Dc Porte, alzoo luidt de depêche, zal aan de concessie de vercischle be krachtiging onthouden, tenzij de onzijdigheid van het kanaal worde bepaald en verzekerdhet bezigen van gedwongen arbeiders tol uilvoering der wer ken ophoude, en de maatschappij van den eigendom der gronden langs het kanaal afzie. Zijn deze drie punten eenmaal geregeld, dan zal het gouver nement des Sullans volgaarne, in overleg met Z. tl. Ismaïl Pachade andere bepalingen der concessie in ernstige overweging nemen. De Moniteur zegt, dat de bedenkingen van de Porie door wederzijdsch overleg wel zullen weggeruimd worden. Omtrent de aardbeving, waardoor het eiland Rhodus is getroffen, wor den nog de volgende bijzonderheden medegedeeld: Van de 42 op het eiland aanwezige dorpen hebben allen geleden. 13 dorpen zijn geheel vernield, 26 andere liggen voor hel grootste gedeelte in puinhoopen en slechts drie zijn er met geringe schade afgekomen. Massari is met 150 ingezetenen zoo goed als van de oppervlakte der aarde verdwenen. In de stad Rhodus zijn 30 huizen ingestort en 4 personen daaronder bedolven. Het gezamenlijk aantal dooden bedraagt ruim 250 en dal der gekwetsten ruim 100. Op het geheele eiland waren ongeveer 10000 huizenwaarvan er nog geene 500 genoegzaam gespaard zijn gebleven om ter bewoning geschikt te zijn, zoodat er meer dan 9000 zullen moeten worden afgebroken. De bevolking huist nu op het open veld in tenten. De Sultan heeft, om in de eerste behoeften te voor zien, eene som van 100,000 fr. geschonken. ITALIË. In een schrijven uil Turyn wordt het volgende medegedeeldPater Cnrci, een priester van de Jezuilen-ordedie lang onder de meest reactio naire Jezuiten is gerekendheeft op Zondag 3 Mei te Rome in de Santo- Spirito-dei-Napolilani-kcrk tot den gewezen koning van Napels en de aldaar voltallig vereenigdc Rourbonsche uitgewekenen eene ernstige en nadrukke lijke waarschuwing gerigt; hij voer bitter uit legen de snoode en onchris telijke wijze, waarop zij, onder beschutting van de Fransche bajonetten, handelen jegens het land, hetwelk hen gelukkig heeft zien vertrekken. De tegenwoordigheid van koning Frans in dat gewijde gebouw, zeide de pater Jezuit, zou hem niet weêrhouden van te verklaren, dat eene zware zonde schuld lag op al de Bourhonsche uitgewekenen, die, in plaats van zich te onderwerpen aan de raadsbesluiten der Voorzienigheid, hunnen waren toe stand te erkennen en voor lief te nemenvoortgingen met beloften en gelduitdeelingenen met opruijende geschriften, de onkundige massa der bevolking van zuidelijk Italië in beroering te brengen en tot plundering en moord aan te hitsen. PltUISSEÏN. BERLIJN, 17 Mei. De kamer van afgevaardigden heeft eene zitting gehouden, die echter door geen der ministers werd bijgewoond. De voorzitter heeft mededeeling gedaan van een van hel ministerie ontvangen schrijven over het jongste besluit der kamer, waarin gezegd wordt, dat de ministers geenszins verlangd hadden dat de president afstand zou doen van de vermeende bevoegdheid om hun in de rede te vallen, maar de verklaring, dat aan den president geene discipli naire magt over de ministers, en met name geene bevoegdheid om hen tot de orde te roepen, toekomt. De ministers herhalen het verlangen naar eene uitdrukkelijke verklaring van dien inhoud, en zeggen de zittingen niet te kunnen bijwonen zoo lang zij die verklaring niet ontvangen hebben. De kamer heeft daarop met groole meerderheid, op voorstel van den heer llover- beck, besloten te verklaren, dal het geene redenen vindt om aan zijn besluit van den 15den nog iels toe te voegen. Vervolgens is op voorstel van den heer Forckeiibeck besloten, de beraadslagingen over de militaire organisatie te slaken, tot dat het ministerie