LE1RNCIIE 1865. WOENSDAG 6 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV°. 8 blad 9) der Handelingen van den Gemeenteraad. BlNNENLANbSCHE BKK1GTEN LEYDEN5 Mei. Bij kon. besluit van den 3de" dezer is aan den eersten prosector bij het anatomisch kabinet alhier, dr. J. A. Boogaard, de titel verleend van hoogleeraar en van conservator der anatomische verzameling bjj de hoogeschool. In de maand April zijn binnen deze gemeente geboren 125 kinderen, j als: 64 zoons en 61 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen, j Overleden 81 personenals9 mannen14 vrouwen30 zoons en 28 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 2. Voltrokken 32 huwelijken. Bij de gisteren op het raadhuis alhier gebonden aanbesteding van het veranderen van twee annexe gebouwen lot schoollokalen met aanhoorige werkzaamheden, is dal werk aangenomen door J. H. Carlier, timmerman alhier, voor de som van ƒ6179. De minister van binnenl. zaken heelt ter kennis van belanghebbenden gehragt, dat het toelatings-examenom als kweekeling aan 's rijks veeartse nijschool Ie worden opgenomen, zal plaats hebben op Donderdag 9 Julij e. k.; en dat zij, die lot dit examen wenschen toegelaten te worden, zich in persoon of schriftelijk, vóór 26 Junij e. k., bjj den directeur der school moeten aanmelden. Gepensioneerde officieren van gezondheid der lsle of 2de kl. van het leger in Ned. Oost-Indië of van de landmagt in West-Indië, die wenschen in aanmerking te komen voor de opengevallen betrekking van officier van gezondheid bij hel koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek zijn ttilge- noodigd zich daartoe, bij gezegeld request, vóór den laatslen dezer maand, te wenden tot het ministerie van koloniën. Bij kon. besluit is aan A. Brantenaar te Dordrecht, als nalatige ter inschrijving voor de militie, ingelijfd bij het 4de reg. infanterie, ontheffing s van de werkelijke dienst voor zijnen gebeelen diensttijd verleend. Hij had zich in 1856 voor de militie doen inschrijven en werd voor de ligting van dat jaar ingelijfd en na volbragtcn diensttijd in 1861 ontslagen; later was het ontdekt dat hij als in 1836 geboren zich reeds in 1355 had moeten aangeven en dientengevolge was hij op nieuw voor 5 jaren bij de militie ingelijfd. Ook is voorwaardelijke ontheffing van de werkelijke dienst verleend aan den loleling der nationale militie van dit jaar A. E. van Kempen, te Voor schoten. Het door hem gelrokken nommer was het hoogste, dal tot vol- talligmaking van bet aandeel der gemeente Voorschoten in die ligting (4 tnan) moest worden opgeroepen. Van de ingeschrevenen van het vorige jaar was echter een reeds vóór zijne inschrijving in 's rijks militaire dienst getreden en deze moest Ier bepaling van het aandeel der provincie en der gemeente in de ligting. van bet getal ingeschrevenen zijn afgetrokken, hetgeen echter niet is geschied. Zoo die aftrekking had plaats gehad, kon het aandeel der gemeente Voorscholen slechts drie man bedragen en zou de genoemde loteling builen de oproeping zijn gevallenzoodal het niet billijk was hem te doen boelen voor een verzuimdoor de overheid begaan. Vrijdag II. is de kweekschool van onderwijzeressen te Arnhem op eene plegtige wijze geopend. 34 kweekelingen waren hierbij tegenwoordig. Te Zutphen is gevankelijk binnengebragt een boer uil Brummen, die, met nog een anderen boer van de kermis terugkeerendezijn medgezelna twist te hebben gekregen, eene zeer diepe wonde in den hals heeft toege- bragt, zoodat hij ter aarde stortte. Door wijlen jonkvronwe A. C. J. gravin van Rechleren Limpurg is aan de armen der herv. gemeente te Zwolle een legaat vermaakt van ƒ2000, vrij van successieregt. Uit Enschede' meldt men het volgende: Een jongeling en een meisje, uit de gemeente Lonneker van de jaarmarkt terugkomende, werden ver volgd door een ambtenaar bij 's rijks belastingen, die opgewonden door sterken drar.k en waarschijnlijk door jaloezij gedrevenden jongeling met de kolf van zijn geweer zoo vreeselijk mishandelde, dal men voor diens leven vreest, terwijl hij het meisje door de hand schoot. Deze zal welligt nim mer het gebruik van die hand terugbekomen. Bij het instituut voor doofstommen te Groningen worden thans weder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelin gen bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen, die in Augustus e. k. den ouderdom van 6 jaren bereikt hebben en nog geen volle 15 jaren oud zijn. Uit Harlingen meldt mendat de vaart aldaar bijzonder levendig is. Vrjjdag 11. lagen er 34 schepen gereed om uit te zeilen en Zaturdag mor gen verlieten er 19 schepen de havenzoodat de binnenkomende vaartuigen een uur voor de haven moesten blijven wachten. Te 's Hertogenbosch is dezer dagen gevankelijk binnengebragt een in gezeten van Rotterdam, echtgenoot en fader van een talrjjk gezin, die zijne woonplaats gedurende de laatste dagen had verlaten om uitsluitend vee uil de weiden te stelen. Vrjjdag II. is hij op de jaarmarkt te Loon op Zand gevangen genomen, op het oogenblik dat hjj eene koe, onder de ge meente Heusden te huis behoorende, beneden de waarde verkocht had. 