LEYDSCIIË COURANT. 1805. N. m MAANDAG 18 MEI. De Courant wordt !tlaandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nonnners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN LEYDEN, 1G Mei. Bij besluit van den 15dcn dezer heeft Z. M. tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw benoemd de hh. P. L. Uijke en J. E. Goudsmil, hoogleera- ren aan de hoogeschool alhier. Gisteren morgen is het stoffelijk overschot van IV. Piket, den jonge ling, wiens treurig overlijden wij in ons vorig nommer hebben medege deeld, op de begraafplaats aan de Heereupoorl ter aarde besteld. Toen de lijkstoet de begraafplaats was genaderd, werd het lijk uit den wagen ge nomen en door de oudsten der fabriekarbeiders grafwaarts gedragen. Voor dal men de plaats verliet, werd door een der heeren Eigeman, die zich mede derwaarts hadden hegeven, eenige troostrijke woorden lot den bedroefden vader gesproken. Velen woonden deze treurige plegtigheid ziglbaar be wogen bij. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 185 tot 210 personen. Te Zoeterwoude had heden eene bijeenkomst plaats der personen, door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden benoemd tot leden der plaatselijke commissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. In deze bijeenkomst werden, nadat de commissie zich geconsti tueerd had, benoemd: lol voorzitter de burgemeester mr. P. van Óuteren, tot onder-voorzitter de lieer J. van Mannekus; lot secretaris de heer C. R. Bentfort van Valkenburg, en tot thesaurier de heer J. van Langeveld. Al deze heeren hebben zich de benoeming laten welgevallen. Men schrijft ons uit Lisse: Op Donderdag, den 14dc" dezer (Hemel vaartsdag), vierde de waardige hoofdonderwijzer te Lisse, de heer N. Japikse, gedachtenis van zijne vervulde 25jarige dienst als hoofdonderwijzer, enz. van dat aanzienlijke en schoone dorp. Groot en vele waren de bewijzen van achting en toegenegenheid, die den waardigen man op dien dag ten deel vielen. Kostbare geschenken zijn hem door autoriteiten, tegenwoordige en vroegere leerlingen, particulieren en ambtgenoolenmet de meeste harte lijkheid en belangstelling aangeboden. Dat Lisse, en alzoo de maatschappij, den man op prijs stelt, dal hebben de deelnemingen op dien dag ten volle bewezen. En zijne vele vrienden, buiten die gemeeute, die hem, ter geluk- wensching, dien dag bezochten, waaronder dc heer Japikse de eer had ook den tegenwoordigen en oud-schoolopziener te mogen lellen zij allen koesteren voorzeker, in vereeniging met zijne dierbare betrekkingen, den welmeenen- den wenschdat het hem nog lang moge welgaan en hij nog jaren moge zijn een zegen voor Lisse, een voorbeeld als onderwijzer, een kroon van zijn huisgezin, een broeder voor zijne amhlgenooten en een roem als mcnsch en Christen. Door den minister van finanliën is bekend gemaakt, dat gedurende het jaar 1862 in 's rijks munt zijn vervaardigd de navolgende muntspeciën, als: voor rekening van het rijk ten behoeve van de circulatie hier te lande: 800.000 tien- centsstukken 400 000 vijf-centsstukken, 2,026,000 centen, 2,026,000 halve centen. Voor rekening van bijzondere personen: 3 304,118 1\ guldens, 4 001 577 J guldens, te zamen uitmakende eene nominale gelds waarde van ƒ10.391,473 50. De Waalsche commissie heeft in hare laatste vergadering bepaald, dat de te Delft bij de Waalsche gemeente beroepen leeraar E. Rochedieu, laatst hulpprediker te Sedan om verschillende redenen beschouwd moet worden als te hebben hekleed eene vaste standplaats, zoodal hij is vrijgesteld van I het proponenten-examen. Na het houden van een colloquium doctum met de Waalsche commissie, zal genoemde predikant zich