ter vervulling van zijnen grondwettige!: pligt in de kamer verschijnt, en daarentegen dc beraadslaging over een adres aan den koning tegen de eerst volgende zitting aan de orde te stellen. Men verwacht, dat het geschil tusschen de tweede kamer en het mi nisterie over de bevoegdheid van den president van eerstgenoemde, waar schijnlijk de sluiting van de zittingen ten gevolge hebben zal. Het ministerie voorkoml dan levens de aanbieding van het adres over den toestand des lands aan den koning. Gedurende den jongst verloopen tijd is te dezer slede eene groote hoe veelheid valscli Russisch bankpapier in omloop gebragt. Te vergeefs had men beproefd de bronwaaruit dit voorkwamop te sporentot dat het eindelijk is geluktde schuldigen drie Poolsche Joden in verzekerde bewaring te nemen. Uil Trier wordt berigt. dat het kasteel Wcishaus met het uitgestrekte park, enz. daartoe behoorende, gelegen in de nabijheid van Trier, voor reke ning van prins Hendrik der Nederlanden is aangekocht. De vroegere eigenaar was de baron von llaw. Uil Weenen meldt men, dat op den spoorweg vari daar op Triest een treurig ongeluk heeft plaats gehad. Een der reizigers, die aan hevige buik pijn leedhad zich op de trede van een der rijtuigen gezetterwijl hij zich aan het portier vast hield. In die houding kwam hij in aanraking met een uitstekend ijzer eener brug, waardoor het onderste deel des lig- chaams jammerlijk werd verscheurd. De berigten uit Polen maken gewag van enkele gevechten, en melden ook dat de opstand steeds eene grootere uitbreiding verkrijgt. In Po- j dolie zijn vier districten opgestaan; dc boeren zijn er echter rustig. In de j districten Luck en Wlodimir zijn drie benden opstandelingen verschenen. De Ukraine is in opstand met uitzondering van de districten Czerkask en Czechryn, alwaar de adel Russisch-geziud is. Er is een helman voor de Ukraine uitgeroepen. De opstandelingen hebben Lnbomil en Kowil bezet bedreigen Berdicken en hebben Taraszowa in de Ukraine in bezit genomen. Uit Warschau meldt men, dat in het gouvernement Kowno, district Ponie- weja, eene bende opstandelingen van 3000 man is verslagen, waarbij zij 300 dooden en 150 gevangenen verloren. Ook was de bende van Drobo- wolski op korten afstand van Plock geslagen en uiteen gejaagd. B*ei' Telegraaf. 's HERTOGENBOSCH19 Mei. Door de provinciale staten van Noord- brabanl is gekozen lot lid der eerste kamer de heer mr. J. B. J. Hengst, oud lid der tweede kamer, met 30 stemmen. PARIJS, 18 Mei. Volgens de Pays en La France is in een bijzonderen familieraad, door de leden der kon. Deensche familie den 16dcn dezer gehou den, bepaald, dal de Grieksche deputatie den lslen Junij een beslissend ant woord ontvangen zal. LONDEN, 19 Mei. Graaf Russell heeft in het parlement verklaard, dat de admiraal Milne bevel heeft ontvangenom een oorlogschip naar Matauzas te zendentot bescherming van Engelsche schepen tegen onregtmatige aanhouding. PARIJS, 19 Mei. De Moniteur meldt het volgende: De gezant van Pruis- sen bij hel Fransche hof heeft aan den minister van buitenl. zaken een brief geschreven, waarin hij verklaart, dat de brief door het Krakausche blad Czas openbaar gemaakt, en waarin gezegd wordt dal de Pruissische kommandant van Ironoclam in last had met den Russischen generaal dc bewegingen der troepen op de grenzen te regelenlouter verzonnen is ge weest, en dat de instructiën aan de Pruissische officieren gegeven hel be staan van zulk een brief onmogelijk maken. CADIX, 18 Mei. Volgens berigten uil Puebla van 12 April hebben de Franschen de Mexicanen uit een drietal voorsteden teruggedreven. INGEZONDEN. a. i - i 'ia Mijnheer de Redacteur Zoodra het oud kerkeraadslid zijn naam durft noemen, zal ik trachten te bewjjzen dat zijn schrijven in de Courant van heden op nieuw overladen is van wrevelige magtspreuken en onwaarheden, waarvan hij ook mij beschul digt en intusschen zelf noodig acht, om, zoo hij denkt, den kerkerand eene dienst te bewijzenwaarmede dc onpartijdig denkende leden in het geheel niet gediend zijn Zijn conclusie »de slotsom is dus: wal wij in N*5. 