Per Telegraaf. ISuvgcrlijfce &tanb. Koning Ferdinand van Portugalvader van den regerenden souvcrein heeft Lissabon verlaten, om eene reis door Europa te doen. Hij is naar Cadix vertrokkenom zich van daar naar Madrid en vervolgens naar Parijs te begeven. Alvorens de reis te aanvaarden, liet hij aan de kamer der afge vaardigden kennis geven van zijn voornemen om zich voor eenige maanden uit het rijk te verwijderen, maar tevens, dat hij bereid was hiervan af te zien, ingeval de kamer er het minste bezwaar in vond. De kamer vaardigde, na deze mededeeling te hebben aangehoord, eene deputatie tot den koning af en liet hem haren dank betuigen voor dit blijk van achting, met de uitdrukking tevens van den wensch der vergadering voor zijne gezondheid en zijne spoe dige terugkomst. PRUIS8EN. BERLIJN, 5 Mei. Uit Posen meldt men, dat reeds vele gevangennemingen hebben plaats gehad, ten gevolge van de ontdekkingen, gedaan in het hotel van graaf Dzialinsky. Dit geschiedde meerendeels des nachts en wel door de militaire magt, want de civiele autoriteiten treden langzamerhand meer en meer op den achtergrond. Het grootste gedeelte der inhechtenisnemingen geschiedt op het land en de gevangengenomen personen behooren schier uitsluitend lot den voornaamsten stand; men telt er ook eenige geestelijken onder. De Humboldt'Slichting zal weldra in het bezit zijn van een vermogen van ruim 50000 th. In het volgende jaar zal de grond worden gelegd van eene wetenschappelijke slichting, waardig den naam des mans, naar wien zij zal genoemd worden. De beriglen uit Polen maken steeds gewag van verschillende schermut selingen lusschen de troepen en de opstandelingen, die meestal in het voor deel der laatslen zijn uitgevallen. Volgens de Brest. Zeit. heeft er it: de nabijheid van Beuthen een hevig gevecht plaats gehad. De Kussen hebben daarbij hunne artillerie en bagaadje verloren en eenige honderden manschappen hebben de Pruissische grenzen overschreden. Deze manschappen zouden door de Pruissische troepen ontwapend zijnhetgeen geheel strijdig zou zijn met vroegere handelingen. Volgens een schrijven uit Petersburg, door de Ind. Beige medegedeeld, zou men zich te Petersburg en elders met geestdrift rondom den keizer scha ren. Elke gelegenheid, zegt de schrijver, wordt door het volk aangegrepen om vurige geestdrift voor den keizer aan den dag te leggen. Uit alle pro vinciën des rijks ontvangt Z. M. adressen en betuigingen van liefde, van dezelfde strekking als de bekende adressen van den gemeenteraad dezer stad en van den adelstand van dit gouvernement. Onder die adressen is er een, hetwelk bijzondere vermelding verdient. Het is van de kozakken aan den Don en aan de Zwarte Zee; voor het geval van oorlog hebben zjj daarbij den keizer aangeboden uit te trekken ter sterkte van 200,000 ruiters, uil- gerust, bereden en gewapend op hunne kosten, zonder dat het rijk daar voor eenen penning zou hebben uit te geven. De Zweedsche, de Spaansche en de Italiaansche nota betreffende Polen zijn mede door de Russische regering openbaar gemaakt. Zij behelzen een onbepaald verzoek om gunsten voor Polengegrond op 's keizers mensch- lievendheid. De regering heeft Zweden beantwoord met eene verwijzing naar de depêches voor de drie groole mogendheden, Italië en Spanje met vriendschappelijke, maar onbepaalde beluigingen van welwillendheid voor Polen. BERLIJN. 