Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp lot verhooging van hoofdstuk V der begrooting van 1863, om uitvoering te geven aan art. 2 der wet van 24 Jan. II., waarbij tot verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee werd besloten en ter herstelling van schade door storm aan de werken der calamiteuse polders in Zeeland veroorzaakt. Aanstaanden Zondag zal ten 2 ure bij gunstig weder voor de societeits- tent in het Bosch, voor de eerste maal gedurende dit jaargetijdedoor het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers muziek worden uitgevoerd. AMSTERDAM, 6 Mei. Z. M. de koning heeft bij zijn vertrek uit deze stad aan den burgemees ter ecne som van ƒ2000 ten behoeve der algemeene armen alhier, ter hand gesteld. H. M. de koningin heeft ƒ100 geschonken aan de commissie voor hel oprigten van een gcdenkleeken voor Joost van Vondel, en 300 aan de Sophia-bewaarschool, waarvan H. M. beschermvrouw is. Naar men van goederhand mededeelt, zegt de Amst. C., is Z. M. de koning niet vreemd aan het denkbeeld, om behalve zijn gewoon bezoek aan de hoofdstad in het voorjaar, ook nog eens of tweemaal 's winters naar Amsterdam te komen, ten einde zich in het belang van verschillende aange legenheden met onderscheidene personen te kunnen onderhoudenwaartoe dc gewone ceremoniële audientiën, receptiën en bezoeken dikwijls minder geschikt zijn of niet genoegzamen tijd laten. De prachtige verzameling van Japansche voorwerpen en zeldzaamheden, onlangs door jhr. von Siebold aangebragt, zijn thans in het locaal der Ver- ceuiging voor Volksvlijt gerangschikt. Deze tentoonstelling is ook door 11IIMM. den koning en de koningin en Z. K. H. den prins van Oranje, tijdens hun bezoek in de hoofdstad, met belangstelling bezigtigd. Zij zal in het laatst dezer maand voor het publiek geopend worden. lieden nacht is er brand ontstaan in het pakhuis het Amslerdamsche Wapen, in de Haarlemmer-houttuinen, hetwelk geheel is uitgebrand. De brand is ontstaan in eene groote partij turf, voor rekening van J. van Ey- sendoorn, opgeslagenwelke turf niet legen brandschade verzekerd was en, met eene partij rogge, mede aan van Eysendoorn toebehoorendevernield is. Door de policie alhier is in verzekerde bewaring genomen eene vrouw, die getracht heeft aldaar in een winkel, waar zij eenige kleinigheden had gekocht, een briefje in betaling te geven, dat in den vorm van een bank- billet van ƒ1000 bjj U. J. T. Matveld te Leyden is gedrukt, en een heil- wensch bevat. Zij gaf voor dit papier van iemand te Leyden te hebben ontvangen en daarop zelfs nog geld te hebben teruggegeven. Voor de arrond.-regtbank alhier heeft heden te regt gestaan een 13-jarig meisje, beschuldigd van zich in Jan. II. aan 5 brandstichtingen in een kelder, waarin zij met hare ouders woonde, te hebben schuldig gemaakt, waarbjj het te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden gebragt worden, liet is gebleken, dal het meisje zeer weinig verstandelijk was ontwikkeld. Het O. M. heeft eene opsluiting in een verbeterhuis voor den tijd van 10 jaren gceischt. BUITKN'LANDSUHK BERIGTEN. ENGELAHD. LONDEN, 5 Mei. De Morn. Post laat zich omtrent het door Rusland aan de mogend heden gegeven antwoord aldus uit: Niet woorden zijn het, maar daden wat van de Russische regering wordt verwacht; niet dc herhaling van dik werf gegeven beloften, maar hare vervulling is het wat Europa nu het regt heeft te verwachten, liet blijft nog altijd onzeker, of keizer Alexander, strijdig met Ruslands aloude staatkunde, zal kunnen besluiten aan Polen die liberale instellingen te geven, waardoor alleen de rust van dal land kan ver zekerd worden. De opstand wint in Polen meer en meer veld; binnen wei nige maanden zal Rnsland's heerschappij in Polen denkelijk nog maar alleen in naam bestaan. In zulk een tijdsgewricht behoort de keizer te begrijpen, dal ijdele beloften erger zijn dan onnuttig, en allerwege enkel zullen wor den beschouwd als blijken van zwakheid. Wil hij Polen