LEYDSCIIE COIJIlAiYT. 1863. N°. 62. WOENSDAG 27 MEI. Per Telegraaf. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 9 {blad 10 en II) der Handelingen van den Gemeenteraad. KINNENLANDSGHK BKïUGTEN LEYDEN 26 Mei. Door wijlen mejufvrouw M. J. Koesveld is bij uiierslen wil gelega teerd aan de vereeniging voor godsdienstig onderwijs aan behoefiigen van de Nederd. herv. gemeente alhier een certificaat Mat. Werk. Schuld 2) pCt. groot in kapitaal ƒ1000. Aan de Zondagschool onder bestuur van ds. Fang- man c. s. in certificaten van 4 pCt. dierzelfde schuld een kapitaal van ƒ400 inschrijving, en aan het Ned. zendeling-genootschap een som van ƒ200 in contanten. Gisteren middag ten half een ure werd in de zaal der Verceniging voor Christelijke belangen het openbaar verslag gedaan van de aldaar gevestigde Zondagschool. D». J. Tichler, onder wiens leiding thans die school staal, hield daarbij eenc gepaste toespraak. De school blijft steeds in eenen gun- sligen toestand verkeeren. Aan de kinderen werden bij deze gelegenheid blijken van aanmoediging uitgereikt. Eerst door de aanhoudende droogte, thans door de scherpe, vaak met nachtvorst gepaard gaande, koude, wordt van lieverlede de kans op een gtinsligen hooibouw hagchelijker. Het hooiland staat over het algemeen schraal en hel gras is spichtig opgeschoten. Ook de weilanden nemen op verre na niet toe in verhouding van wat het vee gebruikt, terwijl het gras kleur en kracht verliest. Door commissarissen van het vaderlandse!) fonds tot aanmoediging van 's lands zeedienst wordt gevraagd een onderwijzer in de wis- en zeevaart kunde aan hunne kweekschool voor de zeevaart, te Amsterdam gevestigd; de voorkeur zal gegeven worden aan hen die een akademischen graad in de wis- en natuurkunde hebben verkregen. Aan die betrekking is eene jaar wedde van ƒ1600 verbonden. Te Rotterdam zijn Zaturdag morgen de eerste kersen, van Duitschland komende, doorgevoerd, met bestemming naar Engeland; er waren 11 man den. De vrucht was reeds vrij goed ontwikkeld De berigten uit Duitsch: land omtrent alle steenvruchten, alsmede omtrent appelen en peren, luiden zeer gunstig, zoodat een groote'doorvoer van die artikelen kan worden ver wacht. Te Zwolle kwam Donderdag II. met de stoomboot van Amsterdam een persoon uit Rotterdam aan. In erg beschonken toestand zijn logement binnentredende, had hij naauwelijks een hem aangeboden kop koIDj aan den mond gebragt, of hij viel van zijne zitplaats en was dood. Uit Makkurn meldt men aan de Amst. C.: Gisteren (19 Mei) nacht heeft iemand de baldadigheid gehad eene beste koe in het land van een onzer vei houders de long uil te snijdenen den verloopen nacht is een scheephuisjemet een daaronder liggend jagt en eene boot, tol op hel wa ter afgebrand, wat almede aan moedwilligheid wordt toegeschreven. Tot nog toe heeft men de daders niet kunnen ontdekken. Uit Roermond meldt men het volgende: Reeds vroeger is melding gemaakt van den beruchten roover Jacob Laubach die. hoewel slechts 28 jaren oud zijnde, reeds gedurende 10 jaren in verschillende gevangenissen heeft gezeten en den 22slen Febr 11. uil de gevangenis te Dnsseldorp ontsla gen werd. Sedert dien tijd heeft hij weer zes diefstallen gepleegd waarna hij te Venlo weid aangehoudendoch uit het huis van bewaring te Echt met braak ontvlugtle. Thans in Pruisscn op nieuw aangehouden, en den 21!ttn dezer, na door den regler van instructie te zijn gehoord, weder naar de gevangenis overgebragt zijnde, heeft hij weder eene poging tot ontvlug- ting beproefd; doch de schildwacht der gevangenis, dit merkende, heeft bet geweer op hem aangelegd en hem een kogel door het lijf geschoten aan de gevolgen waarvan hij daags daarna is overleden. 