6 Mei. De Kreuzzeit. meldt, dal uit Polen dermate in Posen op de gemoederen wordt gewerkt, dat zich ieder oogenblik de noodzakelijk heid kan voordoen om de provincie of een deel er van in staat van beleg te verklaren. In de vorige week zijn herhaaldelijk belangrijke transporten wapenen, die voor de opstandelingen in Polen bestemd waren, in beslag genomen. BERLIJN, 7 Mei Een bijzonder bcrigl uit Petersburg meldt uit goede bron dat, afgescheiden van Ruslands antwoord aan Frankrijk, Engeland en Oostenrijk, aan de gezanten dezer drie mogendheden eene vertrouwelijke nota is voorgelezen, houdende uiteenzetting van 's keizers hervormings-plan- nen. De invoering der bedoelde hervormingen hangt af van de omstandig heden, doch zal, is Polen eens bevredigd, niet lang meer uitblijven. Deze nota heeft een gunstigen indruk gemaakt. Tegen 13 Mei verwacht men nieuwe ernstige pogingen der opstandelingen, doch er bestaat kans die te kunnen verijdelen. In het huis der afgevaardigden is heden een begin gemaakt met de discussie over de leger-organisatie. INGEZONDEN. Zoude het niet het welbegrepen belang der ontslagene gemeente-com missie zijn, hoe eerder hoe liever rekening en verantwoording van haar beheer en afgifte der kerkelijke goederen te doen De eenvoudige leekschrijver der Eenvoudige gedachten over en eenvou dige beslissing van het Leydsche kerkelijk geschil en van de vraag: IEie is nu aansprakelijk voor de kosten van het Leydsche kerkelijk geschil"} (zie bijvoegsel lot de Leydsche Courant van 1 April en die van 8 April), antwoordt, in zijne eenvoudigheid, op bovenstaande vraag, ja, en wel om de volgende eenvoudige reden Vloeide uit zijne voorstelling, de gemeente als het hoofd des gezins, de beide leden, de kerkeraad en de gemeente-commissieals iwee broeders, ieder voorstander van de belangen en plaatsbekleeder der gemeente, van zelf voort I». dat hel regtsgeding lusschen die beide leden is ongerijmd, als zijnde een regtsgeding lusschen de gemeente en de gemeente; 2". dat het voorstel van den kerkeraad, tot herziening van het reglement, waaraan zoo dringende behoefte werd gevoeldter bevordering der ge meente-belangenallezins is goed te keuren, terwijl liet tegenstreven der ontslagene gemeente-commissie tegen dit heilzame doel moet worden afgekeurd 3". dat de ontslagene gemeente-commissie, die door hare weigering ter medewerking van een zoo nuttig doelhet ongerijmde regtsgeding heeft uit gelokt, voor de kosten van hetzelve aansprakelijk is, en 4". dat de gemeente, als het hoofd, eenig en alleen de magt bezit, om alle geschillen te beslissen, waartoe zij ook, bij haar vastgesteld regle ment, door scheidsmannen hel middel heeft aan de hand gedaan, doch waartegen de ontslagene gemeente-commissie zich al mede heeft verzet; dan volgt hieruit van zelf, dat hoe en wat ook het einde moge zijn van hel regtsgeding, de gemeente, als het hoofd, van haar rrgl en hare magt gebruik makende, toch altijd de wettigheid zoowel der nieuwe gemeente commissie als van het nieuwe reglementreeds door de meerderheid van fj stemmen gewettigdzal handhavenal wierdc daartoe zelfs, in plaats vanj 200 stemmen, die van 24000 ledematen vereischt; want wie zou, zonder onzinnig te zijn, zich niet volgaarne met een heilzaam doel willen vereenigen Is deze eenvoudige gedachte juist, dan volgt ook van zelf, dat het wel begrepen belang der ontslagene gemeente-commissie vordert, hoe eer hoe liever rekening en verantwoording en afgifte der kerkelijke goederen te doen. Door deze en de twee vorige gedachten in het openbaar uil te spreken en naar hare juistheid te vragen, meent de eenvoudige leek open en rond maar bescheidenlijk voor zijn gevoelen omtrent eene zoo ernstige zaak te zijn uitgekomen, Moge hij vele navolgers hebben; dan zal de verstoorde rust voorzeker spoedig zijn hersteld. L. ST AD»- KEKIVTERi. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien 1». het door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland in hunne han den gesteld request van J an tan Heukeiom Junior fabriekant, wonende alhier, om vergunning tot het doen plaatsen van een stoomwerktuig met ketelin het pand gelegen tusschen de Langegracht en de Binnenvestgracht. Wijk V. Nn. 768ro(><1Ka dastraal bekend Sectie B. N°. 137; 2". het adres van Paülds Cuaudron Jr.binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om het perceel in de St. Jozephsteeg, geteekend Wijk VI. N'. 