LEÏDSC1IE COERAAT. 1805. iN". 00.. WOENSDAG 20 MEI. De Courant wordt .Vaandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van .Vaandag komt uit Zaturdag avond. y. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Van het Register op de Handelingen van den gemeenteraad (S vellen) zijn complete exemplaren verkrijgbaar a JO Cis per vel. BINNENLANDSCHK BKKIGTfiN LEYDEN, 19 Mei. Heden hield de plaatselijke commissie alhier voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. wederom eene verga dering. In deze werd voorlezing gedaan eener missive, waarbij Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden kennis gaf, dat hij met genoegen de mededeeling van liet constitueren der sub-commissie had ontvangen en ver der aan haar het plaatselijk beleid der zaak van het gedenkteeken overliet. Daarop stelde hel bestuur voor, naar aanleiding dezer missive, een schrijven te rigten tol de hoofd-commissie, in de hoofdzaak hierop nederkomende, dat de sub commissie gaarne vernemen zou of de toegezegde wijziging der hoofd commissie reeds had plaats gehad, en het in dit geval wenscltelijk zou ach ten in de gelegenheid te worden gesteld met haar in overleg te treden, en omtrent hare inziglen nopens de keuze van den aard van het gedenktee ken en nopens de middelentot het tol stand brengen daarvan aan te wenden te worden ingelicht. Een concept-schrijven werd voorgelezen en door de vergadering goedgekeurd. De diaconie van de Christelijke afgescheiden gemeente en die van de Christelijk afgescheiden gereformeerde gemeente alhier mogten dezer dagen elk twee legaten ontvangen, als ƒ400 ieder ten behoeve hunner administratie en ƒ400 ieder ten behoeve hunner weezen. (Jok het H. G. of armen wees- en kinderhuis ontving een legaat van ƒ600. De weldadige heeft verlangd, dat de naam onbekend zal blijven. Bij de gisteren door commissarissen der stedelijke gasfabriek alhier gehouden aanbesteding van bet bouwen van ecu bergplaats voor steenkolen is dat werk aangenomen door J. P. Rietbergen alhiervoor de som van 7176. Te Leiderdorp zijn door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden tot leden der plaatselijke commissie voor het nationaal gedenkteeken voor No vember 1813 enz. benoemd de hh. G. van Geer, C. de Graaf, A. Parmen- tier, dr. A. van Rhyn en n. J. Ryshouwer. De heer mr. P. G. llubrecht, burgemeester, is uitgenoodigd zich voorloopig als voorzitter te gedragen, de leden bijeen te roepen en de commissie te constitueren. Dit Warmond meldt men ons: Op den llden dezer maand werd de algemeen geachte hoofd onderwijzer H. de Haay, zijn 25-jarig huwelijks feest vierende, aangenaam verrast door een aanzienlijk geschenk, liern door eene commissie uit de gemeente aangeboden. Bijna zonder uitzondering hadden alle gemeenteleden van allerlei stand en geloofsbelijdenis tot het aan- koopen van dat geschenk bijgedragen, lu naam der gemeente werd hem hartelijk toegewenschtdat hij nog lang ten nutte der schooljeugd mogt gespaard blijven. De schoolkinderen werden feestelijk onthaald en gaven zich aan eene gepaste vrolijkheid over, terwijl de feestvreugde in hel huis des onderwijzers nog daardoor verhoogd werd, dat zijne dochter op dien dag als bruid mogt begroet wordenwie met haren bruidegomden heer H. Mulder, heil werd toegebeden. Met iederen dag wordt de verzending van nieuwe aardappelenmet dc vrachten aspergies, uit het Weslland naar onderscheidene plaatsen, grooter. Door het groeizame weder der laatste dagen zijn de aardappelen in het Weslland, die door de vorst geleden hebben, veel verkwikt, zoodat zij volgens verklaring der tuinders luttel ten achteren zijn. In dc volgende maand zal de verzending van aardappelen stellig niet tuinder bedragen dan het vorige jaar. Uit Soctcrmeer wordt ons berigtdat onder andere gewassen het koolzaad dit jaar allerwege buitengemeen voordeelig staat, liet heeft, den ganschen winter niets geleden hebbende, eene aanmerkelijke hoogte be reikt en is reeds, behalve hel aantal bloemstengels, met vruchten (peulen) van eene aanzienlijke grootte beladen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de vier eerste maanden van 1863, waaruil blijkt, dat die bedragen heeft ƒ20,050,507 22|, zijnde 360,619.31 meerder dan in 1862. Tol de synode der Ned. Iierv. kerk zijn afgevaardigd de volgende hee- ren: door de godgel. facultiit der hoogeschool te Groningen prof. L. G. Pa- reau, secundus prof. P. Hofstede de Groot; door de provinciale kerkbesturen van Gelderland, dr. R. C. H. Romer, pred. te Deyl en Enspyksec. d9. F. J. J. A. Junius, pred. te Tielvan Zuidholland, ds. B. Boers. pred. te Middelharnis, sec. ds. G. Molenkamp, pred. te Delft; van Noordhollandds. R. J. Koning, pred. te Limmers, sec. dr. J. Leemhuis, pred. te Mid woud; van Zeeland, ds. B. A. Overman, pred. te Heinkcnszandsec. ds. A. Slote- maker Czn,, pred. te Middelburg; van Utrecht, ds. J. F. Wetter, pred. te Vreeswijk, sec. d*. W. F. de Leupred. te Werkhoven; van Friesland, d'. M. A. Jentink