's GRAVENHAGE. 26 Mei. Tot burgemeester der gemeente Leerdam is benoemd de heer H. R. Vogelsang. De minister van finantiën zal Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt wordt Z. K. H. de prins van Oranje tegen de helft der volgende maand van zijne buitenlandsche reis in de residentie terugverwacht. HH. KK. 1IH. prins en prinses Hendrik hebben gisteren morgen de godsdienstoefening in de Hoogdnitsche kerk, onder het gehoor v3n den wel- eerw. heer ds. Kogelbijgewoond. Bij die gelegenheid hield die predikant levens zijne afscheidsrede. Z. wel-eerw. sprak de gemeente, naar aanlei ding van bet Pinksterfeest, volgens Hand. II vs. 1 20, toe Toen die rede was geëindigd, nam bij op eenvoudige doch treffende wijs afscheid van de gemeente. Spreker was innig aangedaan, hetgeen hem noodzaakte dit af scheid kort te maken. Gedurende de twee pinksterdagen is de toevloed van vreemdelingen alhier zeer groot geweest. Men berekent dat, niettegenstaande den harden en scherpen wind Scheveningen gedurende die twee dagen door ruim 20000 personen van buiten de stad is bezocht. In de thans rondgedeelde uitvoerige memorie van beantwoording nopens het oniwerp tot regeling van de exploitatie der staatspoorvvegen en de be krachtiging van sommige artikelen eener concessie wordt in het breede het beginsel van particuliere boven slaats-exploitalie verdedigd, zoowel uit een theoretisch als practise!) oogpunt "en wordt daarbij tevens aangetoond, dat zelfs in staten, alwaar de slaats-exploitutie bestaat, de exploitatie door par ticulieren steeds grootere uitbreiding verkrijgt dan die door den staal. Overigens worden de bepalingen der exploitatie-wel en der concessie zelve breedvoerig verdedigd en hier en daar wijziging of vcrduikclijking van re dactie aangebragt, en is een gewijzigd oniwerp en eene gewijzigde concessie overgelegd. Die veranderingen betreffen evenwel niet de hoofdbeginselen of de voornaamste voorwaarden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENG KLAN D LONDEN 24 Mei. De prins van Oranje heeft de Derby-wedrennen bijgewoond. Het paard Macaroni var. den heer Naylor, dat de overwinning behaalde, heeft de baan, Eng. mijl lang, binnen 3 minuten tijds doorloopen. Door den Times wordt het herigt medegedeeld dal twee Aroerikaansche schepen, de Nora en de Louisa Hatckdoor den bevelhebber van het zuide lijke kaperschip Alabama in brand zijn gestokende bemanning was op een eiland aan wal gezet. De lading dezer schepen was de eigendom van Britsche onderdanen. Men verneemt dal Adelina Patli aan de regterlijke magt verzocht heeft om van de voogdij van haren vader te worden verlost, aangezien deze en haar zwager zich meester hebben gemaakt van al het geld, dat zij in den laalslen tijd heeft verdiend en dat uieer dan 25000 bedraagtzij geven haar zelfs niet zoo veel om een eenvoudig kleed te koopen. Bovendien wei gert de vader zijne toestemming lot haar huwelijk en sluit hij haar op, zoo dat zij haar aanstaanden echtgenoot niet zien of schrijven kan. Volgens berigten uit New-York bevindt zich de legermagt van generaal Hooker in het kamp van Falmouth, dat versterkt is. Zijn terngtogt over den Rappahannock heeft aldaar eene groote