw artikel werd gevoegd, inhoudende dat jaarlijks vóór 1 Julij door den minister van binnenl. zaken aan den koning verslag zal worden gedaan omtrci.t de exploitatie der staatsspoorwegen gedurende liet vorige jaar, welk verslag aan de staten-generaal zal worden medegedeeld. Ten slotte werd het wets-ontwerp met 51 tegen 12 stemmen aangenomen. Daarna vingen de be raadslagingen aan over het eenig artikel van het wets ontwerp lot bekrach tiging van sommige artikelen eener concessie van exploitatie der staatsspoor wegen. Over het artikel in liet algemeen voerden liet woord de lih. van B sse, van Goltstein, van Heemstra en dc minister van binnenl. zaken, waarbjj besproken werd de vraagof in den tegenwoordigen stand der zaak, nu nog geene concessie verleend was, dit wets-ontwerp door de kimer kon bekrachtigd worden; zoo ja, welke artikelen der concessie, die zou worden verleend, bij de wet goedgekeurd, en of deze al dan niet in de wet opgenomen behoorden te worden. De algcmecne beraadslagingen over dit artikel gesloten zijnde, werd door den heer Dnllert het voorstel gedaan om de behandeling eerst op den volgenden dag voort te zettenten einde gelegenheid te geven na te gaan welke artikelen bekrachtiging behoef den, welke motie met 32 legen 29 stemmen werd aangenomen. BIJITENLANDSCIIK BKRIÜTICNT KKObbAlV U. LONDEN 14 Junij. Dertien Nieuw-Zeelanders, die onlangs herwaarts zijn gekomen om zich met Engeland bekend te maken, hebben hunne opwachting gemaakt bij den prins en de prinses van Wallis. De tijding van de overgave van Puehla is hier nog onverwacht ont j vangen. Velen aarzelen niet den Mexicaanschen generaal Ortega van vei raad te verdenken. Eene dame, dezer dagen overleden, heeft 10000 gelegateerd aan he kon. genootschap voor hel te keer gaan der mishandeling van dieren, ietl einde aangewend te worden uilsluitend voor de verbetering der Londensche slagtplaalsen. Volgens berigten uil New-York zenden de zuidelijken uit alle dcelen des lands versterkingen voor generaal Johnstondie voornemens is de achterhoede van den generaal Grant aan te vallen, ten einde hem te nood zaken het beleg van Vicksburg op te breken. Het zal echter nog geruimen lijd duren eer dc genoemde generaal die versterkingen zal hebben ontvan- gen. Intusschen kan Vicksburg het nog geruimen tijd uithouden. Het wordt door 15000 man keurtroepen verdedigd en heeft leeftogt voor 5 maanden; de vesting heelt een smal front, het terrein voor dezelve levert vele bezwa ren op en de vestingwerken zijn uitermate sterk. In Virginia schijnen groote gebeurtenissen op handen. De generaal Lee schijnt het voornemen te hebben om aanvallend legen de noordelijken te werk Ie gaan. De re gering van hel zuiden moet lot de overtuiging gekomen zijn dat een inval in het noorden hel eenige middel is om hel tot vrede te dwingen. Men verneemt ook, dat de president Lincolnten einde de goede verstand houding met Engeland te bevorderenbesloten heeft den bekenden admiraal Wilkes van liet bevel over de Amerikaansche zeemagt in de wateren van West-Indië te ontheffen, en door eenen zeeofficier van meer bezadigd karak ter te doen vervangen. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Junij. De door het Oostenrijksche kabinet afgezonden courier, die liet goed keurende antwoord betreffende de aan Rusland te zenden nota overbrengt, is heden hier aangekomen. Vorst von Metternich wordt mede van Fontaine- bleau alhier verwacht. IIij zal zich terstond na zijne aankomst bij den heer Drouyn de Lhuys vervoegenom hein dc depêche van zijne regering officiëel mede te declen. De Mém. dipl. zegt, dat Oostenrijk tot de voorstellen van Frankrijk en Engeland toetreedt, maar volgens de Oostenrijksche bladen is aan die toetreding eene wijziging der voorstellen verbonden. De keizer heeft aan den generaal Forcy een brief geschrevenwaarin hij