pred. te Harlingen en de heer D. A. Escher, ouderling te Dokkumseundi dr. A. J. liamerster, pred. te Dokkum en dc heer mr. A. Quaestius, onderling te Dronrijk, welke laatste bedankt heeft; van Overijssel d9. G. Brumapred. te Hasselt en de heer mr. D. G. Kortebout van der Sluis, oud-ouderling te Almelo, secundi d9. H. E. Stenfert Kroese, pred. te Zwartsluis en dr. P. P. Kremer, ouderling te Kampen; van Gro ningen d9. J. Busch Keizer, pred. te Mensingaweer en dr. J. Diest Lorgion ouderling te Groningen, secundi d9. G. W. Sannes, pred. te Oostwold en mr. van Reidingh Lyphart, onderling te Appingadam; van Drenthe d». J. J. Swiers, pred. te Havelle, sec. ds. J. B. F. Heerspink, pred. te Gieten; van Limburg d9. M. Spruyt, pred. te Maastricht, sec. d9. C. G. S. Begcman, pred. te Slevenswaard. Door onderscheidene prov. kerkbesturen zijn de volgende heerenna afgelegd examen, als candidate!) lot de h. dienst toegelaten: J. Brusse, B. J. W. Werumeus Buning, A. S. van Eerde, B. F. W. van Hasselt, A. ten Have, E.G. lloëfer, J. E. van ItersonBA. de Jong, E. Kist, II. Leem huis, A. Rutgers van der LoefF Jr.J. van Loenen MartinetD. T. Uden Mas- man I. Montague Az.P. H. Rocssingh II. T. du Saar, G. Borgesius Sikkama. Te Haarlem is Zaturdag 11. de 1 llde algemeene jaarlijksche vergadering gehouden van de IIoil. maatschappij van wetenschappen. Iu die vergadering is aan een antwoord, ingezonden op de vraag over ingesloten stoffen in diamanten, de gouden eereprijs toegekend. Bij de opening van hel naam briefje is gebleken dal de schrijver van dit antwoord is dc hoogleeraar Göppert, te Breslau. Tot biunenlandsche leden zijn benoemd de hh. Herklots, te Leyden; van Deen, te Groningen, en Bosscha Jr.te Breda; tot biiiten- landsche leden de hh. Graham, te Londen; KerkhoIF, te HeidelbergKöhler, te Göttingen: Wagner, te Göttingen en Römer te Breslau. - mevr. de weduwe $ti*a)pmi« i« 3S Ci-ivunhoor» haaft ito ctnd Haar lem, ten behoeve van het stedelijk museumgeschonken de afbeeldsels van Jan Gael Ciaasz en zijne echtgenoote Erminia van Beresteyn. De genoemde Jan Gael, geboren den 319ten October 1527 en overleden den 289ten Julij 1599, is geweest vroedschap en burgemeester van Haarlem, en heeft behoord lot de 57 personen, welke door den hertog van Alva van het pardon zijn uit gesloten. HC.) De werkzaamheden tot het behoud van de ruïne van Brederode, met welke in 1862 een begin is gemaakt, zijn in dit jaar voortgezet. Men heeft niet alleen de meest bouwvallige punten ondersteundmaar ook de toegan gen lol en de trappen in het gebouw in bruikbaren staal gebragt. Een groot gedeelte van het puin en van de aarde, met welke het gebouw be dekt was, is opgeruimd, eu daardoor zijn niet alleen de oorspronkelijke vloeren weder zigtbaar geworden, maar geheele vertrekken, welker aanwe zen men niet vermoedde, eene keuken met twee ovenskelders en eene wa terput, alsmede vroeger gewelfde vertrekken, die welligl tot gevangenissen hebben gediend. Bjj het opruimen van het puin heeft men geene voorwer pen van eenig aanbelang gevondenmaar wel blijken dat het gebouw voor den brand van 1426 met vierkante platte dakpannen is gedekt geweest, en dat hel herstelde gedeelte van een leijeii dak is voorzien geworden. Vermoe delijk is daarbij reeds een gedeelte van het oorspronkelijke gebouw gesloopt, vermits men onder het puin, met ettelijke duimen zwarte aarde bedekt, stapels afgebikte sternen heeft gevonden. In een der kelders, welke klaar blijkelijk tot het bergen van turf heeft gediend, zijn de steenen gedeeltelijk verglaasd en aaneen gesmolten. Het vooruilzigt bestaat, dat de werkzaam heden in het volgende jaar zullen worden voortgezet, en dal nog meer ge deelten van het gebouw, thans nog onder puin bedolven, zullen worden ontbloot. (H. C.) Te Amsterdam had Zondag II. de inwijding plaats van het nieuw ge bouwde Ned. Portugeesch Israëlitisch jongens-weeshuis, genaamd Ahy Je- tomim. De onkosten der opbouwing zijn geheel alleen bestreden door mevr. A. Orobio de Castro, geb. Teixeira de Maltos aldaar. Voor korten tijd hebben wijnaar aanleiding van 't adres van den raad van bestuur der Nederl. maatschappij van spoorwegmatcriëelover die voor 'tland en onze stad belangrijke daarstelling van nijverheid onderschei dene bijzonderheden medegedeeld, waaruit o. a. bleek, hoezeer deze fabriek in allen opzigle eene geheel Nederlandsche mogt heften. Thans mogen wij er de aandacht op vestigen, dat de fabriek gister een feest vierde, 't welk getuigde, hoezeer men reeds nu ijverig de werkzaamheden is begonnen, in de hoop, dat de exploitatie der staats spoorwegen der maatschappij aanlei ding zal geven tot de voorgenomen en zoozeer gewenschte uitbreiding, waartoe kapitaal en werkkrachten haar in staal stellen. Gister werden namelijk dc eerste wagens afgeleverd die geheel door Hollandsehe werklie den zijn vervaardigd; het waren de eerste voortbrengselen der fabriek uit de

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1