HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. ongeveer 25 jaren, in den boezem hunner kerk eene afscheiding, die zich tol over het gehecle vaderland, lot op hel geringste dorp, uitstrekte, eene afscheiding, die, daar zij vrjj was van alle staatkundige of andere vreemde inmengselen, tot eenig motief had vrijheid en zelfstandigheid om zich als kerk te kunnen organiserenvolgens zuiver kerkelijke ingeving. Dat deze afscheiding niet is geweest het product van eene zieke prikkel baarheid, maar in waarheid uit den onnatuurlijken toestand onzer kerk se dert 1816 natuurlijk voortvloeit, komt de ervaring van den laatsten lijd be vestigen in de grenzenlooze verwarring die allerwege ondervonden wordt in de Hervormde kerk. Van waar die verwarring, ook nadat de afscheiding heeft plaats gehad, nadat zij heengegaan zijn, die door hunae vijanden heethoofden genaamd worden? Zij is de veeljarige en krachtige vrucht van den meergenoemden onnatuurlijken toestand, waarin onze kerk na 1816, en ook thans nogverkeert. Die verwarring laat zich allerwege opmerkendoch wel het allerminste daar, waar kerkelijke collegiën en predikanten in den geest der gemeente werken, doch wederom het allermeeste daar, waar dit in een omgekeerden zin plaats vindt; daar gevoelen collegiën en predikanten zich door konink lijke en ministeriële besluiten vrij en onafhankelijk van de gemeente, waar door de eerste voorwaarde van eenigheid en zamenwerking ontbreekt, na melijk de wederzijdsche behoefte aan elkanders hulp en ondersteuning. Die verwarring, dal natuurlijk gevolg van den onnatuurlijken toestand onzer kerk, strekt zich reeds zoover uit, dal de gemeente ook zelfs niet lot haar regl kan komen daar, waar het Algemeen Kerkelijk Reglement haar dat regl gewaarborgd heeft. Immers art 23 van dat Reglement zegt: «Het regt tot benoeming van ouderlingen en diakenen, en lot beroeping van predikanten, berust bij de gemeente." Voorzeker een wijs voorschrift, waarbij de eenigheid des geestes, gegrond op de wederzijdsche behoefte en wederzijdsche afhankelijkheid, het hoofddoel is geweest; maar ook dat laatste bolwerk voor de vrijheid en onafhankelijkheid, der zelfstandigheid van de gemeente is, na veelvuldige bemoeijingen der zamenwerking van hoogere en lagere kfrkbcsturenallen georganiseerd niet met overleg en goedvinden der gemeenten, maar naar koninklijke of regeringsbesluiten, zeer onlangs voor goed krachteloos gemaakt bij synodale beschikkingen. Die verwarring gaat steeds voort om al verder en verder verdeeldheid te kweeken en de geloovigen zelfs tot in het heiligdom te vervolgen. Op aan schouwelijke wijze wordt dat dezer dagen in Leyden bevestigd: Twee ker kelijke collegiën voeren strijd de gemeente-commissie erkend en beves tigd bij koninklijk besluit, wordt aangevallen door den kerkeraadeen col leg iewier leder elkander kiezen, onafhankelijk van de gemeente, en deze twee voeren strijd, over zijn of niet te zjjn, in het aangezigt van de gemeente, die, geheel onmaglig, van dien strijd eene droevige getuige is; ja, dooreenen stouten greep van den kerkeraad om de gemeente-commissie in de uitoefening harer funcliën midden onder de godsdienstoefening te keer te gaan, wordt de gemeente tot midden in hare aandacht, bij iedere gods dienstoefening door de leekenen van dien strijd hinderlijk gestoord. Zoo ver strekt zich reeds de verwarringgeboren uit den meergenoemden half- slachiigeu en onnatuurlijken toestand onzer kerk, uit. De requeslranteu hebben zich veroorloofd, de aandacht Uwer Majesteit eenigzins wijdloopig bezig te houden, ten einde in het