Per Telegraaf. BUITENLAND SCHE BERIGTEN. GIVeELAND. LONDEN, 14 April. In eene vergadering van de Jockey Club, welke te Newmarket werd gehouden, is Z. K. II. de prins van Oranje met eenparige stemmen zonder ballotage lot lid van hel gezelschap gekozen. De minister van oorlog, de heer G. C. Lewis, is overleden. Zondag morgen II., omstreeks 5 ure, begaven zich een man en eene vrouw in een huis in de George-Street te Londen en vroegen aldaar eene kamer, die hun werd gegeven. In den namiddag zag de bediende van het huis de kamerdeur openstaan en trad er binnen om haar schoon te maken toen hij tot zijn schrik op het bed het lijk der vrouw ontdekte, liet hoofd was door twee diepe wonden bijna van de romp gescheiden, terwijl het bleek dat de moord reeds voor eenige uren had plaats gehad, daar het lijk reeds geheel koud was. De grootste geheimzinnigheid heerscht in deze gebeurtenis. In Wallis heeft men eene belangrijke ontdekking gedaan, namelijk die van een oliebron, lie olie was vrij dik en brandde gemakkelijk met eene heldere vlam. Men zal eene chemische analyse van de olie en een naanw- keurig onderzoek van den bodem rondom de bron moeten afwachten, om over de gevolgen van deze ontdekking te kunnen oordeelen. Volgens berigten van Jamaica is de helft der stad Beliza in Honduras een prooi der vlammen geworden. Niet minder dan 400 huizen en ge bouwen, waaronder de Episcopaalsche kerk en hel schoolgebouw, werden daarbij in de asch gelegd en duizenden menschen zijn door die ramp zonder huisvesting en van alles beroofd. De brand brak uit in den avond van den 10dco Maart. Een der leden van het wetgevend ligchaamde heer Hemp stead en een ander persoon verloren het leven bij hunne pogingen om den brand te blusschen. De brand was, naar men zegt, door kwaadwilligheid veroorzaakt. De Shanghae Recorder deelt den tekst mede eener aanschrijving van den Mikado (geestelijke en opperste keizer) van Japan aan den Taikoon betreiFende de noodzakelijkheid eener spoedige verdrijving der vreemdelingen. Daarin komt o. a. het volgende voorReeds lang hebben wij gedacht over het plan lot uitzetting der barbarenen schoon dit tot nu toe builen beraad slaging is geblevenzoo kon daarom toch onze keizerlijke wil niet veran deren. Daarom moet de Taikoon alles doen wat in zijne magt staal, om de uitzetting der barbaren te verzekeren, en daartoe moeten ouk aan al de daimios spoedig de noodige bevelen worden gegeven. Hel is de pligt van den opperbevelhebber des legers tol de uitvoering van dat plan mede te werken. Zorg dadelijk, dal alles spoedig beslist kan worden; breng ten uitvoer wat dienaangaande tot nu toe is besproken; bepaal een tijd waarop de betrekkingen met de snoode barbaren zullen ophouden en zorg uw be- rigt dienaangaande ons te doen toekomen. Omtrent het afbranden van het hotel van den Engelschen gezant te Jeddo verneemt men, dat de Japanners aangeboden hadden het naar een ander meer afgelegen oord der stad te verplaatsenmaar voor dat nog de onderhandelingen waren afgeloopen, hadden zij de zaak beslist, door het gebouw in brand te steken. FRANKRUH, I'ARIJS, 14 April. De senaat heeft het senalus-consull betrekkelijk den grondeigendom in Algerië met 117 tegen 2 stemmen aangenomen. De verschillende stammen in Algeriö worden daardoor verklaard wettige eigenaars te zijn van de gronden, die zij, onder welken titel dan ook, in gebruik hebben. Hel te Frankfort verschijnende dagblad 1'Europe wil welen dat de Paus twee eigenhandige brieven heeft geschreven, een aan den keizer van Frankrijk en een aan den keizer van Oostenrjjk ten einde hunne hulp in te roepen voor de Polen. Prins Napoleon wordt met zijne gemalin den 20!,en dezer te Marseille verwacht, ten einde de reis naar Egypte te aanvaarden. Te Be'ihune, waar thans de menagerie van mevr. Chevrier en den heer Uppaly Faimali is geplaatst, begaf zich dezer dagen de laatstgenoemde in liet hok van een tijgerdie eerst sedert korten tjjd was aangekocht. Toen de heer Faimali liet hok binnentrad, beefden de stouloioedigsten doch spoedig koesterde niemand meer eenige vrees, want voor den vurigen blik des dierentemmers was het dier brullende en knorrende op den grond gaan liggen. Het publiek juichte Faimali toe en verlangde, dat hij het bij deze eerste proef zou laten, doch