Per Telegraaf. Tc Blackwall is een voor Rusland bestemd gepantserd schip te water gelaten. Ret is 220 voet lang, 53 breed en 26} diep, met eene machine van 300 paardenkrachten. Het heeft 28 geschutpoorten voor 48 ponders en op hel bovendek twee draaijende stukken. Het is gedekt met eene beklee ding van 4} duim dikte, voor zoover hel ijzer betreft. Volgens berigt uit New-York van den 7den was tot den 5d'" geen nienw gevecht voorgevallen daar de hevige regens zulks belet hadden, De gene raal Sedgwick had zich met Hooker vereenigd. De generaals Stonewall Jackson en Hill zijn gevaarlijk gewond. De generaal Heintzelmann is met 30,000 man opgerukt om Hooker te gaan versterken. In Opper-Californië groeijen zulke kolossale aardappelen, dat onlangs een landbouwer aan den redacteur van een dagblad een zak met drie aard appelen zond, welke ieder niet minder dan 20 pond woog. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Mei. Naar men zegt zullen Frankrijk, Engeland en Oostenrijk, terwijl de onderhandelingen over de Poolsche quaeslie voortdureneene nieuwe depêche naar Petersburg zenden, die als antwoord kan dienen op de depêche van prins GortschakofF. De regering zou haar wederantwoord in de eerste da gen der volgende week door den Moniteur openbaar makenten einde op deze wijze op de verkiezingen te werken. De Moniteur bevat een schrjjven van den minister van binnen), zaken aan den prelect van hel dep. der Seine, waarin het gerucht stellig wordt gelogenstraft, dat de regering de caudidatuur van den heer Thiers niet zou durven bestrijden en den heer Devinck als zijnen caudidaal zou laten varen. De heer Thiers, wordt daarin gezegd, heeft door het bijwonen te Amiens van eene uitsluitend uil vei klaarde vjjanden des keizers bestaande vereeni- ging de ondersteuning onmogelijk gemaakt, die de regering anders wel zou hebben willen verleenen aan den beroemden geschiedschrijver van hel con sulaat en het keizerrijk. De heer Thiers is voortaan de vertegenwoordiger eener orde van zaken, welke door Frankrijk veroordeeld is; hel is de pligt der regering hem te bestrijden. YVal de beer Thiers beoogt is het herstel van een regeringsstelsel, hetwelk voor Frankrijk verderfelijk is geweest en gedurende 18 jaren niets heeft voortgebragt dan onmagl van binnen en zwakheid naar buiten. Frankrijks voorspoed en roem zijn zoo geklommen sedert Thiers en de zijnen van het staatstooneel zijn afgetredendal de kie zers degenendie hel land in den afgrond gestort haddenniet zullen wil len stellen tegenover de regeringdie hel daaruit gered heeft. De echtgenoote van den heer de Lamartine is overleden. Te Cherbourg heeft in den nacht van 18 op 19 dezer een allerhevigste storm gewoed, die in den ochtend van den 19deD nog in kracht is toegeno men. Het loodsschip le Lutin was van de ankers weggeslagen en gestrand; op verschillende andere punten zijn ongelukken voorgevallen. Le Monde deelt in een schrijven uit Puebla het volgende staaltje mede van de wreedheidwaarmede de Mexicanen den oorlog voerendat men ech ter niet boven allen twijfel verheven zal achien. Bg het verlaten van fe Penitencier, slak generaal Ortega er den brand in, aldus alle verdachte en politieke veroordeeldendie daar met ketenen aan de voeten opeengehoopt waren, aan den verschrikkelijkslen dood overlatende. Allen vonden hun einde in de vlammen, op ééne vrouw na, die, hoewel bedekt met brand wonden er in slaagde te ontkomen. Zij wordt nu met de meeste zorg door de Franschen verpleegd, maar zij heeft hel verstand verloren, en men vreest, dat er geen herstel meer mogelijk zal zijn. Door den correspondent van de Ind. Beige te Petersburg worden ook een aantal voorbeelden van wreedheid aangehaalddoor de opstandelingen in Polen jegens de Russen gepleegd. Volgens dien correspondent zouden de gevangen genomen Russen geen genade bij de Polen vinden, maar opgehan gen, gefusilleerd