verslagenheid te weeg gebragt. Volgens opgave der regering heeft de generaal Hooker geene nederlaag gele den, maar is hij slechts teruggetrokkenomdat het terrein niet deu minsten kans aanbood tot liet welgelukken zijner plannen. Het geheele verlies aan dooden en gekwetsten wordt opgegeven 10000 man te bedragen, terwijl de uidelijken tweemaal zooveel zouden verloren hebben. Spoedig zou men weder aanvallenderwijze te werk gaan. Te New-York was eene meeling gehouden, waarin op het sluiten van den vrede werd aangedrongen. Uit Sail Francisco meldt men dal op 27 April bet kleine stoomvaar- tnig, waarmede passagiers van San Pedro naar het ter reede liggende stoomschip Ada Hancock werden gebragt, aan stukken is gesprongen; van de 60 personendie zich aan boord bevondenwerden 40 gedood en de overigen, 7 uitgenomen, gekwetst. FKANKRIJH. PARIJS, 24 Mei. Omtrent den staat der diplomatieke onderhandelingen tusschen Enge land, Frankrijk en Oostenrijk betreffende de Poolsche zaak, verneemt men slechts eenige geruchten, die allen grond van waarschijnlijkheid missen. Men wil zelfs beweren dal Engeland den uitslag der onderhandelingen niet wil afwacten, maar het voorstel zal doen tol een wapenstilstand tusschen de Russen en de Polen; een voorstel waarvan men zeker kan zijn dat het door Rusland zou afgewezen worden. Het gerucht, dat er eene geheele divisie naar Mexico zon worden ge zonden, wordt niet bevestigd. Voorloopig vertrekken alleen 4 a 500 man van de genie en de artillerie, met een paar batterijen. De Constitutionnel zegt nu reeds Ie kunnen verzekeren dat in meer dan 60 van de 88 departementen de candidate!) der regering zonder moeije- lijkheid en zelfs zonder tegenstand verkozen zullen, vgorden. De stoomschepen Dordogne en Dupleix, die zich te Yokuhama bevin den, hebben bevel ontvangen zich bij het eskader van den Engelschen schout bij-nacht Cooper in de Japansche wateren te voegen. Dat smaldeel schijnt in last te hebben des noods met geweld te bewerken dat aan de Britsche onderdanen, die door de jongste voorvallen in Japan schade hebben geleden, eene bill ke vergoeding worde uitgereikt. Te Orleans is in de pakhuizen van den heer Bigot, alwaar wijn geest was opgeslagen, een lievige nrand uitgebarsten. De schade wordt op 300,000 fr. begroot. De oorzaak van den brand wordt aan de onvoorziglig- heid toegeschreven van een jongeling, die een vat wijngeest moest aftappen en met hel licht te digi bij hei ligt ontvlambare vocht was gekomen. PUUI9IE N. Te Neurenburg is een gezin, uit 10 personen bestaande, vergiftigd ge worden, ten gevolge van het gereed maken van spijzen in slecht vertind koperen vaatwerk. Door spoedig aangebragte hulp zijn, één uitgezonderd, allen gered. De koning van Wurteniburg is ernstig ongesteld. De berigten uil Polen bevatten weinig belangrijks. Tol zelfs in Koer land vertoonen zich benden opstandelingendie aan de troepenhoewel zonder goeden uitslag, hel hoofd bieden. In Podolië is bet rustig. In het district Sigtiy, gouvernement Atigustowo, is eene bende opstandelingen ge slagen, waarbij een honderdtal van ben gesneuveld of gewond is. Te War schau hebben weder vele huiszoekingen en gevangennemingen plaats gebad. 's GRAVENHAGE, 26 Mei. In de zitting van de tweede kamer van he den is de beraadslaging aangevangen over de begrooling van hel dep van koloniën. De hh. Hoffman en YVintgens verklaarden zich weder legen en

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1