Per Telegraaf. en acht anderen. Voorts werden rapport uitgebragl over verschillende wets ontwerpen en de werkzaamheden voor de zittingen van Dir.gsdag en Woens dag vastgesteld. Aan boord van de pink De vier Gezusters, te Scheveningenheeft een treurig ongeval plaats gehad. Twee matrozen waren in het vooronder bezig teer in een ijzeren pot te koken. De teer overkokende deelde zich aan het vuur mede, zoodat er eene belangrijke vlam ontstond, waardoor een matroos over zyn geheele ligchaam als met brandwonden werd over dekt; terwijl de andere in het aangezigt deerlijk werd gebrand. De eerste bevindt zich niet buiten gevaar. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. K KL. I E. BRUSSEL, 27 April. Hier ter slede is eene misdaad gepleegd, die nog al opzien heeft te weeg gebragt. Een Pool namelijk heeft een pistoolschot gelost op een zijner land- genooten, die naauw verwant is met den pauselijken nuntius. Men zegt, dat de moordenaar, die in hechtenis is genomen, krankzinnig is; de aange vallene is gelukkig niet doodelijk gewond. De aanslag had op klaarlichten dag in eene der meest bezochte straten der hoofdstad plaats. EKGELAN D. LONDEN, 26 April. De feestelijke ontvangst van den prins en de prinses van Wallis in de City heeft eene uitgave vereischt van 30000 M, waaronder 10000 voor het huwelijksgeschenk. Door de regering is aan het kabinet van Washington eene nota ge zonden, waarin de teruggave wordt verlangd van het opgebragte schip the Dolphin en het geven van de noodige voldoening. Volgens sommigen, zoo als den Londenschen correspondent van de Indèp. Beigezou die nota het karakter hebben van een ultimatum. Daarentegen moet er uit Washington eene depêche ontvangen zijn, waarin Engeland verantwoordelijk wordt ge steld voor het bonwen en uitrusten van kaperschepen in Engeland. Men ziel dus, cr is weinig meer noodig om lot eene vriendschapsbreuk te gera ken maar men verwacht dal de heer Lincoln het in deze voor de Ver- eenigde Staten zoo moeijelijke oogenblikken zoo ver niet zal laten komen. De Daily Telegraph verzekert, dal de regering besloten heeft al zijne pantserschepen, ook de groote fregatten Warrior en Black Prince, naar de wateren van Wesl-Indiö te zenden. De regering onderzoekt thans de qnaestic van den nood in de fabriek- districten. Zij is er ten stelligste tegenaan het parlement geld te vra gen ten einde op den tegenwoordigen voet voort te gaan met de onder steuning der arbeiders. Lord Palmerslon wil voorstellen, eene leening met Lancashire te sluiten, die later in termijnen en tegen zeer lagen interest zon worden terugbetaald. Met behulp van dit geld zouden in Lancashire groote werken van openbaar nut, draineringen enz. worden ondernomen. Wil het graafschap daarin niet treden dan zal de regering het denkbeeld van landverhuizing op groote schaal op den voorgrond plaatsen. Hier ter stede heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de voornaamste waardigheidbekleeders der kerk en vele andere hooggeplaatste personen, met het doel om eene missie, met een bisschop aan het hoofd, naar Madagascar te zendenwelk land gezegd wordt 5 millioen bewoners te tellen en waar de koning Radama zijne bereidwilligheid heeft te kennen ge geven om eene zending der Engelsche kerk toe te laten. Een Amerikaan, Hill genaamd, beweert er in geslaagd te zijn, om locomotieven en sloomiaartuigen door middel van prelrnlenm in beweging te brengen. Twee barrels steenolie zouden voor een spoorwegtogt van New- York naar Albany, en 300 barrels voor eene stoomvaart over den Atlantischen Oceaan, waartoe 700 tonnen steenkolen vereischt worden, toereikend zijn. Rerigten uil New-York bevatten hel volgende: De noordelijken kun nen geenc versterking zenden aan generaal Foster