1 IV' schreven is waar heid" zal dan wel geheel wegvallen, in plaats van »het pleit te hebben ge wonnen." Hoe onedel om zich tin te bedienen van den waardigen Dermoul, 8 jaren vóór den aanvang van de quaestiein 1845, overleden. Ik, die met ZEw. van 1838 af in den kerkeraad wasben nimmer op maaltijden der gemeente-commissie genoodigd en behoefde dus nimmer te bedanken. Dat liever het oud kerkeraadslid zijn eigen naam noeme, in plaats van in het duister een anders eer te bezwalken, terwijl de regler is ingeroepen om uit spraak te doen wat in deze waarheid is. Opmerkenswaardig is, wal ter beoordeeling van het ware standpunt dezer zaak ons kerkelijk orgaan zegt. Ik verzoek de leden onzer gemeente te lezen wat voorkomt in de Kerkelijke Courant van 9 Mei 1863, pag. 3, 2de kolom; dat zijn woorden van waarheid en gezond verstand van een liberaal man, die onpartijdig de volle waarheid zegt. Leider, 15 Mei 1863. J. B. de MOEN. TADS. BEKIGTEN. ai VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 21sten Mei 1863's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van 3 leden der plaatselijke commissie van geneeskundig loevoorzigt. 2°. Benoeming van een hulponderwijzer der 2e klasse aan de openbare school voor minvermogenden. 3°. Stalen van verhooging en overschrijving op de begrooting van 1863. 4°. Onderhandsche verhuring van het huis aan de Koepoort. 5°. Voorstel van het raadslid B. F. Krantz, tot vermindering van den prijs van het gas. 6°. Verzoek van P. L. Kerrebijn, tol het in gebruik bekomen van gemeentegrond. 7°. Verzoek van J. Filippo, om vergunning tot hel leggen van eene stoep voor het huis Wijk VIII. N°. 175. 8°. Suppletoire begrooting en staten van af- en overschrijving dienst 1862 van a. liet Gereformeerd Minnehuis; b. de Gemeente-apotheek c. de Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. 9". Rekeningen 1862, van a. de plaatselijke Schoolcommissie; b. de Stads-bank-van-leening; c. het Werkhuis. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregl te Leyden, op den llden Mei 1863. 5 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen. 3 wegens baggeren in den Rijn, zonder de vercischle toestemming. 5 wegens het zonder consent innemen van gemeentegrond. 4 wegens het verontreinigen der straal. 1 wegens het op straat werpen van vuilnis. 1 wegens het rijden door de Vrouwesteeg, in verboden rigting. 2 wegens het rijden op de kleine straatsteenen. 1 wegens hel buiten de vensterramen eener bovenverdieping zetten van bloempotten, niet besloten binnen een hekje dat met ijzeren krammen en haken behoorlijk aan de vensterramen is bevestigd. 1 wegens het laten losloopen en grazen van een paard, aan den lloogcn Rijndijk. 1 wegens het, zonder toestemming, vastmaken van een paard aan een lantaarnpaal. 1 wegens het op straat alleen laten van een wagen, door beesten getrokken. 1 wegens het op straal werpen met steenen. 1 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. fiurgcrltjüic ^t.-usE». ONDERTROUWD: G. Japiksejm. 25 j. en A. E. Kouwenberg jd. 26 j. J. G. van Evert, jm.29j. en M. C. van der Walle,jd. 27j1). van der Keur, jm. 32 j. en II. van Biemen, jd. 39 j. S. Neuleboomjm. 26 j en A. M. van Eyk jd.20jM. Keltenis, jm. 23j. en J. van Wijk, jd. 29jC. Vreugden- burg, jm. 23 j. en C. M. du Croix jd. 24 j.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3