als een deel zijns rijks behouden, dan moet hij aan hetzelve onverwjjld een constitutioneel be stuur geven, benevens materiële waarborgen tegen het gevaar, dal het later weder door een militair dwangbewind vervangen worde." Het aantal landverhuizers neemt zeer toe. Van Liverpool alleen zjjn in de maand April 20505 personen vertrokken, legen 9631 in dezelfde maand van 1861. Drie vierde gedeelte ging naar de Vcreenigde Staten. De Nederl. gezant heeft dezer dagen aan den heer Cli. Wiener mede gedeeld, dat de koning van Zweden en Noorwegen, die eenige zijner wer ken heeft gezien hem tot ridder van de Wasa orde heeft benoemd. Ook dc Society of Arts alhier heeft hem tot haar lid benoemd. Onder de voor naamste medailles, die hij hier reeds heeft vervaardigd, behooren die op het huwelijk van den prins en prinses van Wallis, het op te rigten ge- dcnkleeken voor prins Albert enz. Berigtcn uit New-York bevatten het volgende: Elf kanonneerbooten der Unie, thans voor Vicksburg geplaatst, hebben de batterijen der zuide lijken te Warrenion vernield. De zuidelijken hebben een inval gedaan aan de zuidelijke en oostelijke grenzen van Missouri. In den staat Indiana is eene vereeuiging, die van de ridders van den gouden kring, openlijk opgetreden als tegenstander der Unie. Verscheiden volksvergaderingen, aldaar belegd met het doel om de instandhouding der Unie aan te bevelen, zijn door benden van die ridders aangevallen en ge noodzaakt uiteen te gaan. Hierbij ging het vrij onzacht toe; verscheiden personen bekwamen wondenterwijl er één om hel leven kwam. Daarop heeft de generaalbevel voerende in de militaire afdeel+ng waartoe Indiana behoort, bjj eene proclamatie verklaard dat dc ridders van den gouden kring tot 's lands vijanden behoorden en als zoodanig moesten worden behandeld, terwijl hjj onder strafbedreiging verbood de kleuren of leuzen te dragen, I waardoor degenen, die den oorlog door een vergelijk met de afvallige staten I geëindigd wilden hebbenzich kenmerkten. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Mei. De vrijzinnige bladen verklaren de beloften, welke Rusland aflegt in het antwoord van den minister Gortschakoff, voor onvoldoende, en het Journ. des Débats geeft de publieke opinie vrij juist terug, als het zegt: «Wanneer de Czaar vraagtdat men met hem in overleg zal treden omtrent de mid delen tot bevrediging van Polen, kon hij voorzeker geen behendiger dilatoire exceptie hebben opgeworpen." Inderdaad is men het er dan ook vrjj wel over eens, dat Rusland bij zijn antwoord, onder het aannemen van den schijn om tot het verlangen der mogendheden toe te treden, slechts op één ding bedacht is: tijd te winnen. De Pays verzekert, dat de keizerlijke regering, zonder in het minst den oorlog te zoeken, nogtans te Petersburg met nadruk zal weten aan te dringen op het bekomen der verlangde toezeggingen in het belang der Polen en van de rust in Europa. Naar men verneemt is door den Oostenrijkschen gezant alhier aan den heer Drouyn de Lhuys medegedeeld, dat ook in Gallicië zich meer en meer sporen van den opstand vertoonen, welke de Oostenrijksche autoriteiten noodzaken lot eene versterking der voorzorgsmaatregelen; dien ten gevolge is de strengste bewaking der Gallicische grenzen bevolen, zoodal er van dien kant geene wapens of andere voorwerpen naar Polen meer kunnen worden gezonden. Men verneemt ook dat de Zwitsersche gezant dezer dagen den heer Drouyn de Lhuys heeft gepolst over de vraag, of de groote mogendheden niet geneigd zouden wezen, gezamenlijk te trachten een einde aan den legen- woordigen staat van zaken in Japan te maken. De Zwitsersche ambassade, naar dat land afgezonden wil namelijk te Saigon den uilslag van soortge lijke poging afwachten, alvorens hare reis voort te zetten. Het antwoord van den heer Drouyn de Lhuys is geheel ontwijkend geweest. Het voortdurend in beslag nemen van verschillende buitenlandsche dag bladen, wegens artikelen over de verkiezingen en de gestrenge wijze, waarop