vele onder handen zijnde soorten, waarbij wel mag worden opgemerkt, dat alles ook in de onderdeelcn op de fabriek is bewerkt. Het voorloopig getal van ruim 100 werklieden bestaat alleen uit Hollanders; de maatschappij wil het bewijs leveren, hoezeer Hollandsche hoofden en handen in staat zijn met alle vreemdelingen ook op het stuk van fabrieksnijverheid te wedijveren. Bij gelegenheid dezer eerste aflevering was de fabriek versierden werd het werkvolk door de maatschappij op brood, ham, kaas, bier en sigaren op zeer ruime wijze onthaald. De directeur der werkplaatsen, de heer 11. M. van Cleef, sprak de werklieden daarbij op toepasselijke wijze toe. Na zijne vreugde te hebben betuigd over hel vollooijen van den eersten arbeid onder wakkere handen der werklieden, zeide bij o. a.: Met dankbaar genoegen moet elk onzer, die alles wat ons omringt, gadeslaat, en waar aan reeds zulke aanzienlijke sommen zijn besleed, gedenken aan die hoog geplaatste en rijke vaderlanders, die deze belangrijke en groolsche onder neming wisten tot stand te brengen; eene onderneming die reeds zoo velen menschen een burgerlijk bestaan beeft verschaft, en, zoo wij hopen, nog velen uwer tot welvaart zal zijn. Bij deze heugelijke gelegenheid wensch ik voor ons allen dal de zon van voorspoed deze nieuw opgerigle fabriek mag bestralen. dat de invloedrijke mannen, die deze uitgestrekte zaak tot zoo veler belang en tot eer onzer Hollandsche nijverheid in hel leven riepen, de gezegendste uitkomsten van deze hunne stichting mogen smaken en beleven." Wij hopen zeer, dal deze wensch van den directeur worde verwezenlijkt, en Utrecht in de fabriek der maatschappij voor spoorwegmateriëel op een nieuw sieraad der stad moge wijzen, dat deze de eer der Nederlandsche fabrieksnijverheid met glorie moge handhaven. UD Dezer dagen had de vrouw van een arbeider te Boyl een keteltje met koffij, die zij juist had gezet, op de tafel geplaatst, waarna zij zich voor een oogenblik in de schuur begaf, haar vierjarig kind alleen in de kamer achterlatende. Het kind maakt van de afwezigheid der moeder gebruik neemt het tuitje van hel koffijketeltje in den mond en drinkt van de ko kende koffij. Een uur later was het kind reeds een lijk. De Staatscourant heeft medegedeeld de lijsten der hoogst aangeslagenen in de rijks directe belastingen, verkiesbaar tol leden van de eerste kamer der slaten-generaalzoo als die door gedep. staten der verschillende provin ciën zijn opgemaakt. De eerste der hoogst aangeslagenen in Zuidholland is Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, te 's Gravenhageƒ17730.44; in Noordholland de heer G. Visser van llazerswoude te Heemstede, 5513.02^ in Utrecht mr. C. W. J. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, te Utrecht, ƒ5888.14}; in Gelderland A. W. C. W. baron van Pallandt van Keppel, te Keppel, ƒ6588.31; in Zeeland de heer A. Tak. te Middelburg, ƒ3055.43; in Noordbrabant de heer J. H. Mahie van Boxtel en Liempde, te 's Herto- genbosch2559.24}in Overijssel mr. J. C. baron van lleeckeren van VVassenaer, te Ambt Delden, ƒ10602.57; in Friesland jhr. mr. J. F. van Eysinga, te Leeuwarden10099.50}; in Groningen de heer G. Reinders, te Warfftim, ƒ1873.101; in Drenthe mr. R. H. baron do v«. ..-n <!i»«nwük te de Wijk, ƒ753.80; in Limburg graaf U. de Marchant d'Ansembourg, te Gulpen, 30è8.18. Bij de wets-ontwerpen nopens de herziening van het belastingstelsel zijn thans een aantal labellen overgelegd, houdende aanwijzing van de op brengst van eenige plaatselijke inkomsten over 1861 en van den 5den en 6den arondslag der personele belasting over 1861/62 in de verschillende provinciën des rijks. Bij recapitulatie blijkt, dat de bevolking was 3,371,397; dal aan gemeente opcenten op de rijks directe belastingen werd geheven ƒ2,270,470; aan gewone hoofdelijke omslagen ƒ4 126,340; dat het gezamenlijk bedrag der plaatselijke verbruiksbelastingen (hetzij hij wijze van opcenten op de rijks-accijnsen of als eigen middel) geheven, bedroeg ƒ7 396,181; dat daar onder begrepen zijn 70 gemeenten met belasting op het gemaal ad ƒ924,871 148 gemeenten met belasting op het gesl.igi ad ƒ878.855 en 102 gemeenten met belasting op de brandstoffen ad ƒ953,862; terwijl eindelijk de personele belasting wegens den 5den en 6dcn grondslag (paarden en dienstboden), die de regering aan de gemeenten wil afslaan, bedroeg ƒ1,587,230. 