LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 15 JUNIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSGHE BKUHITO LEYDEN 13 Junij. Aan den verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik werd heden door het uitsteken der vlaggen van openbare en bijzondere gebouwen gedacht. De Ostpreuss. physikalisch-ökonomische Gesellsckaft te Koningsbergen heeft den heer dr. P. Bleeker, alhier, tot buitenlandsch lid benoemd. Een drietal van de Japausche marine-officieren zijn heden onder ge leide van Jhr. Pompe van illeerdervoort naar 's Hage vertrokken, om daar voorloopig in een voor hen g< huurde woning te worden gehuisvest. Ook de twee aan hel detachement toegevoegde studenten in de geneeskunde zijn mede vertrokken; deze zullen echter spoedig naar Leyden terug keeren om, overeenkomstig de bedoeling van hun gouvernementen zooals zij zeiven wenschen, te Leyden te studeren, welks hoogeschoo! één jaar geleden door het gezantschap van Japan met een pleglig bezoek vereerd werd. Twee studenten in de reglen blijven hier voor goed gevestigd, terwijl het de wensch van den chef des delachements is, dat één bootsman en één ma troos op de bloeijende kweekschool voor zeevaart alhier, die hij gisteren bezocht heeft, mogen worden toegelaten. Vier werklieden, te weten één instrumentmaker, één gieter, één smid. één scheepstimmerman, zullen voor alsnog tot nadere bepaling hier verblijven. De vier laatstgenoemden verstaan geen Hollandsch. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 178 tol 199 personen. Engeland trekt sedert eenige dagen buitengemeen veel aardappelen uit het Westland. Er zijn dagen dal door Delft 16 zwaar bevrachte schuiten naar Rotterdam zijn waargenomen, waardoor het aanial mudden, die uitge voerd zijn, reeds eenige duizenden bedraagt, zonder dat daarom het vervoer binnenslands merkelijk vermindert. De aardappelen gelden thans ongeveer ƒ4.— het mud. Tot de synode der Ned. Iierv. kerk zijn nog afgevaardigd: door de commissie tot de Waalsche kerken, ds. P. J. Marcus, pred. te Rotterdam, sec. dr. F. C. J. van Goens, pred. te Leyden; door de commissie voor de zaken der prot. kerken in O. en W.-lndie, dr. J. C. Zaalherg, sec. dr. P. Jas, predd. te 's Gravenhage. Door de commissie tot de zaken der Waalsche kerken is, na afgelegd examen, als candidaat tot de b. dienst toegelaten de heer P. A. Vemède. De Staatscourant bevat het verslag omtrent de werkzaamheden van het kon. Nederl. meteorologisch instituut gedurende het jaar 1862—63 door den hoofddirecteur, den hoogleeraar Buys Ballot, aan den minister van bin- ncnl. zaken uilgebragt. Maandag aanst., des namiddags ten 2 ure, zal op de gemeente-hegraaf- plaats te Delft, een met brons versierde wit marnieren zerk, op den graf kelder van dr. Kist, aan zijne eervolle nagedachtenis worden toegewjjd. Bij die pleg tig beid zullen, onder de leiding van den siads-muziekdirecteur, J. C. Boers, door een sterk bezet mannenkoor, met harmonie-accompagnement twee graf-liederen worden voorgedragen. Hel koor zal bestaan uit de natio nale zangschool, te 's ilage gevestigd, waarbij zich nog onderscheidene zan gers uit Delft zullen aansluiten. Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Goriuchem is door wijlen den heer D. van der Laar Az. aldaar gelegateerd 1000 nominaal en twee huizen. Door den gemeenteraad van Haarlem is op een request van de katoen wevers van de fatiriek aan het Vrouwen-hek, bij hetwelk verlof werd ver zocht lot het doen eener collecte te hunnen behoeve aan de buizen der meer gegoeden, besloten den adressanten tc kennen te geven, dat aan hun ver zoek geen gevolg kon worden gegeven, en dat zij, hulp behoevende, zich tot de kerkelijke armbesturen moeten wenden, of, indien deze den gevraag- den onderstand niet kunnen verkenenlot het burgerlijk armbestuur. Men verneemt, zegt de Tijd, dat dezer dagen door de inunicipaliteit der slad Rome aan den aartsbisschop van Utrecht en den bisschop van Haar lemwelke ie Rome de plegiigheid der heiligverklaring van de Japausche martelaren hebben bijgewoond, ten geschenke is gezonden eene groole zil veren medaille, voorstellende eene toepasselijke allegorie op de genoemde plegiigheid. Te Lochem is, volgens de Arnh. C., door den gemcenleraad de prijs van het gas bepaald op 14 ets de kub. el, en besloten de gemeentelijke gas fabriek lot eene publiek-regterlijke instelling te verklaren, en dus den prijs van het gas bij wijze van belasting te heffen. De raad meende hierdoor vrij te zullen zijn van het patenlregl, doch door den minister van fiuantiën is dezer dagen bepaald dat alle gasfabrieken, zonder onderscheid, in het patentregt moeten worden aangeslagen. De Kamper C. deelt het volgende mede: Zijn wij goed onderrigt, dan zou namelijk door twee onzer stadgenooten eene nog niet toegepaste beweegkracht zijn in hel leven geroepen, die, ofschoon den stoom niet kun nende evenaren, zich toch vooral door zijne onkoslbaarheid zeer schijnt aan te bevelen. Naar wij vernemen hebben de uitvinders zich met het maken van een klein, maar goed werkend model onledig gehouden, en zouden zij na het welslagen van eenige nog nader te nemen proeven zich trachten met buiten- of binneulandsche fabrikanten in verbinding te stellen. Te Groningen sjieelden dezer dagen een paar jongens van 10 a 12 jaren met elkander. Zij kregen in den zin ook eens ophangerljc te spelenwaar van het gevolg was, dat hel veel moeite heeft gekost om een der knapen in het leven terug te roepen. Van Vlissingen zijn dezer dagen eenige scheepstimmerlieden vertrokken 5 die voor 5 jaren in dienst der Japansche regering zijn geengageerd. 8 's GRAVEN HAGE 13 Junij. Tol concierge bij hel dep. van binnenl. zaken is benoemd H. W. Stam, thans bode. Aan den heer H. W. C. de Roock, laatstelijk eersten onderwijzer aan de gouvernemenls tweede lagere school te Weltevreden thans met verlof hier te lande, is eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Heden had er, ter viering van den verjaardag van Z. K. 11. prins Hendrik, eene groote parade in de Maliebaan plaats. Z. K. prins Alexander zal Maandag aanst. naar het Loo vertrekken. De heer Capadose is van zijne zending uil Madrid in deze residentie teruggekeerd. De familie Matamoros is nog in Engeland gebleven, maar zal eerlang herwaarts komen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 12 Junij. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over de wets-ontwer- pen lot regeling van de exploitatie der staatsspoorwegenenz. De ministei van binnenl. zaken beantwoordde in eene zeer uitvoerige rede de bedenkin gen, die door de onderscheidene sprekers waren in het midden gebragt ilij verdeelde zijne rede in vier deelenvooreerst behandelde hij de alge- mecne vraag, wat verkieslijker was, de spoorwegen door den staat, dar wel door particulieren te doen exploiteren; ten tweede deed hij uitkomen wat was voorbereid en gedaan voor het ontwerpen van de nu voorgedra gen wetsvoorstellen; ten derde wederlegde hij de bezwaren tegen die voor stellen geop|>erdterwijl hij ten laatste de gevraagde iulichliugen omlren bijzonderheden gaf en de gedane vragen beantwoordde. Na den minister voerden het woord de hh. van Bosse, van Voorlhuysen Heemskerk Azn. en