licht te stellen, hoe wenschelijk, ja, hoe noodzakelijk het is geworden, dat de Nederl. Iierv. kerk, daar zij opgehouden heeft eene staatskerk te zijn, nu ook tot haar regt kome, dat is, dal zij losgemaakt worde van die staatsbemoeiingen die, sedert de scheiding van kerk en staat door de grondwet is gewaar borgd, nu slechts kluisters zijn geworden, onder de benaming van regle menten en kerkelijke collegiën, die buiten de gemeente door hel staatsgezag zjjn daargeslcld, en op wier regeling of benoeming zij geen den minsten invloed kan uitoefenen, kluisters, die haar binden om niet, als eene levende gemeente van Christus, zich in hare kracht, tot stichting en op bouwing, te openbaren. Dat zal zij echter doen, zoodra hare hoogleeraren, hare predikantenhare opzieners en armverzorgersal hare kerkelijke personen, in naauwer be trekking lot haar zullen gebragt zijn, zoodra zij hun mandaat niet op eene van de gemeente onailiaukelijke wijze zullen verkregen hebben, zoodra zij, l>Ü iedere werkzaamheid ten behoeve der gemeente, door hunne leedere ver houding lot die gemeente zullen geïnspireerd worden; dan zal de verwarring in onze vadcrlandsche kerk, met al hare noodlottige gevolgen, een eind ne men en plaats maken voor een toestand die wedergeboren zal mogen heeten en zich zal openbaren in eene gewenschte eenigheid des geestes door den band des vredes, eerbied inboezemende aan degenen die buiten zijn en krach tig werkende op degenen die binnen zijn tot geloof en godzaligheid. Dat geve God! daartoe werke Uwe Majesteit, wiens huis zoo innig ver bonden is aan de kerk, goedgiinsliglijk mede. Dat vragen wij vrijmoedig, omdat de grondwet met art. 23 van het alge meen kerkelijk reglement daar zijn om de requestranten hoop en uitzigl te geven dat hun wensch kan verhoord worden. Van Uwe Majesteit de gehoorzame en getrouwe onderdanen, STADS- KGIilVTKA BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, ter voldoening aan art. 228 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over het jaar 1862, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars moeten worden ingeleverd en dal de vorde ringen, welke niet binnen den genoemden termijn ingediend zijn, voor ver jaard en vernietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL S1EGENBEEKBurgemeester. Leyden, 21 April 1863. v. PUTTKAMMER Secretaris. fiurgctiijfcc £;t.vub. ONDERTROUWD: R. Kruljm. 29 j. en A. L. van Iperen jd. 27 j. J. J. Eggers, jm. 29 j. en A. Kok, jd 25 j. W. F. L. van den Berg, jm. 23j. en M. de Bruin, jd. 29 j. L. N. Gattin jm. 24j. en C. C. van der Klugtjd. 23j. J. van der Vluglwedr. 53 j. en J. C. Bossou jd. 43 j. J. Ransel-aar jm. 24 j. en J. 11. C. Wassenaar, jd 23jJ. G. Ovcrdijk wedr. 43 jen C. de Laaf, jd. 35 j. P. W. Steenbergen jm. 25 j. en A. van den Bosch jd. 24j II. Til- lema jm. 33 j. en G. van Alphen jd. 24 j. Mr. A. J. Clantjm. 35 j. en A. J. F. Piepers, jd. 20 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logcment aan den Burg, Zalurdag 18 April. Notaris J. A. Pryn. Een Huis en Erf aan de westzijde der KorteSchcistraatWijk V. N°. 1053. Kooper A. Hoorn alhier, ƒ430. Een dito aan de oostzijde van de VesteslraatWijk VII, Nos. 181 en 181rood. Kooper T. Hakkaart alhier, ƒ360. AKADEMIE-NIEnrS, PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCUOOL. Den 20»"^April de heer T. Lycklama a Nyeholt, med. doet., van Bols- ward in de verloskunde. Den 21slco April de heer H. G. van de SandeBakhuyzen, civiel ingenieur, van 's Gravenhagein de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn academisch proefschrillOver den invloed der buiging, op de hoogten van hemellichtenmet den meridiaan-cirkel bepaald. 