's GRAVENHAGE. 19 Mei. Z. M. heeft onze stadgenooten de hh. S. L. Veneer en D. Bles benoemd tol officieren van de orde der Eikenkroon en P. Stortenbeker en C. Bis schop tol ridders dier orde. Men verneemt dat Z. M. de koning den prins van Asturië heeft be noemd lot ridder-grootkruis der orde van den Nedërl. Leeuw. Door Z. M. is aan den luit. ter zee l,,e kl. jhr. H. O. Wichers, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsieekcnen van officier der orde van Nichan Iftihar, hem door den Bey van Tunis geschonken. Z. H. Pius IX heeft den heei» mr. J. B. van Son, voormalig minister voor de zaken der r. k. ecredienstbenoemd lot koinmandeur van de orde van den H. Gregorius. Tot directeur van hel postkantoor te koenen is benoemd de heer B. J. Ilerweyer, thans commies der posterijen 2dc kl.; lot commies der posterijen 2dc kl., de heer C. baron de Vos van Steenwijk, thans commies 3de kl tot commies der posterijen 3de kl., de beer F. C. Pastor, thans surnumerair. Tot ontvanger der directe belastingen te Diever is benoemd de heer F. C. G. van Molman, thans te Meden. Z. M. heeft goedgevonden: te benoemen tol directeur van hel garni- zoens-hospilaal te 's Gravenhageden lslCD luit.-kwartiermeester M. A. Vis ser. van den staf der infanterie; tot lslen luit.-kwartiermeester bij het 2dc reg. vesting-artillerie den 2dtD luik-kwartiermeester J. W. Smeels, van het corps; tot 2den luit.-kwartiermeester bij het l5,e reg. infanterie, den sergeant J. Gruys, van hel 3dc reg. infanterie, en den kapitein der artillerie P. C. Swaving, die bij besluit van 16 Mei 1861, op non-activiteit was gesteld, in active dienst te herstellen, en wel bij het 2dc reg. vesting-artillerie. HH. KK. HH. de prins en prinses Frederik der Nederlanden hebben eene belangrijke gift geschonken aan de hoofdcommissie lot oprigting van een gedenkteeken voor wijlen Z. H. hertog Bernard van Saxen-Weimar. Naar men verneemt zal H. M. de koningin-moeder, nadat in de resi dentie het Russische Pinksterfeest zal gevierd zijn zich naar Soesldijk begeven. De minister van justitie zal morgen geen gehoor verleenen. BUlTKNLAlMDSCHK BERIGTEN. ENGELA1 LONDEN, 17 Mei. De prins van Oranje heeft Vrijdag II. aan het diner bij den prins van Wallis deelgenomen. Binnen eenige dagen verwacht men hel rapport van de kon. commissie j der ten vorigen jare alhier gehouden tentoonstelling. Reeds voorloopig kan dienaangaande worden medegedeeld, dat de belans niet, gelijk men steeds meende dat het geval moest zijn, een aanmerkelijk tekort, maar een klein batig saldo aanwijst. Wel is waar, het vroegere berigt betreffende een tekort van 15000 was niet geheel onjuist, maar sedert dieu tijd hebben zicho. a. ten gevolge van de vrijgevigheid der contractanten voor den aanleg van het gebouw, omstandigheden voorgedaan, die de commissie in staat stelden hel bestaande tekort te dekken. Onze gepantserde vloot (ongerekend de 7 drijvende batterijen met 107 stukken geschut) lelt 21 bodems, waarvan 9 reeds te water zijn gebragt, terwijl de overige weldra zullen volgen. Deze 21 schepen voeren 534 kanon nen en hebben eene gezamenlijke stoomkracht van 18060 paarden. In het dorp Damerham, op 12 mijlen van Salisbury, is dezer dagen brand ontstaan, die zoo spoedig toenam, dat 27 woningen en eenige schu ren met al den voorraad werden in de asch gelegd. Te Liverpool zijn 11,016 balen katoen uit