384 en 385, tot paardenstalling en tot bergplaats van hooi te mogen inrigten; Gelet op het koninklijk hesloit van den 31stcI1 Jannarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafiekenalsmede op art. 336 en 360 der Algemeene Policie-verordening, vastgesteld 26 September 1861; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 1 l«len Mei aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren legen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 7 Mei 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. t. PUTTKAMMERSecretaris. Van den 30 April tot en niet den 6 Mei I§63. BEVALLEN A. E. Verboom Soumain geb. van der Stok I). 11. Betcke, geb. Wildenburg, Z. J. Schoeree, geb. Greven, D. J. M. Koster, geb. Wijsman D. A. van der Burg, geb. Immerzeel, Z. M. Kramp, geb. Sta- velettD. W. Brandsegeb. AlofsZ. C. Gyben D. C. van der Huizen geb. Groenendijk 1). E. Hennik geb. SelierD. C. Flippo geb. van Hel den Z. J. Sampimon geb. AugustijnZ. leven!. M. den Os, geb. Piket, Z. levenl. W. van der Weide, Z. J. A. flartwijk geb. Vrijman Z. J.T. Oldenburg, geb. Freund, Z. P. H. van der Voord geb. Kuivenhoven, Z. E. van Ettinger, geb. van Hees, Z H. Chaudron, geb. Moene, I). J. van Andelgeb. Dingemans, D. A. Verkonw geb. van Nes, Z. 11. Muller, geb. Persoon, Z. A. J. van Leeuwen geb. Koelhofl, Z. H. J. F. Creyghton geb. de Meere, D. A. W. H. Noordijk geb. van Meurs D. J. M. Lemair, geb. la Rivière, Z. C. A. Zitman geb. Depachter, Z. W. K. Bezie, geb. Wagemans, Z. D. Zandwijkgeb. van Zwieten Z. J. Smitgeb. Stoute D. M. Lamangeb. Overduiu, Z. C. Gros, geb. van Zelm, Z. M. E. Schermer, geb. Torlike, Z. J. Doesburg, geb. van Meerten Z. M. van der Erf, geb. van den Berg, Z. tweel. M. J. Knolier, geb. de Kort, D. Se lier, geb. Ilouweling, Z. GEHUWD: P. J. Hasselbach jm. en A. P. de Grootjd. R. van Oosten jm. en M. Dee, jd. J. van der Kam jm. en M. S. Oostveen, jd. P. J. van lloutum jm. en G. de Haas, jd. R. Verboogjm. en A. van Venetie, jd. J. M. W. II. Philippo, jm. en J. van der Linden, jd. J. van den Ende.jin.eu L. Bos, jd. J. Q. van Velzenjm en J.C. Langezaaljd. S.Toinasse, wedr. en C. M. Verlind, wede. A. J. F. Egler, jtn. en M. C. J. Viruly van Pottdc- royen jd. G. de Boerjut. en J. Bekooyjd. OVERLEDEN: M. M. Taffijn Z.6 w. - H van der Wilk Z.ruim 3 m. J. A. Limvers, D., ruim 8 m. Jaca Wymaus, 49jC. M. A. van Dijk geb. van 't Hooft, 41 j. J. D. Essing 72 j. A. M. Meijer, geb. Klinkenberg. 29 j. W. Boom Z.1 j. en 2 m. Susa Elders, 65 j. A. Piekel35 j. Jannetje Liber, 65 j. T. J. F. L. CornelissenZ 2 j. en bijna 9 m. II. F. Colla Z.14 d. Elis'1 van Sonsbeek75 j. J. Vendrick 74 j. Barha Joha Webber, 18 j. II. H JillesZ.bijna4 wA. FranchimonZ.bijna 11 tn. Ma Francken, 21 j. A. Laven, geb. van der Weyde, 65 j II. K loos, I) 3j. en 6 in. N. Hollebeek Z.2 j. en 4 m. K Labordus Z.1 j.en 8 m. J. W. Roelering Z.1 j. en bijna 5 m. AKAOEMIK-lMEtUWS. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE UOOGESCllOOL. Den 6deD Mei de heer J. J. M. Taudin Chabot, van Rotterdam, in de reg- len, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: over het disconto. AD VERTENTIEN. Ondertrouwd: P. J. MULDER en Leiden, 7 Mei 1863. J. M. VERLINT. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd: A. J. F. EGTER van WISSEKEKKE, l»ie Luit"1 der Rijdende Artillerie, en Leiden, 6 Mei 1863. M. C. J. VIRULY van POUDEROIJEN. Door Gods goedheid beviel heden voorspoedig van eene Tweeling WILHELM1NA VERMEER, geliefde Echtgenoot van Leyden, 7 Mei 1863.H. ENKELAAR. Na een langdurig lijden overleed heden na voorzien te zijn geweest van de H. Sacramenten der Stervenden, mijne dierbare Echtgenoote HELENA KOOT, in den ouderdom van ruim 28 jaren, waarvan ik er ongeveer drie door een gelukkig huwelijk met haar verecnigd was; mij nalatende een Zoontje van twee maanden, nog te jong om het zoo smartelijke verlies zijner dierbare Moeder te beseffen. Groenendijk, gemeente Soeterwoude, 30 April 1863. N. K A PT F. IN Csz.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3