'sGRAVENHAGE, 5 Mei. Z. M. de koning heeft den baror. de Ia Viilestreux, eersten secretaris van het Fransche gezantschap alhier, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen, bij het 5de reg., tot kapitein 3de kl. den lslc" luit. C. M. W. Kamps, van hel reg. grenadiers en jagers; in zijnen rang over te plaatsen, bjj hel reg. grenadiers en jagersden kapitein S. L. J. Queysen van het 5dc reg. infanterie. Naar men verneemt is mevr. Madeleine Graver benoemd tot pianiste van 11. M. de koningin. IIII. MM. de koning en koningin en Z. K. II. de prins van Oranje zijn heden legen den middag van Amsterdam in de residentie teruggekeerd. Z. K. U. de prins van Oranje vertrekt morgen uit de residentie naar Londen, ter bijwoning van de aldaar te houden wedrennen. De commissaris des konings dezer provincie, de heer Loudon, is tot het doen eencr buiienlaudsche reis van hier vertrokken. Hel lid van gedep. staten jhr. van Heieren Gevers zal gedurende zijne afwezigheid zjjne func- tiën waarnemen. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is aangeno men het voorstel van burgemeester en wethouders om het in orde brengen van het oud-archief dezer gemeente, op te dragen aan den heer J. H. Hing- man, ambtenaar bij hel rijks-archief. Deze zaak zal geheel vóór het jaar 1866 moeten zijn voltooid. AMSTERDAM, 4 Mei. H. M. de koningin heeft zich Zaturdag II. langs den Rijnspoorweg naar Utrecht begeven, om aldaar hel Diaconessenhuis in oogeuschouw te ne men. Gisteren morgen heeft de vorstelijke familie de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond onder het gehoor van den predikant J. G. Schuuring, die tot tekst bad gekozen Joh. 14 vs 4. Het ruime kerkge bouw was te klein om het groote aantal toehoorders te kunnen bevatten. Ten 2 ure beeft zich de vorstelijke familie naar den zoölogischen tuin Natura Artis Magistra begeven, en des namiddags ten 6 ure was er ten hove diner van ruim 60 couverts in de groote zaal. Z. M. heeft aan den heer Wester man, directeur van den zoölogischen tuin, de gouden medaille van ver diensten verleend. Gisteren hebben Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje op nieuw onderscheiden inrigtingen bezocht, zooals: de ambachtsschool der maatschappij voor den werkenden stand, de metaalwaren-fabriek van den heer J. T. Schollen, het paleis voor volksvlijt, het museum Fodor en de tentoonstelling van leekeningen der maatschappij Arti et Amiciliae. Zondag middag heeft Z. M. oj» hel paleis eene conferentie gehad met de leden van de kamer van koophandel II. M. de koningin beeft weder 100 geschonken ten behoeve van het diamant werkers-weezen fonds. BLUTKiMLAlNDSCIlË BËRIGTEN. ENG ELAN D. LONDEN, 3 Mei. Volgens eene officiële opgave hebben tijdens den oplogt van den prins van Wallis op 7 Maart en bij de illuminatie op den 10den daaraanvolgende in het geheel 23 ongelukken plaats gehad waarvan 9 met den dood eindigden. Op den dag dat de wet, waarbij de inkomende regten op de thee worden verminderd, in werking is gelreden, werden 3j millioen ponden thee aangegeven, waarvoor een bedrag van 175,000 werd betaald. Het Engelsche oorlogschip Zebra heeft op 30 Maart te St. Helena eenen slavenhaler met 459 Afrikanen aan boord opgebragl; zij werden onmiddel lijk in vrijheid gesteld en overgegeven aan de zorg van den gouvernements commissaris voor de emigratie. De Times deelt mede, dat de regering der Vcreenigde Staten besloten heeft eenen in hel zeeregl en in hel volkenregt bedreven persoon herwaarts te zenden om haren gezant te Londen bjj te staan in het overwegen der vraagpunten betrekkelijk dat regt, welke lusschen de twee landen in bet vervolg oprijzen mogten. Beriglen uit New-York van 22 April melden, dal de hondsvlootonder bevel van den commodore Dupont, zich nog altijd voor Charleston bevindt. Er zijn tegenstrijdige geruchten in omloop, nopens bet al of niet hervatten vatt den aanval op Charleston. De zaak der I'eterhoff zal onderworpen

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1