zijn naijver was opgewekt en hij begon zijne kunsten met het dier. De lijger liet zich die in den beginne welge vallen, doch eensklaps sprong hij op en plaatste zich voor den uitgang van liet bok Faimali gaf Item eenige karwatsslagen om hem naar de traliën te drijven; de tijger viel op hem aan en wierp hem op den grond, liet was een vreeselijk oogenblik. De toeschouwers schreeuwden en vluglteu, heigeen den lijger nog woedender maakte. Eindelijk gelukte het Faimali het dier een slomp op de borst te geven, zoodal het hijgende zijne prooi losliet. Faimali maakte daarvan gebruik om op te staan, gal' het dier eenige lievige vuistslagen op den kop, zoodat het bijna bewusteloos was, en verwijderde zich hevig bloedende. Uit Madrid wordt gemeld, dat hel adres der 30000 protestantsche vrouwen, ten gunste van Malainoras en de overige veroordeelden in de quaeslie der bijbelverspreiding, den 10den dezer aan de koningin is overhandigd, die het onmiddellijk aan den ministerraad moet hebben verzonden. Uit Alexandrië meldt men, dat de Sultan de pyramiden heeft bezocht. Hij beschouwt zich als gast van den onderkoning, en onthoudt zich van elke uitoefening van zijn souverein gezag. Hij zal Vrijdag vertrekken. ITAI.I E. Berigten uit Rome melden, dat de gezondheid van den Paus door de ongewone inspanning van de paaschweek niet scheen te hebben geleden, maar dat Z. H. evenwel in het midden dier week de stad zou verlaten, om zich op zijn landgoed nabij de zee eenige dagen te gaan verpoozen. De be volking van Rome was zeer tevreden over de wijze waarop de feestdagen waren afgeloopen; de ongemeen grooie toevloed van vreemdelingen, wier aantal op wel 50000 wordt begroot, had veel vertier aangebragt; en van de zijde der revolutionaire partij was gecne poging gedaan om de feest vreugde te storen. PUUISSEN. Gelijk te verwachten was, heeft in Polen de afgekondigde amnestie niet den minsten indruk gemaakt, integendeel, de opstand neemt gaande weg toe in kracht en uitgebreidheid. Hel revolutionaire bewind verkondigt, dat het de wapenen niet zal nederleggen zoo lang Polen zijne onafhankelijk heid niet herkregen heeft; hrt verbiedt den ingezetenen belastingen aan de j Russische regering te betalenen beveelt aan de Polendie in het Ros- sische leger dienen, naar de opstandelingen over te loopen. Volgens berigten J uit Krakau heeft bij Staszow het detachement van den majoor Lopaki een voordeel behaald, en heeft in het district van Maryampol zich eene nieuwe bende opstandelingen onder bevel van Andruszkiewicz gevormd. In het Sandomirsche vertoonen zich onderscheiden nieuwe benden, en niet ver van Suwalki moet een gevecht hebben plaats gehad, waaraan 3000opstandelingen deel namenen waarin de Russen 200 dooden en 7 kanonnen verloren. Te Warschau was 's keizers manifest betreffende de amnestie mede met onverschilligheid ontvangen. ROME, 15 April. Het dagblad van Rome spreekt het gerucht tegen, vol gens hetwelk de kardinaal Pentini, bij gelegenheid zijner installatie, uil- drukkingen zou hebben gebezigd, die strijdig waren met het beginsel van het wereldlijk gezag des Pausen. PARIJS, 15 April. De nota's der drie mogendheden moeten heden te Petersburg zijn ingediend. Men verwacht evenwel in de eerste tien dagen geen antwoord. Men verzekert, dat prins Napoleon aanst. Maandag naar Egypte op reis zal gaan. De deputatie, die te Athene benoemd is om prins Willem van Denemarken de kroon aan te biedenbestaatvolgens de dagbladenuit de heeren Grivas en Canaris. WEEN EN, 14 April. De Corresp. Gen. berigt, dal tusschen den vader van den nieuw gekozen koning van Griekenland en het Beijersche hof voor- loopige onderhandelingen zijn aangeknoopt, welke ten grondslag zullen strek ken van verdere onderhandelingen met de beschermende mogendheden. NEW-YORK, 4 April. (R. O.) De kapitein van het schip Peterhoff heeft aan den Britschen gezant te Washington mededeeling gedaan van de bijzonderheden van het in beslag nemen van dien bodem. Men verzekert dat de gezant dientengevolge een eisch zal instellen tot teruggave van het schip en schadevergoeding. KRAKAU, 15 April. Kolonel Cieszkowski, die bij Broscenzin gekwetst werd, is te Sesnianki op een adellijk kasteel door de Russen vermoord, die ook den zoon van den eigenaar van dat kasteel hebben