de binnenlandsche bladen wegens hetzelfde feit worden behandeld, veroor zaakt hier veel ontevredenheid. Reeds heeft men een vliegend blaadje in beslag genomen, waarin naar aanleiding daarvan van de «vernederende slavernij" wordt gesproken, waartoe «de voormalige president der republiek en zijne creaturen Frankrijk hebben gedoemd," en waarschijnlijk zullen voor de verkiezingen nog vele dergelijke geschriften verschijnen. De minister van marine heeft aan de bevoegde autoriteiten in onze havensteden aan de kusten van den Oceaan kennis gegeven, dal aldaar eer lang een Zweedsch eskader te wachten is. Volgens berigten uit Vera-Cruz, te Cadix ontvangen, had de generaal Berthier de troepen van Comonfort, die tot hulp van I'uebla aanrukte, ge slagen. De generaal Ortega, die te Puebla bevel voert, had aangeboden te capituleren, mits hem aannemelijke voorwaarden bewilligd wierden, terwijl de generaal Forcy onvoorwaardelijke overgave eischte. De gemeenteraad en de vrouwelijke bevolking van Puebla had den generaal Forey gesmeekt de stad niet te vernielen; deze had geantwoord, dat lig de overgave zonder slag of stoot zou weten te verkrijgen. Ortega had met 15000 man getracht zich door het Fransche leger eenen weg naar Mexico te banenmaar was met aanzienlijk verlies geslagen en genoodzaakt om naar Puebla terug te keeren. Door den maarschalk Pélissier is een brief aan den keizer gezonden, waarin hij kennis geeft, dat er in Algerië eene algemeene ontevredenheid heerscht, vooral wegens het besluit omtrent den grondeigendom. Hij had reeds, tegen zjjn zin, gestrenge maatregelen tegen sommige dagbladen mo:- teu nemen. In den acclimatatie-tuin van hel Bois de Boulogne is thans eene ten toonstelling van honden geopend. Het aantal der aldaar bijeengebragte hon den beloopt 30000. Men vindt daar de hondensoorten der verschillende landen in vijf afdeelingen verdeeld, die weder in 32 klassen gesplitst zijn, vertegenwoordigd, en op de gemakkelijkste wijze voor de bezoekers ten toongesteld. De berigten omtrent den te velde staanden oogst luiden uit alle depar tementen zeer gunstig. Minder goed zijn die omtrent de nijverheid. De werkzaamheden kwijnen bij gebrek aan bestellingen. Vooral bjj de groote ijzerfabrieken is dit het geval. Uit Konslantinopel wordt berigt, dat de Sultan hoogst tevreden is over zijne reis naar Egypte. Bjj zijn vertrek verzocht hij den onder-koning eenige van zijne bekwaamste ambtenaren naar Konslantinopel te zenden, ten einde in vele takken van bestuur de noodige wijzigingen te brengen omdat Turkye in menig opzigt bjj Egypte, volgens de verklaring des Sul tans, achterstaat. Hoe aangenaam het den onder-koning moge geweest zijn om een bezoek van zijn opperleenheer te ontvangenzal hij waarschijnlijk met vreugde het vertrek van zijn vorst hebben bijgewoond, omdat deze hem ontsloeg van de noodzakelijkheid om de verbazende uitgavenhel gevolg van hel hooge bezoek, langer te moeten doen. Men verzekert, dat zij veilig op 10 millioen fr. mogen geschat worden. De stoel, welke den Sultan naar Egypte had vergezeld, was buitengewoon' talrijkhij telde in zijn ge volg niet minder dan 1800 personen van verschillenden rang en de Egypti sche regering stelde van hare zijde alles in het werk om zoowel de minste wcnschen als de onbeschaamdstc vorderingen van vele hooggeplaatste perso nen in hel gevolg des Sullans te bevredigen. Bij gelegenheid van zijne terugkomst in de hoofdstad zijn 150 personen op zijne kosten uit de gijze ling outslagen. SPANJE. De Epoca van Madrid meldt, dat don Juan de Bourbon verklaard heeft zich aan de genade der koningin te onderwerpenhaar te erkennen als zijne souvereine vorstinen zoo voor zich als voor zijne nakomelingen van zijne beweerde reglcn afstand te doen. De toestand van den prins is thans van zoodanigen aard, voegt het blad er bij, dat zijne houding, deze moge der regering gunstig of vijandig zijnvan geen belang hoegenaamd meer is.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2