eerlang herwaarts be geven en zijn arbeid aanvangen. MiddC.) Den 12den dezer heeft te Haarlem de commissie voor de oprigting van I een gedenkteeken voor 1813 beraadslaagd over eene herhaalde uitnoodiging J tot hel verkiezen van een afgevaardigde voor de hoofdcommissie. Met een parigheid van stemmen is besloten, dat aan die uitnoodiging niet kan wor den voldaan, vermits de hoofdcommissie niet heeft erlangd de uitbreiding, met welke de natie kan gerekend worden gelijkmatig in dezelve te zijn vertegenwoordigd, en bij haar antwoord deswegens tevens te verklaren, dat zij, vertrouwende op de goede gezindheid van L. K. H den prins voorzit ter, meent te mogen verwachten, dat aan hel regtnialig verlangen van zoo velen in den lande, ever. als aan het hare, op de eene of andere wijze zal worden voldaan, met bijvoeging, dat zij, doordrongen van eerbied voor Z. K. tl.zich alsdan met den meeslcn ijver en bereidwilligheid tol bevor dering van het groote doel bij de hoofdcommissie zal aansluiten. (IJ. C.) In de zitting van den gemeenteraad van Haarlem van Woensdag II. werd ter tafel gehragl een adres van 70 personen, werklieden aan de fabrie ken van de hh. Prévinaire, verlangende aan hel werk te worden gesteld, ten einde in de behoeften van hun gezin Ie kunnen voorzien. De raad heeft besloten den requestranten kenbaar te uiaken, dat hij, hoewel met medelij den vervuld ovef hun lot, niet hij magie is aan hun verzoek gevolg te geven. Vier manschappen van het algemeen depót van discipline, de hoofd dader en medepligligen van den op den 6dcn dezer te Naarden gepleegden aanslag, zijn naar Haarlem overgchragt en znllen voor den krijgsraad te regt slaan. Uit Assen meldt men, dat door het veenbranden een hosch te Smilde iu brand is geraakt. Men begroot de schade op ongeveer 2000. liet veenbranden is zoo goed als geëindigdzoodat het uitzaaijen van boekweit spoedig een aanvang zal nemen. In dc gemeente Hcllcndoorn is Dingsdag nacht eene boerenwoning af gebrand. Het vee is met moeite gered, maar eene oude vrouw, aan wie men in de verwarring niet had gedacht en die zich zelve niet heeft kunnen redden, is in de vlammen omgekomen. Te llarlingen is het berigt ontvangen, dat de Groenlandsvaarder Nar wal, te Dundee uit Groenland aangekomen, de tijding heeft aangebragt, dat de robbevangst grootendeels mislukt is door menigvuldigen mist en storm. Men heeft nog geen berigt ontvangen omtrent de van daar uitge zonden twee Grocnlandsvaarders. Te Zierikzee is de binnenvader van hel burger-weeshuis, L. de Crooij, op hevel der regibank gevangen genomen, op grond van bezwaren, als zonde hij zich hebben schuldig gemaakt aan verscheidene vergrijpen tegen de eerbaarheid, vallende onder de strafbepalingen van de arlt. 331 tot 335 van het wetb. van slrafregt. In den avond van den llden dezer is in de gemeente Heerlen (Limburg) een hevige brand uitgebarsten, waardoor een 10-tal woningen zijn in de ascb gelegd. De oorzaak van de ramp is onbekend. 's GRAVENHAGE 16 Mei. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de hh. C. W. üpzoomer, hoogleeraar te Utrecht, en A. van Daalen lid van gedep. staten van Gelderland. I. M. heeft aan den heer J. J. Jansen, commies bij de administratie voor de zaken de r. k. eeredienst, verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder 3de kl. der orde van Iftihar, hem door den Bey van Tunis geschonken. Bij kon. besluit van 6 Mei is pensioen verleend aan den heer E. Sirlema baron van Groveslins, laatst gezant van Z. M. bij hel hof van Spanje, en aan den heer A. J. G. baron Schiinmelpenninck van der Oijc, laatst gezant van Z. M. bij de hoven van Pruissen en Saksen, ieder ten bedrage van