250sle Dtaats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 13de Trekking. Nos. 3029 en 6850 ieder een prijs van ƒ1000. ADVERTENTIES. 50-JARIGE EUHTVEREENIG1NG van F. BOOY Fz. en L. M. de KEMPENAER. Leiden 21 April 1863. -ft Getrouwd Oisterwijk, 18 April 1863. F. C. BAKE, Sectie-Ingenieur aan de Staats-spoorwcgen W. J. en HOLLEMAN. Heden werd ons ouderhart diep bedroefd door het overlijden van ons ge liefd Dochtertje CATllARINA ELISABETH in den ouderdom van bijna 2j jaar. G. W1LHELMY DAÏ1STÉ. Leyden, 21 April 1863. J. WILHELMY DAMSTÉ, geb. van 't Hooft. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder, betuigen wij onzen dank. S. A. MEERBURG, 21 April 1863. en Echtgenoot. De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoogheemraadschap, dat er op Woensdag 29 April a. s.des voor middags ten 10 ure, eene Vereenigde Vergadering zal worden gehouden. De Dijkgraaf van Rijnland, H. C. J. HOOG. De Plaatselijke Sub-Commissie voor de Nationale Tentoonstelling; van Metalen en daaruit vervaardigde Voorwerpen, te houden te 's Gra venhage in de maand Augustus 1863, herinnert de belanghebbenden aan Art. 8o. van het Programma, aldus luidende «Vóór den l5ttn Mei 1863 moet vrachtvrij aan den Secretaris der Commissie «opgaaf zijn gedaan van de voorwerpen, welke men verlangt ten toon te «stellen." Tevens verklaart zij zich nogmaals bereid lol hel geven van alle verlangde inlichtingen. De Plaatselijke Sub-Commissie vooruoeuid, D. A. SCHRETLEN, Voorzitter. J. L. F. BEENS. Leiden, 20 April 1863. J. L. CREYGIITON. J. P. DR1ESSEN. J. van HEUKELOM Jr.Secretaris. D. L. WOLFSON. Degenen, welke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de boedel en nalatenschap van wjjlen den Heer 1ZAAK ABRAHAM CASSIER, in leven Bolussenbakkergewoond hebbende en overleden te Leyden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen -vóór of op den lsle° Mei 1863, ten Kantore van den Notaris A. J. RYSHOUWER, resi derende te Soeterwoudenabij het Leiderdorpsche hek. Onder de plaatsen in ons vaderland die bijzonder gebukt gaan onder de gevolgen van deu Amerikaanschen burgeroorlog, behoort ook hel nijvere Helmond. Beklagenswaardig vooral is het lot van vele fabriekarbeiders, die door het stilstaan der fabrieken broodeloos zijn geworden. De pogin gen, door bijzondere Commissiën alsmede door het Gemeentebestuur van Helmond in het werk gesteld, om in dezen nood te voorzien, hebben geene voldoende uitkomsten opgeleverd. Daarom heeft de llelmondsche Afdeeling der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zich de zaak dier ongelukkige arbeiders aangetrokken, en is zij voornemens ten hunnen behoeve eene Verloting van voorwerpen van kunst en smaak te houden. Zij roept de medewerking van alle menschenvrienden in, om dit lofteljjk pogen Ie ondersteunen. Dit nu kan op tweederlei wijze geschieden: 1°. Door het inzenden van prijzen voor de verlotingwelker verzending kosteloos zal geschieden door de firma van GEND en LOOS, door de stoom- boolen van Amsterdam en Rotterdam op Helmond en door de schuit van 's Hertogenbosch op Helmond. 2°. Door het nemen van loten, die tegen ƒ0.50 het lot te bekomen zijn bij de Secretarissen van de Departementen der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, dus te Leyden bij Dr. II van II ILL, Hooigracht, N°. 811. Deze neemt op zich, de belanghebbendenindien eventueel prijzen op hunne loten ntogten vallen daarvan te verwittigen. Leyden 20 April 1863.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3