of ook wel in houten loodsen opgesloten en daarmede verbrand worden. Waarschijnlijk zal ook deze mededeeling overdreven zijn. Uit Djidjelli (Algeric) schrijft men: Zekere Ali ben-Said, van den stam Onlad Mrabolwerd gedagvaard voor zijn caïd ter zake van diefstal van edelgesteenten. Overtuigd dat hij door zijne vrouw was aangeklaagd, heeft hij zich op afschuwelijke wjjze op haar gewrokenhij ontdeed haar van al hare kleederen, bond haar aan een paal en bestreek toen haar geheele ligchaam met een gloejjend ijzer. Zijne moeder had hem tol die afgrjjsseljjke daad door woord en daad aangehitst. De beide monsters zijn in hechtenis. PKCISSEH. BERLIJN, 21 Mei. De Folksseitung deelt mede, dat de regering het advies der rijks-ad- vocalen weuschl in te winnen betreffende het gerezen geschil tusschen haar en de kamer der afgevaardigden, tot welk einde zij hen allen heeft opge roepen om op een bepaalden dag tegenwoordig te zijn. Uit Kleef meldt men, dat aldiar door een gevangene eene poging is gedaan om te ontvluglcn. Daar hij op het aanroepen eener schildwacht niet bleef staan, maakte deze gebruik van zijne buks. He gevangene stortte doodelijk gewond ter aarde. Te Hamburg is de pianofabriek van den heer Iserman afgebrand de schade begroot men op ruim 100,000 111. Uit Petersburg meldt men, dat bij besluit des keizers alle staf- en hoofdofficieren der infanterie, welke voor onbepaalden lijd of voor langer dan vier maanden verlof hadden bekomen, zijn opgeroepen om zich onver- wjjld weder bij hun corps te vervoegen, met bepaling dal vooreerst geen zoodanig verlof meer zal worden verleend. De Finsche jagers van de garde, die anders telken jare naar het legerkamp van Krasnoe Selo trekken, blij ven dit jaar te llelsingfors, ten einde voor alle gebeurlijkheden gereed te zijn. Ook is bepaald, dat in de westelijke gouvernementen de boeren ge wapend zullen worden om de rust te handhaven en voor de veiligheid van personen en van het verkeer te waken. Deze wachten zullen in elke plaats van 60 tot 100 man sterk zijn, hare eigene officieren kiezen en aan de militaire chefs of de provinciale politie onderworpen zijn. De berigten omtrent den Poolschcn opstand, van welken kant ook, doen zien dat bij eer toe- dan afneemt. In regeringsberigten wordt gemeld dat zich oproerige benden in het gouvernement Grodno hebben vertoond; de omstreek van Bialystock was daarvan het middelpunt. Eene bende onder bevel van Narbut is verslagen, waarbij de aanvoerder sneuvelde. Ook is eene bende onder bevel van den broeder van Narbut uiteengejaagd, waarbij de opstandelingen veel volk verloren. Nabij het woud van Tyszowicz in het gouvernement Lublin is eene bende van 1600 opstandelingen, en le Norva- wicz, ten zuiden van Warschau eene van 1200 door de troepen geslagen. Van den kant der Polen wordt melding gemaakt van een gevecht tusschen Ber- dyczea en Machnowka, dat gunstig voor ben was uitgevallen. Bij Kiew hadden zij echter eene nederlaag geleden. Een groot aantal studenten uit de stad had zich bij hen gevoegd. Tc Charkow, Puitawa en Czernigow was de opstand uitgebarsten. Naar men zegt zijn in Klein-Rusland en in West-Rusland te zamen 84 districten in opstand. Indien ik gemeend had door mijn antwoord aan den heer Scheltema, ge plaatst in de Leydsche Courant van 29 April 1.1.dezen en hem gelijk gezinden te zullen overtuigen, zjjn schrijven, opgenomen in de Leydsche Courant van 22 Mei, zou mij van dien waan hebben genezen. Doch ik heb dien geen enkel oogenblik gekoesterd. Ik hield mij verzekerd dat, al mogt mijne verdediging des kerkeraads voor iederen onpartijdige volkomen over tuigend zijn, de heer Scheltema, indien hij mogt goedvinden te antwoorden, het oude lied, waarmede hg zijne rede waardiglijk besluit, »aan den ker- keraad ligt van alles de schuld," zou blijven zingen. Ik schreef slechts voor hen, die lot onpartijdig oordeel in staat