te Washington, in Nieuw Carolina. Men verwacht, dat hij door gebrek aan levensmiddelen genood zaakt zal worden zich over te geven. Generaal Dom heeft met 15000 man der zuidelijken in Tennessee een aan val tegen Franklin gewaagdhij is met verlies van 300 man teruggeslagen. De noordelijken hehben het plan om Charleston te nemen opgegeven. De vrees voor een oorlog met Engeland neemt toe. Uit Savannah werd als ge rucht vermeld, dal de commodore Wilkes daar op zijn eerewoord gevangen gehouden werd, totdat hij voldoende zou hebben verklaard, waarom hij op een Spaansch schip had geschoten. De president Davis heeft een manifest uitgevaardigdwaarbij de bevolking van het zuiden wordt aangemaand om zich lot voortzetting des slrijds gereed te houden. FKANHRIJk. PARIJS, 26 April. Men verzekert, dat onze regering aan alle hoven in Europa eene depêche heeft gezonden, waarin de staatkunde wordt blootgelegd, welke zij ten op- zigle van de Poolsche quacstie wil volgen. Zij wil daardoor eene algemeene goedkeuring van die staatkunde uitlokken. De kamer van afgevaardigden heeft zich in den laatsten lijd bezig ge houden met de begrooting. De onderscheidene hoofdstukken wordenniet zonder overhaasting en met uitzondering van enkele stemmen, algemeen goedgekeurd. De oppositie heeft zich krachtig doen gelden om het ver keerde van het thans gevolgde stelsel omtrent de verkiezingen aan te toonen. De heer Favrc heeft met hardnekkigheid de stelling verdedigd, dat het gou vernement zonder dal stelsel zou vallenterwijl de minister Baroche de verzekering gaf,,dal men dat stelsel nooit zou laten varen. Prins Napoleon en zijne gemalin hebben de hoofdstad verlaten, om zich naar Florence te hegeven. De hertog van Chartres, broeder van den graal' van Parjjs, zal in het huwelijk treden met zijne nicht, de dochter van den prins van Joinville. Een groot aantal schilders, wier stukken voor de aanstaande tentoon stelling door de jury zijn geweigerd, hebben daaromtrent hunne klagten bij den keizer ingediend. Z. M., het publiek regler willende laten over het regtmatige van die klagten, heeft besloten, dal de geweigerde stukken in een ander gedeelte van het paleis voor nijverheid zullen kunnen worden tentoongesteld. De herv. gemeente alhier is in de laatste tien jaren op merkwaardige wijze in liefdadigheid en in ontvangsten voor de armen vooruitgegaan. In plaats van 48 diakenen, die zij vóór tien jaren telde, bezit zij er thans 90. De som, die zij voor liefdewerken besteedde, is bijna verdubbeld; van 58000 fr. is zij tot nagenoeg 80000 gestegen. Het aantal harer scholen is van 4 tot 16 geklommen. De heer de Chastcllux, een doofstomme, heeft zijn examen als candi- daat in de natuurkundige wetenschappen afgelegd; in plaats van het mon deling examen, heeft hij de gestelde vragen schriftelijk beantwoord. Hier te lande heeft men 30,000 doofstommen. Men vindt die het meest in de vochtige, moerassige streken, in het gebergte, waar de koude des winters zeer streng is, en in de kelders door behoeftigen bewoond. Van die 30,000 ongelukkigen worden er slechts 15,000 in 50 scholen verpleegd. 'sGRAVENHVGE, 28 April. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden al de aan de orde gestelde onteigeningswetten en verdere kleine wets-ontwerpen met algemeene stemmen aangenomen. WEENEN, 27 April. De avondbladen melden uit Warschau, dat de mar kies Wielopolski zitting blijft houden in den staatsraad. De Russen te Warschau verspreiden het gerucht, dat eerstdaags eene constitutie voor Congres—Polen zal verleend worden. De algemeene stemming is cr even wel tegen een vergelijk. BERLIJN, 27 April. De Nordd. Zeitung verneemtdat in West-Pruissen een naamloos revolutionair comité door dreigende brieven onlusten tracht