zijn levendig genoegen betuigt over de inneming van Puebla, en hulde brengt aan de volharding en den moed van het leger, dal op een krijgslogt in ver afgelegen gewesten moest worstelen tegen een klimaat en tegen een vijand, te hardnekkiger daar hij ten aanzien van 's keizers bedoelingen in een dwaling was gebragt. Ik betreur bitter, zegt de keizer o.a., het verlies van zoo veel dapperen, maar vertroostend is m(j de gedachte, dat de onder neming niet zonder nut is geweest voor de belangen en de eer van Frank rijk zoowel als van de beschaving. Ons doel was niet aan de Mexicanen een bestuur op te dringen tegen hunnen zin, of onze zege dienstbaar te maken aan de overwinning van eenige partij, welke ook. Ik begeer dat Mexico tot een nieuw leven herboren worde, opdat het weldra, op nieuw georganiseerd door een bewind, dat den volkswil, de beginselen van orde en vooruitgang en den eerbied voor het volkenregl tot grondslagen heeftdoor vriendschapsbetrekkingen erkenne, dat het zijne rust en zijne welvaart aan Frankrijk te danken heeft. Ik verwacht de rapporten der officieren om j aan het leger en zijne bevelhebbers de verdiende belooningen toe te kennen. Het rapport van generaal Forey, van den 18den Mei, bevestigt de vroeger ontvangen mededeelingen omtrent de beroagliging van Puebla. Nadat ik, alzoo meldt de generaalaan de troepen van generaal Ortega den aftogt geweigerd had, ontbond hij zijn leger, liet de wapenen verbreken, de ka nonnen vernagelen, de magazijnen in de lucht springen, en zond een parle mentair af, die mij meldde dat de bezetting uiel de verdediging had opge houden en zich te mijner beschikking stelde. Toen stelden zich 12000 man, voor het mecrendeel zonder wapenen, zonder uniform en zonder equi- pementstukkendaar al die voorwerpen gebroken en op de straat geworpen waren, krijgsgevangen; 1000 a 1200 officieren lieten mij weten, dat zij op het paleis vereenigd waren en mijne bevelen afwachtten. Al het mate- riëel blijft in onze magt; naar het schijnt is het slechts voor een deel on bruikbaar. Het leger is buiten zich zelf van vreugde en zal eerstdaags naar de hoofdstad Mexico oprukken. Een Spaansch dagblad van Cuba meldt, dat eenige dagen voor dc overgave van Puebla de generaal Comonfort nog een aanval heeft gedaan op dc achterhoede der Franschenmet het oogmerk om het binnenkomen van eene aanzienlijke bezending leeftogt en ammunitie iu Puebla te bevorderen. Hij werd echter door de afdeeling van generaal Bazaine geslagen. Comonfort verloor daarbij 2500 man, die gesneuveld, gewond of gevangen genomen werden, verder 7 of 8 stukken gegroefd geschut en hel mcerendee! van zijne bagage en ammunitie. Hetzelfde blad deelt ook mede, dat de overgave van Puebla heeft plaats gehad nadat er in het fort Teotimchuacaneen van de sterkste bolwerken der vesting, bres was geschoten, ten gevolge waarvan de Franschen zich tot het slormlooperi gereed maakten. Volgens den Constitutionnel is de* inneming van Puebla een zeker voor teelten van hel roemrijke einde der expeditie. Dc volken weten, zegt dit blad, dat onze overwinning, wanneer eenmaal onze eer is voldaan en de voldoening is verkregen, zich uitdrukt in weldaden. Wij zijn geen vijan den, maar verlossers. De volken weten en dc Mexicanen, dooreen onregt- vaardig gouvernement bedrogen, zullen overtuigd worden, dat onder Napo leon III de Fransche soldaat meer dan ooit dc soldaat der beschaving en der menschelijkheid is. La France wil weten, dat verschillende takken der openbare dienst in Mexico onmiddellijk georganiseerd zullen worden op het voetspoor der Fransche. Met dal doel zullen beambten van hel dep. van finantiëuvan de telegraaf- en spoorweg-diensten en van dc douane naar Puebla vertrek ken. Ook zou weldra het ontwerp worden in overweging genomen worden

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2