LEOSCHE COERAMT. 1863. MAANDAG 20 APRIL. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. =j======BSNNENLAND8CHE BK Hifi LEY DEN 18 April. Gisteren werd alhier de derde vergadering van de plaatselijke commissie tot oprigiing van een nationaal gedenkleeken voor November 1813 enz. ge houden. De leden der commissie waren opgeroepen om mededeeiing le ontvangen van hel bekende schrijven van Z K. II. prins Frederik, van 14 dezer en le beslui ten 'omtrent de wijzigingen die naar aanleiding daarvan in den op Woensdag vastgcstelden brief zonden moeten gebragl worden. Nacene korte gedachten- wisseling besloot men genoemden brief in dier voege te wijzigen, dat men jj aan Z. K. II. berigtte met levendige belangstelling kennis van II. 1). schrij- ven te hebben genomen en dal door de in dat schrijven medegedeelde beslui- ten aan bedenkingen, die ook bij de Leydscbe commissie legen de zamen- stelling der hoofd commissie waren gerezen, tegemoet was gekomen. Naar wjj vernemen, zal de bekende Engclsche kanselredenaar Spurgeon 1 in de volgende week, vermoedelijk op Vrijdag 24 dezer, alhier in de Pielers- kerk optreden. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het eenjarig onderhoud van de kazernen, stallen enz. alhier, is dal werk aangenomen door S. van der Kamp voor de som van ƒ4000. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 242 tot 282 personen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid- delen over de drie eerste maanden van 1863, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft ƒ14,683, .37.59, zijnde 85,988.30^ meerder dan in 1862. De tentoonstelling van oudheden en merkwaardigheden, le Delft te houden, zal den 2(len Julij a. s. plegtig worden geopend en van den 3dcn Julij tol den 8stcn Augustus dagelijks voor het publiek opengesteld worden, van 10 tot 4 ure, en des Zondags van 12 tot 6 ure. Op de twee laatste dagen zal er meer bijzonder gelegenheid zijn tot de bezigtiging van boek en plaatwerken, handschriften, enz. Door den gemeenteraad is besloten, bij gelegenheid der tentoonstellinghistorische muziek en een oratorium, voor rekening der slad, te doen uitvoeren in de Oude Kerk der Ned. lterv. ge meente, waartoe dit gebouw door heeren kerkvoogden zal worden afgestaan. Te Arnhem had Woensdag II. een treurig ongeval plaats. Terwij! de vrouw van den arbeider II. de II., in de Boekhorsterstraal aldaar, zich een oogenblik had verwijderd om uit eene naburige beek water te scheppen vatte het kleed der wieg, waarin zich een kind van 10 maanden bevond, waarschijnlijk door het springen van een vonk uit de vuurpotin welker na bijheid die wieg was geplaatst, vuur, tengevolge waarvan het kind brand wonden voornamelijk aan het hoofd bekwam, welke van dien aard zijn, dat het in levensgevaar verkeert. Wij vernemen, zegt het Dl. D., dat het gemeentebestuur van Rossum en kerkvoogden der hervormde gemeente aldaar, protesterende tegen den verkoop ten behoeve van den slaat der dusgenaamde geestelijke goederen van Rossum, de behartiging hunner belangen ten deze aan den advocaat mp. A. de Pinto hebben opgedragen, zoodat men verwachten kan, dut deze belangrijke eigendomsquaestie weldra voor den hoogen raad zal wor den behandeld. Te Groningen is aanbesteed het afbreken van de localenvroeger ge diend hebbende voor de akademische bibliotheek, en het opbouwen ter zclf- der plaats van een nieuw locaal voor die bibliotheek. De hoogste inschrij ving was ƒ59300 en de laagste ƒ44949. Het bestuur van het prov. genootschap voor kunsten en wetenschappen in Noordbrabant zal tot een blijvend aandenken aan hel ten vorigen jare gevierde feest van het 25-jarig beslaan van dit genootschap een plaatwerk uitgeven, waarin de Germaansche en Romeinsche oudheden, in die provincie gevonden en bij het genootschap bewaard, zullen zijn afgebeeld. De met roem bekende oudheidkundige dr. Janssen te Leyden heeft zichop verzoek van hel bestuur des genootschapswel willen belasten met de zorg, dat de teekeningen, onder loezigt van den verdienstelijken bibliothecaris dr. C. II. Hermans te 's Hertogenbosch vervaardigd, le Leyden naauwkeurig op steen worden gebragt. Woensdag II. is in het gehucht Leyenbrock onder Sittard een hevige brand uitgebarsten, waardoor binnen weinige oogenblikken acht woningen met bijbehoorende gebouwen eene prooi der vlammen werden, zonder dat men in staal was iets van eenig belang van de inboedels, levensmiddelenen kleedingslukken te redden. Men betreurt echter het meest, dal daarbij eene moeder, die haar kind miste en pogingen wilde aanwenden om het te red den, met het kleine wicht, en in eene andere woning eene dienstmaagd, het leven hebben verloren. Te Maastricht had dezer dagen bij een horologiemaker een stoute dief- stal plaats. Men vor.d 's morgens de deur opengebroken en een aantal gou- *8 den en zilveren uurwerken uil den winkel. De beroofde woning staat in het midden der slad en in eene straat, welke zelfs des nachts zelden zonder passage is. liet is der politie nog niet gelukt, de daders op te sporen. 