Godefroi, die achtereenvolgens hunne vroeger geuiti gevoelens nader toelichtten, en verklaarden de juistheid daarvan nog uie wedersproken te zien. De minister beantwoordde de onderscheiden spre kers, wier redevoeringen daartoe aanleiding gaven. Vervolgens gaf nog de heer Gevers Dcynoot te kennendat hij het ge voelen der regering deelde, maar daarin van haar verschilde, dat hij geen:- concessie dan na het openstellen van openbare mededinging zou wileu ver 'leeud zien. In dier. zin zou hij een amendement voorstellen. Na eene woordenwisseling tusschen de hh. van Bosse, van Heemstra ei den minister werden de algemeene beraadslagingen gesloten, om in de vol gende zitting de artikelen in behandeling te uemen. BUITENLANDSCÏÏË BERIGTEN. ENG RL ANi LONDEN, 11 Junij. Door de City is dezer dagen aan den prins en de prinses van Wallis een luisterrijk feestmaal aangeboden, bij welke gelegenheid de prins va Oranje naast de prinses van Wallis was gezeten. Men berekent, dat de City aan dit feest meer dan 60000 heeft te koste gelegd. Fabelachtige prijzen zijn mede door de genoodigden voor hunne schitterende toiletten besteed. In de Horticultural Gardens heeft de plegtige onthulling plaats geha-i van het gedenkleeken van prins Albert, als ontwerper der tentoonstelling van 1851. In een steenkolenmijn nabij Wiexham heeft eene gasontploffing plaats gehad, waardoor een arbeider is gedood en zes gekwetst zijn geworden. In het westen van Ierland heerscht zoo veel gebrek, dat te Tuatn eene vergadering van invloedrijke personen is gehouden, met hel doel, om de regering te verzoeken arbeid aan de broodeloozen te verschaffen. Uit New-York meldt men, dal Vicksburg nog niet is veroverd, e dat een geregeld beleg onvermijdelijk is nadat drie pogingen om de sta stormenderhand te vermeesteren mislukt zijn en Grants stelling door John stone bedreigd wordt. De generaal Purler heeft bij de slad Yazoo goedr reu van den vijand ter waarde van 2 millioen dollars vernield. Omtrent c bewegingen van de zuidelijken onder generaal Lee is men steeds in het onzeker: Berigien uii Hongkong melden, dat hel antwoord op het naar Japat: gezonden Brilsche ultimatum nog niet is ontvangen, omdat de Taikoen nar üzaka vertrokken was. Het ultimatum was hem achterna gezonden. Dt Japansche gouverneur te Kanagawa heeft aan den Britschen admiraal vei klaard dat de regering te zwak was om den moordenaar van Richardson den prins Schimadzu Saburo, te straffen, en hem den raad gegeven om d aan dien vorst toebehoorende Liu-Kiu-rilanden in beslag te nemen. KKANHKIJH. PARIJS, 11 Junij. De Moniteur meldt, dal de keizer de geluk wenschen van den keiz van Oostenrijk en den koning van Pruisscn over de inneming van Pucbl. ontvangen heeft. De rapporten betreffende dit wapenfeit zullen eerst in het begin van Jnlij kunnen aankomen. Reeds den 18dc0 Mei was eene divisie troepen op weg naar de hoofdstad Mexico. Genoemd blad berigt ook, da aan den staatsraad een onderzoek is opgedragen ter zake van de verklaring der zeven bisschoppen betreffende de verkiezingen, alsmede van cenen daar mede in verband staanden brief van den aartsbisschop van Tours, aan den minister van eeredienst. Betreffende de voorstellen ten opzigte van Polen aan Rusland te doen schijnt de noodige eenstemmigheid tusschen de mogendheden nog niet ve kregen le zijn. Oostenrijk wil niets goedkeuren, dat zou kunnen doen dei ken dal het zijne vredelievende gezindheden en bedoelingen liet varen. De prins van Oranje bevindt zich weder hier, en zal zich lieden naar Fonlainebleau begeven.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1