ƒ4000. Z. M. heeft benoemd tot president der commissie tot het examineren der zeeofficieren enz., het lid dier commissie J. M. Obrccn, en opgedragen de beirekking van lid der genoemde commissie aan den luitenant ter zee l5,e kl. jhr. U. O. Wichers. Tot adjunct-commies bij hel dep. van binnenl. zaken is benoemd de heer W. L. Gerritsen. Tot ontvanger der directe belastingen zijn benoemd: te Wildcrvank dc heer A. W. Ycrsfdlt, thans te Aalsmeer, te Koudnm de heer H. Lunsingh thans te Ee, en te Hoorn de heer U. de Klerk J.Cz.thans te Assen. Aan den kapitein W. L. Swaan, magazijnmeester der artillerie 2dekl. te Breda, is, opzijn verzoek, pensioen verleend, onder toekenning van den rang van majoor; voorts is bij den staf van het wapen der artillerie be noemd tot kapitein en magazijnmeester 2de kl. te Breda den kapitein jhr. W. G. Wttewaall van Stoetwegen, van het 2dc reg. vesting-artillerie. Z. M. de koning zal zich den 21en naar het Loo begeven. Z. K. II. prins Frederik heeft gisteren geheel alleen en incognito de kermis bezocht, en verscheidene aanknopen gedaan; ook Z. K. H. Alexan der bezocht de kermis meermalen en doel in vele kramen aankoopen. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Op de meest stellige wijze, zegt het D. v. 'sGr., kan gezegd wor den dat al wal dezer dagen door een dagblad over de nota van ons gou vernement aan Rusland is medegedeeld, geheel bezijden de waarheid is. Onze nota is aan vorst Gortschakofr door onzen gezant overhandigd en goed opgenomen. Al de daarbij gevoegde conjecturen en insinualiën zijn zonder grond en alleen geschikt of bestemd oui internationale mocijelijkhe- den of polemiek uit te lokken. De afkoojisom van den Schcldclol bedraagt, naar men verneemt, ƒ17,141,640, die door België zal worden afgedaan in vier termijnen, en wel de eerste termijn na de ratificatie van het iraclaal en de volgende termijnen telkens op den eersten Mei der jaren 1864, 1865 "en 1866. In de zitting van dc tweede kamer van gisteren is bepaald, dal de interpellatie van den heer Groen van Prinsterer over eene nota betrekkelijk de Poolscbe aangelegenheden op Woensdag aanst. zal plaats hebben. De afdeelingen der kamer hebben zich met het onderzoek van verschillende wets-ontwerpen bezig gehouden. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. EEN» ELAN». LONDEN 14 Mei. Men wil welendat graaf Russell op nieuw eene depêche naar Peters- burg heeft gezonden, naar aanleiding van het antwoord van prins Gortscha- koffi Deze depeehe zou in scherpe taal vervat zijn. Misschien is daaraan toe te schrijven, dat de Morn. Post weder eene oorlogzuchtige houding heeft aangenomen. De prins van Wallis heeft, vergezeld van den majoor Feesdale, den prins van Oranje een bezoek gebragl. Op den zuidwestelijken spoorweg zijn, tusschen Wilton en Dinlon twee treinen in botsing gekomen waarbij een 40-tal reizigers gekwetst zijn geraakt. Eli AN R Si 3.1 K. De Moniteur deelt berigten mede uil Vera-Ci uzbetreffende het beleg van Pueblat. w. een overzigl van den inhoud der depêches bij de minis ters van oorlog en van marine ontvangen, van het rapport van generaal Forey van 2 April en van het dagverhaal der werkzaamheden tot en met dien dag. Na zes dagen uit de loopgraven te hebben vuur gegeven werd het fort St. Xaverius ondanks den krachtigen wederstand stormenderhand genomen. In den nacht voorafgaande den l8,e" April en ook op dien dag hebben de troepen verscheidene eilandjes en huizen bezet, waaronder het klooster van Guadeloupe. Men kwam steeds vooruit en zonder groote ver liezen te lijden, door middel van de loopgraven en door het laten springen

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1