gedood, of schoon hij geheel weerloos was. Een manifest van het nationale bewind is verschenen, waarin men het volgende leest: »Wjj hebben de wapenen opgevat voor de vrijheid en onafhankelijkheid des vaderlands, niet voor bedrie- gelijke beloften van den Czaar. Wij nemen zijne genade niet aan, en zul len voor vrijheid en vaderland sterven." POOLSCHE GRENZEN, 15 April. Het revolutionnaire comité heeft Polen in 23 districten verdeeld, die ieder 400 man moeten leveren. In elke plaats moet belasting opgebragt worden. INGEZONDEN. III. {Slot). OPENT BRIEF aan de Schrijvers X en S. in de Leydsche Courant van 18 /Haart 1863 en aan allendie hem tevens willen houden als aan hun adres. Ik ga nu over om de volgende feiten te constateren. 1". De oude gemeente-commissie leefde het 50-jarig eerbiedwaardig, on verbeterlijk reglement zóó dikwijls niet na, als z(j langer incompleet bleef dan het reglement voorschreef, zoodat zij menigmaal door den kerke- raad (ofschoon deze dikwijls en te lang zweeg) is aangemaand om zich vol tallig te maken. 2". Zij leefde' dat reglement niet na toen zij verschil hebbende met den kerkeraad den weg niet bewandelde uit eigene beweging, en na uitnoodi- ging en aanmaning niet bewandelen wilde, die ter beëindiging van ge schillen door het reglement was aangewezen. 3\ Zij schoof dat reglement geheel en al ter zfjde toen zij in haar mid den personen opnam niet aan de gemeente voorgedragenveelmin door deze goedgekeurd. 4°. Zij onttrekt de inkomsten van hel gemeentefonds aan de oorspronke lijke gedeeltelijke bestemming. 5°. Toen zy ontwaarde dat de inkomsten verminderden trad zij niet in overleg met den kerkeraad om die te vcriicteren; en dal niet, ofschoon zjj alles zou doen nederkomen op het reeds zoo sober tractement van Predi kanten. Ja, zij deed dit zelfs niet toen er uitzigt geopend werd, om bij vaste regeling aan de zijde der gemeente, ook eene verhooging van 's lands wege te verkrijgen, en zoodoende duurzame verbetering in het lot der Predikanten te brengen. 6°. Zij weigerde steeds tot herziening van het reglement mede te werken. 7°. De kerkeraad meenende met eene naar zijn oordeel onwettig zamen- gestelde commissie niet meer te kunnen of te moaen zamenwerkennoch aan haar beheer zijn gezag te verleenen, en alle poging mislukt ziende tot vereHening van beslaand geschil op de wijze bij liet reglement voorgeschre ven, heefi in den school der gemeente nedergelegd hetgeen hem door haar bij dat reglement was opgedragen. 8°. liy heeft daarbij de gemeente nilgenoodigd zelfstandig te handelen, mannen te kiezen die haar voorlichtten omtrent hare belangen, en deze onder bare goedkeuring regelden. De gemeente heeft goeden raad gevolgd, een nieuw reglement aangenomen en een nieuw bestuur benoemd. 9°. Tegenover die erkenning van het regt der gemeente door den kerke raadvoor zoo veel in deze van hem afhing, ontzegt de oude commissie alle bevoegdheid en regt aan de gemeente, bestempelt haar en hare daden met het zegel van «onbevoegd en onwettig." Zij weigert af te treden, en rekening en verantwoording enz. te doennoodzaakt daardoor tot het voeren van proces, dat zij zelfs weigerde op de kortst mogelijke wijze te doen beëindigen. 10°. Nu laatstelijk verbiedt zij aan bedienden, door haar aan te stellen mede ten dienste van kerkeraad en Predikanten bij ceremonieel gedurende de godsdienstoefeningde gedeeltelijke hulp daartoe, en schorsite zelfs één van hen die zich daartoe durfde leenen. Ik zwijg omtrent de waardering, gevolgen of beslissing ten aanzien dier feiten. Daartoe acht ik mij niet bevoegd. Evenwel vermeen ik te mogen stellen: dat zoolang de questie, voor wie der commissiën oude of nieuwe «het onwettig en onbevoegd" geldt, onbeslist is, de laalslgemelde minstens met evenveel regt zich voor de wettige mag houden, als de oude commissie beweert zoodanige nog te zijn: dat, als zij die leden dier commissie waren, nu neen schudden als men hun het tweede zakje aanbiedt, de onafhanke lijke zelfstandige leden der gemeente ook mogen zeggen: wij geven u niet meer: en dat, als de oude commissie blijft handelen, de nieuwe ook als handelende kan en mag optreden. Zij heeft dit eindelijk gedaan. Ligt er nu niet nog meer op haren weg?

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2