LEYDSCHE SÉSt COURANT. v. 1865. WOENSDAG 17 JUNIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. *4 De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. V iijp?-'' BINNENLANDSCHE BËRIGTEN LEYDEN 16 Junij. De bisschop van Haarlem bezoekt deze week eenige parochiën om Leyden gelegen, ten einde het h. sacrament des vormsels toe te dienen. ZDH. heeft heden morgen te Voorscholen aan een 280tal leden der gemeente die plegligheid verrigt en zal zich te dien einde morgen naar Oegstgeest, over morgen naar Rijpwetering en Vrijdag aanst. naar Hoogmade begeven. De wel-eerw. heer 11. Kerlen, gedurende zeven jaren kapellaan aan de Sl. Petrus- kerk alhier, is tot pastoor te Raamburg bij Boskoop benoemd en heeft zijne bediening reeds aanvaard. Tot pastoor te llpendam (decanaat Purmerende) is benoemd de wel-eerw. heer T. Beunis, kapellaan te Slompwijk. Gisteren is de persoon van P. Brus, 61 jaren oud, op de Middelste- gracht alhier woonachtig, buiten de Hoogewoerdspoort van een vaartuig, waarmede hij groenten naar deze stad bragt, in het water geslagen. Hoe wel men hem spoedig te hulp kwam, was toch de levensvonk bij den on gelukkige reeds uitgebluscht. liet damescomité te Amsterdam, ter bevordering van de evangelie verkondiging ook na de afschaffing der slavernij in Suriname, berigt dat het, steeds bedacht, om waar het kan de belangen der negers te bevorde ren het volgende bescheidenlijk aan alle predikanten en verdere vrienden der slaven voorstelt, nl.om op den heugelijken dag hunner vrijverklaring, zijnde Woensdag den l,len Jul ij a. s.een dank- en bidstond te houden ten einde in alle plaatsen allen belangstellenden gelegenheid te geven zich te vercenigen, zoo tot dankzegging voor de intreding der emancipatie, als tot vurige gebedendal zulks strekke ten zegen en geenszins tot overgave van losbandigheid dergenen, die na langdurige slavernij eindelijk in de vrije reglen van mensch en burger zullen treden. De bijzondere regeling wordt aan eens ieders eigene behandeling overgelaten; alleenlijk vermeent het co mité eene bescheidene aanspraak te mogen maken op de daarbij te hou- dene collecten. Bij het comité is dezer dagen uit Suriname het berigt ontvangen, dat door dringende omstandigheden in het vorige jaar nog eene vrouw en eene moeder met vijf kinderen waren vrijgekocht. In het geheel waren nu voor het comité meer dan twee en vijftig personen vrijgekocht, die, op zeer weinigen na, allen groote reden lol vreugde en tevredenheid gaven. I)e algemeene vergadering der Nederl. vereer.iging tot afschaffing van sterken drank zal, gelijk reeds vroeger voorloopig is gemeld, te Gouda ge houden worden op Dingsdag en Woensdag 7 en 8 Julij aanst. De afge vaardigden zullen zich op den eersten dag vereenigen in het locaal Nut en Vermaak en in de gelegenheid gesteld worden om de openbare geslichten te bczigligen. Des avonds ten zes lire zal in het kerkgebouw der Remon strantsch Gereformeerde gemeente eene openbare bijeenkomst gehouden wor denalwaar door onderscheidene sprekers het woord zal worden gevoerd Woensdag wordt de vergadering, bestemd voor de behandeling van zaken, in hel locaal Nut en Vermaak, des voormiddags ten 9 ure geopend. Op de algemeene begraafplaats te Delft is gisteren door de vereerders van dr. F. C. Kist eene hulde gebragt aan zijne nagedachtenis, door het plaatsen van eene fraaije zerk op zijn graf. Dit werkstnk, uit arduin, wit marmer en brons zamengeslcldonderscheidt zich door smaakvolle eenvou digheid, en bevat het volgende opschrift: Hulde der vriendschap aan dr. Florentius Cornelis Kist, geboren te Arnhem, den 28>len Januarij 1796, overleden te Utrecht, den 23slen Maart 1863, bijgezel te Delft, den 27sten Maart 1863. Voorts is op den steen uitgebeiteld eene klassieke lier, het symbool der muziek, en het woord Caecilia, de gewijde patronessc der kunst. Door een 100-lal zangers werden bij die gelegenheid op gevoelvolle wijze een tweetal rouwliederen voorgedragen. Van de 80 jongelieden, die admissie-examen voor de kon. academie te Delft hebben afgelegd, zijn er 49 toegelaten. Men verneemt, dat het admissie-examen voor de rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen zal plaats hebben op den 8slen July e. k. en vol gende dagen; 88 jongelieden hebben zich voor dat examen aangemeld. Na eene zeer kortstondige ziekte is den lldcn dezer te Heemstede over leden de heer mr. M. S. P. Pabst, burgemeester der gemeente Haarlemmer meer. Gedurende de jaren van zijn bestuur is die jonge gemeente, alwaar alles moest geregeld en nieuw ingerigl worden, jaarlijks in bloei en wel vaart toegenomen. Te Apeldoorn is Zaturdag II. brand ontslaan in een der schuren van den papierfabriekant Palm, die zoo spoedig toenam dat in weinige oogen- blikken twee schuren en twee bergenbenevens een voorraad lompen turf, koren enz. eene prooi der vlammen werden. Donderdag II. stonden voor de arrond.