zijn, en ik vlei mij bij dezen mijn doel niet geheel te hebben gemist. De heer Scheltema wenscht van antwoord verschoond te worden, indien hij daardoor in spitsvondig en on- noodig twistgeschrijf moet vervallen." Ik zje niet hoe een antwoord, ook al ontbrak hel daarin niet aan spilsvindigheidhem daartoe noodzaken zou. Maar antwoorden zal ik niet. Ik geloof niet dat het nader schrijven van den heer Scheltema bij onbevooroordeelden een indruk zal gemaakt hebben, dien ik zou moeten trachten weg te nemen. Voor het oogenblik laat ik het dus bij liet geschrevene. Mogt ik echter vernemen dal het eene of andere punt, door den heer Scheltema aangeroerd, nadere opheldering behoefde, ik zal dan de geachte redactie dezer courant verzoeken mg nogmaals eenige plaats te willen inruimen. J. H. STUFFKEN. AKADEIHIE-N1EDW8. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Den 233leo Mei de heer H O. van der Linden, van Dordrecht, iu de regten, met Stellingen. 's GRAVENHAGE, 23 Mei. In de zitting der tweede kamer van heden is de discussie over de Poolsche aangelegenheden afgeloopen. De motie van den heer Groen van Prinsterer, dat op onze onzijdigheid niet genoegzaam gelet waswerd verworpen met 40 tegen 25 stemmen. De motie van den heer van Bosse, om in het vervolg geen deel te nemen aan tusschenkomst in de Poolsche zaken, werd mede verworpen, met 54 tegen 11 stemmen. Dingsdag aanst. zal de begrooting van hel dep. van koloniën behandeld worden. BERLIJN, 22 Mei. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden het outwerp-adresmet het oog op de kon. boodschap van gisteren, aange vuld en gewijzigd. Met afwgzing van de verlangde verklaring, heeft de kamer de ministers verantwoordelijk gesteld voor de verijdeling van het doel der zitting, met verzoek aan den koning om een eind te maken aan een toestand, die vol is van ernstige gevaren voor den staat en het koningschap. Het adres is daarop met 259 tegen 61 stemmen aangenomen. KONSTANTINOPEL22 Mei. Het antwoord van Rusland aan de Porte, betreffende Polen, is zeer verzoenend. Binnen eenige dagen verwacht men de benoeming van Fuad lot vizier. BRUSSEL, 22 Mei. De kamer heeft heden de drie tractaten met Neder land met algemeene stemmen aangenomen. NEW-YORK, 8 Mei. RO.) Generaal Hooker is met zijn leger óver den Rappahannock teruggetrokken om achter Falmonth te kamperen. Men veronderstelde dat zjjne stelling niet meer houdbaar was. 9 Mei. Er is officieel berigt ontvangendal generaal Hooker in zgn plan niet is geslaagd, maar dat de organisatie van dal plan daardoor niet ver broken wordt, aangezien hij onmiddellijk weder eene aanvallende houding zal aannemen en de operatien zal voortzetten. BERLIJN, 23 Mei. De Ostsee-Zeit. meldt uit Warschau van den 20!ttD, dat bjj besluit der nationale regering dd. 10 dezer de organisatie van den landstorm is gelast. In Polen, Lithauen en Zuid-Rusland moet tot een al gemeene ligting van krggsvolk worden overgegaan ten behoeve van den na- tianalen opstand. Aanvankelgk was Langiewicz tot opperbevelhebber van den landstorm bestemd, en de poging van dezen ex-dictator om te onlvlug- ten was gedaan met het doel dit opperbevel te aanvaarden. WARSCHAU, 23 Mei. De Dziennikhet officiële Poolsche blad van het Russische bewindbevat een regeringsverordening betreffende de invoe ring eener landpolitiebenevens een bevel aan de burgerlijke gouverneurs, om de ambtenarendie deel hebben genomen aan den gedeeltelijk reeds onderdrukten opstand en aan al de woelingente ontslaan en door perso nen die vertrouwen verdienen te doen vervangen. CAIRO, 21 Mei. In de nabijheid dezer stad heeft een hevige brand ge woed; 40 menscben hebben bij deze ramp liet leven verloren. Door Ismatl- pacha is ondersteuning in geld derwaarts gezonden, en hij zal op zijne krs- ten de afgebrande huizen laten herbouwen. INGEZONDEN.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2