LEYDSCHE COIIRAYT. VRIJDAG 15 MEI. i\°. 58. '1865- De Courant wordt Maandag(Foensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. kw- De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. dfwonderlijke nommers zijn tegen. 10 Cents verkrijgbaar. «■HES Van het Register op de Handelingen van den gemeenteraad 3 vellenzijn complete exemplaren verkrijgbaar a JO Cis per vel. ji. bsnnknlanïisühk mawm.i L1YDEN, 13 Mei. Gisteren had in rle fabriek van de bh. Gebr. Eigeman en C". alhier een hoogst treurig voorval plaats. Een 17jarig jongelingN. Piket genaamd had het ongeluk in aanraking le komen niet de in werking zijnde machine. i)e ongelukkige werd daarmede rondgesleurd en was, toen men hem te hulp kon komen, reeds dood. Men kan zich ligtelijk den toestand voorstellen var. den vader des jongelings, in wiens tegenwoordigheid dit voorval plaats had. Te Delft is gisteren, op de algemeene begraafplaats, met militaire eer bewijzen ter aarde besteld het lijk van den kapitein J. C. Busman van het 2de bat. van bet 4de reg. infanterie, bij de verwisseling van garnizoen op 1 1 dezer wegens ziekte aldaar achtergebleven. Onderscheidene oilicieren van Leyden waren derwaarts gegaan om den overledene de laatste eer le bewijzen. Uit Dordrecht schrijft men aan de Midd. C.ilet Japansch gouver nement heeft bij de Nederlandsche handelmaatschappij aanzoek gedaan om een groot schroefstoomschip te doen vervaardigen. Met bet bouwen daarvan zijn de heeren scheepsbouwmeesters Gips alhier belast geworden. Daar de werf der genoemde heeren te klein werd bevonden voorliet te bouwen scbip, moet er aan hel VVilgenbosch een nieuwe werf aangelegd worden. De kos ten van dien aanleg worden natuurlijk door het Japansch gouvernement vergoed. Dit geeft aan vele handen werk, en slaagt deze eerste proef naar wenschdan zien wij in de toekomst, door de bestellingen voor Japan, een nieuwe bron van welvaart voor onze stad geopend. Ten bewijze, boe talrijk dit jaar de slakken zijn op het land, wordt gemeld, dat in de gemeente Giesendam bij den heer W. J., op een stuk aardappelland van slechts 46 roedenreeds 5173 slakken zijn gevangen. Maandag II. is te Ammerzode (Gelderland) een hevige brand ontslaan waarvan men de oorzaak niet weet. Twaalf huizen zijn geheel vernield. Een paard en een kalf zijn daarbij verbrand. Mensclicn zijn er niet bij omgekomen, dank zij der tegenwoordigheid van geest en moed van een jon geling van 15 jaren, die zich eerst doornat maakte, toen in een brandend huis liep en daaruit een kind redde. Naar men uil Antwerpen meldt, verwekt hel sluiten van liet tractaat tot afkoop van den Schelde-lolwaardoor de vrije vaart op de Schelde voor altijd is verkregen, aldaar eenc levendige vreugde. De kamer van koop handel is voornemens de burgerij op le wekken otn die vreugde openlijk aan den dag le leggen. Bij het in de tweede kamer ingediend W'cts ontwerp tot wijziging der wettelijke bepalingen op de personele belasting heeft, volgens de memorie van toelichting, de regering getracht den grens, waar de vrijstelling eindigt en dc belasting aanvangt, nader te bepalen; om meer geleidelijk te komen lot het volle cijfer der belasting; om den ongeltjkuialigen druk der belas ting weg le nemenom in de opbrengst een deel van het gemis der schat kist, door de afschaffing van den accijns op de brandstoffen, terug te vinden; het progressive stelsel op te heffen en den fiscus de middelen aan dc hand le geven, ten einde de heffing der belasting alierwege le verzeke ren en ontduikingen le verhoeden. Met de voorgestelde bepalingen rekent de regering de opbrengst, met de opcenten, op ƒ8,366,319. Met de afschaffing van de belasting op de brandstoffen verliest de schat kist, ingevolge dc begrooting van het loopende jaar3,040,000met de afschaffing van de belasting op de zeep ƒ1,260,000. Daarentegen rekent de minister, met de voorgestelde verbooging van den accijns op hel gedistil leerd tot 35 per vat, op eene meerdere opbrengst van ƒ3 000 000. Nader zal worden teruggekomen op de afschaffing van de belasting op azijn, op verhoogiug van die op bier, op eene herziening van de wet op het middel van patent; op dc verbetering van de wellen op hel zegel en de registratie, bij welke, als equivalent, zou kunnen worden gevoegd een rcgl op dekoffij en eene verhooging van het regt op de thee. Tot aanbeveling van hel stelsel wordt aangemerkt, dat de regering nagenoeg 6 millioen aan accijnsen wil afschaffenwaaraan de mindere klassen in onevenredige male le betalen hebbenen invoeren millioen aan accijnsenen millioen aan directe belastingen, waarin de genoemde klassen niets, of slechts voor een klein gedeelte hebben bij le dragen. Bij de voordragl op liet personeel wordt 1°. de belasting op de huurwaarde bepaald op 6 pCt.2°. die op de deuren en vensters op 68 cents; 3°. die op de stookplaatsen op ƒ4, en 4". die op het mobilair op 1 ten honderd; behoudens evenredige vermindering, naar gelang der huurwaarde. Voor de vrijstelling wordt eene nieuwe regeling voorgedragen in de gemeente Leyden worden de tot woning gebruikte gebouwen, wier huurwaarde de som van ƒ33 niet te boven gaat, vrijgesteld. 