Per Telegraaf. grondverbetering op liet oog. De kosten daarvan zouden uil de schatkist voorgeschoten en door de daarmede gebate plaatsen of particulieren allengs terugbetaald worden. Omtrent het gevecht, dat voor Charleston heeft plaats gehad, wordt nog hel volgende medegedeeld. Den 8Jten April gaf admiraal Duponl het sein om de baai op te varen en de forten aan te tasten. Negen monitors en het ijzeren fregatschip Ironsides begaven zich op weg, om den kans te wagen. Verwondering heerschte op al de schepentoen zij ongehinderd voorbij de batterijen voeren, die zelfs het statige admiraalschap geene op merking schenen waardig te keuren. Eindelijk kwam men onder schol van de forten Moultrie en Sumler en als op een gegeven wenk openden al de vuurmonden van alle punten op de kleine, maar wakkere monitors, die op hunne beurt hunne 180ponders in de muren van die forten zonden. Het gevecht duurde slechts twee urenen ofschoon er bijna geene dooden vielen, was het ontzettend. De Ironsides werd 150maal getroffen, met eenige schade en het verlies van de ijzeren verschansingenz. Men ineent, dat het schip op eenmaal het vuur van 300 stukken doorstond. De Keokuk werd 90maal getroffen, waarvan lOmaal onder de waterlijn; hel dek werd door de kogels als met voren gegroefd en de draaitorens werden ver brijzeld. De Weehawken, die het fort Sumler het meest beschadigde, vuurde 26tnaal en werd 60 keeren getroffen; het stuurhuisje en het geschulto- rentje werden nagenoeg vernield. De Montouk ontving 20 kogels en was hel meest beschadigd. De Nantucket was verschrikkelijk gehavend; het dek was letterlijk opgegroefd door het getrokken geschut en het torentje onbruik baar geworden. De Kalskill onderging hetzelfde lot. De Petasco vuurde 18maal en werd tusschen 40 en 50inaal getroffen. Zijn 200ponder werd in den. aanvang builen gevecht gesteld. De Nahart vuurde 24maal en werd 80maal getroffenhet stuurhuis werd verbrijzeld en er ontstonden 30 gevaar lijke breukenwaarvan sommige beneden de waterlijn. De Passaic werd 58maal getroffen en na 9uiaal gevuurd te hebbenmoest dit schip hel op geven zijnde geheel en al buiten staal van tegenweer. FRANKRIJK. PARIJS, 30 April. Bij het wetgevend ligchaam is ingekomen een wetsontwerp, waarbij ecne buitengewone subsidie van 12,000,000 fr. wordt gevraagd, ten behoeve van de noodlijdende fabriek-arbeiders in de katoen-districten. La France wil welendat de verkiezingen den 31>,en Mei zullen plaats hebben. De toebereidselen voor de ontvangst van den prins van Wallis en zrjne gemalin te Fontainebleau worden onafgebroken voortgezet. Voor het Vene- tiaansche feest, op de vijvers te geven, is o. a. eene echte gondel door den graaf Arese in Venetië aangekocht, welke eene zeer aanzienlijke som gekost heeft en binnen eenige dagen in bijzijn der keiz. familie beproefd zal wor den. Dit vaartuig is per spoorweg naar S'. Cloud overgebragt, waar men het te water zal laten. Voor hel meubelen der verschillende vertrekken worden van alle zijden kostbare bronzen werken en kunstvoortbrengselen aangebragt. Eene zaal van Fontainebleau zal geheel naar Chinesche wijze worden ingerigt, met voorwerpen door het Fransche leger in het Hemelsche rjjk buit gemaakt. In het Quarlier du Temple heeft een hevige brand gewoed, waardoor het Café-Concert-du-Géant in de asch is gelegd. Een der bedienden van het kofïijhnis is in de vlammen omgekomen; hij had tijdig de vlugt geno men, maar snelde op het hooren van een gillenden kreet in het brandend huis terug. De knaap bezat eenen papegaai, dien hij had leeren spreken en waaraan hij zeer gehecht was; de gil, die ten gevolge had dat lig zich weder in hel brandend huis waagde, was door hel dier geslaakt, voor welks redding de jongeling zijn