-regtbank te Zwolle teregt twee kinderen uit Genemuidenen wel een meisje van 14 en een jongen van 12 jaren, ter zake dat zij op den 16deo Maart jl. ten huize van den veehouder Kallenberg, onder Genemuiden, op eene arglistige wijze hebben ontvreemd een zilveren horologie met dilo ketting en signettenalsmede een zilveren oorjjzer met gouden krullen. Na het hooren der getuigen requireerde het O. M. de schuldigverklaring van de beklaagden aan diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids, en veroordeeling lot eene gevangenzetting in een verbeterhuis, elk voor den tijd van twee jaren. De bedelarij door vreemde personen neemt te Zwolle zoo toe, dat we kelijks een 20- a 30-tal bedelaars voor de regtbank verschijnen. In de laatste twee maanden zijn er niet minder dan 130 veroordeeld. De hoeveelheid turf, welke den 5den en 6dcn Junij onder het dorp Ter- wispel is verbrand, bedraagt ongeveer 47000 tonnen, behalve de turf welke bij den brand gedeeltelijk is vernield. De schuur was verzekerd voor ƒ2250 en is geheel verbrand. Indien men de ton berekent op 50 cents en de waarde van de schuur daarbij lelt, dan zal de schade ongeveer 25750 bedragen. Uit het onlangs verschenen verslag omtrent den toestand der gemeente, door burgemeester en wethouders aan den raad gedaanlaten wij hier ten slotte nog eenige bijzonderheden volgen. Omtrent den toestand van den handel en de fabrieksnijverheid wordt door de kamer van koophandel en fabrieken uitvoerig verslag gegeven. Daaruit blykt dat de lakenfabrieken in het vorige jaar niet druk hebben gewerkt en dat de grein- en polemici-fabrieken bijna stil hebben gestaan. Bij de deken-fabrieken is over het algemeen minder productie geweesthet inhou den der gewone bestellingen voor het leger in O. I. heeft nadeelig op dien tak van nijverheid gewerkt. Al de inzenders op de internationale tentoon stelling te Londen werden bekroond en hel ingezonden fabrikaat spoedig ver kocht, en nieuwe bestellingen ontvangen. De wollen garen- en saaijel-fa- brieken hebben niet gebloeid; zoowel door den hoogen stand der wolprijzen als door den meerderen invoer van Engelsch garen na de lariefs-verandering. De loonspinnerijen hebben regelmatig gewerkt. De gebouwen, waarin de katoendrukkerij en Adrianopelrood-verwerij wordt gedrevenop 13 Dec. 1861 door brand vernieldwerden in den loop des jaars hersteldzoodat in de tweede helft des jaars het geheele personeel der werklieden weder kon ge plaatst worden. Hoewel de vooruitzigten dezer industrie, ten gevolge der katoencrisis, niet bemoedigend zijn, konden de werkzaamheden met goed gevolg worden voortgezet. De stoomweverij van katoenen lijnwaden kon in de eerste helft des jaars met kracht doorwerken, later echter moesten,, wegens de ontzettende rijzing der katoenprijzende werkzaamheden aan merkelijk ingekrompen, en op het laatst des jaars tot een vierde verminderd worden. De boezel-fabrieken kunnen zich van haren veeljarigen teruggang niet herstellen. De vellen hlooterijen ondergingen geene verandering noch uitbreiding; van het fabrikaat was de plaatsing zeer gering. De marokijn en gekleurd lederfabriek kon het geheele jaar in volle werking bljjven. De lijmziederij en zeemtraankokerij hadden voor hun fabrikaat een goeden af trek. De zeemlonwerij en leerlooijerijen verkeerden in gedrukten toestand; een der laatsten had de helft van hel daarin werkzame personeel moeten afdanken. De verfstoffen-fabriek en polten-fabriek verkeerden in bloeijenden toestand. De ijzergieterij en fabriek van werktuigen kon druk blyven door werken. Bij de kon. Ned. grofsmederij werkte de toenemende mededinging en de lage prijzen van het Engelsch ijzer ongunstig op het bekomen van bestellingen. Van de 4 branderijen le kl. is er eene tot distilleerderij inge- rigt, in eene andere zijn de werkzaamheden in het najaar gestaakt; terwijl de twee overige in werking zijn gebleven. Het debiet der zoutziederij was wegens verschillende omstandigheden minder en de zeepziederij bleef in kwijnenden toestand; deze laatste tak van nijverheid zal, tenzij de accijns opgeheven wordt, te gronde moeten gaan. De wolhandel was gedurende de laatste helft des jaars levendig. De openbare lessen van den hoogleeraar van der Boon Mesch over de scheikunde, toegepast op de nijverheid, werden geregeld gegeven in het induslrie-collegie en talrijk bezocht. 's GRAVENHAGE, 16 Junij. Z. M. heeft den lieer G. 11. de Wilde, le Dresden, benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, en vergunning verleend aan den heer O. van Polanen Petel, resident van Bantam in Ned. Indië, tot het aannemen der versierselen van de Kroonorde 2de kl., hem door den koning van Pruis- sen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Roer mond de heer mr. J. L. Geradls, thans regter-plaalsvcrvanger en procureur bij die regtbank, en tot kantonregter te Woerden jhr. mr. W. E. van Pan- liuys, thans kantonregter te Cortgene. Bij kon. besluit van 9 Jnnij zijn overgeplaatst de secretarissen van

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1