's GRAVENHAGE, 13 Mei. Z. M. heeft bekrachtigd 4e door dc beide afdeelingcn der kon. akade- mic van wetenschappen in hare, in April jl. gehouden, buitengewone verga deringen gedane verkiezingen, als: door de natuurkundige afdeeting van de bh. G. Simons tot voorzitter en C. J. Malthes tot onder-voorzitter voor het volgend akademiejaaren van de bh. J. Bosscha jr. le Breda, N. W. P. Rauwenhoff te. Botterdam, eu P. L. Rijke te Leyden, lot gewone leden; en door de letterkundige afdccling van de hh. C. W. Opzoomer tot voor zitter en W. Moll tol ondcr-vporzitter voor het volgend akademiejaar. Z. M. heeft goedgevonden; by het wapen der cavalerie te benoemen, bij hel 4dc reg. dragonders, tot ridmccsler 3de kl. den lslen luit.-adjudant E. D. Geukama Bakker, van het 1st* reg.; en den ridmecster J. A. van Löben- sels, van'hel4dc reg. dragonders, op zijn verzoek, op non-activiteit te stellen. Mcr. verneemt, dat ter gelegenheid van de afscbeids-audientiewaartoe Z M. in dc vorige week den pauselijken nuntius mgr. Vecchiotli heeft ont vangen Z. M. aan dien diplomaat het commandeurskruis der orde van den Ncderl. Leeuw heeft ter hand gesteldterwijl de insignia van ridder dier orde voor diens gezantschaps secretarisden abt Baldassari, door Z. M. mede aan den nuntius zijn overhandigd. Gisteren zijn door de Ncderlandschc en Belgische gevolmagtigden alhier geteckend drie verdragen lusschen dc twee regeringen, als: 1°. lot regeling der Maasaftapping2". tol afkoop van den Sclfeldetol] 3". lot regeling der wedcrzijdsche handelsbelangen. De booge raad heeft uitspraak gedaan in dc zaak van den proc.-gcn. bij het hof In Noordbrabant, tegen een arrest, waarbij mr. van Baerle is ontslagen van alle regtsvervolging ter zake van de hem ten laste gelegde mishandeling zijner wettige moeder. Dc raad heeft dit arrest vernietigd en de zaak verwezen naar hel hof in Zeeland. De verkiezing van een lid der prov. 'staten voor liet' hoofdkïesdislrict 's Gravenhageter vervanging van wijlen den heer W. D. A. M. van Bric- nen van de Grootelindt, zal plaats hebben op Dingsdag 26 Mei aanst. Dezer dagen heeftonder het voorzitterschap van den hoofdingenieur Beyerinckhet examen plaats gehad voor de betrekking van landmeter, waartoe zich hadden aangemeld de heeren H. F. van Roode, H. J. Kockx, 11. en D. Dijkman, S. Enthoven, van Diggelen, Bruins, Pabruwe' en van llogendorp. Allen hebben aan de vereischten voldaan. Naar men verneemt moet Zondag nacht een militair, staande op schild wacht in het lleulstraaijc alhier, door een troep kermisgangers zijn mis handeld. De politie doet onderzoek, ten einde de daders te ontdekken. Gisteren kwamen twee kermisgasten in beschonken toestand over den Vij verberg. Een hunner, die zich juist aan den waterkant bevond, verloor hel evenwigt en geraakte in den vijver. Zijn makker, dit ziende, sprong zijn vriend na. Gelukkig kwamen eenige personen met ladders, haken, louwen en stokken toesnellen, die dc beide vrienden, na ruim een kwartier unrs ge werkt le hebben, op den vasten wal terugbragten. BUITENLANDSCHE BEIUGTKN. ESfGELAN 1». LONDEN, 11 Mei. Volgens sommige onzer dagbladen is het nog niet zeker, dat prins Wil lem van Denemarken zich de verkiezing tot koning van Griekenland zal laten welgevallen. Een burger der Vereenigdc Staten heeft hel kabinet van Washington indachtig gemaakt, dat de republiek zich voor hel geval van een oorlog met Engeland geene groole kosten op den hals behoeft te halen lol de ver dediging der havens, daar men bij de nadering ecner vijandelijke vloot slechts van tijd tot lijd eenige vaten petroleum in het water heeft te wer pen en in brand te steken, out de schepen liet binnendringen te beletten. FKANlililJH. PARIJS, 11 Mei. Men wil weten dal dc Russische gezant aihicr aan den heer Drouin dc Lhuys le kennen heeft gegeven dat de Russische regering zich kan ver- cenigen met het denkbeeld eener conferentie om de zaak van Polen te be spreken. Tevens zon de gezant den wensch hebben geuitdie conferentie le Petersburg te houden. De heer Thiers komt niet voor onder de liegen kandidaten der hoofd stad voor het wetgevend ligchaamwelke de oppositie bij de aanstaande verkiezingen gesteld heeft. Men maakt dus hieruit op, dat hij de candida- tuur heeft geweigerd. De typheusc koortsen welke hier le lande reeds zijn voortgesproten uit de vroegtijdige warmte in hel voorjaar, hebben bereids een groot aantal slagloffers gemaakt. De militaire school van St. Cyr moet ook andermaal

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1