eigen leven nulteloos heeft ten offer gebragt. PK VISSEN. BERLIJN, 30 April De commissie van het huis van afgevaardigden heeft mei algemeene slem- men een voorslel van den heer von Rönne aangenomen, strekkende om de vroeger met Rusland gesloten cartel- of uitleverings-overeenkomst van on waarde te verklaren. Een onzer dagbladen meldt, dal er in Posen eene huiszoeking heeft plaats gehad bij graaf Dzialinsky, lid van den landdag en dat men bij hem een volledig plan eener onwenteling in Polen heeft gevonden. De graaf heefi zich bij de opsiandelingen in den omtrek van Kalisch gevoegd. De staat van zaken in Polen blijft steeds dezelfde. Volgens berigt uit Krakau zijn bij Koscyze drie compagniën Russische infanterie door de op standelingen geslagen. Daarentegen wil de Nat. Zeit. van Berlijn welen dat bij Ostrowo, niet ver van Kalisch, de opstandelingen geslagen zijn, waarbij zij 1000 gevangenen hebben verloren. Dit laatste zal zeker wel eenigzins vergroot zijn. De Köln. Zeit., een voorstander der Polen, is van gevoelen, dal de toestand der opstandelingen niet zeer gunstig is en zegt: Oinlrent de voorvallen in het koningrijk Polen komen zeer schaars onbe vooroordeelde en te vertrouwen berigten over de grenzendoch aan beide zijden, aan de Russisehe en aan de Poolsche, wordt het bevestigd, dat in het zuiden en het zuidoosten weder gebeurtenissen op handen zjjn, tcrwgl de Polen in het westen zware verliezen hebben geleden. De generaal von Berg neemt krachtige maatregelen. Op zijn aanzoek zyn hem nog 30000 man troepen toegezegd en allerwege worden de burgerlijke beambten, die verdacht zijn, door militairen vervangen. Er zijn ook reeds ambtenaren lot verantwoording geroepen. Uit Petersburg meldt men, dat de keizer bij gelegenheid van zijn ver jaardag allerwege de sprekendste bewijzen van verknochtheid had ontvan gen. Bij keiz. ukase is de wel op de ligchaamsslraffen gewijzigd, in dier voege, dal die straffen voorlaan slechts bij wijze van uitzondering zullen oege -a-t worden. TURYN, 1 Mei. Volgens berigten uit Napels is prins Napoleon heden morgen met zijne gemalin daar aangekomen. WEENEN, 1 Mei. De toon en de strekking van het antwoord van Rus land voorspellen geenszins eene vermeerdering van de bestaande moeijelijkheden. ATHENE, 25 April. Onderscheidene leden van hel ministerie hebben het voornemen aan den dag gelegd om hun ontslag te nemen. Alle maatregelen zijn genomen om eene contra-revolutie en eene demonstratie legen den prins van Denemarken te beletten. PARIJS, 1' Mei. De Nation meldt, dat het antwoord van Rusland op de nota van Frankrijk heden door den Russischen gezant aan de Fransche regering zal worden medegedeeld. LONDEN, 2 Mei. De Morn. Post zegt.- «Wij hebben reden te gelooven dat het berigt, volgens hetwelk er plan bestaal dat de prins en prinses van Wallis een bezoek bij keizer Napoleon zullen afleggen, ongegrond is." BERLIJN, 2 Mei. Gisteren heeft het liuker-centrum uit de kamer der afgevaardigden besloten, het voorslel van de partij van den vooruitgang, strekkende tot hel indienen van een adres aan den koning over 's lands toestand met betrekking lot de buitenlandsche aangelegenheden, niet aan te nemen, zoodat voorloopig zulk een adres niet zal ingediend worden. Kader berigt omtrent de tweede der thans zigtbare kometen. Toen ik in de Leydsche Courant van den 29sleD April jl. een kort berigt gaf omtrent de twee thans zigtbare kometen, werd de berekening van de loopbaan der komeet, op den 16den April door dr. Winnecke ontdekt, door de waarnemingen nog niet toegelaten. Daarna hebben de Iteeren N. Jl. Kam fit A. van Hennekeler alhier, uit de waarnemingen door den eerstgenoemden op den 23slen, 26slen en 28steD April volbragt, de navolgende elementen van de loopbaan dier komeet afgeleid. Doorgang door het Periheliumden 20sten April te 16 u. 6 m. m. t. te Leiden. Lengte van den klimmenden knoop 251° 7'58" Lengte van het Perihelium 306 44 34 Uelling van den loopkring 85 21 46 Kortste afstand van de zon 0,6312 Rigting*der beweging regtloopend. Uit deze elementen is, door de heeren Kam en van Hennekeler, de vol gende ephemeride der komeet berekend: Dag. R. Opkl. N. Afw. Afst. tot de aarde. Afst. tot de zon. Helderheid. 