Bombay en 3000 balen uit Matamoras en Bermuda aangebragt. De berigten uit New-York bevestigen, dat de strijd tusschen het leger van Hooker en de zuidelijken onder Stonewall Jacksou zeer hevig is ge weest. Het bloedbad was aan weêrszijden verschrikkelijk maar het verlies wordt niet in cijfers opgegeven. Hoewel de afloop niet als gunstig voor de noordelijken mag beschouwd worden, blijft de generaal Hooker zich in zijne stelling bandhaven. Later is nog de divisie van den generaal Sedgwick, 15000 man sterk, in het gevecht geraakt, maar door de zuidelijken geslagen. Die divisie is dientengevolge weder over den Rappahanock getrokken. Uit Australië wordt gemeld, dal het oorlogschip Orpheus in het be gin van February in de nabijheid van Sydney is vergaan. De kommandant en 189 personen van de bemanning zijn daarbij omgekomen. Volgens berigten uit Hongkong van 1 April zou een Engelsch smal deel, onder bevel van den admiraal Kuper, eene demonstratie tegen Osaka doen en des noods, gezamenlijk met de Franschen, de Liukiu-eilanden be zetten. De Japanners koenten stoombooten en ammunitie aan, en wilden de bemiddeling van het Amerikaansche gezantschap inroepen. Te Jeddo heerschte groote verbittering tegen de buitenlanders. FRAAI H It 1.0 H. PARIJS, 17 Mei. De Moniteur deelt de volgende tijding mede uit Mexico, gedagteekend uit Vera Cruz 20 en Puebla 12 April. Alles gaal goed. De stad Merida heeft een pronunciamcnlo ten onzen gunste uitgevaardigd. Marceau heeft zich van een Mexicaansche schooner meester gemaakt. Er worden 4 schepen gereed gemaakt om troepen en ammunitie naar Mexico over te brengen. Hel dagblad La France heeft eene waarschuwing ontvangen, wegens een artikel betreflende de verkiezingen. De waarschuwing was gegrond op eene in het artikel voorkomende zinsnede, waarin te kennen werd gegeven dat het blad de geheime bedoeling van het kabinet uitdrukte. De berigten omtrent de te veld staande gewassen luiden in vele opzig- len zoo gunstig als zij in lang niet geweest zijn. Vooral schijnt het met de tarwe uitmuntend Ie staan. Daarentegen hadden de haver en gerst veel geleden door de aanhoudende droogte, die op de tarwe gunstig heeft ge werkt. Even zoo staat het vlas door hel gebrek aan regen minder schoon. De groenten en boomvruchlen laten voor het oogenblik niets te wenschen over en beloven een ruimen oogst. In sommige streken des lands hebben de wijngaarden in de laatste tijden door den nachtvorst cenigzins geleden, inzonderheid langs de Yonne en de Rhone. Men verzekert inlusschen, dat die schade betrekkelijk niet groot is en dal overigens de wijnbouw, over 't algemeen genomen, voldoende vooruitzigten op een schoonen oogst oplevert. Volgens de Mon. de Varmee zal de krijgsmagl van het Chinesche rijk volledig gereorganiseerd worden. Zij zal onder hel bevel slaan van Euro- pesche officieren en van inlanders, gevormd aan eene op Fransche leest ingerigte school. De Turksche minister van buitenl. zaken heeft aan de vertegenwoordi gers van de Porie te Parijs en te Londen eene depêche gezonden betreffende hel kanaal van Suez, waarin men duidelijk den Engelschen invloed kan op merken. De Porte verklaart daarin, dat zij de voortzetting dier onderneming op den legenwoordigen voet niet kan gedoogen, maar die des noods van de kanaalmaatschappij overnemen en zelve doorzetten wil. De hoofdbeden king is, dal de kanaalmaatschappij volgens de bepalingen van de overeen komst of concessie, die door den vorigen onderkoning van Egypte is vast gesteld, al de aan hare kanalen belendende gronden in eigendom zou beko men, en dat alzoo een gedeelte van des Sultans grondgebied aan zijne magl schier zou worden onttrokken en in de magt zou komen van eene vereeni- ging, meerendeels bestaande uil buitenlanders, die aan de regering van htm eigen land onderdanig blijven.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2