's GRAVENIIAGE, 18 April. Z. M. heeft den heer J. A. de Gelder, laatstelijk luit. ter zee 2de kl. en als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslagen, alsnog benoemd tot ridder der 4dc kl. van de militaire Willemsorde, ter zake van zijne verrigtingen bij het door 's rijks schroefsioorasehip Reteh op den 18de" April 1862 gele verde gevecht legen de zeeroovers op een klein eiland in de baai van Lobo. Z. M. heeft aan graaf G. van Bylandtlaatstelijk Ned. gezant bij het hof van Zweden en Noorwegen, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van de Poolster, hem dqpr den koning van Zweden en Noorwegen. Tot officier van justitie hij de arrond.-regtbank le Winschoten is be noemd de heer mr. W. C. Scheidius, thans substituut-officier van justitie bij die regtbank, en lot substituut-officier van justitie bij die reglbank de heer nir. S. M. S. de Ranitz, thans commies bij hel dep. van justitie. Door Z. M. zijn benoemd lot reglerlijke ambtenaren ter beschikking van den gouverneur van Suriname, de hh. mr. P. Alma, advocaat en secre taris der gemeente Culemborg, en tr.r. J. B. Vos, regter in de arrond.- regtbank te Sneek. Z. M. heeft goedgevonden le benoemen: tot kapitein-kwartiermeester 3de kl., bij het 5de reg. infanterie, den lsle" luit.-kwartiermeester J. E. Muller, van den staf der infanterie; tot lslcn luit.-kwartiermeester bij het reg. grenadiers en jagers den 2den luit.-kwartiermeester F. van Thiel, van het corps; lol 2den luit.-kwartiermeester hij hel 8slc reg. infanterie den ser geant J. C. Ubbens, van het lstc reg. van hel wapen, en den officier van gezondheid 3de kl. bij de zcemagt C. Noordewier, le bevorderen tot officier van gezondheid 2de kl. De beroemde violist, de heer Henri Wieniawski, komende van Peters burg, is alhier aangekomen. Men verneemt, dat van het corps Oranje-vrijwilligers van 1813, be halve de genoemden, nog een persoon in leven is en wel de heer J. Vocr- mans, die nog ter algemeene landsdrukkerij als ambtenaar in functie is en den leeftijd van 75 jaren heeft bereikt. MJITENLANDSCHE BERIGTEN. EXG ELAN B>. LONDEN, 16 April. II. M. en de prins van Wallis hebben aan den lord mayor de som van 125 doen toekomen, tot ondersteuning der nagebleven betrekkingen van hen, die bij de jongste feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk des prinsen van Wallis het leven hebben verloren. In hel lagerhuis heeft de heer Gladstone de begrootiug ingediend. Er is een overschot van 3,740,000 De belasting op de cichorei zal even groot zijn als op de koflij. De bezittingen van de corporation zullen ook aan de inkomsten-belasting onderworpen zijn. De inkomsten-belasting zal voorts, volgens hel voorstel, verminderd worden van 9 op 7 pence en van 7 op 5 pence. De inkomende regten op de thee zijn verminderd op een shilling. Dit budget is door het huis gunstig opgenomen. In het hoogerhuis heeft graaf Russell, in antwoord op eene interpellatie van lord Malmeshury, verklaard, dat de benoeming van prins Willem van Denemarken lot koning van Griekenland afhangt van de goedkeuring der regering zijns lands. Engeland heeft hel regt om de Ionische eilanden af te slaanmaar hel zal de goedkeuring der mogendheden vragen. Nabij Epsom is eene bnskruidfabriek in de lucht gesprongen, waarbij drie arbeiders hel leven hebben verloren. Te Liverpool is een vaartuig der zuidelijke staten van Noord-Amerika aangekomen, met 600 balen katoen. De Philadelphia Press berigt, dat eene vloot van Monitors uitgezeild is, en dat Charleston eindelijk aangetast zal worden en bezwaarlijk haar noodlot kan ontgaan. Een wonderlijk soort van vaartuig, uitgevonden door Ericksondal den naam van j> duivel" draagt, zal de voorhoede uitmaken, en is bestemd om de torpedoes en andere vernielende werktuigen te verbre ken, welke de zuidelijken aan den ingang der haven in het water ge plaatst hebben. Volgens berigten uil Shanghae hebben de keizerlijke troepen op nieuw eene nederlaag geleden. Een hunner generaals is daarbij gesneuveld. In Japan waren onder de militairen onlusten uitgebarsten. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1