uit te lokken en schrik te verspreiden. Volgens de National Ztg. heeft het Russische bestuur te Warschau, in weerwil van het protest des aarls- bisschops, de gewone processiên verboden. Ondanks dit verbod hield de bevolking den 25sten dezer de gewone processie, waarop alle geestelijken die daaraan deel namen, in hechtenis werden genomen. LONDEN, 27 April. Graaf Russell heeft in het hoogerhuis verklaard, dal de mailpakketten aan hoord van het door een Amerikaanschcn kruiser genomen schip Pelerhoff, geopend zijn. Die pakketten bevatten verscheidene brieven aan het adres van den Engelschen consul te Matamoras. De rege ring heeft legen deze opening der pakketten geprotesteerd. De minister ver klaarde verder, dal deze quaestie aan hel oordeel van de rcgtsgeleerde raadslieden der kroon onderworpen is. PARIJS, 28 April. De Moniteur berigt dat prins en prinses Napoleon uaar Egypte cn Palestina vertrekken. Blijkens bijzondere berigten uit Vera-Cruz, over Havana ontvangen, vorderen de werken aan den spoorweg van Orizaba naar Vera-Cruzdie de zen zomer moesten voltooid wezenzeer langzaam. Ieder oogenblik name lijk worden de werklieden door de guerillas bemoeijelijktdie bovendien schier iederen nacht onze troepen, vooral in Cordova, overvallen. Daarbij hebben er voortdurend talrijke desertiên bij het Fransche leger plaats. Alleen te Puebla telt men 600 zulke gevallen. Een aantal deserteurs heeft eene ver klaring openbaar gemaakt, waarin zij den Mexicanen dank zeggen voor het hun geschonken onthaal en verklarendal zij bedrogen werden toen zij naar Mexico werden gevoerd. Onder de onderteekenaars bevindt zich een sergeant-majoor, Alfred Cavaignac genaamd. Volgens ofFtciêle berigten nil Puebla van 24 Maart had de generaal Forey zijn hoofdkwartier op eene mijl afstands van genoemde stad opgeslagen. De Fransche troepen hadden verscheidene hoogten rondom de stad bezet. Het bombardement zou legen 10 of 15 April een aanvang nemen. Een corps van 5000 Franschen was te Vera-Cruz ontscheept. ritmssEN. BERLIJN, 26 April. Van regeringswege is bekend gemaakt, dat de vijfde zitting van het internationale congres voor de statistiek dit jaar alhier zal worden gehou den lusschen den 6den en den 13dc° September. Te Crefeld is dezer dagen overleden de heer K. de Greiff, zijdefabrie- kant. Hij heeft bij zijnen uitersten wil de volgende sommen tot weldadige doeleinden beschikbaar gesteld: 120,000 th. ten behoeve van het stedelijke gasthuis; dito tot stichting van een huis ter verpleging voor mannen onder de 65 jaren, 50000 th.eene gelijke som voor een gesticht voor vrouwen van dien leeftijd; 50000 th. ten behoeve van het r. k. en eene gelijke som voor het evang. weeshuis; 50000 th. ten behoeve van een op te rigten krank zinnigen-gesticht; 50000 th. om op zijn jaardag uit de renten giften te schenken aan de behoeftigen der stad; 8000 lit. lot stichting van een lijken huis; 4000 til. lot verfraaijing der openbare begraafplaats; 20000 th. lot op- rigting van eene vleeschhal; 6000 th. voor eene graanmarkt; 8000 th. heeft hij vermaakt aan de gemeente Linn. liet totaal dezer legaten is 466,000 th. Omtrent den strijd in Polen zijn gcene berigten van eenig aanbelang ontvangen. Te Warschau is het deelnemen aan de gewone processiên ver boden. In weerwil daarvan zijn die processiên gehouden, waarvan het ge volg is geweest dat vele geestelijken in hechtenis zijn genomen. Te Petersburg is onlangs van een geheim genootschap van revolutio naire strekking, hetwelk zijne stukken kenmerkt met het opschrift Zemla da fFela (dal is Grondslag der Vrijheid), een manifest uitgegaan, waarin het Russische volk werd aangemaand om den opstand in Polen te ondersteunen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2