30 April 15» 37' 44° 27' 1,152 0,663 0,71 4 Mei 24 20 46 21 1,251 0 693 0,55 8 31 36 47 25 1,348 0,732 0,42 12 38 28 47 41 1,448 0,777 0,33 16 44 31 47 29 1.547 0,827 0,25 20 49 44 47 1 1,641 0,881 0,20 24 54 25 46 18 1,735 0,937 0,16 28 58 28 45 36 1,826 0,995 0,12 1 Junij 62 3 44 41 1,907 1,059 0.10 In de laatste kolom is de helderheid der komeet op den 23sten April, toen zij zich vertoonde in het licht eener ster tusschen de 3de en 4d° grootte, als eenheid aangenomen. Het blijkt uit deze ephemeride dat de komeet op een' grooten afstand van de aarde verwijderd is en dal hare afstanden, zoowel van de zon als van de aarde, met snelheid toenemen. De komeet zal, ten gevolge daarvan, slechts gedurende weinige weken kannen worden waargenomen. De komeet zal zich, van nu af tot het begin der maand Junij, nagenoeg ophouden in den boog des hemels, dien men zich kan voorstellen van de ster in Andromeda naar de ster e in den Wagenman getrokken. Den 6dp0 Mei zal zij, in dien boog, boven de ster y in Andromeda geplaatst wezen; den 16de" Mei zal zij de ster in Perseus bereiken, en den 26s,en Jlei zal zij omtrent het midden tusschen die ster en de ster e in den Wa genman innemen. Zelfs bij het aanbreken van den dageraad staal de komeet nog vrij laag aan den hemel. Leiden, 1 Mei 1863. E'. KAISER. 9 T A M S- BKKtUTKN BURGEJ1EESTER en WETHOUDERS vin LEYDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), dat alle prelensiën over het jaar 1862, ten laste der gemeente, vóór of op den laalslen Junij dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorde ringenwelke niet binnen den genoemden termijn ingediend zijn, voor ver jaard en vernietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 21 April 1863. v. PUTTKAJ1MER Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden, op den 27sten April 1863. 1 veroordeeld wegens het weigeren der voldoening van de verschuldigde tol gelden aan den rijks-tol op den Hoogen Rijndijk onder de gemeente Zoeterwoude. 3 wegens het in den winkel ten verkoop voorhanden hebben van brood, onder het bepaalde gewigt. 2 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het zonder consent baggeren in den Rijn. 1 wegens het uitslaan van een karpet, na den gezetten Ijjd. 1 wegens het afsteken van vuurwerk zonder verlof van Burgemeester en Wethouders. 4 wegens het op straat werpen van vuilnis. 14 wegens het zich op de openbare straat' in kennelijken staat van dronkenschap verlootten. 1 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordcning. 1 wegens overtreding van art. 324 der Algemeene Policieverordening. 1 vrijgesproken van de beschuldiging wegens het verontreinigen der straat, als zijnde gebleken, ten gevolge van het opgeven van een valschen naam, niet de schuldige persoon te zijn. KERKN IFUWS. LEEUWARDEN, 30 April. Uil hel vroeger opgegeven 6-tal predikanten is door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente het volgende 3-tal opgemaakt, dd Terpstra, te Zaandijk; ter Haar, te Nijmegen; van Witzenburg, te Bergen-op-Zoom. Het stuk van C. S. betreffende het invitatie-concert van Sempre Crescendo op 28 April en dat van d. M. kunnen eerst, wegens plaatsgebrek, in het volgende nommer worden opgenomen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2